LEYDSCHE WOENSDAG, 21 MEI. BIi\iVElVLAlVDSCnE BERIGTEiV. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt ■uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in het de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 19 Mei. Wij meenen liet publiek opmerkzaam te mogen maken op bet bij den Boekhandelaar C. C. van der Hoek alhier uitgekomen Handboek voor de Vrienden der Zendelings-Zaakwaarvan bet overige gedeelte met de Registers en eene Kaart, naar wij vernemen, binnen weinige weken zal vol gen. Beknopt, helder en eenvoudig vindt men bier medegedeeld, wat en vooral in de laatste halve eeuwin alle oorden der wereld door al de ver schillende Zendeling-Genootschappen ter uitbreiding des Christendoms beproefd en gedaan is, mitsgaders de beschrijving der aardrijkskundige gesteldheid, den staatkundigen toestand, de zeden en gewoonten, de godsdienstige denk beelden en gebruiken der volkeren waar de zending-arbeid verrigt wordt. Het komt ons voor dat door de uitgaaf van dit handboek eene wezenlijke behoefte en een langgekoesterde wensch vervuld is van velen, die gaarne met juistheid wenschcn te wetenwat er toch zij van de groote zaak -w aarvoor men thans zoo sterk de algemeene belangstelling zoekt op te wekken. Voor een vrucht baar en oordeelkundig houden en hijwonen der maandelijksche bedestonden, achten wij dit boek hoogst doelmatig, ja schier onmisbaar. Daarenboven be veelt het zich door eene nette uitvoering en den betrekkelijk zeer geringen prijs bijzonder aan. [7ie de advertentie). De overlandmaal van Indië is den 16den dezer te Triest aangekomen, berigten medebrengende tot 27 Maart. Gisteren zijn de brieven en de dagbladen door dien post aangebragt, hier aangekomen. Laatsgenoemde echter bevatten geen berigten van algemeen belangalleen wordt gemeld van eene ontmoeting van de schoener Venus in de nabijheid van Bima, met eenige zeerooverspraauwenwelke tot geenen uitslag had geleid. Den 14dcn is te St. Anne bij Nijmegen in GO-jarigen ouderdom overle den de Heer Mp. C. P. E. Robidó van der Aa, gewezen Regter in de Arr.- Regtbank te Arnhem. De Nieuwe Rott. Cour. bevat het volgend berigt uit Frankfort van den 15dcn dezer: In eenige invloed hebbende Duitsche dagbladen, wordt ge wag gemaakt van het plan om geheel Denemarken in den Duitschen hond te trekken. Men zag dit mede gaarne met opzigt tot de Nederlanden. [Wie zou dit gaarne zien?] Uit Groningen meldt men, dat dezer dagen in het instituut voor doof stommen aldaar, twee jongelieden zijn opgenomen, ofschoon zij reeds 9 jaren oud waren, door welke late opneming zij echter veel aan hunne ontwikke ling zullen lijden. Men heeft echter de opname moeten weigeren aan een' jongeling, die reeds 17 jaren oud was, en dus, door een onvergefelijk ver zuim van hen, die over hem gesteld zijn, beroofd is van de gelegenheid, om zijne verstandelijke en zedelijke vermogens te leeren gebruiken, en een wer kend en nuttig lid der maatschappij te worden. Waarlijk niet ten onregte wordt uit Groningen de aandacht van plaatselijke Besturen, Geestelijken, Cieneesheeren, ja van iederen merischenvriendop die zaak gevestigd, om ouders of voogden opmerkzaam te maken op de schoone gelegenheid, aldaar beslaande, om hunne kinderen of pupillen te doen opvoeden en onderwijzen. Jhr. van Linden, van Beetslerzwaagis vóór eenige dagen naar de Tentoonstelling te Londen gevaren met een jagt voor ƒ6,000 doorhem ten dien einde aangekochtwaarop hij zich alleen met den stuurman bevond. AmstCour.) 'sGRAVENHAGE, 19 Mei. Z. M. wordt Woensdag van hel Loo in deze residentie terug verwacht. Men verneemt, dat er hij het departement van Binneul. Zaken druk gearbeid wordt aan de vervaardiging van een ontwerp van wet op de na tionale militie, hetwelk spoedig in gereedheid zal zijn, om aan de wetgevende magt te worden onderworpen. Men verneemt, dat door het depart, van Binnenl. Zaken, aan de Gcd. Staten van de verschillende provinciën een model is toegezondenom te wor den gevolgd bij de opmaking van het jaarlijks door dat collegie aan de Prov. Stalen in hunne zomer-vergadcring uit te brengen verslag over den toestand Her provinciën. De commissie, zamengesteld uit het provinciaal gereglsliof in Zuidhol land, bestaande uit de Raadsheeren Schmolck en Crans, benevens den Heer Procureur-Generaal bij gemeld geregtshof, waaraan waren toegevoegd de Hec- ren Notarissen Bervocts en de Basbelast met het examineren van de aspi ranten voor het candidaatschap van Notarissen, heeft alle door haar dezer dagen geëxamineerden daarvoor erkend; hun getal beloopt zeven personen. Naar men verzekert zal de Tweede Kamer, na de beraadslagingen over de Gemeente-wet, de ontwerpen betreffende de Rcgterlijke Organisatie en de wijzigingen in het belastingstelsel onderzoeken. Heden is de Tentoonstelling van schilderijen en kunstwerken van le vende meesters, alhier geopend. Er zijn 5 opera-partituren ingekomenten gevolge van den door Z. M. uitgeschreven wedstrijd van Nederlandsche componisten. De Commissie van heordeelaars bestaat uit de Heeren Lubeclc, v. Bree, Próvost en Grisard. Ttoeede Dimmer der Staten-fieneraal. Zitting van Zaturdag 17 Mei. In deze zitting (waarvan wij in onze vorige tot aan de aanneming van art. G9 verslag deden) worden de beraadslagingen over het ontwerp der ge meente-wet voortgezet. De artt. 7088 worden aangenomen. In art. 89 wordt, naar aanleiding eener aanmerking van den Heer de Frcmery. dat dit art. in verband met art. 62 moest worden gebragt, door den Minister eene wijziging voorgedragen luidende aldus: »De Wethouders mogen geene der in art. 62 vermelde betrekkingen met de hunne te gelijk liekleedcnmet uit zondering van die in de 5de alinea genoemd." En het aldus gewijzigd artikel zonder verdere beraadslaging aangenomen. Voorts worden de art. 9097 gaaf aangenomen. Bij art. 98 stellen twee leden amendementen voor, die worden verworpen, en hierna is dit art., na eene wijziging der redactie door den Mi nister aangenomen. Art. 99 in verband staande met art. 63 en 74 geeft aanleiding tot beraad slaging welker voortzetting wordt verdaagd tot Maandag. Zitting van Maandag 19 Mei. Is ingekomen eene Koninklijke boodschapten geleide van een ontwerp van wet, strekkende tot goedkeuring eener overeenkomst van 24 April 11., tot wijziging van art. 22 der overeenkomst met België van in Mei 1843, betrekkelijk de scheepvaart op het kanaal van Terneuzen. Nog is ingekomen eene Koninklijke boodschap, ten geleide van drie wets ontwerpen als1°. tot regeling van 's Rijks algemeene comptabiliteit 2°. betrekkelijk de zamenstelllng der Algem. Rekenkamer en tot regeling harer taak; 3°. tot oprigting eener bewaarkas. Drukken, ronddeelen en verzending naar de afdeclingen. Aan de orde van den dag is de voortzetting der beraadslagingen over de Gemeentewet. De Heer Groen van Prinsterer heeft het woord tot het doen eener motie van orde. Hij wenscht namelijk door de Kamer heslist te zien het regt ver sland van art. 65 van het reglement van orde, en wel in dien zin dat de toelichting van een amendementvoor dat het ondersteund isniet als spreekbeurt zal worden toegerekend; dat de beraadslaging daarover eerst zal gerekend worden begonnen te zijn, wanneer het amendemt is ondersteund, en dat de voorsteller alsdan nog twee maal het woord zal kunnen voeren. Dat voorstel wordt aangenomen met 44 tegen 18 stemmen. De beraadslagingen over de Gemeentewet worden nu hervat, en wel het eerst over art. 99, waaromtrent in de vorige zitting twee amendementen wa ren voorgesteld, als een door den Heer de Fremery en een door den Heer v. d. Linden. Naar aanleiding hiervanstelt de Minister thans voor een 2 alinea achter het art. te voegen, ten gevolge waarvan heide genoemde Heeren hunne amendementen intrekken en het art. in zijn geheel zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. Het luidt aldus: »Op hem is van toepassing hetgeen hij de 2de en de laatste zinsnede van art. 24 ten aanzien der leden van den Raaden bij de artt. 63 en 74 ten aanzien van den Burgemeester is bepaald. De regel, in art. 63, ten aanzien dor beklee ding van ambten, bij het bestuur van 's Rijks indirecte belastingen vastge steld strekt zichwat den Secretaris betreftook over de ambten bij het bestuur van 's Rijks directe belastingen uit." Artt. 100119, waarvan 106—119 handelt van den Ontvangerworden gaaf aangenomen. Van welken titel alsmede van den 2dc" titel van de regeling en het be stuur van de huishouding der gemeente tot art. 149 al de artikelen worden

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1