LEYDSCHE YRTJDAG, 13 JUNIJ. 1»IE1 iAI)SCIBEPJGTEN. Do Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uit gegeven. Die van Maandag komt ■uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in het do afzonderlijke nommers worden tegen Centen afgegeven. LEYDEN, 12 Janij. De dag van heden (Dingsdag 10 Jnnij) was voor onze Iloogescliool een dag van dankbare herinnering. De Ilooglceraar C. G. C. Reinwardt beleefde zijn vijftigjarig Professoraat. Zijne talrijke vrienden, vroegere leerlingen en ambtgenooten hebben hem bij die gelegenheid op dc ondubbclzinnigste wijze de blijken van hunne genegenheid en achting hernieuwd. Op aanzoek van velen hunner hebben drie van zijne Leydsche ambtgenooten aan wier hoofd de Heer N. C. Kist, thans Rector Magnificus, benevens een van 'smans oudste vriendenMr. Jer°. de Vrieste Amsterdamen I)r. J. II. Molkenboerte I.eydenhet plan gevormd om door de medewerking van velen aan den achtingswaardigen geleerde eene hulde aan te biedendie tot de nakomeling schap kan overgaan. Bijna twee honderd personen hebben zich weldra hiertoe vereenigd. Aan den Heer Reinwardt is door den Heer Kist, namens dezelven, eene gouden medaille overhandigd, met eene hartelijke toespraak, waarhij hij inzonderheid gewaagde van 'smans grooten ijver en nimmer verflaauwde geest drift voor onderzoek der natuurdie hem van den aanvang zijner loophaan tot in dc laatste jaren niet heeft verlaten. Daarop doelt dan ook het omschrift hoven aan deze medaille. Zij stelt aan de eene zijde voor de beeldtcnis van den lieer Reinwardt, en relief, waarboven staat: RESPONDENT ÜITIMA PRIMIS. onder het Iwrsthccld AET. LXXVIII. [op den leeftijd van IS jaren.) en aan de keerzijde C. C. C. REINWARDTIO NATDRAE INVESTIGATORJ ET INTERPRETI PER L ANKOS PR0FESS0RI AMICI ET DISCIPÜH D. X. JUNII. MDCCCLI. Aan C. G. C. Reimvardt Onderzoeker en Uitlegger der Natuur gedurende 50 jaren Hoogleeraar aangeboden door Vrienden en Leerlingen op 10 Junij 1851.) Deze medaille is een meesterstuk van den algemeen geacliten stempelsnijder en graveurden Heer van der Keilente Utrecht. De Heer Reinwardtdiep bewogen door de toespraak van den Heer Kist heeft, bij de beantwoording daarvaninzonderheid gesproken van zijne innige dankbaarheid aan den goeden God, die hem, in eene lange en gewigtigeloop baan, zoo vele zegeningen had geschonken, en ook inzonderheid dit groote voorregt, dat het hem had mogen te beurt vallen om velen in de natuur zelve te leidenen bij het onderzoek van de groote werken der schepping tot het goede op te wekken, tot grondige beoefening der wetenschap aan te sporenen daarbij zijne Leerlingen altijd tot vrienden te hebben gehad. Dc Senaat der Iloogescliool, dc Studenten der Philosophische Faculteit, talrijke vrienden binnen en huiten het land, hebben op lieden persoonlijk of in geschrifte hunne gelukwcnschen aan den feestvierenden grijsaard aangebo den. Voor dc Commissie uit den Senaat heeft Prof. Kist nogmaals het woord gevoerd en voor de Studenten de Heer OudemansMath, et Phil. Nat. Doctorandus. Een zijner voormalige leerlingen heeft, bij deze gelegenheid, een wetenschappelijk geschrift uitgegeven en aan den geliefden Leermeester opgedragen. Geleerde Buitenlandsche Instellingen hebben hem hij deze gele genheid het Eere-Lidmaatschap aangeboden. Onder de talloozc blijken van achting die onzen feestvierenden Hooglecraar te beurt zijn gevallen, is ook een schrijven van de Hoogleeraren in de Facul teit der Wis- en Natuurkunde aan dc Iloogescliool te Groningen hetwelk evenzeer den Heer Reinwardt als den leden dier Faculteit (Prof. II. C. van Ilall, Ermerins Cl. Mulder, Enschedé) tot ccrc strekt. De Ileeren Arnz C°. te Dusscldorf, bekend wegens de vele door hen .uitgegeven natuur-liistorische werkenhébben den Heer Reinwardt aangebo den eene lithographische Plaatdie buitengewoon groot iszijnde de eerste afdrukwelke getrokken is van eenen steeu van zeldzame groottebewerkt onder water, naar eene geheel nieuwe, in hun Instituut uitgevonden methode, volgens welke een steen van zulke eene enorme grootte door één man kan bewerkt worden in ongeveer acht dagen terwijl, volgens de thans gebruike lijke wijze van bewerkenéén persoon daartoe meer dan een jaar zou be hoeven. Gaarne vercenigen w ij ons en wij vleijen ons dat anderen het met ons doen zullenmet de woorden aan den Heer Reinwardt toegevoegddoor den Schrij ver van het'bovenbedoelde gelegenheids-geschrift, die wij hier herhalen, om dat wij meenen, dat daardoor juist het karakter van den Heer Reinwardt, als beoefenaar der natuurwetenschap wordt uitgedrukt. Uwe grondige studie, uwe onverflaauwde geestdrift, uwe onbegrensde liefde voor wetenschap was steeds anderen ten voorbeeld. Bij het onderzoek der natuur werd nimmer door u gevraagd of gewogen welk voordeel, welke mate van roem of eer daarvan op u zeiven kon terugvloeijenmaar hoe groot de aanwinst zou zijndie 's menschen kennishoe groot het nut dat het Vaderland er van trekken zou. In zulk eene lange loophaan was slechts uw doel om clc wetenschap uit te breiden; haar dienstbaar te maken aan de belangen van den staatin eene mate die door niemand overtroffen door weinigen geëvenaard is. Dit weten en waarderen zij die u kennen. De stemmen van zoo velendie u naar hoogcre kringen zijn voorgegaan van eenen Falck, eenen Elout, eenen van der Capellcn kunnen dit niet meer herhalendoch bij 's lands Hoog bestuur en in 's lands Kabinetten zijn de bewijzen er van aanwezig en de Jaarboeken van menige Vader- landsche Instelling aan wetenschap gewijd, wier doel en roem door u werd bevorderd en gehandhaafdkunnen er van getuigen. Maar 't meest van al len doen dit uwe dankbare leerlingendie u ter aller ure konden naderen en aan wie gij uwen raad en uwe hulp nimmer hebt onthouden. In hunne dankbare harten blijft het onuitwischbaarwat zij aan u verschuldigd zijn. «Blijf nog lange in ons midden, de vriend en de raadsman om wien velen zich scharen, die, als gij, de wetenschap waarlijk lief hebben. En, wordt eenmaal, 't zij (dit bidden wij) spade, uwe onsterfelijke ziel losge maakt van dat zwakke hulsel, dat zij steeds beheerschte, om te gaan tot Hem die uwe drijfveren kenten aan AVien 't oordeel toekomt over uwe dadenook dan blijft gij leven in het dankbaar aandenken van hen die u verceren als den voorgangerdie in 't beoefenen der immer jonge wetenschap steeds jeugdig is geblevenal klommen ook de jaren die de wetenschap lief hadniet om eigen voordeel maar om haar zelvedie meer voor het geluk en den roem van anderendan voor zich zeiven geleefd heeft." AVij verheugen ons dat de waardige man na eene herhaalde ongesteld heid die soms bezorgdheid verwektezich thans weder welvarende gevoelt en dat dit alzoo ons de hoop geeftdat hij nog eenigen tijd zal mogen voort gaan om de gaven van zijn steeds helderen geest te wijden aan de bevor dering der wetenschap. [Ingezonden.) Den 4den dezer was voor de Katholieken dezer stad, en inzonderheid voor de gemeentenaren der SL Pieterskerk, een feestdag, die nog lang in blijde herinnering zal blijven. De Zeer Eerwaarde Heer A. C. Quant, Deken van Rijnland en Pastoor der parochievierde de gedachtenis van zijne 25-jarige dienst als Priester in den wijngaard des Ileeren. Algemeen was de belangstelling in het feest, verrassend dc blijken van ge hechtheid tusschen den Herder en zijne kudde. Het eerste zomergroen ver sierde smaakvol den tempel. Dc jubilarius zelf had eene allerprachtigste schilderij doen vervaardigen, door den beroemden kunstschilder Keyzer, te Antwerpen, voorstellende de verheffing van den II. Petrus tot zigtbaar hoofd van Christus kerk op aarde op, het oogenblik waarop de God-mensch aan zijn ijverigen leerling vraagt: Petrus, bemint gij mij?..... Dit kunststuk, den grooten Keyzer waardig, prijkte voor het eerst in genoemden tempel en deed het hart van iederen toeschouwer gevoelenwat er in dat van den Zeer Eerw. gever omging. AVaarlijk hij had om de regte waarde van dit te doen uitko men en ieders gemoed tot dankbaarheid aan God te stemmen geene gepaster stof kunnen uitdenken. Ter linkerzijde bij het II. Maria-altaar prijkte een net vervaardigd vaandel,

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1