V BUITENLAIVDSCHE BERIGTEN. oud Secretaris-Generaal bij bet Ministerie van Binnenl. Zaken in Frankrijk, welke allen zijn voorgegaan met het nemen van aanzienlijke inschrijvingen. Hetzelfde blad berigt, dat bet Deensche gouvernement, bij bet onze aan zoek gedaan heeft, om aan den Ingenieur van den waterstaat, J. A. Beyerinck, bij de droogmaking van bet Haarlemmermeer werkzaamte vergunnenzich naar Kopenhagen te begeventen einde deel te nemen aan een onderzoek der havenwerken te Ribe, en omtrent de uitvoering dier werken de Deensche regering voor te lichten. Aan dit voor bet corps Ingenieurs van den waterstaat bier te lande vcr- cerend aanzoek is door den Minister van Binnenl. Zaken het verlangde gevolg gegevenen aan den Ingenieur Beyerinck ister volbrenging van de zen ding, welke de Deensche regering hem wenscbt op te dragen, met 's Konings goedkeuring, bet vercischle verlof toegestaan. Men verneemt dat de Commissie, belast met bet doen van rapport no pens de bedijking der Lauwerzee, bare taak volbragt heeft. Zijn wij wel onderrigt, zegt de Stoompostdan schijnt de uitslag van bet ingestelde on derzoek minder gunstig geweest te zijn, en zal daardoor de uitvoering van dat groote werk welligt niet spoedig plaats grijpen. Sedert de laatste dagen is bet gebruik der zeebaden te Scheveningen druk toegenomen en wordt dat dorp ook zeer bezocht. Vele inlandscbe familien zijn reeds aldaar aangekomen, ten einde er eenigen tijd door te brengen. ROTTERDAM, 30 Junij. Zaturdag namiddag kwam alhier per stoomboot aan Z. K. II. de Hertog van Leuchtenbergmet talrijk gevolg. Met eene Russische oorlogsstoomboot tot voor Dordrecht gekomen zijnde, is Z. K. II. aldaar op de Amicitia overge stapt. De Russische Gezant, Baron von Maltitz, heeft den Hertog bij zijne aankomst verwelkomd. Z. K. II. heeft zijn' intrek genomen in het New Bath-Hötelvan den Heer Hendriksen. De Hertog is van hier per stoomboot naar Emmerik vertrokken werwaarts de Gezant hem zal vergezellen. Verder zal de Hertog zich naar Baden bij Rastadt begeven. Zijne verzwrakte ge zondheid beeft hem belet om bezoeken af te leggen bij de leden van bet Koninklijk gezin. Z. K. II. Prins Frederik der Nederlanden heeft den Hertog bezocht. AMSTERDAM 30 Junij. De Raad dezer stad beeft beslotenden Hoogleeraar J. Bosschaop zijn verzoek, eervol en met dankzegging voor zijne bewezene diensten, te ontslaan als Hoogleeraar in de Letterenaan de doorluchtige school aldaardoch hem als blijk van erkentelijkheid en ten einde Z. Hooggeleerde zooveel zulks ge schieden kan, in staat te stellen, bet Athenaeum verder van nut te zijn, te laten behouden rang en zitting in de orde van Professoren, onder den alge- meenen titel van Lit. Hum. et Phil. Theor. Professor, benevens het regt, zoowel openbare als bijzondere lessen te houdenwaar dit tot gerij f van zijnen opvolger of van de studerende jongelingschap zou kunnen geschieden. In de vergadering van de Nederl. Rijn-spoorweg maatschappijden 30sten Junij, alhier, onder voorzitting van den Heer Faber van Riemsdijk gehoudenis verslag gedaan van den geldelijken toestand. Daarbij is vermeld dat de inkomen hebben beloopen ƒ659,501; de uitgaven ƒ296,461 en dat bet verlies over bet jaar 1850 en 1851 op ƒ37,837 moet gesteld worden. De meer gunstige gesteldheid der maatschappij heeft de directie in staat gesteld, over dc eerste helft van bet boekjaar, uit de ingewonnen renten van de obligatiën in de leening van 9,000,000die het eigendom der maat schappij zijn, eene uitkeering te doen van 0.90 per aandeel, en bet voor stel over de tweede helft van dat jaar uit diezelfde renten ƒ0.60 per aandeel aan de aandeelhouders uit te betalenwerd door de vergadering aangenomen. Verder is berigt, dat de onderhandeling over de aansluiting aan de duit- sche ijzerbanen op een goeden voet staan dat de verlenging van de pruissi- scbe keulscbe en mindensche baan tot onze grenzen verzekerd isdat wel is waar de onderhandelingen te Berlijn welke daar op een staatkundigen grond worden gevoerdden afloop der zaak vertragenmaar dat er niettemin hoop beslaat op eene spoedige beslissing. In de verwachting van eerlang deze be slissing te zullen vernemen is de vergadering niet gesloten maar tot nadere bijeenroeping gescheiden. De lieer Mr. B, Donker Curtius is op nieuw tot voorzitter der directie verkozen. UTRECHT, 23 Junij. De voortzetting der feestelijkheden bij gelegenheid der viering van het 215-jarig bestaan onzer Hoogeschool, bad Donderdag plaats met het geven van een groot buitengewoon Studenten-concert. Vrijdag werd in de Societeitslokalen Vauxhall gegeven zonder damesde vreugde was er misschien niet te minder om, maar ze openbaarde zich stel lig meer in luidruchtigheid. Zaturdag avond was bet na den masquerade-avond de meest feestrijke. Een groot Vauxhall werd er in de Maliebaan gegeven. Het getal feestvie renden was dien avond weder buitengemeen groot. De illuminatie was zoo schitterendals Utrecht misschien nog nimmer gezien heeft. Duizende lam pions waren ontstoken en gekleurde bollen in menigte daartusscben aange- bragtbet werd met een fraai vuurwerk besloten. Woensdag hebben de kinderen van het landbouwkundig gesticht te Montfoort deze stad bezocht. In twee sloepen gezeten roeiden zij met den Directeur aan 't hoofd, de stiehtsche stroomen binnen, gedost in hunne ei genaardige kleeding, waarbij vooral bet helder wit gewaad der knapen, die de dienst van sloeproeijers vervulden, fraai uitkwam. Zij bragten HH. Studenten hunnen Feestgroetdie op de drukkerij der stichting in kleurdruk was vervaardigd. Men beeft alle reden om te vrede te zijn over den afloop der Akademische feesten. Er heerschte eene gewenschte overeenstemming tusschen Studenten, burgerij en vreemdelingen. Niets beeft de orde gestoord. Geene ongelukken zijn ons ter oore gekomenin w eerw il der groote menschenmenigtedie dikwijls op ééne plaats vereenigd was. Men berekent dat het aantal vreem delingen die gedurende de afgeloopen dagenaf en aan deze stad bezoch ten 50,000 beloopt. BREDA, 28 Junij. Heden verlaten de adelborsten van het derde studiejaar bet legerkamp op de Ooslerhoutscbe-heidewaar zij met de kweekelingen der landmagt van bet derde en vierde studiejaargedurende de afgeloopene maand Junij zijn gelegerd geweest en aan practiscbe oefeningen van deze laatsten hebben deelgenomen. Gezegde adelborsten keeren naar het Akademiegebouw terug, om aanstaanden Dingsdagden 1s!nl Junijmet hunne kameraden van het tweede studiejaar der Marinenaar den Moerdijk te marcheren waar ben Zr. Ms. stoomschip Gedeh zal komen afhalen en naar Vlissingen overbrengen. Van daar zullen gezegde jongelieden, na de Maritime werken te Vlissingen in oogenschouw genomen te hebbenonder de leiding der Luitenants ter zee lste klasse Pels Rijcken, de Man en Kemper, gedurende de maand Julij een kruistogt op de Noordzee ondernemenaan boord van gezegd stoomschip en van Zr. Ms. korvet Ajaxen telkens bij gedeelten op die beide oorlogsvaar tuigen omwisselen, om alzoo praktisch bekend te worden, zoo met de vaart van zeilschepenals met stoomwerktuig en de stoomvaart. Na den afloop van den togt zullen de adelborsten van het 3de studiejaar tot adelborsten lste klasse benoemd worden en keeren die van het tweede jaarna het einde der vacantienaar de akademie terug om hunne studiën voorle- zetten. Zoo als bekend iswerd onder de regering van onzen overleden Vorst Willem II eene belangrijke verandering in bet veldgeschut van het leger ge- bragt; het zware geschut werd afgeschaft en door eene veel ligtere soort ver vangen. Weldra echter verhieven zich overal stemmen tegen deze hervor ming, de doelmatigheid van het vroegere systeem en het minder bruikbare van het tegenwoordige bewerende. De zaak in quaestie schijnt echter nog niet uitgemaakt te zijn, daar in Oostenrijk, Pruissen, Hessen en Frankrijk ten deze proeven zijn genomen, waarvan de resultaten nog al uiteen loopen. Ten einde in deze tot eenige zekerheid te gerakenis er door den Commandant van het personeel der artillerie eene commissie van Officieren benoemd, welke als Voorzitter beeft den Majoor der artillerie van Deventer; onder loc- zigt van gemelde commissie, zullen op de Oosterhoutsche beide bij Breda met beide soorten van geschut proeven op eene breede schaal worden genomen welker uitkomsten door eene afzonderlijk te Breda vergaderde commissie, mede uit Officieren zamengesteld, naauwkeurig zullen worden berekend; zul lende het uit dezelve moeten blijken welke der twee soorten van geschut in ons Land de voorkeur verdient. De 6de kompagnie van het 2de regement. vesting-artillerie, gecommandeerd door den Kapitein Frantzen, zal tot ver sterking der artillerie te Breda en tot het mede doen van die proeven uit Bergen-op-Zoom komen. ENGELAND. LONDEN, 28 Junij. In de zitting van het Huis der Gemeenten van 11. Vrijdagis over de kerkelijke titels beraadslaagd. Ierscbe leden stelden weder verscheiden amen dementen voor, om de wet te verzwakken; deze alle verworpen zijnde, ver lieten zij mcerendeels de vergadering. Toen trad een lid der tory-partij met eenige amendementen op om aan dc wet meer klem bij te zetten. Lord John Russell achtte die amendementen onaannemelijkmaar daar zij niet met de gehecle strekking der wet in strijd waren, verklaarde hij in de aanneming geen reden te zullen zien om de wet niet verder tot stand te brengen. Hierop werden twee amendementen aangenomenhet eerste is dat niet alleen de Pauselijke breve van 1850maar alle dergelijke brieven er in werden vermelden het tweede de strafbepaling tegen de aanneming van een kerkdijken titel op grond van een Pauselijk besluituit te strekken tot elk die zulk een besluit uit Rome bezorgt of er in Groot-Brittannië werking aan geeft. Over een derde is de stemming uitgesteld tot de derde lezing op Vrij dag aanst. Gisteren morgen zijn 19 zee-officieren en 142 manschappen uit Ports mouth vertrokken orn de tentoonstelling te gaan bezigtigen. Hunne reis geschiedt op kosten der Koningin. Er is bevel gezonden aan een te Dublin in garnizoen liggend regement om zich zoo spoedig mogelijk naar de Kaap de Goede Hoop in te schepen. De bezoekers van de Tentoonstelling ondervonden eergisteren op eene bijna ondragelijke wijze den invloed der toenemende warmtebet openen van luiken bragt in het midden van het gebouw geene genoegzame verligting aan, men kon het er naauwelijks in uithouden. Het laat zich begrijpen dat het in de laatste dagen niet beter zal geweest zijn, door het meeder toene men der hitte; gisteren stond de thermometer op den middag, in een be schaduwd gedeelte, reeds op 96". Men is bezig een nieuw middel van ven tilatie aan te brengen, om de drukkende warmte te temperen.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2