ziel. waarv. S leden. IC Brielle c. a.19,947 ziel. waarv. 3 leden. 17 Middelharnis c. a.21,127 ziel. waarv. 3 leden. Z. Exc. verlangt ten dien aanzien liet gevoelen der Staten te vernemen. Met 50 tegen 20 stem men wordt tot de verzending naar de afdeelingen besloten. Eene missive van Gedep. Staten, houdende voordragt der enkel provinciale en huishoudelijke begrooting voor 1852met de daartoe behoorende stukken. Met 36 tegen 34 stemmen wordt op voorstel van den lieer Roest van Lim burg tot de verzending naar de afdeelingen besloten. Eene missive van Gedep. Staten, houdende aanbieding van een voorstel, om ƒ10,000 beschikbaar te stellen tot uitdieping van de rivier de IJssel. In handen gesteld eerier commissie. Eene missive van Gedep. Statenhoudende een voorstel tot beschikbaar stelling van ƒ19,000 tot verbetering der wegen van Ouddorp naar Middel- harnis. In handen gesteld eener commissie. Eene missive van Gedep. Staten, houdende een voorstel van een reglement omtrent de gemeenschappelijke verdediging tegen het zee- en rivierwater in de provincie en de herstelling van zeewerken. In handen eener commissie, bestaande uit de Heeren: van Outeren, W. Gevers Deynoot, de Greve, van Aken en van Hetercn Gevers. Eene missive van Gedep. Statenwaarbij overgelegd wordt een adres van het Hoogheemraadschap van Nieuwlandtot verbetering van den toestand der zeeweringen waartoe ingelanden builen staat zijn de noodige kosten bij te dragen. In handen gesteld van dezelfde commissie. Eene missive van Gedep. Statenhoudende mededeeling nopens de herzie ning voor de reglementen der waterschappenmet opgave van ingekomene reglementenen voordragt tot wijziging en verandering derzelver en neder- 1 egging ter Griffie. Gelijke missive met een ontwerp-reglement op de wegen en voetpaden in Zuidholland. Op voorstel van den Heer Hein wordt besloten dit ontwerp van wege bet belang der zaak in de afdeelingen te behandelen. Gelijke missive, met het voorstel tot wijziging van de artt. 3,5, 6, 7 en 17 van het reglement, houdende verordeningen op de botervaten in Zuid holland met opmerkingen omtrent de hooge uitgaven der keurloonen en voorstel tot vermindering daarvan. Naar eene commissie, bestaande uit de Heeren: Huyser, Keyzer, D. R. Gevers Deynoot, Vernède en Koetsveld. Adres van Professor L. G. Visscher, te Utrecht, betreffende de uitgave van een handboek voor de algemeene geschiedenis der Nederlanden en Nederland- sche Koloniëndaarbij verzoekende 1°. inteekening op dat werk2". uithoofde van bet belang der zaak ook voor deze provincie, eene bijdrage van ƒ300 uit de provinciale fondsen. Naar eene commissie uit de Heeren: van Hoog straten v. BeeftinghZegwaardSchouten en Cremer van den Berch. -Uit het verslag van den toestand der provincie in het jaar 1850, ge daan door de Gedep. Staten der prov. Zuidbolland, ontleenen wij het volgende: Hoofdstuk I. Bevolking. De bevolking in Zuidholland bedroeg op 31 De cember 562,307. Ten aanzien van de geloofsbelijdenissen was de bovenge noemde bevolking hoofdzakelijk verdeeld als volgt: 413,573 Protestanten 138,405 Ti. Katholieken en 10,234 Israëliten. Landverhuizingen. Het getal van deze was in 1850 aanmerkelijk minder dan in 1849, bedragende 91 personen. Bevolkingsregisters. Deze worden naar behooren bijgewerkt en in orde ge houden. Het nut van die registers valt niet te ontkennen, doch de aanleg beeft belangrijke kosten veroorzaakt, en het bijhouden vordert voortdurend de aanwending van veel tijd en zorg, en van aanzienlijke uitgaven, welke vooral voor groote steden vrij bezwarend zijn. Hoofdstuk II. Regeling en bestuur van het provinciaal huishouden. Za- menstelling der Prov. Staten. De invoering der wet van G Julij 1850 be hoort voorzeker tot de belangrijkste gebeurtenissen van het afgeloopen jaar, en over bet algemeen heeft de toepassing van dezelve op eene geregelde wijs plaats gehad en tot dus verre geene aanleiding tot moeijelijkheden gegeven. Alleen is hel ons geblekendat bij sommige verkiezingen voor de Prov. Staten in den laatsten tijdde kiezers in een betrekkelijk gering getal zijn opgekomen. Provinciale archieven. De stukken herkomstig van vorige tijdenberus ten in het Rijks archief, en de vroegste oorkonden ter Griffie van Zuidhol land aanwezig, bestaan in bet archief van de voormalige prefecture van het depart, der monden van de Maas, hetwelk echter niet zeer volledig is. Het eigenlijk provinciaal archief van Zuidholland dagteekent eerst van 1 Decem ber 1813. Van toen tot 1844, zijn de stukken afzonderlijk bewaard, doch in dat jaar is daarin eene doelmatige verandering gebragt, en sedert worden de stukken, welke aan den Commissaris des Konings zijn gerigt, gerangschikt in eene tijdrekenkundige orde, naar de afdeelingen der provinciale Griffie, volgens de nommers der agenda'smet de daarop uitgegane antwoordenbe schikkingen of rapportenen die aan de Prov. en Gedep. Staten gerigtvol gens de notulen der vergaderingen, waartoe zij behooren, betgeen veel gemak in de behandeling der zaken aanbiedt. Het archief is in onderscheidene vertrekken van bet prov. gouvernement ge plaatst; de portefeuilles zijn van behoorlijke etiquettes voorzien. Het geheel bevindt zich in eene zeer goede orde en het bestier daarover is opgedragen aan eenen ambtenaar, door veeljarige ondervinding voor die taak volkomen berekend. Finantiën van de provincie. Begrooting der kosten van het provinciaal be stuur, voor zoo veel het Rijksbestuur is. Deze begrooting voor de dienst van 1851, vastgesteld in de vergadering van 4 Oct. 1850, tot een geza menlijk bedrag van ƒ64,190.70, is in bet 5de hoofdstuk der staatsbegrooting voor 1851 bij de Met vau 31 Dec. 1850 toegestaan tot ƒ57,600, en alzoo- ƒ6,590.70 minder dan was voorgedragen. Begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven. Deze is bij 's Konings besluit van 3 December 1850, goedgekeurd, in ont vang en in uitgaaf ter somma van ƒ193,649.57. De toestand der provinciale geldmiddelen is gunstig, blijkbaar, onder an deren ook uit de rekeningen over de jaren 1848 en 1349, M aarvan de ba tige saldo's in de begrooting voor 1852 zijn gebragt. Hoofdstuk lil. Huishouding der Gemeente. Vereeniging en splitsing van gemeenten hebben in 1850 niet plaais gehad. Verordeningen der gemeenteraden ter regeling van de huishouding der ge meenten. In hel algemeen leggen de gemeentebesturen zich toe om de plaatselijke wetgeving te verbeteren. In 17 gemeenten zijn sedert het vorig verslag plaatselijke verordeningen omtrent het lager schoolwezen vastgesteld eningevolge art. 20 van het huishoudelijk schoolreglement in Zuidholland, door ons goedgekeurd. Gemeente-archiven. De Gemeenle-archiven bevinden zichvoor zoo veel ons bekend is, in eenen vrij voldoenden staat; in de meeste raadhuizen zijn tot bewaring derzelve afzonderlijke localcn ingerigtterwijl over bet algemeen van die archiven behoorlijke inventarissen aanwezig zijn. AMSTERDAM, 2 Julij. In afwachting eener algemeene organisatie van het politiewezen zal de betrekking van Directeur van Politie alhier, met den lsten dezer, ad interim M orden bekleed door den Heer C. de Biethans Commissaris van Politie. De Regering dezer stad heeft aan den Heer Mr. Jeronimo de Vries, wegens 57-jarige getrouwe ambtsvervulling als Griffier ter stedelijke secretarie, een zilveren presenteerblad met toepasselijk opschrift geschonken. -Onder den handelstand alhier circuleert ter onderteekening een adres aan Z. M. den Koninghoudende verzoek om aan het plan zoo het mogt bestaan, tot verkoop of zelfs tot verpachting der tinmijnen op Banca geen gevolg te gevenmaar de exploitatie daarvan voor 's lands rekening voort te zetten gelijk tot heden is geschied. Het adres draagt reeds de ondertee kening van eenige voorname handelshuizen. -Het schoone landgoed Vaeshartelt bij Maastricht, behoorende tot de na latenschap van wijlen Koning Willem II, heeft in veiling opgebragt de som van ƒ133,358. Koopers zijn de Heeren P. en J. Regout. HAARLEM, 2 Julij. Uit het verslag, door den Heer Everts, Directeur van het gesticht Meereri- bergaan de Prov. Stalen aangeboden en rondgedeeldblijkt o. a., dat de bevolking op 1° October 1849 bedroeg 79 mannen, 115 vrouwen, totaal 194; op 1° October 1850 bedroeg zij 113 mannen, 149 vrouwen, totaal 262: thans 130 mannen, 172 vrouwen, totaal 302. Bij meerdere toeneming zoude de ruimte gaan ontbreken; evenwel blijkt het, dat de behoeften der provincie eene beschikbare plaats voor 400 lijders vorderen dit is eene van de redenenwaarom een voorstel tot uitbreiding van het gesticht aan de Staten moet gedaan worden. In 1850 zijn in het geheel 337 lijders verpleegd van dezen zijn in dat jaar als hersteld ontslagen 26als verbeterd ontslagen 9uit anderen hoofde ontslagen 5overleden 38zelfmoorden hadden niet plaatsenkelen wien het gelukte te ontvlugten, kwamen spoedig teregt. Arbeidzaamheid is, naar het op Meerenbcrg gevolgde stelsel, een belangrijk middel tot genezing; in December 1850 was men zoover gevorderddat van 259 lijders 139 geregeld arbeidden. Verbonden aan het gesticht zijn thans 19 beambten 44 man nelijke bedienden en werklieden, 35 vrouwelijke bedienden. ROERMOND, 30 Junij. Omtrent de opheffing van het Koninklijk collegie van onderwijs alhier als rijksinstelling en de overgang daarvan onder het bestuur van den Bis schop Parediskunnen wij thans beriglendat bij dispositie van den Minis ter van Binnenl. Zakenaan al de bij voorz. collegiein functie zijnde Regenten en Leeraarseen eervol ontslag is verleendin te gaan den l5ten Julij e. k.onder dankbetuiging tevens aan den Raad van bestuur dier in- rigting, voor de bewezene ijverige en langdurige diensten. BUITENLANDSCIÏE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 1 Julij. Eenige aanzienlijke Nederlanders, welke de Tentoonstelling hadden be zocht hebben eene vergadering gehoudenwaarin zij doordrongen van het nut der Tentoonstelling en overtuigddat er nooit beter leerschool voor den practischen man kan geopend wordenwanneer hij zijn eigenbelang en den bloei van het vaderland wenscht te bevorderen zich ten doel heeft gesteldmiddelen te beramen ten einde den Nederlandschen beoefenaar van eenig bedrijf in kunsten handwerken of den landbouwhetzij hij meester of werkman zij het verblijf en bet bezoek der groote Tentoonstelling ge makkelijk te maken. Zaturdag jl. beeft het aantal der bezoekers van de Tentoonstelling slechts 10,645 bedragen, waarvan 6363 tegen het entrée-geld van 5 sch. terwijl de overige van abonnements-kaarten voorzien waren. Heden te 2 ure waren reeds ruim 46,000 personen binnengelaten. Tot en met Zaturdag hebben de ontvangsten beloopen 258,358 Eergisteren is te Blackwal het grootste stoomschip te water gelaten hetwelk tot dus ver hier te lande van hout gebouwd was. Dit vaartuig,

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2