LEYDSCHE 1831. N" De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt vit Zaturdag Avond WOENSDAG, 9 JULIJ. 82. V De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNEIVLAiVDSCIIE BERIGTEX. LEYDEN8 Julij. Z. UI. heeft hij besluit van den 6dcn dezer op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den Heer P. du Rieuals Burgemeester te dezer Stede. Reeds aanvankelijk heeft de nieuwe inrigting van het Badhuis te Kat wijk aan Zee vele bezoekersvan hier en elders tot zich getrokken. Het liet zich aanzien dat, gedurende het nu geopende Bad-Saizoenvelen naar eene gelegenheid zonden verlangen voor dagelijksehgemakkelijk en goedkoop ver voer, en werkelijk is er geklaagd, dat, nu de lust tot het gebruik van Zee baden meer en meer is ontwaakt, en de nieuwe inrigting daartoe meer en meer uitlokt, voor het vervoer voor enkele personen geene nieuwe middelen in het werk werden gesteld. Aan de bestaande behoefte wordt nu door den Kastelein van het Badhuis voldaannaar wiens advertentie wij hier achter verwijzen. De Koninkl. Nederl. Maatschappij tot aanmoediging van den Tuinbouw, welke, zoo als medegedeeld is, te Rotterdam, eene Tentoonstelling houdt van Bloemen en Gewassen heeft onder anderen toegewezen aan onze stad- genooten, de Ileeren J. Schuurmans Stekhoven, twee zilveren medailles (met accessit) wegens de best gekweekte bloeijende plantingezonden door Hor- tulani van 's Lands of Stads KruidtuinenW. Pottum eene zilveren me daille, voor de fraaiste verzameling hangplantenen J. AV. Filippoeene zilveren medaille, voor de fraaiste verzameling bloempottenbloemvazen, bloemhangers enz. Omtrent de droogmaking van het Haarlemmermeer wordt in de Staatse. het volgende medegedeeldDoor den lagen boezernstand die de werking der drie stoomtuigen niet belemmerde, en de gunstige weersgesteldheid gedu rende de verloopen maand Junij is het water in de droogmakerij 25j dm. verlaagd de gemiddelde waterstand is namelijk op den laatsten der maand bevonden 3.291 el beneden A. P. terwijl die op het einde der maand Junij was 3.04 el heneden dat peil. De grootste zorg is thans om de vaarten en togten in het meer tot aanvoer van water naar de stoompompwerktuigen tijdig te verlengen en te verdiepen. De hoofdvaart aan de Leeghwater bene vens de Kagertogt aan de eene en de Nieuwerkerkertogt aan de andere zijde dier hoofdvaart hebben nu reeds meer dan een half uur lengte. De jagt op ganzen, eenden en watersnippen in de prov. Zuidholland, wordt, met den lstcn Augustus opengesteld. 44'ij vernemen dat het Amsterdamsche Matigheids-Genootscliap zich heeft vereenigd met de Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van sterken drankom als ééne instelling het door beide beoogde doel krachtdadig te bevorderen. In de gewone maandelijksche vergadering van het genootschap op gisteren avond, sprak de Heer G. Annes eene redevoering uit over den strijd des levenshijzonder in betrekking tot de voorstan ders van het genootschap. AnistCour.) Tot Leeraar voor de Fransche Taal en Geschiedenis aan het Stedelijk Gymnasium te Kampenis aangesteld de Heer J. J. Leupenvan Middelburg. De derde haringjager te Ylaardingen aangekomenhad 52 ton maatjes en 51 ton volle haring aangebragt; de vierde is Zondag aangekomen met 36;, ton volle en 77j ton maatjes-haring. - De wedstrijd van de Koninklijke Nederl. Jagtclub zal den 30sten dezer te Rotterdam gehouden worden. Den 27stcn Junij overleed te PuttershoekDavid Mozes Fontijnin den hoogen ouderdom van circa 104 jaren. Op den 23stcn begaven zich vele Urksche visschers van de reede van Terschelling naar de Noordzeeter visscherijonder welke zich ook bevond schipper C. de Boer, met zijn knecht G. de Boer, en een jongen, genaamd J. AVeerstrandNa zich eenigen tijd met hun bedrijf te hebben bezig houdenzagen zij zich door den opstekenden wind en de hoogloopende zee genoodzaakt weder naar binnen te zeilendoch op de hoogte van de buiten gronden, tusschen Terschelling en Vlieland, gekomen zijnde, werd het vaar tuig van C. de Boer eensklaps door de zee omvergeworpen waarop het on middellijk zonkde zich daarin bevindende personen met zich slepende die alzóo hunnen dood in de golven vonden. Den 13den dezer zal van Harderwijk vertrekken naar het Nieuwediep om den 15d«" daaraanvolgende over te gaan aan boord van het schip Flevo bestemd naar Oost-Indiëeen detachementsterk 200 Onder-Ofïicieren en manschappen onder bevel van den 2den Luit. van Altena, van het Koloniaal AVerfdépöt. 's GRAVENHAGE 8 Julij. Z. M. zal den 16den dezer op het Paleis in het Noordeinde gehoor verleenen. Bij de op den lsten dezer ter Tweede Kamer ingekomen voordragt voor de regeling der zaken van de voormalige AVeeskamers, wordt voorgesteld, om de besturen dezer AVeeskamers en soortgelijke inrigtingen, onder welken titel zij ook zouden mogen bestaante ontbinden en te doen vervangen door eene algemcene commissie van liquidatie. Het doel dezer verordening isom met strikte handhaving van de regten van derden, de beslaande commissiën van vereffening rekening en verantwoording aan de algemeene commissie te doen afleggen; het beheer der zaken terug te brengen tot de voorschriften der tegenwoordige wetgevingden Staat in het bezit te doen stellen van de goederenwaarop deze regt heeftde beschikbare gelden te doen strekken tot delging van staatsschuldvoor de boedelsdie onder toepassing van art. 1172 B. 44'. vallen, als Curator op te treden, en om, nadat de Regering omtrent de usufructuaire en fideï-commissaire instellingen genoegzaam zal zijn ingelicht, daarin, volgens de bestaande, of nader vast te stellen wet, te voorzien. Het Staatsblad N°. 85 bevat de gemeentewetzij is van den 29stcn Junij gedagteekend en gisteren door den Koning bekrachtigd en uitgegeven. In de zitting der Provinciale Staten van Zuidholland van heden zijn aangenomen de volgende voorstellen 1°. de hegrooting der kosten van het provinciaal bestuur, voor zoover het R.ijksbestuur isvoor 1852 2°. tot het verleenen van een subsidie van 19,000 voor eenen grindweg van Ouddorp naar Middelharnis en 3°. tot het verleenen van een subsidie van 19,000 voor het voortdurend onderhoud en herstel der Lingcwerken. Ttveede Ktitner dei- Staten-Genei-aal, Zitting van Dingsdag 8 Julij. In deze zitting is kennis gegevendat tot Rapporteurs benoemd zijnvoor de suikerwet, de Ileeren Dullert, Slicher, Poortmanv. d. Linden en Hoffmann. 44'et op het gedistilleerd, de Ileeren: Anemaet, Hengst, Provó Kluit, v. d. Linden en Bachiene. Voor de zegelwet, de Ileeren: Godefroi, de Moraaz, van Eek, v. d. Linden en Bachiene. Voor het patentregt, de Ileeren: Godefroi, SchifFer, van Akerlaken, v. d. Linden en Bachiene. Heden zijn aan de orde de discussiën over de wets-ontwerpen betrekkelijk de bevordering en het ontslag enz. van Officieren. 4'oor dat de algemeene beraadslagingen daarover aanvangen worden de afdeelingen getrokken voor het nieuw tweemaandelijksch tijdvakwaaruit vervolgens zijn gekozen de volgende Heeren: Voorzitters: 2de VoorzittersSecretarissen: Comm.v. d. Petitiën. le afd. Sloet. Storm. Heemskerk. van Hasselt. 2C Dullert. van Hoëvell. van Eek. Dommer van Pold. 3e Goltstein. Lotsy. Provó Kluit. Schilfer. 4e v. Gravesande. Meeuwssen. Jongstra. van Lynden. 5e 44'ichers. Hoffmann. van Engelen. Blussé v.Oud-Albl. BUITEXLAXDSGHE BERIGTEX. ENGELAN19, LONDEN, 5 Julij. Het Lagerhuis heeft de Bill strekkende tot toelating van Israëliten als le den van het Parlement aangenomen. Men weet dat deze maatregel, reeds ten vorigen jare door het Lagerhuis vastgesteld, destijds in het Hoogerhuis schipbreuk leed op den tegenstand der toryleden en der hooge geestelijkheid. Dat huis zal nu andermaal over deze toepassing van het beginsel te beslis sen hebben. Gisteren is de wet op de kerkelijke titels voor de derde maal gelezen en met 263 tegen 46 stemmen aangenomen. In de zitting van 27.Junij waren amendementen van den Heer Thesinger aangenomen, het eerste van

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1