De ontvangsten der voornaamste spoorwegen hebben gedurende de vorige week 45,000 meer opgeleverd dan in dezelfde week van liet verle den jaar. Ecu vaartuig met 30,000 ananassen is van het eiland Eleutheraeen der Bahama's eilanden alhier aangekomen. -Onder de inrigtingen van nijverheid te Birminghambekleedt die van den Heer Gillottot vervaardiging van stalen pennen eene eerste plaats. Deze inrigting vertoond thans eene buitengewone ontwikkeling. Ongeveer in 1822 begon de Heer Gillot het eerst ze te maken. Toen was het slechts een ge ring toevoegsel tot zijn handel in stalen galanteriën. De fabrikant had niet slechts de voor de bewerking noodige werktuigen uit te vindenmaar zelf moest hij ze ook maken. De goede uilslag zijner pogingen deed de vraag zeer toenemen en veroor zaakte zelf weder verbeteringen. In 1828 vond de Heer Gillot uit en bragt in gebruik eene zelfhandelende penmachine om met stoom te werken. Van dien tijd af heeft hij zijn fabrikaat al meer en meer verbeterd. Aan het einde van het vorige jaar was hij genoodzaakt zijne fabriek in Grahamstreet zeer uit te breiden, net nieuwe gebouw dat weldra gereed zijn zalkan 400 werklieden bevattenhet geheel meer dan 1,200. De geheele machie- nerie is uitvinding van den Heer Gillot. Hij vervaardigt jaarlijks ongeveer 180 millioen pennen. De berigten uit Ierland, meldende de gunstige verwachting op eenen gezegenden oogstgeven tevens te kennendat de toestand van dat hard beproefde eiland in vele opzigten verbetert. Dit blijkt ook uit het laatste officiële verslag omtrent het armwezen in Ierlandgedurende het jaar geëin digd met den 29stcn September 1850, was het grootste aantal der te gelijker tijd in de armenwerkhuizen verpleegden 264,048en dergenen die buiten de armenwerkhuizen onderstand ontvingen 148,909. Van 29 September 1850 tot 1 Mei jl.was het eerste maximum 252,615 en het laatste slechts 10,935. Intusschen zijn de meeste armenwerkhuizen aanmerkelijk uitgebreidin 1847 konden zij slechts 114,129 personen bevatten en thans 308,885de armbe sturen zijn dus niet meer door gebrek aan ruimte gedwongen om van den regel, dat alleen in het werkhuis onderstand verleend wordt, af te gaan; en hieraan is de vermindering van het getal der buiten het werkhuis onder steunden gedeeltelijk toe te schrijven. Blijkens de jongste volkstelling is sedert het jaar 1841 de bevolking van Ierland ongeveer 2 j millioen verminderd. Zij zou nu niet meer bedragen dan dertig jaren vroeger. De 21sten hebben er in Leicestershire en Lancashire zware onweders gewoedvan storm en hagel vergezelddie onberekenbare schade aau het veldgewas hebben berokkend. Den 26sten hield te Dublin het Comitté lot de oprigling eener R. K. Hoogeschooleene vergadering onder Voorzitterschap van den Primaat. Uit verschillende voorgelezen mededeelingen bleek, dat dit plan allerwege de levendig ste overeenstemming verwekte. De inschrijving te Londen daarvoor geopend, bragt tot dusverre reeds 460 op, terwijl bovendien sedert de laatstgehou den vergadering bij het Comitté weder 1500 aan verschillende bijdragen waren ontvangen. Ten slotte deelde de Commissie mede, dat door haar drie geestelijken waren aangewezen, die zich naar Amerika zouden begeven, ten einde ook daar inzamelingen te doen. Den lstc" Mei heeft op het eiland Cylon en den 5dtn op Madras een hevige orkaan gewoed waardoor een twintigtal vaartuigen en ook de stoom boot Falkland verongelukt zijn. ESEJLG2 E. BRUSSEL, 29 Junij. De Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft, na drie dagen beraadsla- gensde voorgestelde belasting der erfenissen in de regte lijn met 61 tegen 31 stemmen, aangenomen, en alle amendementen strekkende om ook erf- portien van meer dan fr. 1000 van dat regt vrij te stellenmet groote meerderheid verworpen. FRUVARUK. PARIJS, 29 Junij. In de wetgevende vergadering is in hare zitting van eergisteren, hetgewigtig voorstel tot hervormiug van het geheele liandelslelsel van Frankrijk van den Heer Sainte Beuve, aan de orde van den dag gesteld. De Commissie had als slotsom van het voorloopig onderzoek voorgesteld, het voorstel niet in overweging te nemen. De Heer Sainte Beuve bestreed in eene langdurige en doorwrochte rede het rapport der commissie en verdedigde zijn stelseltot dat hijde gewone tijd der zitting verstreken zijnde, zijne rede afbrak, om die den volgenden dag te hervatten. Nadat hij toen zijne rede had voleindigdheeft de Heer Thiers in eene redevoering van nagenoeg vier uren, met verwonderlijk talent trachten te betoogen, dat de welvaart van Frankrijk binnen weinige jaren te gronde zou gaan indien het stelsel van den Ileer St. Beuve wierd aangenomen. Doch hoe groot ook zijne talenten mogen wezende leer der bescherming heeft haar tijd gehadmaar de Heer Thiers vertegenwoordigt een der departemen ten dat het meest bij het behoud van het beschermend stelsel belang heeft. - Het voorstel van den Heer Bourzat en acht andere leden der Bergpartij, tol opheffing van achttien bisdommen enz., is bij het voorloopig onderzoek afgekeurd, In de zitting der Wetgevende Vergadering van heden verklaarde de Minister van Finantiën namens de Regering zich tegen het in overweging nemen van het voorstel van den Heer Sainle-Beuve. Hij meende datzoo er m het tarief nog nuttelooze, verouderde verbodsbepalingen waren, men deze allengs moest doen verdwijnenmaar dat de voorgestelde onbesuisde hervormingen de geheele nijverheid in gevaar brengen zouden. De vergadering besloot hieropmet 428 tegen 199 stemmen het voorstel zelfs niet in overweging te nemen. De dagbladen houden zich nog bezig met de redevoering van den Heer Thiers; maar zoo men het al eens is over zijn redenaarstalent, begint men, na de begoocheling van het eerste oogenblikreeds al de dwalingen op te merken, ja men zou zelfs kunnen zeggen al de ongerijmdheden die deze re devoering bevat. De Heer M. Chevalier heeft in het Journal des Dëbats een vlngtige en hoofdzakelijke beoordeeling geleverd, die van dien aard is, dat zij aan degenen die aanvankelijk door de wonderbare bekwaamheid van den redenaar waren verleid, veel geeft na te denken. De instructie in de zaak der maatschappij van levenszekering la Pre- voyance welke failliet is, wordt met ijver voortgezet. De bestuurders zijn gevangen genomen. Het tot hiertoe bekende tekort beloopt 1,600,000 fr. Eergisteren werd eene in het zwart gekleede dame, die in den tuin van het Luxembourg wandelde, door eenige personen voor Mad. de Bocarmé aangezien. Zij omringden haar, overlaadden haar met beleedigingen en wil den haar in den vijver werpen, toen zij gelukkig door de wacht werd ontzet. Gisteren zijn door de policie in beslag genomen de exemplaren van het geïllustreerde verslag van het proces Bocarmé. Verscheidene dagbladen had den de aandacht gevestigd op het onzedelijke en ergerlijke van deze onder neming. Vele Bisschoppen en andere hooge waardigheid-bekleeders der R. K. kerk, op hunne reis naar Rome, werwaarts zij door den Paus ontboden zijn, zich te Parijs bevindendehebben bij den Aartsbisschop van Parijs eene bijeenkomst gehouden. PAN JE. MADRID 27 Junij. In de zitting der Cortes van gisteren, is het ontwerp der Commissie voor de regeling der staatsschuld voorgelezen. Het stemt overeen met de voordragt der Regering. De begrooting van uitgaven voor 1852 wordt niet volledig geacht, men meent dat het tekort over het loopende jaarniet 194 millioen realenzoo als opgegeven is, maar meer dan 300 millioen zal bedragen. Op de aange wezene inkomsten is ook geen staat te maken. Onder de middelen tot ver betering der finantiënis geen enkel tot duurzame ontwikkeling van 's lands rijke bronnen van welvaarten maar één waarop met zekerheid gerekend kan wordennamelijk de voorgedragen korting van 26 pCt. op de jaarwed den der reeds zoo slecht betaalde ambtenaren, en van 15 pCt. op de jaargel den welke uit de door bijdragen der ambtenaren gevormde kas aan hunne weduwen en kinderen toekomen. Het wets-ontwerp tot bevaarbaarmaking van der. Ebro van Saragossa tot aan de Middellandsehe zee met een kanaal van Amposta naar de zeehaven Alfaques, bepaalt, dat daartoe vergunning zal worden verleend aan een Fransch ondernemerdie het geheele werkter lengte van 361 Ned. mijlen binnen zes jaren zal uitvoeren en uitsluitend regt hebben om met sloom- booten passagiers te vervoeren. De Regering zal van hel voor de uilvoering der werken benoodigde kapitaal, tot aan de vollooijing, 6 pCt. rente betalen en waarborgt gedurende dertig jaren eene zuivere opbrengst van minstens 6 pCt. Na verloop van een eeuw worden de werken het eigendom de regering. Den 31sten December jl. bedroeg het aantal personen die in Spanje of in deszelfs koloniën gevangenis of- andere straf ondergingen, 20,177, dat is 2739 meer dan een jaar vroeger. Het aantal personen die in December 1850 in afwachting hunner teregtstelling gevangen gehouden werden, bedroe»- 11,300. dat is 1711 meer dan in December 1849. Deze cijfers worden medegedeeld als bewijs dat het aantal misdrijven in Spanje toeneemt. SARDINIË. TURYN, 27 Junij. De Regering heeft dezer dagen weder een gedeelte der in 1850 door de Kamers bewilligde geldleening te gelde gemaakt. Zij had 18,000 obligation te plaatsenen het gezamenlijk aantal obligationhetwelk binnen weinige dagen aangevraagd werd, bedroeg bijna twee mdlen zooveel, namelijk 33.000. Het Bankiershuis Rothschild schreef in voor 4000 obligationandere buitcn- landsche huizen voor 9000de binnenlandsche kapitalisten voor 20,000 te zamen, en onder deze laatste was een groot aantal inschrijvingen voor kleine sommen. Men ziet hierin een zoo treffend blijk van vertrouwen op de Re gering en op de hulpbronnen van den Staatals thans in Europa niet veel vuldig voorkomt. De Kamer van Afgevaardigden heeftten aanzien van het wetsontwerp betreffende eene te betalen belasting door al degenendie eenig bedrijf uit oefend, in beginsel vastgesteld, dat de staats-beambtendie een tractement van meer dan 3000 frs. genieten, aan deze belasting onderworpen zijn. Het maximum van deze belasting is bepaald op 5 pCt. van hel zuivere inkomen van hen, die meer dan 30,000 frs. inkomen hebben. Beneden een inkomen van 500 frs. is men vrij vervolgens bedraagt de belasting 10 frs. per jaar voor 500 a 1000 frs., 50 frs. voor 1000 i. 2000 frs. enz.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3