gespeeld werd. Dit had dan ook werkelijk plaats maar in een gevecht met de Kaffers werd Kapitein Thomas gevaarlijk gewond en overleed twee maanden daarna. Voor zijn dood echter heeft hij nog schriftelijk al de vermoedelijke of mogelijke zettendie zijn tegenpartij kon doenopget.eekend en de partij uitgespeeld, terwijl hij bij testament eenen zijner vrienden in de club heeft opgedragenhem te vervangen en de partij naar zijne voorschriften uit te spelen. De Heer Williamson heeft deze voorwaarden aangenomen, en na een strijd van nog drie maanden, tusschen hem en den plaatsvervanger van Kapt. Thomas heeft deze laatste de overwinning behaald. De overledene heeft dus door middel van zijn opvolger de partij gewonnen. FRiSlHKIJK. PARIJS31 Mei. De President is naar Dyon op reis gegaan waar hij eene toespraak zou houden ter inwijding van den spoorwegwaarvan reeds lang met ophef is melding gemaakt. PORTVCriL LISSABON, 25 Mei. De Koningin heeft bij besluit van heden de Kamer van Afgevaardigden ontbonden, en de Cortes tegen den 15den September bijeengeroepen om de Constitutie te herzien. Saldanha had een Ministerie zaamgesteldwaarvan hij voor zich den Voorzitterstoel behouden heeft. Al de Ministers behooren tot de dusgenoemde Septembristen. IPASoïE. MADRID 25 Mei. Het Rcgcringsblad bevat een Koninklijk besluithetgeen inhoudt dat het de bedoeling der Regering niet ishet nieuwe Concordaat met den H. Stoel dadelijk ten uitvoer te leggenen dat tot nader order de kerkelijke aange legenheden op denzelfden voet zullen blijven. 5TTA1L.SE, ROME, 21 Mei. Niettegenstaande de Fransche Generaal Gemeau gestrenge maatregelen neemt, blijven de verraderlijke aanvallen op de Fransche soldaten voortduren. De tot de galeijen veroordeelde Romeinen zijn van hier naar Frankrijk gezonden. De Kommandanten der militaire posten hebben order, om bij moorddadige aan vallen, de moordenaars dadelijk dood te schieten. Het Pauselijk bestuur heeft hier tegen geprotesteerd. FRÏJISSEK. BERLIJN, 1 Junij. Z. M. de Koning is eergisteren avond hier uit Warschau teruggekeerd. De Minister van Rinnenl. Zaken heeft de oude landdagen, die bij de provinciale wet van 11 Maart 1850 afgeschaft waren, weder bij een geroepen, om de ingezetenen te rangschikken, die belasting op hunne inkomsten zullen moeten betalen. Deze maatregel maakt over het algemeen eenen ongunsti- gen indruk. Gisteren werd het standbeeld van Frederik II, den grondvester van de magt van Pruissen, tegenover het overwigt van de Oostenrijksche belangen in Duitschland, met groote pracht en niet zonder geestdrift van de zijde der bevolking en der talrijke toeschouwers, ontdekt en ingewijd. Het leger door ruim vijftig vaandels vertegenwoordigd, de troepen van de garde, zes regimenten zoo zware als ligte ruiterijen de artillerie hebbenonder bevel van den Prins van Pruissen, de plegtigheid bijgewoond. Toen het standbeeld zoude ontdekt wordengaf de Koning in persoon het bevel tot het presen teren van het geweer, en na het ontdekken, onder een ontzettend vreugde gejuich, het bulderen van het geschut en het luiden der klokken, vielen de zangers van het Domkoor in met het lied »Nun danket allen Gott!" waarmede de menigte krachtig instemde. Het standbeeld wordt voor een meesterstuk gehouden van den beeldhouwer Rauch. De Koning, te paard zittende, is het hoofd-voorwerpmaar ook de beroemde mannen, die hem ter zijde hebben gestaan, zijn geenszins daarbij vergeten. Niet alleen krijgsheldenmaar ook staatsliedenwijsgeeren en letterkundigen. Na de ontdekking heeft de Koning den beeldhouwer Rauch onder een da verend gejuich de hand gereikt. Alles schijnt zonder onheilen te zijn afge- loopen. Verscheidene vreemde Vorsten waren tegenwoordig, en daaronder Prins Frederik der Nederlanden. Onder de uitgenoodigden werd ook de Aartsbis schop van Breslau, in Kardinaals gewaad, opgemerkt. - Aan de Keulsche Zeitung wordt uit Luxemburg geschreven dat Ne derland de hoop nog niet heeft opgegeven om Limburg van den Duitschen bond af te scheidenmen zou zelfsten einde dit doel te hereikengeneigd zijnom de verbinding van Luxemburg met Nederland losser te maken en het eerste meer aan het gezag van den bond over te laten. Te Luxemburg volgt men deze plannen met groote spanningdaar men in de solidaire ver binding van Limburg en Luxemburg met Holland eenen waarborg meende te vinden tegen de dreigende reactie van den bondsdag. De Hoogeschool te Bonn telt voor het zomerhalfjaar 1026 Studenten, grooter getal dan immer aldaar geweest is. In de Juridische faculteit zijn ingeschreven 374, in de Medische 125, en in de Philosophic 228 Studen ten. De overige in de Theologie, enz. Men telt er 8 Prinsen, als een van Pruisseneen van "Waldeckeen van Nassaueen van Reusseen van Lippe twee van Sleeswijk en een van Thurn en Taxis. HESSE NT. Het Ministerie heeft dezer dagen een uitgebreid memorandum aan het Weener Kabinet toegezondenwaarin de jammerlijke toestand van het land met levendige kleuren wordt afgeschilderden de middelen overwogendie aangewend zouden moeten wordenom dien te verbeteren. Daarbij wordt op den voorgrond gesteld eene wijziging van de tegenwoordige staatsregeling. Dit stuk zal waarschijnlijk aan den Voorzitter der Bonds-vergadering mede gedeeld worden, ten einde het ook ter kennis te brengen van den Pruissi- schen gemagtigde bij die vergadering. FIS. AJOfcFORT. 1 Junij. Het Ministerie in Hanover heeft zijn ontslag gevraagd. De Beijersche Regering heeft aan de Kamer eene geldleening van 14 millioen 11. aangevraagdvoor het aanleggen van spoorwegen. Vele landeigenaars in Hongarye verkoopen hunne bezittingendie van den Graaf van Zichy zijn voor 625,000 fl. verkocht. GKIEKEIL1I®. ATHENE, 15 Mei. De Koning is gisteren bij zijne terugkomst in deze hoofdstad met veel geestdrift ontvangen. De bevolking was hem te gemoet gegaan, de stad werd geïllumineerd, en gedurende twee dagen hebben IIH. MM. haar, onder de toejuichingen des volks, doorkruist. De Koning heeft geheele goedkeuring gegeven aan alles wat gedurende zijne afwezigheid was geschiedonder het regentschap der Koningin, ook aan het besluit, waarhij de Kamers voor 40 dagen geschorst warentengevolge der tegenkantingdoor den Senaat onder vonden bij de hervormingen, welke de Koningin in het bestuur wilde invoe ren. De Koning heeft, naar men verzekerde, besloten die hervormingen on- middelijk voort te zetten. AEffiESSIE, DJIJELLI, 18 Mei. Een bijzonder berigt uit deze plaats bevat het volgende omtrent den krijgs- togt tegen de KabylenWij zijn een bij uitstek moeijelijk land doorge trokken, bedekt met bosschen en doorsneden met holle wegen. Vijf dagen vechtens (1115 Mei)beginnende telkens des morgens om 5 ure en eindi gende des avonds 8 ure, hebben ons gekost 100 dooden, waarbij 8 Officieren en een Opperofficier en 300 gekwetstenwaarbij 23 Officiereneen Opper- officier en een Generaal (Bosquet). De vijand heeft 437 dooden en 1200 ge kwetsten. Den 15<1,:n Mei had onze kolonne 12 dorpen verbrand; den 17den heeft zij er nog 30 in de asch gelegd. »Den 11 den Mei vond de Generaal Saint-Arnaud 3 bergengten door de 9 Kabylen versterkt, die hij moest doortrekken. De hoogten werden met 4000 I geweren verdedigd. Drie afdeelingen verdreven den vijand uit al zijne stel lingen. De volgende 3 dagen werd er steeds gestredenden 15den drong de Kolonel Marulaz tot in do dorpen der Kabylen en tuchtede deze stammen door alles te vuur en te zwaard te verwoesten. Den 16dca Mei sloegen wij ons bivouak voor Djijelli op. Vele stammen hebben hunne onderwerping komen aanbieden. Djijelli werd door deze operatie niet alleen ontzet, maar den Kabylen eene geduchte les voor het vervolg gegeven." Volgens een nader berigt, is de Generaal Saint-Arnaud den 8sten Mei van Milah vertrokken aan het hoofd 5 a 6000 man, om Djijelli te ontzetten, en eerst den lö,ll;|i Mei er aangekomen. Den 10,!™ is hij van daar weder ver trokken toen hij den 20sten Mei door de Kabylen werd aangevallen. Deze werden op nieuw verdreven. Ons verlies wordt in de verschillende gevechten op 650 man zoo dooden als gekwetsten begrootwaarbij 300 doodenen !dat des vijands op 1200 manwaarbij 400 dooden. Twee compagnicn van het 10 reg. zijn ongelukkiglijk in eene hinderlaag gevallenen hebben 200 doodenwaarbij 5 Officierenachter gelaten. Terwijl Generaal Arnaud van Milah naar Djijelli trok, is de Cherif Berghela te Boegia aangekomen, alle stammen der Kabylen tegen ons in opstand bren gende. Te Boegia is hij echter door het garnizoen, sterk 900 man, afgeslagen. Volgens den Moniteur evenwel heeft het geheel verlies in de ge vechten bedragen: gesneuveld, 8 Officieren en 80 soldaten, gewond, 23 Officieren en 807 soldaten. Van den vijand waren 900 man gevallen; het getal gewonden was onbekend. EGÏPTE. De Onderkoning heeft besloten onverwijld den aanleg van een ijzeren spoor weg te doen aanvangen; het werk zou ondernomen worden onder bestuur van den beroemden Britschen Ingenieur Stephenson en in omstreeks twee jaren tijds worden voltooid. Inmiddels deed de Onderkoning al wat moge lijk was tot verbetering der tegenwoordige middelen van doorvoer door zijn land, gelijk hij in het algemeen zich aan de Britische belangen aansloot. STADS BEKHBT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN brengen bij deze ter kennis der belanghebbenden, dat bij de Wet van den 2c,cn Mei 1851 Staatsblad N°. 25) een nieuwe termijn geopend is lot de inwisseling der I reeds verjaarde muntbiljetten, ffaargesteld krachtens de AVet van den 18dcn December 1845 Staatsblad N°. 90); welke termijn is ingegaan met de 2I,C Mei en zal eindigen met den 31sten December 1851. DU RIEU. Leyden, 30 Mei 1851. Ter ordonnantie van dezelve, I v. PUTTKAMMER.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3