KENNISGEVING» lieeft bereids eene inteekening daarop geopenddie hij door reizigers in ver schillende landen wil bevorderen. hAi:E3BCIl«, Uit dit hertogdom werd in Mei aan liet Evangelical Christendom ge schreven dat vele Oostenrijksche soldatendienaar men weetaldaar gelijk elders in Noord-Duitschlandbet eerst sedert den dertigjarigen oor log, toen Duitschland door ben in eene ellende is gestort, welke het zelfs nu nog niet geheel is te boven gekomenzijn ingekwartierdde protestan ten herhaaldelijk om bijbels verzoeken. Het verkeer met deze schijnt op hen eenen krachtigen invloed uit te oefenen. HAMBURG. 17 Junij. Dc Regering beeft zich jegens den bevelhebber der Oostenrijksche troepen verbonden tot het nemen van zeer ernstige maatregelen, ten einde de open bare orde te handhaven dien ten gevolge zullen de Oostenrijksche troepen binnen kort de door henzonder voorkennis van de Regering bezette voorstad St. Pauliontruimen. CALIFOMIE. SAN FRANCISCO, 1 Mei. Men heeft beproefd de bevolking van dit land te tellenmaar dc bevol king in de mijn-districten is zoo zwervend en leeft gedeeltelijk in zoo afge legen oorden, dat naauwkeurige opgaven niet te verkrijgen waren. Naar de beste narigtcn schat men de bevolking op ruim 300,000 zielen. Aanzienlijk is buitendien het getal aankomende landverhuizers. De zaken der stad zijn in groote wanorde. Zij heeft anderhalf millioen dollars schulden, hoewel aan de inwoners zware stedelijke belastingen opge- gelcgd zijn. Ook de staat Californie heeft in de eerste vijftien maanden van zijn be slaan reeds ongeveer voor een millioen dollars schulden gemaakten de wet gevende magt heeft dezer dagen een bedrag van 700,000 dollars als geves tigde schuld erkend, aflosbaar half in 1855 en half in 1361, en rentende 7 pCt. jaarlijksdeze rente zal worden betaald uit de opbrengst eener be lasting van 15 cents (Amerikaansch geld) op elke 100 dollars waarde aan belastbaar eigendom in den Staat. De goudmijnen leveren eene ruime opbrengst, en men ontvangt zoovele bcriften van de ontdekking van lagen goudhoudend zand en vooral van goudaders in kwartz-rotsen, dat het schijnt als of de minerale rijkdom des lands nu eerst begint aan het licht te komen. In het Handelsblad van den 19lleu dezer wordt het berigt medegedeeld, dat II' Giitzlaff bij gedrukte Circulaire kennis heeft gegevendat hij afstand deed van de Zendingszaak. Dit herigt is ongegrond; want op den 15den dezer is in Amsterdam met de landmaal een brief van Dr. Giitzlaff ontvangen, in welken hij wel kennis geeft, dat hij niet langer aan het hoofd der Chinesclie Vereeniging te Hong- Kong heeft willen staan, omdat er te veel verdeeldheid onder hare medeleden bestondwaardoor hij belemmerd werddoor haar zijn doel te bevorderen maar, dat hij nu zelfstandig, geheel alleen, zich eenen werkkring had ge schapen, die veel betere vruchten belooft, daar hij thans onafhankelijk, op grond zijner ondervindingin het belang der Zendingszaak kan handelen. Ik achtte het pligt den afwezigen Dr. Giitzlaff door deze mededeeling, te gen die geruchten te verdedigen, welke tegen hem bereids veld begonnen te winnen en hen, die in zijn werk belang stellen, de verzekering te geven dat hij de man niet is, om zich te laten ontmoedigen. Dc in China bestaande onlusten zijn geenszins het gevolg van de invoering van het Christendom in dat rijkmaar van de sedert onheuchelijke tijden bestaande vete tegen de Mantchou-dynastiemitsgaders van de geheime ge nootschappen die ook al van het zuurdeesem van Socialismus en Communis- mus doortrokken zijn. Du P. P. ROOIIDA van EYSINGA. STA13S BESIffiïEiü. Schutterij, BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LF.YDEN brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat de alphahetisc.be naamlijst van alle de personen, die, overeenkomstig de wet van den 11 April 1827, aan de Loting voor de dienst der Schutterij moeten deel nemen, ter visie van een' iegelijk zal liggen ter Secretary dezer Stad, van den 16 tot den 24 Junij aanstaande, (dc Zondag uitgezonderd) 's morgens van 10 tot 's namiddags ten 1 ure; en dat de Loting zal plaats hebben op de Groote Pers van het Raad huis, en wel: Op Woensdag den 25 Junij 1851, 's morgens ten 10 ure. Wordende de zoodanigen welke na de laatst voorgaande inschrijving zich bier ter Stede met de woon hebben gevestigd, tot eene na-loting opgeroepen, mede op Woensdag den 25 Junij aanstaande's namiddags ten 1 ute. Zullende ieder ingeschrevene bij een biljet worden opgeroepen, om tot de Loting ter voorschrcveno plaatse op te komen, op den dag en het uur in deze Kennisgeving uitgedrukt: - terwijl de zoodanigen, die verhinderd mogtcri worden zelve tot de Loting op te komen, zich door een' gemagtigde kunnen doen vertegenwoordigen; of geen gemagtigde comparerende, zal dc Loting ge schieden door een' der Leden van de Commissie uit het Plaatselijk Bestuur. Wordende de belanghebbenden tevens verwittigd, dat hij dc genoemde Loting aanteekening zal worden gehouden van de redenen tot vrijstelling, die de in geschrevenen vermeenen, krachtens het Sart der wel, te kuutfen aanvoeren; waarom het voor hen, die zoodanige redenen tot vrijstelling rneenen te heb ben, van belang is, door personele opkomst, of bij volstrekte beletselen, door het zenden van een' met hunne omstandigheden wel hekenden gemagtig de, de Loting niet te verzuimen. En wordt eindelijk den belanghebbenden kennelijk gemaakt, dat de vrij stellingen, hij de wet toegekend, zijn de navolgende: 1". Die met ziekte of gebreken zijn behebt, welke hen tot den Wapenhandel voor het tegenwoordig oogenblik, of wel geheel ongeschikt maken. 2°. Die kleiner zijn dan eene Nederlandsche el en vijfhonderd zeventig stropen. 3°. De Geestelijken van alle Gezindheden, zoo lang zij niet van stand veranderen. 4". De Professoren en Lectoren aan de Hoogescholenaan de Athenaea en de Seminariën. 5". De Studenten in de Godgeleerdheid. 6°. Die den rang van Officier in dienst van den Staatte lande of ter zee hebben hekleed, en door eervol ontslag de dienst verlaten hebben of ge pensioneerd zijnzoo lang zij niet in eenen gelijken of hoogeren rang bij de Schutterijen kunnen worden aangesteld. 7". Die, wegens verandering van woonplaats, eervol uit de Schutterij zijn ontslagen in den rang van Officier, voor zoo verre zij in hunnen vorigen of in eenen hoogeren rang niet weder kannen worden aangesteld. 8°. Die in Militaire dienst ter zee of te lande zijn waardoor alleen worden bedoeld, zij, die na de inschrijving in militaire dienst zijn getreden, als rustende op militairen, zoo lang zij in dienst zijn, en dus niet voor ingezetenen eener bepaalde Gemeente kunnen gehouden worden, de ver- pligting niet, om zich te doen inschrijven. 9". De broeder van hem, die in persoon voor zich zclven hij do Schutterij dient: met dien verstande, dat van een gelijk getal broeders altijd de helft, en van een ongelijk getal slechts de kleinste helft tot de dienst zal worden geroepen strekkende deze bepaling zich echter niet uit tot zoodanige broeders, die, om welke reden ook, niet meer hij hunne ouders inwonen. Terwijl voorts in tijd van vrede van de active dienst tevens worden vrijgesteld met de bepaling nogtans. dat zij tot de werkelijke dienst dadelijk knnnen worden opgeroepen indien de redenen van vrijstelling ophouden, waarom zij op de algemeene en bijzondere rol tevens geplaatst, doch bij de reserve zoo lang in dienst gesteld worden. 10». Zij, die tot de dienst der nacht- en brandwachten, en tot die der brand spuiten zijn aangesteldzoo lang zij met die werkzaamheden zijn heiast. 11°. Lijf- en huisbedienden, voor wlke als dienstboden de personele belas ting wordt betaald, waaronder echter niet zulFn worden verstaan: werk- hoden of zoodanige bedienden, die ter uitoefening van iemands beroep of bedrijf zijn benoodigd en 12". Zijdie voortdurend uit armen-kassen bedeeld of in de armen-gestich- ten opgevoed of onderhouden worden. En zullen dien ten gevolge, degenen, welke op vrijstelling, nit hoofde eener der bovengemelde redenenaanspraak mogtcn vermeenen te kunnen makenzoo wel als zij die zich in de dienst willen doen vervangende be wijzen, daartoe vereischt, moeten overleggen, en in het laatste gevalde personenmet welke zij van Nummer willen verwisselenkenbaar moeten maken aan de Commissie, op Woensdag den 3 Julij aanstaande, des mor gens tusschen 10 en 1 ure, op het Raadhuis, ten einde daarvan de noodige aanteekening te doenvoor zoo veel zulks bij de loting niet mogt zijn ge schied zullende de reclames zoo wel als over de goed- of afkeuring der per sonen, door welke rr.en zich verlangt te doen vervangen, nader door de Com missie van onderzoek uitspraak worden gedaan. Aldus gedaan en gepubliceerd bij fill. Rurgemeester en Wethouders der Stad Leydenop den 16 Junij 1351. DU RIEU, Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMF.R. BROODZETTING. Ingaande Maandag den 233ten Junij 1851. Maximum van den prijswaar niet hovenmaar wel heneden zal mogen worden verkochtingevolge Koninklijk besluit van den 25stcn Januarij 1326 Staatsblad N". 5) en de dispositie van II. H. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, van den 5',c" December 1828, Provinciaalblad N". 161.) Het Roggebrood, van zuivere Rogge gebakken, wegende drie Nederlandsche ponden, op33 Cents. Een pond vijf oneen, op 165» Het Tarwebroodbeste soortwegende een Nedcrl. pondop 29 Vijf oneen, op14J. Het Franschbrood van een Ncderl. pond, op29 Vijf oneen, op141 Het Huisbakwegende een Nederl. pond op25 Vijf oneen, op 12) Het minste soort of zoogenaamd krop uit de zakvan een Nedcrl. pondop21 Vijf oneen, op10). Alles gebakken overeenkomstig art. 2 van het Reglement op het hakken en verkoopen van brood, gearresteerd den 5lc" September 1846. Burgemeester en Wethouders der stad Lei/den DU RIEU, Ter ordonnantie van dezelve Ley den19 Junij 1851. v. PUTTKAMMER. KERKNIEUWS. GRONINGEN, 19 Junij. Door den broeden Kerkeraad der Nederduitsehe Hervormde Gemeente alhier, is uit het vroeger medegedeelde zestal een drie tal opgemaakt, waarop geplaatst zijn DD. Rutgers van der LoeffTh. D»'- te LeydenMoltzer te Haarlemen MeyboomTh. Dr. te Nijmegen.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3