BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. alle voorschriften en beschikkingen van den Raad en van Burgemeester en Wethouders worden verstaan treden niet in hetgene van algemeen Rijks- of provinciaal belang is. -- Bij twijfelof eene verordening dit deedver bindt zij tot dat art. 153 is toegepast." Vervolgens worden de beraadslagingen voortgezet tot art. 183de meeste arlt. worden zonder beraadslaging aangenomen. Zitting van Woensdag 21 Mei. De beraadslagingen worden voortgezet over het ontwerp der gemeentewet, en wel in de eerste plaats over art. 184 zijnde het eerste artikel van het derde hoofdstuk2Van de handhaving der openbare orde in het bijzonder. De Heer Provó Kluit verklaart zich tegen de aanneming van al de arti kelen die in deze voorkomen en die tot de politie betrekking hebben hij trekt al de amendementen, die bij op die artikelen had voorgedragen, in en stelt voor achter art. 290 eene nieuwe alinea te voegenwaarvan de hoofdstrekking is, dat de politic binnen 5 jaren door de wet wordt geregeld. Nadat de Heer Metman en de Ministers van Binnenl. Zaken en van Jus titie het woord hebben gevoerd, worden de algemeene beraadslagingen geslo ten en die over de artt. van de paragraaph aangevangende uitslag der daarover gevoerde discussien is dat de artt. 184190, onveranderd en met verwerping van daarop voorgestelde amendementen, worden aangenomen. Morgen voortzetting, aanvangende met arlt. 191. Zitting van Donderdag 22 Mei. In deze zitting zijn Arlt. 191204 met groote meerderheid of zonder stemming aangenomen. De zitting duurt voort. ROTTERDAM, 20 Mei. Betreffende het plan tot aansluiting van onzen spoorweg aan den Bel gischen, aan den kant van deze stad, verneemt men, dat door de Belgische Regering zouden benoemd zijn de Hoofd-Ingenieur Wilmar en de Ingenieur Kummerten einde met de Hceren van der Kun en Conraddiezooals ge meld is, daartoe door onze Regering zijn benoemd, over die gewigtige aange legenheid te raadplegen. Met het schip Gouverneur van der Eb Kapt. J. Mulleris hier een fraai Afrikaansch gevlekt luipaard van St. George d'Elmina aangebragt hetwelk door den rcedcr van dat schipden Heer II. van Rijckevorselaan het bestuur der vereeniging Natura Artis Magistra te Amsterdam ten ge schenke is aangeboden. AMSTERDAM, 21 Mei. Men schrijft ons uit 'sllage: Het berigt, door de dagbladen medegedeeld, als zoude bij het Departement van Oorlog het plan bestaanom liet bij vroegere wetten en verordeningen voorgeschrevenebetrekkelijk de geldelijke stortingen door officieren bij bet aangaan van huwelijkenvoortaan niet meer te vorderenkan ik n vrij stellig voor geheel ongegrond verklaren. Hetgeen ik u vroeger mededeeldeten aanzien van een plan bij het Departement van Binnenl. Zaken bestaande, om namelijk een onderscheidings- tceken bij de schutterij in te voerenmeen ik thans te kunnen bevestigen het ontwerp is bereids aan het onderzoek van den Raad van State onderwor pen geweesten indien ik wel onderrigt benzouden er reeds modellen der eventueel uit te reiken ondcrscheidings-leekenen zijn vervaardigd. Naar wij vernemenis door de Gedcp. Staten der Prov. Noordholland aan de HH. B. van Marselis IlartsinckP. van Eik en Mr. A. BackerBe stuurders der inrigting voor Havelooze Kinderen alhier, magtiging verleend tot oprigting ecner bijzondere school der lste klasse. AmstC.) HAARLEM, 20 Mei. Het groote pleisterbeeld hetwelk als model tot het gieten van bet beeld in metaal ter cere van Lourens Janszoon Coster strekken moetis door den Heer Roy er, aan wien de vervaardiging daarvan was opgedragen, afgewerkt, en geplaatst in eene der zalen der Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten te Amsterdamdaartoe welwillend door den Raad dier instelling afgestaan. De uitvinder der boekdrukkunst wordt daarbij voorgesteld bij een beukenstamgekleed in een ruim open gewaadmet de bekende muts op bet hoofd, in eene gaande houding; de regterhand, waarin bij eene losse letter vertoont, opheffende en vooruitstekende; met de linkerhand een bock, dat hij tegen de borst drukt, vasthoudende. Naar het oordeel van deskun digen moet dit gewrochtdat door Z. M. den Koningtijdens zijn ver blijf in de hoofdstad, bezigtigd is, een meesterstuk van genoemden kuns tenaar zijn. Thans moet nog slechts bet tweede gedeelte van het door de Afgevaardigden der onderscheidene hier te lande gevestigde Commissien te dezer stede genomen besluitbetreffende de gictingten uitvoer gelegd wor den. Blijkens ontvangen berigtenmoet reeds eene niet onaanzienlijke som zijn bijeengebragt om de onkosten tot verwezenlijking van het plan te be strijden, en ondervindt de Hoofdcommissie met de opregting belast, steeds bewijzen van bijzondere deelneming van onderscheidene zijden. Met grond mag men dus veronderstellen dat deze zaak tot een gewenscht einde zal worden geliragthetgeen te meer te hopen isdaar de eer van Nederland bierbij in het bijzonder betrokken is en de voltooijing der werkzaamheden die nu reeds zoo ver gevorderd zijnalzoo niet achterwege mag blijven. ZWOLLE18 Mei. Gisteren liep hier van stapel de schoener St. Michaelgroot 150 rogge- lasten. Morgen zal voor rekening van een Amsterdamsch recder op dezelfde werf de kiel worden gelegd van een anderen schoener. Men is zeer bevreesd voor het lot van het schip het Zwolsche Diep, waar van het naambordje uit zee is aangedrevente meerdaar men van de be manning nog niets heeft vernomen. Dit schip behoort ook alhier te huis; op dit schip zijn Kapitein en Stuurman twee broeders. BELGIË. BRUSSEL, 20 Mei. Zoo als gemeld iswas een der voornaamste oorzaken waarom het Mi nisterie zijn ontslag heeft ingediendde tegenwerking welke het van de Kamer van Afgevaardigden bij de beraadslaging over de wet der succesie on dervond, bijzonder ten aanzien van bet afleggen van den eed, welken het Ministerie weder wilde invoeren. De pers houdt zich thans nog met dat onderwerp bezig en wat de voorstanders van den eed aanvoeren, strekt zeker niet tot eer der natie. Na 1831 bij de afschaffing van den eed zegt de Belgische Indêpendancewerden er schandelijke aangiften gedaan. Op het kantoor van zekere handels-stad, waar in 1827, 1828 en 1829 aan roerend goed werd aangegeven voor eene waarde van ruim 10 millioenbe droeg die in 1837, 1838 en 1839 nog geen 2j. millioen. En men mogt toch op een hoogcr cijfer rekenen! In alle kantoren der hoofdsteden werd in 1829 aan onroerend goed aangegeven 21J millioen en in 1840 ruim 25). millioenterwijl de waarde van het onroerende daalde van 21 millioen (in 1829) op 14 millioen (in 1840). De Heer Mercier berekent dat de staat elk jaar een millioen verliest door de afschaffing van den eed. Zoo werd in 20 jaren door leugen en valsche aangiften 20 millioen der schatkist onthouden FRANHRWIi. PARIJS, 20 Mei. Het tijdschrift der Hervormden Le Lien deelt cenen brief mede van den Heer Charles Dardier te Marsillargues eene stad in het zuiden van Frank rijk gelegenwaarin bitter geklaagd wordt over de lasteringendie sommige Roomsch-Catholickenook in de dagbladen, over de Hervormden verspreiden. L' Echo du Midite Montpellier uitkomende, gaat in dat lage bedrijf voorop. Het klaagt de Hervormden aan als de hoofdvoorstanders en schuldige ver spreiders van de denkbeelden eencr democratisch-sociale republiek. In Hervormde landen doen zulke leugens weinig of geen kwaad. Zelfs de meest bckrompene onder de stille burgers gevoelt aldaar, dat zij geene we derlegging behoeven. Maar in landen als Frankrijk, waar verreweg het grootste deel der bevolking Roomsch-Catholiek is en zeer weinig weetwat cigentlijk het protestantisme is, treft zulke laster maar al te zeer doel. Zoo verhaalde onlangs genoemde Echo du Mididat te Marsillargues, den 23stcn Februarij 11., de Predikant Amand Saintes, ook in de geleerde wereld door belangrijke werken zeer gunstig bekend, van den predikstoel geroepen zou hebben leve de democratisch-sociale republiekOok zouden de demo- kraten en ronde gedanst hebben in zijne kerk onder het zingen der Marseil laise. De Echo du Midi is door den Ileer A. Saintes genoodzaakt geworden die leugens te herroepen. Zij waren echter reeds door vele bladen overgenomen en sommigen hunner blijven in gebreke der herroeping van de Echo evenzoo over te nemen. Overi gens wordt de prediking van den Heer A. Saintes in zijne stad op hoogen prijs gesteld. Zijne kerkdie zeer groot is, bevat meermalen meer dan 2000 hoorders. Het aantal vreemdelingen en zelfs Engclschen is op dit oogenblik al hier zeer groot. Zoo zijn onder anderen in de jongste week alleen met den spoorweg van Rouaan 700 Engclschen alhier aangekomen. Er is nog een persoon gearresteerd ter zake van de bulletins van het comité van) wederstand. Deze persoon had pogingen aangewendom solda ten in het fort Vannes in bezettingtot afval te bewegen. In het)dagblad le Breton van 15 dezer leest men, dat men den vo- rigen dag in de fabriek van Indrct de monster-stoommachine van 1200 paar denkracht heeft laten werkenwelke bestemd is voor het schip Napoleon van 90 stukken geschut. De oestervangst hij Granville, die het vorige jaar 48 millioen bedroeg, beeft in het afgeloopen jaar niet minder dan 83 millioen bedragen. Zij zijn door elkander voor 7 frs. de duizend verkocht. POKTUGAL. LISSABON, 12 Mei. In deze stad begint de Regeringloosheid al meer en meer te hecrschen daar het nieuwe Ministerie nog niet geconstitueerd is, en Saldanha zich nog in Oporto bevindt. De ontstentenis van elk regelmatig bestuur bevordert dus de kuiperijen van de onruststokers op eene betreurenswaardige wijze; de progressistische partij eischt de abdicatie van de Koningin. Saldanha zelf durft Oporto niet verlaten, omdat hij nog geen genoegzaam vertrouwen in den stand van zaken heeft. SPAUJE. MADRID, 14 Mei. Men verwacht dat het Concordaat met den Paus, hetgeen cenen ongunsti- gen indruk heeft te weeg gehragtna de opening der Kamerstot levendige interpellation aanleiding zal geven.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2