een' maaltijd aan te bieden uit erkentelijkheid voor de uitmuntende wijze waarop alles wordt bestuurd. Eergisteren beliep de ontvangst der Tentoonstelling tegen 5 sh. het billet4095 In weerwil van de wedrennen bij Epsom, was gisteren het getal bezoekers van het glazen paleistegen het entrée-geld van 5 sh., weinig minder dan daags te voren. Daar aanstaanden Maandagwanneer de prijs tot 1 sh. wordt verminderd, de toevloed ontzettend zal wezen haasten velen zich om nu nog meer op hun gemakofschoon tot duurder prijsde ten toon gestelde voorwerpen te bezigtigen. De ontvangst heeft dien dagbehalve de abonnementsgelden, 3350 opgebragt, den volgenden ruim 5500 De Lord-Mayor zal eerdaags een schitterend bal geven aan al de voor name vreemdelingen die zich in Londen bevinden. De onkosten worden op 5000 begroot. In eene vergadering van aanzienlijken hier ter stede is bepaaldeen standbeeld voor Sir II. Peel op te rigtenbij openbare inschrijving. Het standbeeld van metaal zou 2000 kosten en 10 voet voet hoog zijn. Een zwarte oppasser in de menagerie te Chatham werd door den oli fant met wien hij bezig was kunsten te maken aangegrepen en zoo hevig tegen zijn hok geslingerddat hem 4 ribben en de regterarm gebroken is en hij er waarschijnlijk het leven bij inschieten zal. Liverpool is sedert 1831 in bevolking verdriedubbeld, namelijk zij is toegenomen van 53,058 zielen tot 153,243. Terwijl de bevolking in Ierland over het algemeen afneemtis die van de stad Belfast sedert 1841 met 87,000 inwoners vermeerdert. Te Liverpool zijn dezer dagen eenige personen tot zware geldboeten veroordeeld wegens het verkoopen van vervalschte thee en tabak. De invoer van ruwe katoen in Groot-Brittannië bedroeg in 1850 te zamen 1,748,100 balen, dat is bijna 180,000 balen meer dan de gemiddelde jaarlijksche invoer der voorafgegane tien jaren. De uitvoer van katoen uit Groot-Brittannië neemt sedert 1840 schier ge stadig toeen heeft in 1850 reeds bijna een zesde van den geheelen jaarlijk- schen invoer, namelijk 272,400 balen bedragen. De in Groot-Brittannië bewerkte hoeveelheid katoen bedroeg in 1850 te zamen 1,512,920 balen, dit is ruim 160,000 balen meer dan de gemiddelde jaarlijksche behoeften der fabrieken in het voorafgegane tienjarig tijdvak. Den 8stcn Junij zullen, behalve het in Ierland gestationeerde 12de re- gement lanciers, nog twee andere regementen naar de Kaap de Goede Iloop worden ingescheept. Berigten van de Kaap van den 20sten Maart meldendat de Colonel Maskinson den 7den eene overwinning op de Kaffers had behaald. Het schip Regatha heeft uit Oost-Indië 9 olifanten16 slangen waar onder 2 boa-constrictors van 16 en 24 voet lengtebenevens eene menigte apenmedegebragt. De olifanten waren gevangen uit een troep van 250 die in eene omheining waren gedreven. BEIiGIE. BRUSSEL, 26 Mei. Men verneemt, dat de tentoonstelling van schilderstukken enz. die, als gewoonlijk om de drie jaren, in Augustus aanstaande te Brussel zal wor den geopendin luister alle vroegere zal overtreffenen dat het plan be staat, die tentoonstelling zoo schitterend mogelijk te doen zijn, ten einde gebruik te maken van de gelegenheid, die zich door de Londensche tentoon stelling zoo geredelijk aanbiedtomnamelijk een aantal vreemdelingen uit de verschillende oorden der wereld, naar Brussel te lokken. Als een voorbeeld van snelle correspondentie, deelt de Belgische In- dépendance mede, dat haar de koers der beurs van Weenen van 22 dezer des namiddags, ruim 2 uur uit laatstgenoemde stad werd getelegrapheerd en die op haar bureau aankwam ten 4j. ure. In weinig meer dan twee uurwas dus dit berigt uit Weenen te Brussel aangekomen. ERAIKRIJK. PARIJS, 26 Mei. De invoerregten hebben in de vier eerste maanden dezes jaars bedragen 36,426,245 fr., dat is 419,074 minder dan in 1850 en 2,667,662 minder dan in 1849. Gunstiger is de opgave der opbrengst van de gezamenlijke indirecte rijks middelen over de verloopen vier maanden 5 zij bedraagt 9,929,000 fr. meer dan in 1850, en 16,443,000 ff-, meer dan in 1349. Op dit oogenblik trekt de algemeene aandacht de rijke en aanzienlijke Persische fabrikant El-Ahouaz, die op reis is naar de Londensche tentoon stelling werwaarts hij prachtige wapenen heeft gezondenen nu eenige da gen besteedt aan de bezigtiging van Parijs. Hij wordt door twee zijner zonen en een talrijk gevolg vergezeld. Hij zal van Londen over Frankrijk terug keeren en gedurende eenige maanden eene reis door Europa te doen. In het departement Cher zijn twee kasteelen door benden van socia listen aangevallendoch goed verdedigdzoodat de aanvallers hebben moe ten afdeinzen. Eene afdeeling artillerie en gendarmerie is tegen hen opge rukt en heeft reeds een aantal hunner in hechtenis genomen. De geheime genootschappen waren in die streken al lang wrerkzaam geweest. De Fransche oorlogsvloot bestaat thans uit de volgende zeilschepen 6 linieschepen van 120 stukken, 4 van 100, 9 van 82 tot 90, 6 van 80, 12 fregatten van 60, 14 van 50 tot 52, 11 van 40 a 46 stukken, 30 kor vetten, 44 brikken, 43 kleinere gewapende vaartuigen en 32 transportsche pen. Buitendien telt de Fransche marine de volgende stoomschepen: een linieschip van 90 stukken en 960 paardenkracht20 fregatten van 450 tot 650 paardenkracht, 5 korvetten van 320 tot 450 paardenkracht, 22 korvet ten van 220 tot 300 paardenkracht, en 57 kleinere stoomvaartuigen. Nog in aanbouw zijn 49 zeil- en 8 stoomvaartuigen. Er zullen in Algerie proeven genomen worden met de aankweeking van den Kina-boomwaartoe reeds de henoodigde planten uit Peru zijn aangebragt. Aan de Fransche Akademie voor Wetenschappen te Parijs werden voor eenigen tijd eenige belangrijke overblijfselen van een, waarschijnlijk thans niet meer liestaanden, vogel aangeboden. De Heer Abadie, Kapitein van een koopvaardijschipvond aan de zuidwestkust van het eiland Madagascar eenige eijeren en versteende stukken beenderen van een verbazend grooten vogel. Aan de drie eijeren, die hij magtig werd, brak er één gedurende den over- togt, doch de beide andere kwamen, benevens de heenderen, behouden te Parijs aanwerden daar onderzocht en gaven de volgende uitkomsten Van het eene ei, dat een weinig grooter was dan het andere, bedroeg de grootste middellijn 3 palm en 4 duim, de kleinste middellijn 2 palm, 2 duim en 5 streep, de grootste omtrek 8 palm en 5 duim, de kleinste omtrek 7 palm en 1 duimde inhoud 8 kub. palm en 887 kub. duimen de dikte der schaal ongeveer 3 strepenterwijl bij het ei van den struisvogel de groot ste omtrek 4 palm en 6 dnirnde kleinste omtrek 4 palm2 duim en 5 streep, en de inhoud 1 kub. palm en 527 kub. duim bedraagt, en bij het ei van eene hen deze getallen zich aldus verhoudende grootste omtrek 1 palm en 6 duim, de kleinste omtrek 1 palm en 4 duim en de inhoud 60 kub. duimen. Het ei van den onbekenden vogel bevat dus eene ruimte van 8 kannen en bijna 9 maatjes, en men zou 6 struiseijerenf43 hoendereijcren of 50,000 kolibrieijeren behoevenom het te vnUen. Mogt men soms twijfelenof de eijeren van een vogel of van een ampbibie warende structuur der schaal en de beenderen bewijzen genoegzaamdat zij slechts van een vogel afkomstig kunnen zijn. Men gist, dat de vogel ongeveer tusschen 3 en 4 ellen hoog moet geweest zijn. -Binnen de hoofdstad heeft men thans eene letterkundige beleenbank opgerigt. De uitgevers te veel misbruik makende van de geldelijke verle genheid waarin zich de letterkundigen in meer of mindere mate bevinden beeft men in de straat van Trévise eene inrigting gevestigd waarin de let terkundigen hunne producten zullen kunnen beleenen. Eene Commissie van deskundigen beoordeelt de waarde der ingeleverde geschriften en betaalt daar naar eene zekere som aan den beleener uit. Men is nieuwsgierig of deze nieuwe zaak stand zal houden. PORTUGAL. LISSABON, 19 Mei. Gisteren is de Maarschalk Saldanha in deze hoofdstad aangekomen met de troepen, die hem van Oporto af vergezeld hebben. Zijn eskader werd aan den mond van den Taag afgewacht door onderscheidene stoomschepenw aarop zich de Heer Silva Cahral, de broeder van den Graaf van Thomar, de keur van den adel van Lissabon en de studenten bevonden. Saldanha heeft zich dadelijknadat zijne troepen ontscheept warennaar het paleis begevente midden van eene ontelbare menigte, die de lucht van vreugdekreten deed weergalmen; overal op zijn togt waren de vensters met dames bezet, die met hare zakdoeken wuifden. De Koningin en de Koning, hebben van uit het paleis dezen zegetogt gadegeslagen. De Maarschalk is met zijn staf in het paleis geweestom till. MM. zijne hulde aan te bieden. Des avonds was de stad luisterrijk verlicht; het volk doorliep de straten onder de kreten: »leve het hervormde constitutionneele charter! leve de Maarschalk Saldanha!" Slechts enkele kreten van: »leve de Koningin!" werden aangeheven. In den schouwburg werd de Koningin en de Koning met het diepste stilzwijgen ontvangen, terwijl er bij de binnenkomst van den Maarschalk, een daverend gejuich opging. Toen de toejuichingen bedaard waren stond de Maarschalk op en zeide: Het welzijn van mijn land is de eenige drijfveer mijner daden geweest. Ik heb geene andere bedoelingen. Saldanha heeft den tegenwoor- digen Chef der municipale garde ontslagen, terwijl er in het personeel van het paleis belangrijke veranderingen hebben plaats gegrepen. Naar het schijnt moeten zijne onderhandelingen met de hoofden der Progessistische partijter zamenstelling van een Kabinetschipbreuk geleden hebben. Men geloofde dat er een gemengd ministerie zou optreden. Er was eenige botsing ontstaan tusschen de troepen van Saldanha en municipale gardedie zeer gehecht is aan de Koningin en Costa Cabral. Den 16den heeft de Koningin al de be noemingen, door Saldanha gedaanbekrachtigd. Het committé der Progessisti sche partij is ijverig in de weerom van de tegenwoordige omstandigheden partij te trekken. In afwachting van de vorming van een definitief minis terie, is Saldanha benoemd tot Minister-President en ad interim met het Ministerie van Oorlog en Binnenlandsche Zaken belast, terwijl den Baron de Luz ad interim de portefeuille van Marine en Koloniën is opgedragen. Bij een decreet van denzelfden dag heeft de Koningin den Maarschalk Saldanha, in aanmerking van zijne groote verdiensten, tot Opperbevelhebber van het leger benoemd. De Biechtvader van de Koningin zal met verscheidene andere ambtena ren van hel paleis, van het hof worden verwijderd. SPANJE. MADRID, 21 Mei. Men verzekert dat er reeds een protest in omloop is tegen het concordaat, dat aan de Koningin en de Cortes zou worden aangeboden.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2