LEYÜSCHE COURANT. 1851. VRIJDAG, 30 MEI. m- De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. N°. 65/: Vr* De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. ÜIi\i\Ei\LAI\DSCI1E BEIUGTEN. LEYDEN, 27 Mei. Te beginnen met den lsten Junij aanst. is de dagdienst in liet volkschui- tenveer tusschen deze stad en Utrechtbepaald als Van Ley den op Utrecht: MaandagWoensdag en Vrijdag 's morgens ten 9 ure. Van Utrecht op Ley den: DingsdagDonderdag en Zaturdag 's morgens ten 7 ure. Volgens de Zeeuwsclie Courant zal de Minister van Binnenl. Zaken het Landhuishoudkundig Congres te Goes bijwonenalsook zou bij de Tweede Kamer weldra een wets-ontwerp inkomen tot invoering der telegrapliie over de geheele uitgestrektheid des lands. De bedijking der Frederica-polderuitmakende de schorren van Maire, gelegen tegen de Westerscheldeis aangenomen door Toolens, te Hoek, voor ƒ83,7,00. Eeuige dagen geleden zijn in den midden of grooten waterloop onder het oude beursplein te Amsterdamwaar vroeger de Amstel doorstroomde op de diepte van 3 Ned. ellen beneden Amst. p.eene urn en eene menigte doodsbeenderen opgegraven. Een en ander is in handen gesteld van den stads-archivariusden Heer P. Scheltema. Door de Nederl. Ilandel-Maatschappij zijn bevracht 31 schepen, als 15 voor Amsterdam13 voor Rotterdam2 voor Middelburg en 1 voor Schiedam. 's GRAVENHAGE27 Mei. Z. M. heeft den Heer Mr. W. F. G. L. Francois, thans Griffier bij het Kantongeregt te dezer stede, benoemd tot Substituut-Officier bij de Regtbank alhier. Alhier is aangekomen Graaf Schimmelpennincklaatstelijk Gezant bij het Hof van Engeland. Naar men verneemt wordt eerstdaags in deze residentie verwacht de Baron Bentinck, buitengewoon Gezant en gevolmagtigd Minister van Neder land in België. Men zegt, dat die komst in verband staat met de vervulling der betrekking van Nederl. Minister van Groot-Brittannië. In Augustus zal alhier publiek worden verkocht1°. het aan de Zee straat te 'sGravenhage gelegen Willemspark; 2°. de nabij hetzelve park gele gen manége en erf, en 3°. 22 percelen, de aan de oostzijde van voorschre ven AVillemspark en ter weerzijde van gemelde manége staande en gelegen 22 huizen, erven en tuinen. Een en ander zijn eigendommen, die toebehoord hebben aan wijlen Z. M. Koning Willem II. Het tweede gedeelte der schilderijen van wijlen Z. M. Willem II zal in September alhier verkocht worden. Prinses Marianne heeft order gegeven om het buitengoed Rusthof te Voorburg te verhuren, zoodat zij niet voornemens schijnt terug te komen. Men verneemt, dat onze stadgenootende Heeren L. J. Enthoven en Comp.de vervaardiging hebben aangenomen van het gedenkteekendat ter nagedachtenis van den bij Balie roemrijk gesneuvelden Generaal A. V. Michiels, op Batavia, zal worden opgerigt, en waartoe de noodige gelden door de vrij willige bijdragen van de Nederlandsche legermagt en onderscheidene particu lieren op Java zijn bijeengebragt. Dit inderdaad grootsche monument zal eene hoogte hebben van tien Nederl. ellen, in den vorm van eene in Gothi- schen stijl zich verheffende naald, welke aan hare acht zijden met de eere- teekenen van den gesneuvelden held en andere toepasselijke versieringen zal prijken. Zoo men verneemt, zal het kolossale monument voor Rembrandt ook in hunne fabrieken wel in den loop der maand Junij eerstkomende gegoten worden. Dezer dagen is aan ingezetenen te Wildervankprovincie Groningen een rekest aan de Tweede Kamer ter teekening aangeboden, strekkende, tot liet beramen van maatregelen tegen eene in die omstreken gedreven wordende sluikerij in koloniale warenwelkezoo wel ten nadeele uitloopt van 's Rijks schatkist, als van een aantal gevestigde kooplieden. Daarin wordt als zeker gesteld, dat alleen langs den weg van Bellingwolde naar Blijhamzich da gelijks 2 a 300 personen met dit vervoer naar Winschoten bezig honden en aldaar telkenreize eene waarde van 200 aanbrengen, en dat hetzelfde ook in de rigting van andere gemeenten plaats heeft, Tweede Kamer- der- Staten-fdener-stat. Vervolg der Zitting van Dingsdag. Nadat de Heer Sloet van Oldhuis had gesproken (zie ons vorig nommer) heeft de Heer v. Voorst het woord gevoerd en zich voor den Titel verklaard. Hij had aanvankelijk menig bezwaar; ook hij heeft de plaatselijke gesteldheid nagegaan, en was overtuigd, dat bijv. de stad zijner woning (Haarlem) geens zins het nadeel zou kunnen lijdendat zij door de oorspronkelijke voordragt zou hebben kunnen ondergaan. Het nieuwe artikel 255 is hem dan ook hoogst bevredigend geweest, en van daar, dat hij zich voor den Titel verklaart. De Heeren van der Linden en Jongstra hebben in het breede het ontwerp verdedigd, en de veelvuldige bezwaren, daar tegen in het midden gebragt, wedersproken. Beiden gaan uit van het beginsel, dat de accijnsen schrikba rend zijn opgedreven; dat de verhouding tusschen deze en de directe belas tingen ten eenen male verbroken is gewordenten nadeele der mingegoede klas sen. Dit ontwarp, schoon in menig opzigt, huns inziens, niet ver genoeg gaandezal evenwel paal en perk kunnen stellen aan dat feiten mogten ze ook al niet geheel bevredigd zijn op dit punt, nooit kan het eene reden tot verwerping voor hen opleveren. Morgen voortzetting. Zitting van Woensdag 28 Mei. In deze zitting zijn de algemeene beraadslagingen over Titel AT der Ge meentewet voortgezet. De Heer Ypey denkt voorshands niet zeer gunstig over dezen titelen vooral niet omtrent Hoofdstuk IIomtrent de rangregeling. wenseht in- tusschen de verdediging en toelichting van den Minister af te wachten. De Heer van Goltstein vindt het voorgedragen stelsel, noch overeenkomstig de Grondwetnoch geschikt om het wezenlijk belang der gemeenten te be vorderen. Hij zal er dus tegen stemmen. De Heer Gevers is noch een hevige bestrijdernoch een warme verdediger der voorgestelde bepalingen. Hij wederlegt veelvuldige bedenkingendaar tegen in het midden gebragt; vindt over het algemeen de wet niet onaanne melijk doch heeft bezwaar in de rangregeling. De Heer Hoffman heeft den titel in alle opzigten bestredenhoofdzakelijk op vroegere reeds ontwikkelde gronden. De Heer de Fremery verdedigt in het hreede de voordragt, voornamelijk uit het oogpuntdat zij meerdere evenredigheid brengt tusschen de heffing der directe en indirecte belastingen. - De zitting duurt voort. HAARLEM28 Mei. De Hollandsche Maatschappij van AYelenschappen alhier, heeft aan Jhr. AIP. J. de Bosch Kemper, te Amsterdam, de gouden medaille toegekend voor zijne beantwoording der prijsvraag: »Over de hecrschende armoede in ons vader land in weerwil van den staat des vredeswaarin wij verkeerenw elke daar van de oorzaken zijn en de geschikte en uitvoerbare middelen, om die ar moede te doen verminderen?" Tevens is de bekroonde benoemd tot lid dezer Maatschappij. DEN HELDER, 23 Mei. Men verneemt, dat er plan bestaat om eene stoomboot in de vaart te bren gen van het Nieuwe Diep naar Texel en Harlingen, welke twee maal op een dag den heen- en teruglogt naar Texel zal doen; bereids is door particulieren te Nieuwediep en Texel daarvoor eene aanzienlijke som bij elkander gebragt. BUITEXLAXDSCHE BEIUGTEN. E1*I«JEL,A1M». LONDEN, 24 Mei. In de vorige week heeft in de zitting van het Huis der Gemeentende Heer Fox een voorstel gedaan tot het oprigten van vrijevan de kerk on afhankelijke volksscholen, waar, op kosten der gemeenten, onderwijs om niet zou gegeven worden. Eergisteren is in het Lagerhuis de behandeling begonnen van de wet op de kerkelijke titels. Eenige amendementen strekkende tot uitstel der behandeling en tot wijziging in de wet, zijn verworpen. De verdere be raadslaging werd op den 26sten bepaald. Te Birmingham hebben vele aanzienlijken onder voorgang van den Maire besloten, aan Prins Albert en de Commissiën voor de Tentoonstelling,

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1