door den Minister lieden bestreden redeneringen nog nader toegelicht. De Minister heeft daarop weder de meest voorname tegenwerpingen bij de repliek gemaakt, opgenomen, daarbij de gelegenheid waarnemende zijne eerste rede te verduidelijken daar waar deze blijkbaar zeer verkeerd begrepen scheen. Eindelijk zijn de algemeene beraadslagingen over de wet gesloten en zijn die over de afzonderlijke titels en artt. aangevangen. Art. 1 wordt aangenomen met 61 stemmen tegen 4. Tegen de Heeren van GoltsteinSloetvan Nispen en Provo Kluit. Art. 1 luidt als volgt Het bestuur van elke gemeente bestaat uit een Uaadeen Burgemeester en Wethouders." Art. 2 wordt aangenomen en luidt als volgt: »In elke gemeente is een Secretaris en een Ontvanger. De Burgemeester kan met Onze goedkeuring tot Secretaris worden benoemd." Art. 3. Toelichting en ontwikkeling door den Heer de Fremery van zijn amendement, de strekking hebbende om de lstc alinea van dat art. aldus te doen luiden: Dezelfde persoon kan zijn Burgemeester, of Secretarisof Ont vanger van meer dan ééne gemeente mits de gemeenten aan elkander gren zen en haar gezamenlijk zielental 10,000 niet overtreffe." Dit amendement wordt van verschillende kanten ondersteund en zal dus in discussie komen. De Heer van der Heiden stelt voor te veranderenDezelfde persoon kan zijn Secretaris of Ontvanger van enz." (dus: weglating van het woord Bur gemeester). De Minister zou gaarne het eerste amendement ondersteunen maar vreest belemmering voor de goede dienst der gemeenten. Het tweede kan hij niet ondersteunen uit hoofde van mogelijke ongelegenheden daaruit voortvloeijende, en waarbij ligtelijk het belang der kleinere gemeenten aan de grootere zou kunnen worden opgeofferd. Daarna wordt het amendement van den Heer van der Heiden verworpen met 45 tegen 19 en dat van den Heer de Fremery met 38 tegen 26 stemmen. Art. 3 wordt onveranderd aangenomen met 50 tegen 14 stemmen en luidt als volgt: «Dezelfde persoon kan zijn Burgemeester, of Secretaris, of Ont vanger van meer dan ééne gemeente, mits de bevolking van geene dier ge meenten 5000 zielen te boven ga, de gemeenten aan elkander grenzen en haar gezamenlijk zielental 10,000 niet overtreffe. De bevolking eener ge meente wordt geacht te bestaan uit het door de laatste openbare volkstelling daarin aangewezen getal inwoners." In den loop dezer zitting is ingekomen de nieuwe suikerwet. De zitting is tot morgen ochtend 11 ure opgeheven. AMSTERDAM, 14 Mei. Het standbeeld van Rembrandt zal in de volgende maand worden gegoten, en de plaatsing en inwijding zal in de herfst plaats hebben. Naar men verneemt, bestaat het voornemen, om eene tweede stoomboot in de vaart tusschen deze stad en Harlingen te brengen. De overtogt daar mede zou in korter tijd dan met de Friso, geschieden en de vrachten zou den lager gesteld worden. GRONINGEN, 12 Mei. Te Mensingeweer is onlangs een buitengewoon zware koe aangebragt van Ulrumdie als het sieraad der geheele markt kon worden aangemerkten volgens het oordeel van deskundigen en kooper, het buitengewoon zware gc- wigt van 11 a 1200 halve Nederl. fC heeft; is aldaar geboren en gevoed, slechts gedurende zes maanden gemest, heeft nog geen vijf jaren bereikt, en kan, wat de evenredigheid betreft, bijna zonder weerga genoemd worden. Op de kermis alhier is te zien een buitengewoon groot levend Ooischaap, wegende 456 halve Nederl. IC. Een Landbouwer te Helium bijna 82 jaren oudbeeft op den 8sten Mei in eigen persoon 12 mudden haver op 3 bunder land gezaaid, en na dat werk volbragt te hebben te kennen gegevendat hijwat zijne krachten betrof, nog wel 20 mudden op een dag kon zaaijen. 'sHERTOGENBOSCH, 12 Mei. Door D. van Kastoren, Tuinman te Vught, zijn heden alhier ter stede, de eerste nieuwe aardappelen ter markt aangebragtzij waren bijzonder groot. In 1849 waren aan de armen en gestichten van liefdadigheid alhier 630,053 fr. vermaakt, in 1850 slechts 137,498. Onlangs is hier hel groote anker gebragt, dat 3000 ffi weegt en 305 jaren in het kanaal op den bodem der zee heeft gelegen. Zoo als men den ken kanis dit anker geheel en al geroest en met eene laag schelpen omge ven. Volgens oudheidkundigen van Havre zoude dit anker verloren zijn door de Engelsche vloot, die Havre in 1545 en onder de regering van Hendrik VIII kwam belegeren. PORTUGAL. Een telegraphisch berigt van Oporto van 4 Mei bevat het volgende De Maarschalk Saldanha bijna Dictator gewordenheeft onze stad ver laten en nadert Lissabon. Eenige pogingen lot wanorde hebben in de hoofdstad plaats gehad maar hebben gelukkig moeten onderdoen voor de waakzaamheid der Autoriteiten en der soldaten, die aan de zaak der Koningin en der orde getrouw zijn gebleven. De Koning is den 3deD te Lissabon gekomen. SARDINIË. GENUA, 4 Mei. De plannen tot den aanleg van een spoorweg tusschen deze stad en Turyn zullen eerlang worden ten uitvoer gelegd. Eene Engelsche maatschappij heeft verlof gevraagd voor dien die de Middellandsche en de Adriatische zee met de Oost- en de Noordzee zal verbinden en den kortsten weg tusschen Noord-Europa en Indië zal openen. Door dien weg zal, wanneer nog eenige tussohengelegene spoorwegen zullen voltooid zijnhet overbrengen van de Oost-Indische post over Genuanaar de berekening dier maatschappij 23J uren minder vorderen dan over Marseille. ITALIË. ROME, 4 Mei. De Franschen alhier schijnen van gevoelen te zijn, dat men de omwente- lingsgezinden moet wantrouwenten minste de Generaal Gemeau neemt zoo danige maatregelen, dat men zulks moet veronderstellen. De Engelenburg is in eene vesting herschapen en aldaar is het hoofdkwartier gevestigd. Het Fransche leger formeert eene versterkte linie over Civita-CastellanaViterbo, Corneto en Civita-Veechia. De Paus schijnt intusschen aan geene nieuwe omwenteling te gelooven hij houdt zich bezig met het vestigen van een Christelijk Museum, alwaar niet alleen alle voorwerpen uit de Katakomben van Rome, maar ook uit andere streken des lands worden bijeen gebragt. Pater Marchi bestuurt dat Museum. Intusschen worden ook de Pauselijke troepen georganiseerd. Den 9den April heeft de H. Congregatie voor het Ritus de wonderwer ken onderzocht van Juan de Britto, den lsten Maart 1647 te Lissabon gebo ren en met eene missie te Madura heiast, alwaar hij in 10 dagen ruim 12,000 afgodendienaars tot het Christendom bekeerde. Den 4dcn Feb. 1693 werd hij op last van den Koning van Marava onthoofd, die zich over die bekeerinc wilde wreken. Het wonder is door de II. Congregatie goedgekeurd, waarom de Jesuit de Britto voor heilig zal worden verklaard. De Koningin van Napels is den 27stcn April van een' zoon bevallen. De jongste berigten uit Rome en Florence meldendat men er in ge slaagd is een verdrag omtrent den aanleg van spoorwegen tusschen Oosten - rijk, Toscane, Rome, Modena en Parma tot stand te brengen. De onder- teekening der overeenkomst heeft reeds plaats gehaden de ratificatiën zullen spoedig volgen. Ilet gewigt van deze overeenkomst valt in het oog. De band der stoffelijke belangen is een der sterkste die de volken onderling verbinden, «ij is de grondslag van onveranderlijke betrekkingen, die zelfs tegen drei gende stormen bestand zijn en daardoor niet verbroken worden. Gelukt het aan Oostenrijkde volken van het schiereiland door het bevorderen van ver keer en nijverheidte winnendan zal ook de thans hier en daar nog zeer heftige afkeerigheid verdwijnen. PRVISSEK. Te Elberfeld en omstreken hebben zich weder bedenkelijke sporen van een onrustigen geest vertoond. Den li'-1'™ hebben omstreeks 2000 personen zich vereenigd, ouder de leiding van lieden, die wegens hunne deelneming aan de beroerten van 1848 bekend waren terwijl van alle kanten honderdc men- schen derwaarts stroomdenten decle met roode mutsenpluimen en andere revolutionnaire leuzen voorzien. Zoodra de gendarmerie zich vertoonde, stoof de vergadering uiteeneen aantal lieden zijn in hechtenis genomen. RUSLAND. De opheffing der tollinie tusschen Rusland en Polen heeft een zeer gun- stigen invloed op de fabrieken in laatstgenoemd gewest. Zij hadden uit Rus land zooveel bestellingen gekregen, dat alle voorraad opgeruimd was en de fabrieken naauwelijks aan alle aanvragen konden voldoen. Vooral was dit het geval met de laken-fabrieken bij welke uit Odessa aanzienlijke bestellin gen voor de Oostersche markten ontvangen waren. Ten gevolge van deze gunstige verandering waren alle weefgestoelen die in de laatste jaren stilge staan haddenweder in werking gebragten werden vreemde werklieden op zeer voordeelige voorwaarden ontboden. KAAP DE GOEDE HOOP. 4 April. De oorlog met de Kaffers blijft nog aanhouden, en ofschoon weder onder scheiden gevechten geleverd zijn, waarin de vijand gevoelige verliezen heeft BUITEXLAiVDSCHE BEIIIGTEX. ENGELAND. LONDEN, 12 Mei. De Russische Gezant heeft ter eere van Z. K. II. Prins Hendrik der Ne derlanden een luisterrijken maaltijd gegeven. Er is reeds een van de gestolen kisten met goud ontdekt. In April is herwaarts uit Noorwegen 16,000 ton ijs aangevoerd. Vroe ger was dit op gelijk tijdstip niet meer dan 1000. FRANKRIJK. PARIJS, 13 Mei. De Wetgevende Vergadering heeft wederom met groote meerderheid den Heer Dupin tot haren Voorzitter verkozen. De President heeft ter vervanging van den Generaal d'Hautpoul, wiens mandaat geëindigd wasvoorloopig tot Gouverneur-Generaal van Algerië be noemd, den Generaal Pelissier. Er zijn 6 jonge Luitenants der Artillerie van het Turksche leger hier aangekomen, om zich in hun vak te oefenen. Zij zullen zich naar de Artil lerie-school te Metz begeven.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2