KOFFIJHUIS EIGENZORG. MUZIEK, De onkosten voor het inschrijven op de rol der Studenten waren bij Ministerieel besluit tot op 100 realen verhoogd; dit heeft hij de Studenten veel ontevredenheid verwekt, ten gevolge waarvan zij de aangeplakte beslui ten hebben afgescheurd en zich tegen de gewapende magt verzet. In den avond van gisteren vereenigden er zich wederom meer dan 100 (er zijn onge veer 6000 Studenten alhier) in het gebouw der Hoogeschool, doch werden we der door soldaten verdreven; eenigen hunner werden gekwetst, anderen ge vangen genomen. SARDI1SIE. Het in omloop gebragte gerucht dat de regering een verhond met de Romeinsche en andere Italiaansche regeringen wilde aangaanheeft tot eene interpellatie in de kamer aanleiding gegeven. De President-MinisterMar kies d'Azeglioverklaarde in de zitting van den 19den dezer dat gerucht voor ongegrondhij voegde er in het bijzonder bijdat de Sardinische rege ring zich jegens den Heiligen Stoel zoo inschikkelijk zou betoonenals de nationale eer maar eenigzins toelietmaar dat zij deze grens in geen geval zon overschrijden. ITALIË, FiOME, 14 Mei. De Pauselijke troepen zijn nuop aandrang van den Franschen Bevelheb ber, tot op 40 mijlen van de stad verwijderd; zij werden door de bevolking onder betuiging van veel deelneming, uitgeleide gedaan. De Kardinaal Antonelli heeft eene proclamatie uitgevaardigd, zoowel teven hen gcrigt, die het tabak-rooken verhinderen, als tegen hen, die on rustbarende geruchten of gevaarlijke geschriften verspreiden. Zij zullen met 3 jaren tuchthuisstraf worden gestraft. 1VAPELS. De Koning heeft de bevalling van zijne Gemalin door eene belangrijke en gewenschte amnestie tot een heugelijk feest willen maken. Hij heeft 130 veroordeelden genade of vermindering van straf geschonken. Onder de eersten waren 20 ter dood veroordeelden. Bovendien heeft Z. M. allen ontslagen, die tot minder dan één jaar gevangenisstraf waren veroordeeld, en alle pan den in de bank van leening gelost beneden de waarde van 2 dukaten. PI&riüSEiX. Als bewijs, hoe eene stedelijke belasting op de inkomsten, de aanzienlij ken tot verhuizing kan noodzakenmeldt men uit Barmen het volgende Onze stad heeft 37,000 inwoners en deze brengen aan directe belastingen 's jaarlijks op 238,764.50. 't Getal belasling-betalenden bedraagt 14,063, doch daarvan brengen 11,276 die in de 20stc klasse zijn gesteld, niets op aan ai m- of gemeeDte-gelddat tot een bedrag van ƒ141,379.20 wordt ge heven. De 3 belastingschuldigen der lstc klasse betalen 3,328.20de 3 uitmakende de 2de klassebijna even zooveel en de 1237 der 3de klasse slechts ƒ2,671. De hoogst belasten moeten dus ieder opbrengen ƒ1,109.40 en die der 19dc klasse ƒ7.20. Geen wonderdat velen de stad verlaten en elders hun geld verteeren Vele huizen staan dan hier ook ledig. Te Elberfeld is de verhouding nog ongunstiger. Den 22stcn dezer is een naar beneden varend schip met zerksteenen geladen, in de engte hoven Rheindorff, door het geweld van het water en den windzoodanig tegen den Rhijnmuur geworpendat het verbrijzeld werd en onmiddelijk zonkde masten steken nog alleen boven het wa ter uit. De beroemde geschied- en aardrijkskundige Dr. F. A. Ukert is den 13<len te Gotha in den ouderdom van 71 jaren overleden. BEIJEREM. NF.UREMBERG 23 Mei. Gisteren avond hebben hier ernstige rustverstoringen plaats gehad, en wel omdat de bevolking misnoegd was over maatregelen der politie die haar in 1848 aanmerkelijk verminderd aanzien en gezag allengs weder trachtte te herstellenen vooral wegens het gerucht dat een aantal kinderen uit de weeshuizen heimelijk uit de stad gebragt en in kloosters der Jezuiten ge plaatst zouden worden. De huizen waar baldadigheden gepleegd werden waren dan ook meerendeels dezulkewaar weesmeesteren woonden. Bovendien werden vele ambtenaren mishandeld en ook elders de glazen ingeslagen. De oproerige menigte is door de gewapende magt uiteengedreven. 00§TEMRIJ K. AVEENEN, 25 Mei. De Minister van Finantiënvan Brückis als zoodanig ontslagen en door den Heer Baumgarstner opgevolgd. De uitkomst der geldmiddelen van 1849 werd als vrij gunstig aangemerkt en er was hoop dat die van 1850 ook gun stig zou zijn. De Maarschalk Radetzky is alhier aangekomen en ofschoon hij onder weg zijn voet verstuit hadhad hem dit niet belet zijne reis voort te zetten. VEREEKICDE STATES. Gedurende de 4 eerste maanden van het vorige jaar waren te New-York aangekomen 36,556 personen; dit. jaar echter 66,713, dus eene vermeer dering van 30,000. Het aantal landverhuizers is in Januarij lï. met omstreeks 1500in Fe bruary met 5000, in Maart met 10,000 en in April met 13,000 personen vermeerderd. Van de in April aangekomen personenwaren 15,978 uit Ierland; 63/3 uit Duitschland2679 uit Engeland; 726 uit Schotland '17 uit Frankrijk vertrokken. Het blijkt dat alleen in Ierland de landver huizing zoo aanmerkelijk is toegenomenterwijl het grootste gedeelte der van daar komende lieden van alle middelen ontbloot zijn. Gelukkig is het land groot genoeg, terwijl het overvloedige hulpbronnen oplevert. Het laat zich aanzien, dat gedurende de maand Mei de toevloed weder niet gering zal zijn; in de vijf eerste dagen waren reeds meer dan 6000 emigranten aangekomen. De tweede hangende brug over de Niagara-rivier werd kortelings vol eindigd en voor het publiek geopend. Op beide zijden zijn torens gebouwd, wier afstand 1043 voet van elkander is. Het geheele gevaarte hangt aan 10 kabels, welke ieder uit 250 draden gemaakt zijn, en elke draad heeft eene draagkracht van 1500 pond. De kabels zijn aan de rotsen bevestigd en gaan over twee massive steenen torens, die omtrent 14 voet hoog zijn. De kabels hebben hare spanning in den vorm van eenen regenboog met den bogt bene denwaarts. In plaats dat de planken en de gangweg over de kabels zijn liggen zij onder dezelve, en het werk wordt door ijzeren staven vastgehou den welke aan de kabels bevestigd zijn. De passage is 20 voet breeden thans ingerigt voor den overtogt van wagens. Zij is de grootste hangende brug der wereld. Een scheepsbouwmeester hier te lande is voornemens binnen den tijd van 18 maanden een Atlantisch stoomschip te vervaardigenhetwelk 439 mijlen daagsof 100 mijlen meer dan de snelst varende stoombootzal afleggen en daarbij in veiligheidhechtheid en lage vrachtprijzen alle tot dusver gebouwde zeeschepen zal overtreffen. De kosten van het vaartuig zullen op 250,000 dollars te staan komen. STABS BERIGT. BURGEMEESTER, in WETHOUDERS der Stad LEYDEN brengen bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat een gedrukt exemplaar van de gearresteerde lijst der bevoegd erkende Geneeskunst-oefenaren in deze Provincie, over den jare 1851, en van de Geneesmiddelen, Werktuigen, enz., dagelijks (Zon- en Feestdagen uitgezonderd), ter Secretarie dezer Stad ter inzage ligt van des morgens tien tot des namiddags ten één ure. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DU R1EU, LEYDEN, 26 Mei 1851. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTE.AMMER. AïiABEMÏE-lVIEüWS. LEYDEN, 26 Mei. Tot Doctoren in de Verloskunde bevorderd, na verde diging van Theses de Med. Doctoren te Amsterdam S. S. Coronel Mzn. en C. A. J. Hensterman. 214tlc §taa4§-2j»terjj. Trekking der Tweede Klasse. 3de Trekking. N°. 18180 een prijs van ƒ1,000. Ten behoeve der vreemdelingen wordt berigt, dat de Kermis-Ad- vertentiën die men in het eerstvolgend nommer dezer Courant, zijnde dat van aanst. Maandag 2 Junijmogt verlangen te plaatsenvóór Zaturdag Namiddag ten één ure, aan de Drukkerij zullen moeten worden bezorgd. ARTERTENTIEN. Heden overleed mijne hartelijk geliefde Echtgenoot ANNA HENDRIKA BRONKHUYZEin den ouderdom van 42 jaren. Leyden 27 Mei 1851. A. B. BARKEY Nz. COMMISSARISSEN DER VOLKSZANGSCHOLEN, opgerigt door het Leydschc Departement der Maatschappij tot Nut vim 't Algemeenbrengen bij deze ter kennisse van de belanghebbendendat de Lessen voor de Burgerzang- klasse zullen aanvangen op AVoensdag den 18den Junij aanstaande. Zij welke nog verlangen mogten hunne Kinderen daarop geplaatst te zien, wor den verzocht zich daartoe aan te melden bij J. ALENSON, in het Gebouw des Departementswaar ook de reglementen gratis verkrijgbaar zijn. Namens Commissarissen voornoemd II. R. de BREUK, Secretaris. Bp Zondag- 1 Junij 1S51, AOOR- en NAMIDDAG, Door de Familie MOR IC ES.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3