Zij mcenen, (lat tot die verspreiding, tot die wederkeerige wisseling en wrijving van gedachtenkrachtig zou bijdragen de opheffing der inkomende regtenwelke het vertier der Ilollandsche boeken in België en der Vlaamsche in Nederland drukken. Zij verzoeken daarom van Uwe Maj., dat het U ge lieven moge, Uwe gunstige aandacht en vermogende bescherming aan dit onderwerp wel te willen verleenenopdat de Nederlandsche Regering in het vast te stellen handelstractaat hij de Belgische een vrijdom van invoer voor de in het Nederlandsch geschreven en in Nederland gedrukte boeken be- dinge, en wederkeerig den invoer van in het Nederlandsch geschreven en in België gedrukte werken den Belgen vrijstelle. Niet alleen toch zal de bevordering van in het Nederlandsch geschreven hoeken welhaast het zonderlinge verschijnsel doen verdwijnen van twee kleine volken, die dezelfde taal spieken en wier literaturen zich toch elk op zich zei ven ontwikkelen, als hadden zij niets gemeens met elkander en als zoude cene welaangewende zamenwerking niet op wederzijdsche verrijking uitko men maar ook de boekhandel zoubij eene ruimere marktgewis groote voordeelen vinden en het vertier van Fransche hoeken, welke zoo dikwijls voertuigen van even zede- als smakelooze voorstellingen zijn daardoor wei- ligt eenigzins worden tegengegaan. De pogingenbij het beleggen van Nederlandsche kongressen in het werk gesteld, leiden tot hetzelfde thans door ons U. M. eerbiedig aanbevolen doel; zij zouden door de afschaffing der genoemde invoerregten krachtig gesteund worden en wij vermeenen, dat de Belgische regering zicli te minder tegen het voorstel zal verzettenomdat door de verschillende maatschappijen van Vlaamsche letteroefening, zamenwerkend onder den naam van het «Neder- duitsch Taelverbondeene petitie aan de Belgische Kamer van Vertegen woordigers gerigt iswaarin ook uit naam onzer taal- en kunstbroeders de afschaffing der regten op Ilollandsche boeken ten hunnent gevraagd wordt. De ondergeteekenden verzoeken U. M. de hulde te willen aanvaarden van diepen eerbied en innige verknochtheidwaarmede zij zich noemen. Amsterdam, Sire! van Uwe Majesteit G Mei 1851. de Zeer Getrouwe Onderdanen enz. In den nacht van Zaturdag op Zondag ontdekte men brand ten huize van den winkelier in kruidenierswaren van der Minin de Heerenslraat. Het geheele perceel met al het meubilair is eene prooi der vlammen gewor den, zonder dat er iets kon worden gered; de verschillende bewoners zijn niet dan met moeite en geheel ongekleed het gevaar ontkomende oorzaak is niet met zekerheid bekendalles was voor brandschade verzekerdtwintig brandspuiten zijn in werking geweest, en ten ruim half vier ure was men den brand genoegzaam meester. ENKHUIZEN, 31 Mei. Gisteren werd alhier een vierdubbel huwelijksfeest gevierdnamelijk Jacob Bruin Pz., en C. de Vries vierden het feest hunner vijftigjarige echtverbindtenis linn zoon P. Bruin en echtgenoot M. de Haas vierden op dienzelfden dag hun zilveren feestterwijl nu van laatstgenoemden weder op denzelfden datum twee kinderen met name A. Menz met A. Bruin en J. Bruin met J. Mantel in het huwelijk traden. UTRECHT, 1 Junij. Men verneemt dat de Heeren Mr. IV. R. Boer, Advocaat, en Jhr. E. J. W. Six tot Oterleek Commies bij het prov. bestuur beiden alhiervoorne mens zijn een Handhoek voor Plaatselijke Besturente bewerken. Deze arbeid zal geschieden, naar aanleiding der nieuwe gemeentewet, ingeval het thans aanhangig ontwerp als wet is in werking getredenen van onze overige gewijzigde staatsinstellingen. Het doeldat de schrijvers zich met dit werk voorstellen is het leveren van een wetenschappelijk en tevens practisch geheel van alles wat tot de gemeentelijke huishouding behoortten einde als volledige handleiding te kunnen dienen voor Burgemeesters, Wethouders en alle andere gemeentelijke ambtenaren. HARDERWIJK, 28 Mei. Onlangs heeft men bij het ploegen van een akkerin de gemeente Doorn spijkbuurschap Aperloo op het zoogenaamde Harde, (Hertha), gevonden, eene bronzen munt eerste grootte van Keizer Hadrianusdie van het jaar 117138 onzer jaartelling ook over dit land regeerde, alhoewel dit stuk niet behoort tot de zeldzameis het evenwel opmerkelijkdat het in ons land gevonden is. Donderdag is van hier naar het Nieuwe Diep vertrokken een detache ment suppletie-troepen, sterk 150 onder-officieren en manschappen, onder hevel van den lsten Luitenant der Infanterie W. Beelaerts van Einmichoven en den 2dcn Luitenant II. C. Bruggemanom met het schip Prins Maurits Kapt. J. J. Bart, naar Oost-Indië te worden overgevoerd. ZWOLLE, 31 Mei. Men verneemt, dat in het begin dezer week zich te Smilde een Russisch Heer heeft opgehouden, belast met het doen van onderzoekingen ten aanzien der veengraverij zijn tolk was de Heer II. Gaykema, Timmerman alhier, door wiens tusschenkomst hij de noodige inlichtingen vroeg en verkreeg. In dat gedeelte van Tuisland waarin hij woonachtig wasbegon gebrek te komen aan de noodige brandstofdaarom had men een plan opgevatom de zich daar bevindende veenen in exploitatie te brengen en was hij naar Nederland afgezonden om te onderzoekenop welke wijze zulks met het meeste voordeel kon geschieden. Hij heeft onder anderen van de gebruikelijke werktuigen aftee- keningen gemaakt. In zes weken moest hij de reis uit en t'huis doen. Hij woonde te Moskou, noemde zich Ingenieur en was door zijne Regering uitgezonden. t BUITENLAIVDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 31 Mei. Heden werd de geboortedag van II. M. met grooten luister gevierd. Het Lagerhuis heeft gisteren het lste art. der wet op het aannemen van kerkelijke titels met 214 tegen G2 stemmen aangenomen. Er wordt bij dit art. eene boete van 100 gesteld op hen die, zonder sanctie der kroon, zich die titels aanmatigen. -In verband met de dezer dagen hij het Lagerhuis gevoerde beraadsla ging over het verworpene voorstel van een lid tot invoering eener algemeene schoolbelasting, ter aanvulling der thans onvoldoende middelen van volksop voeding, wordt de volgende opgave medegedeeld van hetgeen op de begrooting voor het dienstjaar eindigende met 31 Maart 1852, uitgetrokken is voor on derwijs, wetenschappen enz. Het geheele bedrag daarvan is slechts 435,920 tegen 414,802 in 1850 en 398,189 M in 1849. De verhooging voor het loopende jaar (gedeeltelijk opgewogen door verminderingen op andere posten) is verdeeld als volgt: 34,560 voor openbaar onderwijs; 300 voor teekenscho- len 1620 voor de koninklijke Hoogeschool in Ierland en 1945 voor aankoo- pen enz. voor het Britsch museum. De Koningin heeft aan den Lord-Mayor laten weten, dat zij zijne uit- noodiging aannamom op den 2den Julij een groot feestmaal in het paleis van Guildhal hij te wonen. De Hervormde Evangeliedienaar te Genève, Merle d'Aubigné bekend door zijne Histoire de la Reformationzal den 8sten Junij de predikbeurt in Woburn Capel waarnemen. Dit is waarschijnlijk de eerste keerdat een Hervormd Leeraar in eene Engelsche Episcopale kerk prediktwaarin den regelalleen de dienst door geestelijken mag worden waargenomen die door den Bisschop zijn aangesteld. Den 28sten hebben 37,000 menschen, die elk 1 sh. betaalde de ten toonstelling bezochthet aantal zal met de abonnés wel tot 40,000 geklom men zijn. Het bezoek van de Koningin bij de verminderde entree-gelden is door dat der aristokratie gevolgdwaardoor het denkbeeld van afscheiding der klassen vervallen is en vele inwoners zich bedienen van de goedkoope gelegenheid tot bezigtiging. In een brief uit Londen, van den 26stcn dezer, door een geacht Duitsch dagblad medegedeeld, leest men het volgende, ten opzigte van het onderwijs in Ierland Terwijl men snel vordert met de aanstalten tot opening der Koninklijke Hoogeschool in Ierland en de Iersche Katholijke prelaten van hunne zijde voortgaan gelden in te zamelen voor de oprigting eener Katholijke Iersche Hoogeschool, bevestigt het zich meer en meer dat de Paus over de Koninkl. collegien of inrigtingen van middelbaar onderwijs in Ierland eene veroordee- lende uitspraak geveld heeft, met verbod aan de Priesters om daarmede in eenige betrekking te treden en aan de leeken om van dit onderwijs voor de hunnen gebruik te maken. De Londensche Times, schoon, even als de Ministeriele Globe en eenige der Katholijke Iersche dagbladen, nog hopende dat de Iersche leeken zich niet algemeen aan dit verbod zullen onderwerpen, keurt het pauselijk besluit natuurlijk ten sterkste af. «Dezelfde geest, zegt het blad, die den Paus het wezenlijk belang der Katholijken in Engeland heeft doen opofferen, is op het punt van eene tweede zegepraal te behalen, niet zoozeer op de Protcstantsche regering als op den zedelijken en stoffelijken vooruitgang van het Iersche volk. De weldaad, die het parlement in zijne wijsheid en vrijzinnigheid aan de Ieren schonk, is hun ontroofd door hun geestelijk opperhoofd, en onbewimpeld wordt de leer beleden dat vrij en on partijdig onderrigt door leeken in wereldsche kundigheden bevonden is, in deze onze negentiende eeuw, volstrekt onbestaanbaar te zijn met de bevor dering of zelfs met het bestaan van het Katholijk geloof. »Dit Pauselijk besluit is eene grove en opzettelijke beleediging van de Ko ningin dezer landen, die het beschermerschap der instellingen, over welke nu de banvloek is uitgesproken, had op zich genomen. Het is eene beleedi ging onzer nationale eer en onafhankelijkheid. «Doch wij zouden ons zeer bedriegen, indien de Katholijke leeken van Ierland het regt om de opvoeding hunner eigen kinderen zelve te regelen, gedwee aan eenig Bisschop of Priester afstonden. Kan de Iersche geestelijk heid den schamelen daglooner zijn laatsten penning afpersen voor eene Katho lijke Hoogeschool, gelijk vroeger voor het bevorderen van de verbreking der unie met Engeland, daaruit volgt nog niet dat de middenklasse der Iersche bevolking, te wier behoeve de koninklijke collegien zijn opgerigt, de groote voordeelen, welke het voortreffelijk stelsel van onderwijs aldaar aanbiedt, zal willen afstaan op bevel van een buitenlandschen Vorst." Het ongeluk op den midden-spoorweg, voor eenige dagen gebeurd, het welk aan 25 personen het leven kostteheeft aanleiding gegeven tot een langdurig onderzoek, dat eerst gisteren geëindigd is. De jury heeft een ver dict van moord uitgebragt tegen den machinist Stretton, conducteur van den goederentrein, waardoor de botsing veroorzaakt werd. Bij gevolg is de ma chinist Stretton in hechtenis genomen. Bij het verdict wordt de onacht zaamheid van de ambtenaren bij den spoorweg strengelijk gegispt. Het volgende voorval toont welke hartstogtelijke schaakspelers men in Engeland vindt. Tegen het einde van 1848 ontving Kapitein Thomas, die sedert eenige maanden eene groote schaakpartij in de Londensche club begon nen was met den Heer Williamsonbevel om naar de Kaap de Goede Hoop te vertrekken, alwaar zich zijn regement bevindt. De beide strijders spreken af, hunne partij per correspondentie voort te zettenwelke om 500 guinjes

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2