ECHTSCHEIDING. ff - ""vrfaf He Ondergeteekende maakt bij deze bekend dat hij te beginnen JÜHMJP® op Zaturdag den 3den Mei aanstaandezich te dezer Stede en ter gewone plaatse als VliEESCHHUUVVE» zal vesti gen bevelende zich als zoodanig in de gunst zijner geëerde Stadgenooten zullende hij alles aanwenden wat tot eene prompte en civiele bediening vereischt wordt. VERKOOPING, kerkelijke geheel andere beginselen heeft aangenomenen aan de geestelijk heid op onderscheiden punten weder geheel de vrije hand heeft gegevendoor de bepalingen van het nieuwe concordaat. Dat zijn, zegt het, juist zooda nige bepalingen als ons in den laatsten tijd zoo dringend aanbevolen zijn onder voorwendsel van godsdienst-vrijheid; doch scherper satyre op die ont heiligde leuze, of duidelijker blijk dat zoo ligt de vrijheid der weinigen de slavernij wordt der velenzouden wij niet kunnen vinden dan gelegen is in de omstandigheid dat de Heeren Bright en Roebuck (de woordvoerders der ultra liberalen in het Britsche lagerhuis, die zich verklaren tegen de bill betrekkelijk het voeren van zekere kerkelijke titels) in onze wetgeving die eigen beginsels toegepast willen hebben, waarin de onbeperkte Vorsten van Oostenrijk en Toscane de beste hulpmiddelen zien tot reactie en de krachtige waarborgen voor hun eigen onbeperkt gezag. Strekt elke zoodanige gebeurtenis als dit nieuwe concordaat, tot vereeni- ging der uiteenloopende belangen en tot bevordering der zamenwerking van het geestelijk en het wereldlijk ahsolutismus, zij noodzaakt natuurlijk ook de liberalen om insgelijks hunne onderlinge geschillen te laten varen en met vereende kracht het hoofd te bieden aan dezen planmatigen aanval op de zelfstandigheid in het staatkundige en in het geestelijke. In zoover wordt het kwaad althans opgewogen door een daarmede verbonden voordeel. Maar in een ander opzigt is de werking van dit nieuwe Heilig Verhond louter nadeel: de thans zoo innig verbonden elementen zullen namelijk ook te zamen moe ten te gronde gaan. Reeds moet ook de meest onbezorgde onder ons, een teeken der tijden opmerkenhetwelk doet verwachtendat de eerstvolgende volksberoering veel meer aan de revolutiedagen van 1793 dan aan die van 1848 zal verwant zijn. Het vonkelnieuwe liberalismus van Paus Pius was een gelukkig toeval, waardoor aan de drift der strijders van Februarij en Maart althans de prikkel van verbittering tegen de godsdienst werd ontnomen; en zoolang tot dat het Roomsche hof door vrees gedrongen werd zich in de ar men van Oostenrijk te werpen, scheen het bijna als of de geest der aloude Guelfenpartij, de geest van Italiaansche vrijheid, de Italiaansche omwenteling, die hij aanvankelijk bezielde, ook verder zou blijven leiden. Maar de abso lute hoven gingen nooit sluwer te werk, dan toen zij een gezag, hetwelk de halve christenheid tot belanghebbende bij de overwinning over hare tegen standers maakte, in bescherming namen, en aan de pausgezinde wereld deden zien, dat, zoo zij vrijheid verlangde, zij deze moest nemen zonder den gods- dienstigen luister, waarmede zij eerst waande de vrijheid te kunnen wijden. De krijgstogt van den Franschen Maarschalk Oudinot en de bezetting van den Kerkelijken Staat door Oostenrijksche troepen hebben, althans voor onzen leeftijdeen onverbreekbaren hand geknoopttusschen de zaak van het Ka- tholicismus en het wereldlijk ahsolutismus. Elke zoodanige opoffering van liberale waarborgen, als wij in het nieuwe Toscaansche concordaat zien, her innert aan de Italianen die droevige waarheid; en als het laatste uur van al deze dwingelandij eindelijk slaatdan durven wij niet hopen ergens vele blijken te zullen aantreffen van die wijze gematigdheid en innige volksvroom heid, welke Piemont steeds aan zijn geloof en zijne kerk getrouw deed blij ven, in spijt van alle uittartingen tot ontrouw van de zijde der kerk zelve." BAS6E1V. Op last der Regering heeft eene bergbouwkundige commissie het weder ontdekte bergwerk te AViesloch onderzocht, heigeen buitengewoon gunstig is uitgevallen. Volgens eene mededeeling van een der leden dier commissie ligt daar nog een onmetelijk groote schat begraven, voornamelijk van zink- erts en porselein-aarde, die in Duitschland hare weèrga niet heeft; niet alleen de tegenwoordige, maar ook de volgende geslachten zullen daar rijkdommen kunnen putten, mits dit bergwerk op eene doelmatige wijze bearbeid worde, waaraan echter zeer belangrijke kosten verbonden zijn. OffiiTElVRIJK. AVEENEN, 24 April. De Keizer is van zijne onpasselijkheid wreder geheel hersteld. Van de opheffing van den staat van beleg dezer stad is bij de Regering nog geen spraak geweest. Als een bewijs van het schadelijke van het beschermingstelsel kan wel aangehaald worden, dat dezer dagen in dit land, waar de invoer van vreemd papier verboden is, zulk een knellend gebrek vooral aan drukpapier heerscht, dat meer dan 30 drukpersen hier ter stede alleenen niet het minst in de Keizerlijke drukkerij uit dien hoofde moeten stilstaan. Het consistorie te Lemberg heeft de Israëliten die aldaar wonenver boden Christenen in dienst te nemenen hen die ze hebben bevolen ze te ont slaan. Menvraagt echter met welk regt een Katholiek consistorie aan de Israëliten bevelen kan geven. FRMHFORT. 26 April. Te Dresden is het houden eener openbare bijeenkomst verboden van de Synode der Duitsch-Katholieke geestelijkheid. Haar is echter eene geheime vergadering toegestaan in tegenwoordigheid van een' regeringsraad. Een der uitstekendste leden der Geneeskundige faculteit te Bonn, de Heer F. Nasse, is te Marburg overleden. DENEMARKEI. Te Kopenhagen is de Heer C. Fr. Meijer, 81 jaren oud, de rijkste en ijverigste handelaar en industrieel van Zweden na een lang en smartelijk lij den overleden. Hij bezat 32 schepentwee scheepstimmerwerveneene katoen- en eene l| zeilenfabriek, ijzer-, koper- en aluinmijnen, was chef van het huis AVinberg- Meijer Comp. te Carlshamm en de voornaamste deelhebber in het oude en rijke bankiershuis Schenk Comp. te Hamburg. Zijn nagelaten fortuin wordt op ruim 10,000,000 guldens begroot. T IT 35 K Y SS. Men schat het aantal Christenen in dit Rijk op 12 tot 13 millioen de Muzelmannen slechts op 9 millioen. Opmerkelijk is hetdat de Mahomedaan- sche bevolking niet alleen maar ook hare gegoedheid van dag tot dag afneemt. EGYPTE. ALEXANDRIE, 8 April. Onze Gezant hij dePorte, Kiamil-Pachahenevens Mustar Bey, lid van den Turkschen Staatsraad en Achmet-Pacha, Gouverneur van Mecca zijn hier aan gekomen. De eerstgenoemde brengt een bepaald antwoord der Porte over de hangende geschillen met Egypte mede. Men gist, dat dit gunstig is, daar de genoemde Gezant tevens een kostbaar geschenk voor den Onder-Koning heeft medegebragt. De genoemden hebben zich dadelijk naar Kaïro begeven. KEBSMEU W HARDERAVIJK27 April. Uit het vroeger medegedeeld twaalftalbeeft de Breede Kerkeraad der Nederd. Hervormde gemeente alhierhet volgend zestal gevormd: DD. Gann Dun, te ZwijndrechtMolenaarte Scheveningen Osti, te Putten; Verhoeffte Sluis; Gildemeester, te Ophemert, en Beets, Th. Dr., te Heemstede. AB VERTEN T1EN Als OUD INAVONER van Wassenaarlas ik met belangstelling de BRO CHURE van Ds. MLIKHKXBKBCK Wassenaar in 1850 enz.) en met verbazing de Annonce van denzelfden Ds. 84. in de verschillende Couranten. Ik acht mij geregtigd en verpligt om opentlijk te verklaren dat ik den genoemden Predikant, gedurende mijne zevenjarige inwoning in die gemeente, heb leeren kennen als een braaf en regtschapen Man. Moge dan ook het Artikel van het Code Penal hem onbekend geweest zijndat alle te lastleg- ging verbiedt ter ondersteuning van welke het hewijs in regten niet aangevoerd wordtmoge de bedreiging eener procedure hem tot dien maat regel hebben genoodzaakt om het geschrevene te herroepen; Gaarne, ja volgaarne en met allen en onder alles mij van vroeger bekend breng ik hem openlijk de hulde mijner hoogachting en de verzekering van mijn vertrouwen dat allen die hem kennen in zijne herroeping niets an ders zullen zien dan de magt eener bedreiging. Ik ben overtuigd, dat des noods de Heeren WAMT SSK25fciliY zulks met mij zullen kunnen instemmen, en hadde het zelfs van die Heeren vrij wat weldenkender gevonden een tegenschrift te leveren dat geene waar heid schuwende de BROCHURE van Ds. 14 B. S Y14 BS Y18 K 88 B5 had omvergeworpen. S. BE. VAN Bi EB* WE Ei AA'eesp, 23 April 1851. Oud Kap.-Luit. ter Zee, Ridder der N. L. O. KOSTELOOS. Blijkens een Vonnis gewezen door de Arrondissements-Regtbank te Ley den op den 25sten Februarij 1851 tusschen JANNETJE (zich ook noemende JANSJE) VERHOOGzonder beroepEchtgenoot van JOHANNES BEal'US MADERwonende te Ley den, als Eischeresse, en dezelve JOHANNES BEaTUS MADER, wiens tegenwoordige woon- en verblijfplaats is onbekend, als Gedaagde is het Huwelijk tusschen hen bestaande door Echtscheiding onthouden. De Procureur der Eischeresse P. K. DOEFF. De TENTOONSTELLING der Voorwerpen van de Loterij tot Instandhouding der Breischolen, voor Arme en Behoeftige Protestantsche Meisjes, te Ley den, zal plaats hebben op de Zaal van het Meermans-Hofjeop DonderdagVrijdag en Zaturdagden lsten 2llen en 3<len Mei 1851van des Voormiddags 11 tot des Namiddags 4 ure tegen betaling van 25 cents de Persoonter goedmaking van eenige kleine on kosten. D. VEILBRIEF Jr. Leiden, 26 April 1851. Nieuwen Rhijn, AVijk VIII. N°. 829. aan het Publiek Verkooph nis op de Hooglandsche Kerkgracht te Ley den op Donderdag den lsten Mei 1851des voormiddags ten 10 ure van onder scheidene MEUBILAIRE GOEDEREN, JUAVEELENONGEMUNT GOUD- en ZILVERAVERK, alsmede van een PAARD en MOLENAARSAVAGEN.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3