BELG1E. BRUSSEL, 23 Julij. Er gaat te Antwerpen en Gent eene inteekeningslijst rond, tot een pleizier- reisje naar Rotterdam. Het vertrek van Antwerpen zon plaats vinden op 26 dezer, per stoomboot Amicitia en de reizigers tot 6 Augustus bet regt bebben om met dezelfde boot terug te keeren. Het plan zal volvoerd wor den. als er 100 reizigers zijn en meer dan 125 worden niet aangenomen. De prijs der eerste plaats, been en terug, is 16 fr. 70 c. 2de plaats 15 fr. 70 c. De ontwerpers van dit uitstapje voorspellen aan de deelnemers te meer ge noegen daar ook om dien tijd Z. M. de Koning der Nederlanden te Rot terdam is. Te Gent zal door de voornaamste industriëelen eene maatschappij wor den opgerigldie zicli ten taak steltverbeteringen te doen aanbrengen in de woningen der arbeidende klasse en bij den aanbouw van nieuwe hui zen voor dien stand in acht te doen nemen wat voor de gezondheid en bet gemak der huisgezinnen noodig is. FRANHRIJH. PARIJS, 22 Julij. De Minister van Oorlog beeft aan de Commissie voor de begrooting ver klaard dat noch het staande legernoch het expeditionnaire in Italië kon verminderd worden zonder gevaar van de inwendige ordeof opoffering van de belangen van Frankrijk. In de zitting der Wetgevende Vergadering van gisteren heeft de Com missie tot onderzoek der pelilien om herziening, haar verslag medegedeeld. Al de tot beden ingekomen petitiën om herzieningtelden zamen 1,467,832 handteekeningen. De Commissie stelde voor: 1®. de petition die eene wettige herziening vragenter inzage der leden te doen voorleggen2°. de petitien die in strijd zijn met de staatsregeling of in onbehoorlijke bewoordingen ver vat ter zijde te leggen3°. de kruismerken en handteekeningenwier echt heid niet genoegzaam gestaafd isniet in aanmerking te nemen4°. vier petitien van Gemeenteradenwaarin deze hunne bevoegdheid hadden over schreden aan den Minister van Binnenl. Zaken te verzenden. De Heer Charraseen lid der Bergpartijbeweerde dat er ambtenaren waren die bet petitionnement bevorderd hadden en dat de Regering daarin de band zou hebben gehad. De Minister van Binnenl. Zaken beweerde daarentegen dat bet petitionne ment om herzieninggeheel uit vrije beweging voortkwam. Hij noemde de- parlementen waar, van een groot aantal ambtenaren niet meer dan twee of drie geteekend hadden. Hij verklaarde op nieuwdat de Regering wel opentlijk haren wensch naar herziening en goedkeuring van bet petitionnement fiad doen te kennen geven, maar den ambtenaren verboden bad door eenig ander middel het petitionnement te bevorderen. De Heer Baze, die zich onder de Koningsgezinde leden onderscheidt door vijandigheid jegens den President der Republiek, beweerde dat de regering op onwettigeoneerlijke wijze bet petitionnement had bevorderddat zij zich ten dienste stelde van de inzigtcn van een bijzonder Persoon. De voorstellen der commissie door de vergadering aangenomen zijndestelde de Heer Baze bet volgende besluit voor: De vergadering, betreurende dat de administratie in een groot aantal plaatsenin strijd met baren pligtvan haren invloed gebruik gemaakt beeft, om de burgers tot bet petitionnement aan te sporengelast dat de wettige petitien ter inzage voorgelegd worden." Nadat op aandringen van den Heer Larabit en met goedkeuring van den Heer Bazein plaats van in een groot aantal plaatsen gesteld w asin eenige plaatsenwerd dat voorstel met 333 tegen 320 stemmen aangenomen. Dit besluit der vergadering, om de administratie in bet algemeen wegens bare bemoeijing met het petitionnement te berispenis belangrijkdaar bet doet zien, hoeveel van de 446 leden die zich voor de herziening verklaard hebben, tegen de verlenging van bet Presidentschap en tegen de staatkunde van het Elysée gestemd zijn. Dit amendement heeft eene Ministeriele crisis uitgelokt. Het gansche Ka binet beeft Maandag avond bij den Voorzitter der Republiek zijn ontslag in gediend, en heden morgen er nader op aangedrongen. Deze echter heeft op grond dat dit bedrijf der vergadering niet tegen de Ministers maar persoonlijk tegen hem was gerigt, het ontslag niet willen verleenen. Men zegt echter dat de Ministers Leon Faucher, Buffet en de Crousheilles bij hunne aftreding blijven volhardendoch zich zouden laten vinden om de zaken gaande te houden tot de zamenstelling van een nieuw Kabinet, waarbij de Heer Odilon Barot wordt gedoodverwd als plaatsvervanger van den Minister van Binnenl. Zaken, Leon Faucher. Verscheidene bladen meenen dat het niet tot eene af treding zal komen. De zitting van heden heeft niets van aanbelang opgeleverd. De Raad dezer stad beeft 150,000 fr. beschikbaar gesteld voor het feest aan het bestuur der Londensche Tentoonstelling te geven. De President der Republiek zal ook bij die gelegenheid aan de vertegenwoordigers der nij verheid van alle natië'n een feest geven. De Maarschalk Sebastiani, een der overgeblevene Veldheercn van Na poleon, is gisteren zeer onverwacht overleden. In 1771 in Corsica geboren, diende hij Frankrijk langen tijd met roem als Generaal, Gezant, Minister en Afgevaardigde. Hij nam deel aan de veldtogten van het Keizerrijk. Onder de restauratie behoorde bij tot de liberale oppositie in de Kamer van Afge vaardigden. In 1840 ontving bij den Maarschalksstaf van Koning Lodewijk Philips, onder wiens vertrouwde Raadslieden bij tol aan de Februarij-omwen- teling behoorde. Ten aanzien van eene andere verzekeringsmaatschappij de Equitable, schijnen even als met de Prévoyance grove bedriegerijen gepleegd te zijn. De Directeur er van is gevangengenomen en beschuldigd van misbruik van vertrouwen en opligting. De beriglcn uit Algerië luiden bij voortduring gunstig. De troepen trekken zegepralend in Kabylië voorten de handel leed er weinig of niet bij. SPAKJE. MADRID, 16 Julij. De rangschikking der verschillende soorten van schuld houdt thans de staatkundige wereld van Madrid bezig. Zelfs zij die bet ijverigste een af doende bepaling omtrent al de Spaansche schulden bebben verlangd, verkla ren beden dat de gedeeltelijke beraadslaging van het ontwerp der Regering te spoedig gesloten is en dat de Senaat in de door de Cortes op den 13den Julij aangenomene regeling, eenige wijziging behoort te brengen door de verschillende geldleeningen te rangschikken volgens de wetten en besluiten sedert 1833 omtrent baar genomen. Niets is ook inderdaad natuurlijker dan dat de scbuldeischers, zich grondende op stellige en onbetwistbare regtende vervulling eischen van beloften die bun door verschillende Kabinetten zijn gedaan en die alle de strekking heb ben om de schulden ten laste van den staat, op 'toogenblik eener algemeene verevening, met gestrenge regtvaardigheid te behandelen. Hierin voorziet ook de Koninklijke ordonnantie van 16 November 1834. De Clamor Publico deelt beden een betoog medehetwelk de gemagtigde der Hollandsehe schuldeiscbers omtrent de uitgestelde schuld aan den Senaat heeft aangeboden. Dit stuk wordt in de Madridsche kringen als ten hoogste belangrijk beschouwdmen veronderstelt zelfs dat bet bet voorwerp zal wor den van ernstige tegenwerpingenals bet ontwerp van reglement door de bij zondere daartoe benoemde commissie aan den Senaat zal aangeboden zijn. De regten der scbuldeischers zijn in dit stuk met de grootste duidelijkheid uiteen gezet. De steller, de Heer van Vliet beklaagt ziclidat de Regering in art. 3 van haar ontwerp de houders der uitgestelde schuld beeft verward met degenendie geweigerd hebben zich bij vroegere verwisselingen aan te melden. Ilij zegt onder anderen »als bet reglement op de schuld van den Staat eene daad van regtvaardigheid, van herstel en goede trouw moet wezen, zoo bet een middel moet zijn om bet crediet op te beffendan moet er niets in overgeslagen of onwettig verdeeld wordengeen onregtvaardige behande lingen inhouden met verachting van wettige regtennoch inbreuken op de bestaande wettende wel die dit reglement zal bekrachtigenmoet geen terugwerkend gevolg uitoefenen." De schuld die de aanleiding heeft gegeven aan de vorderingen der Hollandsehe houders, bedraagt ruim 50 mill. Nederl. Volgens de ordonnantie van 4 December 1834 zou zij tot ongeveer 45 mill, zijn herleid. Dit tracht de Heer van Vliet te verkrijgen, in plaats van ver wisseling in ongevestigde schuld, zoo als in art. 3 van het ontwerp wordt bepaald. De commissie die aan de Senaat het verslag over het ontwerp van regle ment moet geven, en Zondag den 13dcn bij de Cortes met 154 tegen 52 stemmen is benoemdbestaat uit de HeerenL. Lopez BallesteroMariano Miguel Rcinoso, Ramon Santillandc Graaf de Buena Esperanza (die naam schijnt iets te belooven!) Joaquin Gomez de Liano, Mariano Miguel Polo en Ilelarion del Rey. De Afgevaardigde van de Hollandsehe scbuldeischers, beeft gisteren-avond eene langdurige bijeenkomst gehad met den Voorzitter van den Raad en daarna is er eene vereeniging van Senatoren gehoudenwelke de Heer van Vliet bijwoonde. Is SA ÏISSSEX. BERLIJN 20 Julij. Z. M. zal den 3den de plegtige onthulling bijwonen van bet standbeeld van zijnen Vaderwijlen Koning Frederik Willem IIIte Koningsberg. De politie beeft, volgens bet nieuwe strafwetboek, bet regt, om hen, die zich na 11 ure in koffijhuizen bevinden, te beboeten. Voor de laatste zitting van bet politie-geregt werden niet minder dan 147 Keulsclie Heeren met de Kollijbuishoudersveroordeeld. In Saksen zoowel als in Baden wordt bij voortduring genade verleend aan bendie in de jongste oproerige bewegingen betrokken zijn geweest. In laatstgenoemd land geschiedt dit echter alleen onder voorwaarden van naar Amerika te verhuizen. Bij voortduring geeft de politie naauwkeurig acht op bet mishandelen van dierengedurig staan daarvoor personen te regt. Dezer dagen werd nog een koetsier met geldboete en gevangenis gestraftomdat hij bij het op rijden eener brug zijn paard onbarmhartig op eene gewonde plaats op den rug sloeg. Er zijn thans in Pruissen 25 verschillende spoorwegen. De dienst daarop gebruikte in 1850516 locomotieven1331 personen- en 7455 goederen-wagens. Zij vervoerde in hetzelfde jaar ruim 0 j millioen reizigers; de ontvangst over de goederen medegerekend bedroeg 23 J en de uitgaven ruim 10millioen. Het reserve-fonds bezit ruim 3( mill, gulden. Thans werkt men nog aan 7 nieuwe spoorwegen. De Directeur der telegraphen, de lieer Rad, beeft een plan gevormd, om eene algemeene taal in te voerenbij liet overmaken van berigten door telegraphen. Hij zal zijn plan aan den Bondsdag voorleggen. De houthandel met de Nederlanden is thans buitengewoon levendig.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3