De ontvangst der Tentoonstelling bedroeg op lieden 3191 2 sh.bet getal bezoekers was wederom omstreeks 70,000. Gisteren klom Let aantal bezoekers tot 72,965. Het getal vreemdelin gen neemt van dag tot dag toe. Tot heden heeft de Commissie reeds meer dan 234.000 ontvangen. Onder de voorwerpen in het gebouw verloren en bij de politie gedeponeerd zijn niet minder dan 75 parasols en 175 foulards tot dusverre onafgehaald. Den 14<lcn js te Glasgow van stapel gelaten, de schroefstoomboot de City of Manchesterzijnde de grootste stoomboot die op eenige werf aan de Clyde gebouwd is. De geheele lengte is van 339 voetenop eene breedte van 38. De inhoudingsmeting is van 2125 ton, met inrigtingen voor 160 passagiers van de lste en 2de klasse. De schroef zal door stoommachines van 400 paardenkrachten in werking worden gcbragt. Dit trotsche vaartuig, dat met vier masten zal prijkenis bestemd om met de City of Glasgow de dienst tusschen Liverpool en Philadelphia te doen. Den 25sten Julij zal het zijne eerste reis ondernemen. Volgens eene in het parlement ingediende nota, heeft het aantal land verhuizers, hetwelk in de jaren 1849 en 1850 het vcreenigd rijk van Groot- Brittannië verlaten heeft, niet minder bedragen dan 530,347 personen. De oflicicële staten der volkstelling leveren voor het jaar 1851 de vol gende uitkomsten op. Engeland en het land van Wallis17,905,831 zie len waaronder 8,754,554 van het mannelijk en 9,151,277 van het vrouwe lijk geslacht. Schotland 2,870,789 zielenwaaronder 1,363,622 van het mannelijk en 1,507,167 van het vrouwelijk geslacht. Naburige eilanden, 142,916 zielen, waaronder 66,511 van het mannelijk, 76,405 van het vrouwelijk geslacht. Totaal generaal 20,919,531. In Londen alleen telde men 2,363,141 inwoners. In 1841 was de bevolking slechts 18,655,981 zielen, zij is dus in het laatste tienjarig tijdperk met 2,263,552 zielen ver meerderd. De bevolking der hoofdstad vermeerderde over hetzelfde tijdsver loop met 414,772 personen. Het fraaije Engelsche schip Kurramany is op de Hooglyeen der stroomen welke in den Indischen Oceaan uitloopt, verbrand, waarbij 366 menschen het leven verloren hebben. Het vaartuig was naar Mauritius be stemd en had 354 landverhuizersbenevens eene equipage van 111 man aan boord. Door de verwarring was er geene mogelijkheid de vlammen te stuiten. Behalve den Kapiteindert Loods en den eersten Luitenantzijn slechts 67 landverhuizers en 29 man der equipage gered. FRANKRIJK. PARIJS, 20 Junij. De wet die ten aanzien van de verzekering van den grondeigendom in Algerië is aangenomenbepaalt voor dat land gelijke waarborgenmaar ook gelijke beperkingen als in Frankrijk bestaan, en maakt geen onderscheid tusschen inlandsche en Fransche grondbezittersechter wordt aan de Fran- sche overheid het regt voorbehouden om, onder zekere voorwaarden en be perkingen daden van vijandschap of verraad bij de onderworpen stammen te straffen, door beslag op den grondeigendom te leggen. Men verwacht, dat deze wet de kolonisatie van het veroverde grondgebied krachtig bevorderen zal. Gisteren en heden is het ontwerp van wet behandeldwaarbij de po- licie voor Lyon en de voorsteden aan den Prefect van liet Departement de Rhöne zou worden opgedragen. Bij die gelegenheid heeft de Ultra-Republikein Pelletier zoo heftige uitvallen tegen den Minister gedaan, dat deze die taal afschuwelijk noemde. Nu stoof de bergpartij naar 't spreekgestoelte om den Minister door geweld te doen zwijgenwaarop de gematigden zich om hem heen hebben geschaard. Den volgenden dag ging het weinig bedaarder toe; doch werd het ontwerp met 488 tegen 214 stemmen aangenomen. De Parijsche correspondent van de Literary Gazette maakt op een zonderling bedrog opmerkzaamdat in den laatsten tijd gepleegd wordt. Hij beweert namelijk, dat zeldzame, oude boeken of kostbare uitgaven van ge liefkoosde werken zoo kunstig worden nagemaaktdat zij van de echte niet te onderscheiden zijn. Men verstaat vooral goed de kunstom de oude uit gaven der Gricksche en Romeinschc schrijvers van Elsevier en Stcphanus, op eene bewonderenswaardige wijs na te maken zoodat de valschc wat druk papier en inbinden betreftligtclijk met de echte te verwarren zijn daar men door chemische praeparaten ook het uiterlijk aanzien der echte weet na te bootsen. Aan Engelsche boekvcrzamelaars moeten reeds vele dier onechte exemplaren verkocht zijn. SPANJE. MADRID 13 Junij. Bij de Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren de verkiezing van haren Voorzitter en Ondervoorzitter plaats gehad. De Heer Mayans, de Candidaat der Regeringis gekozenen het Ministerie heeft ook bij deze gelegenheid de bovenhand behouden, maar de gematigde oppositie had van hare zijde geene eandidaten gesteld. De Heer Mayans had 126, de Heer Olozaga, de candi daat der progressisten, slechts 27 stemmen van de 177. De Times schrijft van daar: xEen stil maar diep misnoegen blijft door bet geheele land bestaan, en het zal wel niet verminderen maar waarschijn lijk veeleer bij de eerste gelegenheid eene gevaarlijke gedaante aannemen; en het kan ook niet anders zijn, na den diepen indruk, door de bepalingen van het nieuwe concordaat te weeg gebragt." - Het Ministerie heeft het ontwerp tot regeling van schuldzoo als dit aan de vorige Cortes was aangebodenwederom bij de nieuwe Cortes in gediend. Het gerucht loopt dat de Regering voornemens zou zijn eerstdaags de zit ting der Cortes voor den tijd van drie maanden te schorsen. SAKUIIIE. De wet tot invoering van eene belasting op de erfenissen in de regte lijn, met vrijstelling van die van 2000 fr. en minder, is den 14'lm dezer door den Senaat aangenomen, en alzoo bepaaldelijk vastgesteld. ITALIË, ROME10 Junij. De Kardinaal Pro-Secretaris van Staatheeft het reglement voor de pro cedure in administrative zaken afgekondigd. De organieke wetten over de Ministeriënhet provinciale en het gemeentebestuur zijn hiermede voltooid. - In den nacht tusschen den 7den en 8sten dezer is alhier eene poging aangewend om het huis van den Boekverkooper Bonifazziop het Venetiaan- sche plein, in brand te steken. Deze boekverkooper is dezelfde bij wien eens eene glazen handgranaat in den winkel werd geworpentoen hij nog op het plein St. Marcellino woonde. De brandstichters zijn echter ditmaal spoedig verjaagd. In den winkel van Bonifazzi vindt men steeds voorhanden al de uitkomende brochurcn tegen de demagogie en alle boeken ten gunste van het Pauselijk gouvernement en de goede beginselen. Daar komen dagelijks bijeen een aantal vrienden van de R. C. godsdienst en van maatschappelijke orde. Sommige onzer bladen hebben gewag gemaakt van het, in den om trek van Livornoten huize van een Engelschmanin beslag nemen van eene geheime drukpers. De Courant van Genua geeft thans in eene Livornosche correspondentie van den 9'lcn dezer, daaromtrent de volgende bijzonderheden: Eergisteren ten 3 ure des namiddagsheeft zich een detachement van de Keizerlijke en Koninklijke gendarmerie, op bevel van het militair gezag, naar een landgoed begevenaan de Condossi gelegen en door de familie van wijlen Lord Alborough bewoond. In weerwil van al de genomen voorzor gen heeft een der zich aldaar bevindende personengetracht het te ontko men door het overklimmen van eenen den tnin omgevenden muur maar die persoon is op zijne vlugt betrapt en aangehouden. Hij is een gewezen lid der veiligheids-wacht van Lucca. «Toen men de inwoners van het huis namens de wet gesommeerd heeft de deur open te doenis er op bitschen toon geantwoorddat het verblijf als zijnde een Engelschonschendbaar was. Het gezagna eenigen tijd aan onderhandelingen verspild te hebbenbespeurendedat men slechts tijd zocht te rekken, tot het vernietigen en verbranden van het een en ander, heeft eindelijk de voordeur ingeslagen en op de bovenverdieping cvenzoo ge- gehandeld met eene, met ijzeren bouten gesloten binnendeur. x In eene der zalen waren twee personen bezig met het verbranden van papieren, en men heeft veel moeite gehad om de begonnen vernietiging te stuiten. Een naauwlceurig onderzoek heeft voorts geleid tot bet ontdekken van eene uitgebreide correspondentie in de Engelsche taal. van eene volsla gen drukkerij, van eenen brief, geheel gereed gemaakt om uitgegeven te worden in het 5de nummer van het Zondags uitkomend blad de Apostolo van eenige blaauwboekjcs en andere schotschriftenmet de in beslag geno men letters gedruktvan een ponjaardeene bajonnet en een paar kistjes pistolen. Al die voorwerpen zijn, na behoorlijke inventarisatie, in tegen woordigheid van den Engelschen Consulweggesloten geworden in twee grootc kistenen behoorlijk verzegeldaan het militair gezag uitgeleverd. De drie zonen van wijlen Lord Alboroughen de persoon die gepoogd had over den muur te ontvlugtenzijn naar de militaire gevangenis van het oude kasteel overgebragt. Het proceshetwelk tegen hen wordt ingesteld zal meerder licht verspreiden over deze zaak. Als medcpligtigen zouden reeds 14 personen gearresteerd zijn." Sedert de maand April 1849 tot April 1851 zijn in Napels niet minder dan 466 wereldlijke en kloostergeestelijken uit de provinciën wegens staat kundige verdenkingen in hechtenis genomen. Omstreeks 3,000 geestelijken zijn door de bisschoppen om dezelfde redenen afgezet. In de gevangenissen van Reggio (Calabrië) versmachten de prelaten. Op Sicilië is bet niet beter gesteld. De regering neemt thans maatregelen in de vestingwerken van Pa lermo om de stadzoodra er een opstand uitbarstin een puinhoop te kun nen veranderen. Desniettemin hcerscht alom de grootste gisting. Uit Piome meldt mendat de voorbereidende werkzaamheden tot het droogmaken van de Pontijnsche moerassen geëindigd zijn en dat men hoop voedt weldra een begin te maken met deze belangrijke onderneming. PRUISSEN. BERLIJN, 16 Junij. Op de lieden alhier begonnen wolmarkt heerschte veel levendigheider werd tot goede prijzen veel verkocht. In den morgen van den 16den sprong de stoomketel van den te Aken gevestigde manufactuur-fabriek. De machienekamer werd geheel vernield, een gedeelte van den ketel sloeg door de zijmuren der aangrenzende fabriek, de stoker werd gedood en een arbeider zwaar gekwetst. Er waren juist zeer weinig arbeiders werkzaam. De bloemist Alfred Topf te Erfurt is onlangs, door aankoop voor de som van tienduizend francseigenaar geworden van een allerprachtigst exem plaar der Magnoliadoor een bloemliefhebbcr te Vicenza in Opper-Italië gekweekt. Deze prachtige bloemvan buitengewone grootte en heerlijk colo- riet, karmozijnrood en licht vleeschkleurigis zoo sterk van geur dat zij een geheelen uitgestrekten tuin daarmede vervult. Topf hoopt binnen twee of drie jaren, drie a vierhonderd planten uit dit zijn exemplaar te winnen, en

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2