De Drent, sche Cour. meldt dat de Heer Noordewier., Rector te Win schoten. als zoodanig zou worden benoemd te Assen, in plaats van Dr. Nas sau die zijne betrekking wenscht neder te leggen. BREDA, 29 April. Gisteren is de Heer Mr. M. Ganderheydendie uit 's Bosch herwaarts was gekomen0111 cenige zakende domeinen betreffendevoor onze Arrondisse- ments-Regtbank te behandelenop het oogenblik dal hij zich daartoe op het Paleis van Justitie bevond, door een hevigen aanval van beroerte getroffen. N. R. Cour.) MAASTRICHT, 28 April. Heden is Z. Exc. de Minister van Binnenl. Zaken alhier aangekomenen heeft zijnen intrek genomen in het Gouvernementsgebouw. Ten gevolge van bet zeer ongunstige weder, beeft de Minister den voorgenomen togt naar Kerkraede niet kunnen volvoeren. In den laten avond zijn aan Z. Exc. door eenige muziekale genootschappen serenades gebragt. Morgen zal een luister rijk diner ter eere van den Minister in voornoemd gebouw worden gegeven. Z. Exc. had vele bezoeken ontvangenonder anderen van de Advokatenwelke te Leyden hebben gestudeerd, en was door den Heer Mr. E. van Winters- hoven plegtig toegesproken. De Minister heeft die toespraak beantwoord en verklaarddat hij zeer gevoelig was over het bezoek der Advokaten. Voorts heeft Z. Exc. het wenschelijke doen uitkomen dat de nieuwe thans hier te lande ingevoerde orde van zaken door het jongere geslacht wrerd ondersteund, opdat dezelve indedaad eenmaal eene nationale kracht mogt worden. De Minister was voornemens om met een bijzonder vaartuiglangs de Maas naar Holland terug te keerenten einde in persoon de gesteldheid der oevers van de rivier te kunnen waarnemen. BUITEiXLAlYDSCliE 11ER1GTE1V. ENGELAND, LONDEN, 29 April. Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden is alhier Zaturdag namiddag aan boord van het stoomschip Cycloop aangekomen, en bij zijne landing ont vangen door den Ncderlandschen Gezant, Graaf Schimmelpenninck den Se cretaris van Legatie, Baron Stratenus en den Heer May, Consul Generaal. Z. K. II. reed terstond naar Mivorts-Hotelen bad Maandag een gehoor bij H. M. de Koningin. Hij bezocht in den loop van dien dag het gebouw der Tentoonstelling. Er zijn nu reeds 15,000 toegang-biljetten voor de Tentoonstelling uit gegeven voorloopig zullen er geen meer te verkrijgen zijn. De Heer Mussurusde nieuwe Ambassadeur der Porte bij ons Hof Gemeledin-Pacha nabestaande des Sultans, en de overige voorname Turken, eergisteren met de stoomboot Teizi Baari te Southampton aangelandzijn aldaar door den Maire en de Officieren der Admiraliteit met veel onderschei ding ontvangen en gisteren namiddag in deze hoofdstad aangekomen. De Teizi Baari is eene stoomboot van 1,800 tonnen en 450 paardenkrachten voert 12 stukken geschut en heeft eene equipage van nagenoeg 350 man. Het getal der voorwerpen welke zij voor de Tentoonstelling heeft overgebragt is ongeveer 3,000, grootendeels met goud en zilver geborduurde kleeding- stukken zijden stoffen vuurwapenen vloertapijtenkarpetten shawls en eene menigte exemplaren van natuurvoortbrengselen uit Turkyë, zoo als wortelen bloemenbladeren enz. Het getal der Engelschendie voorwerpen naar de Tentoonstelling ge zonden hebbenbeloopt nagenoeg 7,000 en de waarde van het door hen ten toongestelde ongeveer 10 millioen M. Het Lagerhuis heeft eergisteren zijne zittingen hervat, en dadelijk de beraadslaging begonnen over de tweede lezing van de voordragt der Rege ring strekkende om met de heffing der belasting op de inkomsten voort te gaan. Men weet dat deze belasting den grondslag uitmaakt de gebeele be grooting onlangs door den kanselier der schatkist voorgedragen en de voor waarde is van de daarbij door de Regering ten behoeve der belastingpligtigen voorgestelde verligtingen. De Heeren Spooner en Muntz bestreden de verlenging dier belasting, als zijnde een drukkende maatregel die alleen bij hoogen nood der schatkist was genomen maar thans bij gunstiger omstandigheden en bij het bestaan van een batig slot, niet langer kon worden gcregtvaardigd. De Heer Freshfield sprak voor de instandhouding der inkomsten-belasting. De vergadering is daarop tot de tweede lezing overgegaan en de beraad slagingen over de artikelen in Commillé-Generaal ts bepaald op den 2dcn Mei. De Heer Simon, lid van het Parlement, afgevaardigde van het eiland Wight, is van de Prolestantsche tot de Roomsch-Katholieke kerk overgegaan, «ij heeft hiervan aan zijne kiezers kennis gegeven en hun tevens verklaard dat hij als Parlementslid zijn ontslag nam, in de overtuigiug dat hij in 1847 niet gekozen zou zijnindien hij toen ter tijde Katholiek ware geweest. Het R. K. dagblad The Tablet deelt een belangrijk document mede betreffende de kerkelijk-hierarchische geschillenhet is namelijk een brief in dato 2 Dec. 1850 door Lord Clarendon, Onder-Koning van Ierland, gerigt aan den Graaf van Shrewsbury toenmaals verblijf houdende te Rome. Deze brief, dus zegt het bladkan beschouwd worden als eene officiële dépêche en was klaarblijkelijk geschreven met het doelom onder de oogen van den Paus en de Kardinalen gesteld te worden. De Onder-Koning beklaagt zich daarinsomwijlen in vrij hevige bewoordingenover het gebod tot opheffing waarmede de H. Stoel de rijks-collegiën in Ierland bedreigt. Hij betuigt tevens zijn innig leedwezen over de instelling eener Katholieke hierarchic in Engeland en geeft te kennen, dat hij ernstig bezorgd is wegens de noodlottige gevolgen van dien maatregel voor de zaak van verdraagzaam heid, die in hem ten allen tijde zulk een ijverig verdediger vond. Nog stipt Lord Clarendon eenige andere niet minder teedere punten aan. Onder anderen tracht hij het gedrag van den Heer Freeborn, Engelsch Con sul te Rome tijdens den opstandte regtvaardigengedrag hetwelk aanleiding gaf tot een verzoek van den Paus om gemelden Consul terug te roepen. Ook beschouwde Lord Clarendon de benoeming van den Heer Cullen tot Primaat van Ierland, als eene vijandelijkheid gepleegd tegen de oprigting der eolle- giën, en eindelijk beklaagde hij zich in bittere termen, dat de H. Stoel tot dusverre nog geen enkel woord van berisping had toegevoegd aan de Iersche geestelijkheid, ter zake van het meer of minder regtstreeks aandeel, door haar op verschillende tijdstippen genomen aan de politieke woelingen in het rijk. Het hoofddenkbeeld over dezen brief verspreid kenmerkt maar al te zeer het wantrouwen, hetwelk Engeland, volgens den schrijver, in het kabi net van den II. Stoel moet stellen. Zaturdag is in de London Docks omtrent 2 ton vervalschte thee verbrand. Zaturdag jl. is te Liverpool de doodstraf aan eenen moordenaar vol trokken. Daarbij had de treffende bijzonderheid plaatsdat de ongelukkige van het schavot eene vrij langdurige toespraak aan de verzamelde volksme nigte rigtte waarin hij niet alleen zijne schuld beleed maar ookom an deren te waarschuwen, verklaarde »dat hij God en godsdienst had verwaar loosd, en daardoor lot de misdaad gebragt was, waarvoor hij nu zoo vrees- selijk boette." Dit is nu de zesde doodstraf, welke binnen den tijd van 14 dagen in Engeland voltrokken is. De aardbevingen op het eiland Rhodus blijven, vooral in de omstreken van Makri voortduren. Nabij de haven van Levissii had zich een vuurspu wende berg gevormd. Een gedeelte van den voorgevel van een paleis, uit den tijd der Ridders van Rhodus afkomstigwas ingestort. BELGIE. BRUSSEL, 30 April. Men ontvangt van alle zijden berigten omtrent het gure en koude weder. In het Luxemburgsche is zoo veel sneeuw gevallen, dat de velden tusschen Arlon en Luik er even als midden in den winter mede bedekt zijn. - In het dorpje Nazareth in Oost-Vlaanderenis Vrijdag 11. een hevig onweder losgebarstende bliksem sloeg in eene kapel en doodde er met een slag vier personen. Terwijl de geestelijke aan deze slagtoffere de laatste Sa cramenten toediendesloeg de bliksem ten tweede male in de kapelver brandde den geestelijke het priesterlijk gewaad en kwetste op nieuw een aan tal personen. De pijpen werden uit de orgelkas gesmeten en wijd en zijd in de kapel verspreiddie eene aanmerkelijke schade leed. Bij Namen is de bliksem in eene dorpschool geslagen. Zij kwam door den schoorsteen in, ging de wanden der zaal rond en baande zich een weg door het vensterzonder gelukkig iemand te kwetsen er waren 125 kinde ren daar bijeen. FRANKRIJK. PARIJS, 29 April. De Commissie der Wetgevende Vergaderingbelast met het onderzoek omtrent de aanvraag van 250,000 fr. ter voldoening van hetgeen naar het oordeel der Regering, nog aan den Maarschalk Jerome Bonaparte, als achter stallige Generaals-soldij zou verschuldigd zijn is ongunstig voor die aanvraag gestemd, en al de Dagbladen laten er zich, sommigen vrij hevig, tegen uit. Eene andere commissie belast met het onderzoek van het voorstelom het verkoopen van dagbladen op de straat te verbieden heeft dat voorstel met groote meerderheid goedgekeurd. Er is gemeld dat de Gouverneur-Generaal van Algerie het krijgsplan door de hooge regering aangenomen voor den aanstaanden veldtogt tegen een der onrustigste Arabische volksstammen openlijk in eene dagorder aan het leger afgekeurd heeft. Het Fransche Regerings-blad van eergisteren behelst daarover de volgende officiële mededeeling De Minister van Oorlog heeft eene uitdrukkelijke afkeuring en strenge berisping uitgesproken over die dagorder van den Gouverneur-Generaalwelke strijdt met de militaire betamelijkheid en met den geest van krijgstucht daar hij het leger tot beoordeclaar maakt van de gevoelens der Generaals, onder wier bevelen het staat, en van de voorschriften der regering." Er bevinden zich in deze hoofdstad vele Hongarendie zich ten hunnen voordeele door rustige houding en goed gedrag onderscheiden. Onze regering heeft daarom aan de Oostenrijksche voorgesteldom hun amnestie te verlce- nen hetgeen door deze niet ongunstig is opgenomen. Daar verscheiden officieren in den laatsten tijd stukken in de dagbla den geschreven of iets in druk hadden uitgegeven, heeft de Minister van Oorlog hun herinnerd, dat dit aan militairen van alle rangen verboden is, zonder voorafgaande vergunning van voornoemden Minister. De policie heeft in de vorige weck een 25-tal personen in hechtenis doen nemen, die tegen den 4den Mei, den verjaardag van de vestiging der Republiekrustverstorende plannen hadden beraamd. Men spreekt hier veel van een luchtballon van den Heer Petin, waar mede deze reiziger een bezoek wil afleggen te LondenBrusselPetersburg en

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2