te winnenbaten deze middelen weinigbezuiden de uiterste grens van Delf land bestaat geen duin meer langs het strand, en dat strand zelfs wordt, waar de steenen hoofden eindigen, door de gezamenlijke werking van golven en stroom, verlaagd. Het bestuur van Delfland zal, in den loop van dezen zomer, den Slaper dijk voltooijcndie van den Maasdijk tot aan het hooge duinbij het be zwijken der zeewering, de zee moet keeren. De langzame aanranding der zeewering bezuiden Scheveningen gaat voort, en er is ook geene schrede gevorderd in het regelen der wijzewaarop in het blijvend gevaar voorzien zal worden. De Hoofdingenieur blijft steeds aan dringen op de noodzakelijkheid, om ook achter het bedreigde punt in de duinketen, ter hoogte van Loosduinen, eenen slaperdijk aan te leggen. Aan C. IT. AVolff, c. s. is bij Konink. besluit van 29 Mei 1851 vergund, verveening van eenige buitengronden van den Lisserbroekpolderonder de voorwaarden, met de Commissie over de droogmaking van het Haarlemmer- Meer bepaald. Onder anderen, dat vóór of bij den aanvang der verveeningaan gemelde commissie honderd gulden per bunder van het te verveenen land moet worden uitgekeerd, als bijdrage in de kosten tot droogmaking van het Meer. Droogmakerijen. Droogmaking van het Haarlemmer-Meer. De drie stoom pomp-werktuigen hebben liet Meer afgemalen tot bijna drie ellen beneden A. P. De Leeghwaterde Cruquius en de Lynden beantwoordenwat de werking betreft, aan de verwachting welke men daarvan heeft gekoesterd. Door de onvoorzigtigheid der machinisten en andere onbekende oorzaken, hebben die stoomwerktuigen eenige schade geleden. In den afgeloopen winter en het daarop volgend voorjaar is, door den veel- vuldigen regen, de boezem van Rijnland zoodanig gezwollen geweest, dat men de uitmaling vele weken heeft moeten staken. Er hebben aanbestedingen plaats gehad tot het graven der kanalen en tog- tendie het meerwater naar de stoomwerktuigen voerenalsmede van berm en kavelslooten in de droogvallende gronden, en ofschoon reeds eenige kanalen en sloolen gegraven zijn, is echter de verkaveling door den daartoe te hoogen waterstand nog weinig gevorderd. De ondervinding geleerd hebbende, dat de boezem van Rijnland dikwerf niet toelaatde bemaling voort te zettenzoo is men overgegaanom een stoom-scheprad-gemaal van honderd paardenkracht bij Halfweg te doen aan leggen, waardoor het water van den boezem door de sluizen van Rijnland, aldaar op het IJ zal worden uitgeslagen. Het is bekenddat de landen van Rijnlandten zuiden van den Rijnden meesten overlast van water hebbe»bijzonder in de omstreken van de Gouwe. Thans is er een ontwerp aanhangig, om aan de Gouwe een stoomwerktuig te maken, ongeveer als dat, welk thans te Halfweg wordt gebouwd, om het water op den IJssel te malen. Voor de voorgenomene droogmaking der veenplassen onder Hilgersberg en Kralingen, zullen de gezamenlijke kosten eene som van 918,000 bedragen. Wanneer de ontwerpen tot rijpheid zullen gebragt zijnwillen Gedep. Staten de noodige voorstellen doen, om daartoe eene subsidie uit de provinciale fondsen te verleenen. Hoofdstuk XII. AVegen. De groote Rijkswegen worden goed onderhouden. Provinciale wegen bestaan in Zuidholland niet. Gemeente-, Polder- of buurtwegen en voetpaden. Gedurig worden er aanvragen gedaanom nieuwe buurtwegen aan te leg gen of bestaande te verbeteren, doch er worden geene subsidien uit de pro vinciale fondsen toegestaan dan na verkregen overtuiging, dat de aanleg in het provinciaal belang nuttig is. In het jaar 1850 waren de wegen, waarvoor subsidien uit de provinciale fondsen zijn verleend bijna alle in volmaakten staat opgeleverd. Spoorwegen. De ijzeren spoorweg voor zooveel die door Zuidholland loopt en ons bekend isbevindt zich in eenen zeer goeden staat en wordt be hoorlijk onderhouden. Hoofdstuk XIII. Landbouw. De toestand van den landbouw, in 1850, was niet ongunstig. De tarwe had wel geleden door het wederzoodat de opbrengst niet zeer ruim was, (gemiddeld 20 mudden per bunder); maar de qualiteit is redelijk geweest. De prijzen waren van 6.75 tot 8.75 per mud. Ten aanzien der rogge waren de berigten gunstiger. De opbrengst was gemiddeld 30 mudden per bunder; terwijl de prijs bedroeg van 4.20 tot ƒ6.40 per mud. Gerst en haver hebben een rijk beschot opgeleverd. De prijs van de gerst was van 2.95 tot 4 70 per mud; die van de haver van ƒ2.10 tol 3.40 per mud. De vlasteelt was middelmatig; maar de prijs goed. De meekrap in Goedereede en Overflakkee heeft onvoordeelige uitkom sten gegeven. De ziekte onder de aardappelen is in 1850ofschoon minderweder vrij algemeen waargenomen. Intusschen was de opbrengst redelijk, uit hoofde dat er meer bunders zijn bepoot dan in 1849. De vruchtboomen hebben weinig opgebragt. Er is veel boter en kaas gemaakten de uitvoer daarvan was aanzienlijk. Het is te betreurendat de vervalsching van den boterwaaraan sommige zich schuldig maken meer en meer toeneemt. A'oor de kaas zijnin verhouding tot den lageren stand van andere levens middelen goede prijzen bedongen. Die der Zuidhollandsche kaas kan ge middeld op ƒ14 per 50 Ned. 15 worden gesteld. Voor het verlier ware het wenschelijkdat aan de verbetering der qualiteit in deze provincie meer zorg werd besteedvolgens het berigt der Kamer van Koophandel te Rotterdam wordt daarover dikwerf geklaagd. Gedurende 1850 zijn te Leyden ter stads waag gewogen 328,000 Ned. 16 boter en 43,830 Ned. ffi kaas; zijnde min der dan het vorige jaar. Intusschen was de handel in die artikelenook buiten hetgeen ter stadswaag werd gebragt, zeer aanmerkelijk. Te Delft zijn in 1850 ter markt gebragt 596,430 Ned. 15 boter en 24,924 Ned. 15 kaashetgeen wat de kaas betreftnagenoeg een vierde meer bedraagt dan in 1849. De hoeveelheid kaas, die in 1850 te Gouda is ter markt gebragt, overtrof die van 1849. De middelprijs was ƒ30 de 100 Ned. 15. Te Oude water is aangebragt van 1,600,000 Ned. 15 zoetemelksche kaas. De ziekte onder het rundvee schijnt minder algemeen en niet zoo he vig als vroeger te zijn. De veestapel was in 1850 zeer belangrijkdoch de prijzen merkelijk gedaald. Gedurende 1850 zijn te Rotterdam ter markt gebragt 65,170 stuks runderenkalveren, schapen, varkens en paarden, tegen 54,196 stuks in 1849 en 50,754 stuks in 1848; waaruit blijkt, dat die markt voortdurend zeer in belangrijkheid toeneemt. De uitvoer van vee naar Engeland, bedroeg te Rotterdam 13,678 runderen, 12,008 kalveren, 61,653 schapen en 1343 varkens. De paardenfokkerij blijft toenemen, en de hooge prijzen hebben algemee- nen naijver opgewekt. De schapen hebben tamelijk veel wol gegevende prijzen waren redelijk. Het houden van varkens is zeer toegenomen, maai de prijzen zeer laag. Vervolg en Slot in een volgend nomtner.) 1! LITE i\ L A i\ 1) SC 11E liERlGTKN. ENGELAN», LONDEN, 8 Julij. Van de 30 Jury's die benoemd zijn om de prijzen te bepalen voor de in gezonden voorwerpen, hebben reeds 20 hare werkzaamheden geëindigd; de prijzen zullen echter niet, dan na de sluiting der Tentoonstelling met half October plaats hebben. De Rijksinkomsten hebben in de 3 maanden eindigende den 5dctt dezer 12,910,052 opgebragt, tegen 13.005,406 in 1850. Gisteren is de stoomboot Euxine van Constantinopel aangekomen, aan boord hebbende 130 Hongaarsche en Poolsche uitgewekenen om vervolgens naar Amerika te worden overgebragt. Van 31 Dec. 1847 tot 31 Dec. 1850, zijn op de Koninklijke drukkerij alhier 1,157,500 geheele bijbels, 752,000 nieuwe Testamentenin de Oxfor- der drukkerij 857,750 geheele bijbels en 750,000 nieuwe Testamenten en in die van Cambridge 138,000 geheele bijbels en 204,000 nieuwe Testamenten gedrukt. FEAIHRIJK. PARIJS, 8 Julij. De President is den 6den tegenwoordig geweest bij de inwijding van het Standbeeld van Jeanne Hachette, te Reauvais, en is overal op zijnen weg met de meeste geestdrift ontvangen. Hij heeft eene aanspraak gehoudendie alleen betrekking had tot de plegtigheid van den dag. Hij is in den namid dag van den volgenden dag te Parijs teruggekomenzeer te vreden over de ontvangst. [Jeanne Hachette van Beauvais heeft zich beroemd gemaakt door haren moed, ten tijde dat Karei de Stoute, Hertog van Bourgondië, in 1472 die stad belegerde. Zij klom aan het hoofd van vele andere vrouwen op den stadsmuur, rukte het vaandel naar beneden, dat een Bourgondisch soldaat er op plantte en verlevendigde daardoor den gezonken moed der belegerden die nu den vijand verdreven. Haar ware naam is onzeker, die van hachette zou zij gekregen hebben naar den bijl, waarmede zij zich gewapend had. Beauvais is eene zeer oude stad, die reeds 57 jaren voor onze tijdrekening door Caesar werd ingenomen, in 850 en later door de Noormannen ver woest in 1443 door de Engelschen belegerd. In 1810 werd zij bijna geheel door brand vèrnield. Zij is eene fabriekstad met 13,000 inwoners.] SPANJE. MADRID 2 Julij. In de zitting van de Kamer der Afgevaardigden van heden heeft de Heer Canga Arguelles het verslag der Commissie verdedigd betrekkelijk de schuld regeling. Hij heeft op grond der door de Regering ingediende stukken de mogelijkheid betoogd, om de schuldeischers te voldoen zonder de begrootingen met nieuwe leeningen te bezwaren en dat men geen te kort te duchten heeft, maar dat men gemakkelijk de ontworpen schuldregeling zal kunnen tot stand brengen en nog een overschot in de schatkist verkrijgen. Bij het vertrek van den post nam de Heer Seyas Lozano het woord om tegen dat verslag te spreken. De Epoca meldtdat de Heer Ballazona een gewigtig amendement op het wetsontwerp zal voorstellen en ontwikkelen. Het blad voegt er tevens bij dat de beraadslaging over het ontwerp in het laatst der volgende week in de Kamer van Afgevaardigden zal zijn afgeloopen en dat het meer dan waarschijnlijk is dat het aangenomen zal worden. BADEN. De Hoogleeraar in de Geneeskunde te Heidelberg Nagele is aan eene sle pende ziekte overleden. OOSTENRIJK. WEENEN, 6 Julij. De Regering heeft besloten alles aan te wenden ter behoud van de Noord- zee-vloot en tot dat doel reeds 3 millioen aangewezen. De behandeling der zaak zal eerlang bij de Bondsvergadering plaats hebben.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2