LEYDSCHE COURANT. -{ 1851. MAANDAG, 5 MEI. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdug Avond. N#. 34y De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; do afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. lste klasse van 130 duiten. de Smeden der EEYDEN, 3 Mei. De Stedelijke Raad te Rotterdam heeft tot Adsistent-Geneesheer in het nieuwe ziekenhuis aldaar benoemd den Heer F. J. I. SchmidtMed. et Chir. Doet. alhier. Den l'ten dezer is de tentoonstelling te Londenwaarop geheel Europa ja het geheele wereldrond de aandacht heeft gevestigd geopend. Óns land is niet ten achteren gebleven door voortbrengselen der nijverheid en kunst vlijt zijner bewonerszich daar te doen vertegenwoordigen. Van hier hebben de volgende HH. Fabriekanten de daarbij genoemde goederen ingeleverdJ. van den Berg Behangselpapier. J. C. Zaalberg J. Zuurdeeg, J. J. Iloogeboom en J. Sclieltema: Dekens. Van Wyck en Comp.: Dekens en Kousen. J. J. Kransz Laken. J. C. van Vuuren Wollen Koorduit het naburig KatwijkN. van Beeftingh en Comp., Touwwerk, en nit ValkenburgJ. Cazauxeen Dynamostatormodel van een Hydraulischen Dynamostator, een Mechanischen Stemhamer. Te Zeyst vierde gisteren J. C. E. Stephaniweduwe Stroomeyer haren 104dcn geboortedag. Zij heeft 15 kinderen gehad, die alle reeds gestor ven zijn, op eene dochter na, die haar thans verpleegt. Zij geniet nog eene goede gezondheid. De Minister van Oorlog heeft berigtdat er gelegenheid bestaat om in de hierna genoemde betrekkingenvoor dienst in de Oost-Indie geplaatst te worden te weten Voor de militaire Genie op Java: als Instrumentmaker (voor mathema tische, physische en optische Instrumenten). Voor de Werk-Compagniehij den Artillerie-Constructie-Winkel te Soerabaya: als Smeden (hoofdzakelijk Vuurwerkers), WagenmakersInstru mentmakers, IJzerdraaijers, Houtdraaijers en IJzergietersop de navolgende voorwaarden Om tot Instrumentmaker in aanmerking te komen, zal de gegadigde moe ten bewijzenvoldoende practische kennis te bezitten om aan de mathema tische physische en optische instrumentenhoe zamengesteld ookde ver- eischte herstellingen te verrigten en goede getuigenissen behooren over te leggen van het hoofd der werkplaatswaarin hij het laatst zal werkzaam zijn geweestzoowel zijne bekwaamheid en geschiktheid als zijn doorgaand goed gedrag bevestigende. De ongehuwde zal, bij gelijke aanspraken, boven den gehuwde de voorkeur erlangen. moet van een gezond ligchaamsgestel en niet boven de 35 jaren oud lijn. Hij zal zich moeten verbinden voor zes jarenen den rang verkrijgen van Adjudant-Onderofficier der Sapeurs. Boven de aan dien rang verbondene inkomsten van 517.10 soldij 'sjaars en indemniteiten voor vivresnaar gelang deze niet of slechts gedeeltelijk in natura verstrekt worden, en voor kleeding 48 duiten daags, zal hij eene rnaandelijksche toelage genieten van ƒ100. Vóór zijn vertrek zal hem eene gratificatie worden toegekend van ƒ300. Op zijne in Indië te verdienen toelagezal hij vóór zijn vertrek kunnen ontvangen een voorschot van ƒ400, terug te betalen in het eerste jaar van zijn verblijf in Indië. "ij zal genieten vrijen overtogt naar Indië en terug als passagier der 2de klasse, en mogt hij gehuwd zijnook voor zijn gezin. Wanneer hij zich na verloop van zijn engagementop nieuw voor zes jaren mogt willen verbinden mits dit réengagement door het militair depar tement wenschelijk wordt geacht, zal hij eene gratificatie bekomen van 300. Bij terugkeer naar Nederlandhetzij na zijn eerste of na zijn tweede enga gement, zal hem, bij aankomst aldaar, eene gratificatie van ƒ150 worden uitgekeerd. Die verlangen als Werklieden bij den Artillerie-Constructie-Winkel te wor den in dienst genomenmoeten zijn bekwaam in hun ambachtgezond ongehuwdniet ouder dan 36 jaren en van goed gedraghetwelk zij door Voldoende bewijzen zullen moeten staven. Zij zullen zich verbinden voor zes jaren, en zij zullen in kleeding, rang, soldij (in Indië ƒ152.10 duiten 'sjaars) vivres, enz. gelijk staau aan de Kanonniers der ls,e klasse bij het leger in Indiëen daar te boven voor de dagenwaarop zij zullen werkeneen daggeld genieten de Wagenmakers der 2de 120 B 3de yj 110 B lste 120 2de 110 B 3de 100 B lste 190 2de 145 lste 145 2de 120 B lste 130 2de 120 lste 145 2de 120 B de Instrumentmakers der de IJzerdraaijers der de Houtdraaijers der de IJzergieters der (Honderd twintig duiten zijn gelijk aan een gulden.) De werklieden zullen tot aan den dag der inscheping genieten de soldij zoo als die voor de artillerie te voethier te lande is bepaald. Bij het verstrijken van het engagementen zich niet op nieuw verbinden de zullen zij voor hunnen terugkeeer dezelfde zorg ondervinden als de mi litairen van het Indisch leger van hunnen graad. De gegadigden zullen zich behooren aan te melden bij den Colonel-Direc- teur der Magazijnen te Delft, ten einde aan eene proef te worden onderwor pen en een voorloopig geneeskundig onderzoek ondergaan. Zij die goedge keurd zijn en voldoende proef hebben afgelegdzullen op het Koloniaal Werfdépöt te Harderwijk gerigt wordenom aldaar nader geneeskundig on derzocht te worden en eene verbindtenis aan te gaan. De werklieden zullen gedurende den proeftijd te Delft een daggeld genieten van één gulden voor eiken werkdag. Het Handelsblad bevat de volgende opgaaf van de tractementen der verschillende hooge ambtenaren in Nederl.-Indië1 Gouverneur-Generaal ƒ150,000; 1 Vice-President van den Raad van Indië 36,0004 Raden van Indië ƒ115,000 1 Algem. Secretaris ƒ20,000; 2 Algem. Adjunct- Secret. ƒ21,600; 1 President van het llooggeregtshof 26,800; 1 Procureur- Generaal ƒ19,600; 3 Presidenten Raden van Justitie 43,20010 Leden van liet Hooggeregtshof 120,000; 1 Griffier van het llooggeregtshof 9,600; 3 Griffiers Raden van Justitie ƒ21,60012 Leden Raden van Justitie ƒ90,800; 3 Fiscaals 36,0001 Directeur van Financiën ƒ24,000 3 Di recteurs van producten en. cultures 57,600 3 Inspecteurs 37,200; Gonv. van de Molukkos ƒ60,000; 20 Residenten 300,000 35 Adsistent-Residen- ten ƒ261,600; 4 Residenten huiten Java ƒ50,000; 30 Secretarissen bij Residenten ƒ180,000; 1 President van de Rekenkamer 14,4004 Leden van de Fiekenkamer ƒ48,000; 1 President van de AVeeskamer 12,000 3 leden van de AVeeskamer ƒ23,400; 42 eerste Commiesen 180,000 30 Iloofd-Commiesen 151,20050 tweede Commiesen ƒ147,000 5 Alge- meene Ontvangers ƒ38,400. 's GRAVENIIAGE 2 Mei. Gisteren heeft voor het Prov. Geregtshof van Zuidholland dè behande ling een aanvang genomen omtrent de zaak van den Heer J. AV. van den Bergh, Notaris te 's Gravenhage, beschuldigd en vervolgd ter zake van valsch- heid in openbare authentieke geschriften, door het namaken van handteeke- ningen. De beschuldigde heeft bekend twee malen dé ontbrekende handlèe- kening zijns vaders onder minuten te hebben geplaatst, en wel, toen die minuten zouden worden geregistreerd, als reden Van die handelwijze opge vende, dat hij den goeden naam zijns vaders ongeschonden wenschte te bewaren. Twee deskundigen hebben als hunne overtuiging opgegeven, dat de hand- teekeningenonder de minuten geplaatst, niet kunnen zijn die van wijlen den Notaris, maar ook geen bewijs kunnen vinden, dat de beschuldigde zon zijn de steller der verdachte handteekeningen. Eerste SVamer elej' Staten-fHeneraal. Zitting van Vrijdag 2 Mei. In deze zitting is ingekomen van den Minister van Buitenl. Zaken een af schrift van de additionele artikelen tussehen Nederland en Groot-Brittannie ter aanvulling van het bestaande tractaat. Er is verslag omtrent eenige verzoekschriften uitgebragt. De ontwerpen van wetbij de Kamer aanhan-

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1