leden thans 2092 bedroegdat men over liet algemeen reden van tevreden- beid beeft over de getrouwheid der leden, minder over hun ijver voor de uit breiding der zaakdat de gecommitteerde leden door bet bezoeken en toe spreken van nieuwe leden aan het bestuur ijverig ten dienste staaneindelijk dat het genootschap onlangs een Almanak voor Vrienden der Matigheid voor 1851heeft in bet liclit gegevenwelke bij het publiek zoo gunstig is ont vangendat er 2,500 exemplaren van zijn verkocht; en eene prijsvraag uit geschreven: Over het verhand tusschen de sterke dranken en het pauperis- mus;" op welke drie antwoorden waren ingekomen, één der bekrooning waardig, aan den schrijver is de uitgeloofde prijs van ƒ60 toegekend. Bij opening van het naambriefje bleek schrijver te zijnA. Faure Beeckman rustend Predikant te Tilburg. Het prijsschrift is een verhaal in den trant van Zschokke en zal door het genootschap worden uitgegeven. Na deze werkzaamheid hield de Voorzitter eene belangrijke redewaarin hij 1°. betoogde, dat geene gegronde gemoedsbezwaren hij den Christen en menschenvriend kunnen bestaan tegen de maatschappelijke verbindtenis tot onthouding van sterke dranken 2°. de zelfzucht voorstelde als de krachtigste hinderpaal tegen de uitbreiding van liet genootschap3°. de aanwezige ge- noodigden en gasten tot deelneming opwekte. De toetreding van een twin tigtal leden van heide seksendie de statuten kwamen onderteekenen be sloot deze zamenkomst. NIJMEGEN, 26 Maart. Heden werd hier aanbesteed de aanleg eener buitenhaven tusschen de He- zel poort en het fort Krayenhoff nabij deze stad. Er waren 15 inschrijvings biljetten ingekomen. Het werk is onder nadere goedkeuring van den stedelij ken raad aangenomendoor den Heer P. L. Teeuwissen c. s., te dezer stede voor de som van ƒ101,500. APELDOORN, 26 April. In de vroegen morgen van heden kondigden de vlaggen uit openbare en publieke gebouwen een feest aan en niet zonder redenwant de dag van heden was bestemd tot het leggen van den eersten steen aan de Koninklijke schoolwelke op het Loo wordt gesticht. Aan den Heer Jhr. van Bronk- horstIntendant van Zr. Ms. paleis en domein het I.oowas door Z. M. den Koning die taak opgedragen, tot bijwoning waarvan een aantal ingezetenen dezer gemeente met hunne dames waren uitgenoodigd, en in eene daartoe op- gerigte tent werden ontvangen. Nadat een proces-verbaal van de te verrigten handeling was opgemaakt en onderteekendwerd hetzelve met eenige munt speciën in een looden kistjein den daartoe bestemden steen nedergelegd en ging de Heer van Bronkhorst over tot het bevestigen van den daarvoor hestemden deksteenwaarna Z. Ed. met eene aanspraak beslootdie door den Heer Burgemeester der gemeente werd beantwoord en door een driemaal her haald Leve cle Koning gevolgd. Na afloop van die plegtigheid werd door den Heer van Bronkhorst aan de autoriteiten en verdere genoodigden in de tent een déjeuner aangeboden; terwijl de werklieden in eene der loodsen werden onthaald. GRONINGEN, 26 April. Tot Bibliothecaris aan onze Hoogeschool is de Hoogleeraar in de faculteit der Natuurkundige WetenschappenW. A. Enschede aangesteld, in plaats van wijlen den Hoogleeraar van Limburg Brouwer. Dp. W. Hecker had die betrekking reeds vier jaren, voorloopig waargenomen. Den 21stcn dezer is in de nabijheid van Vlagtwedde, in deze provincie, een das geschoten van buitengewone groottenamelijk 1 Ned. el lang en 3 palm breed. Hoogst zeldzaam worden die dieren in genoemde streek aangetroffen. lilïTE.W A.MISCilE liERlGTEN. ENGELAK». LONDEN, 25 April. De aanvraag om toegang-billetten tot de Tentoonstelling is, sedert men weet dat de Koningin die openen zalzoodanig toegenomendat de prijs een guinje verhoogd is. Er zijn omstreeks 12,000 billetten uitgegeven. Gisteren is te Southampton een Turksch fregat aangekomen vol kostbare voorwerpen voor de Tentoonstelling. Bij Lloyd is berigt ontvangen van het vergaan van het driemastschip Jenny Lind, van hier naar Singapore bestemd, hetwelk in de Stille Zuidzee op eene koraalrots was gezeild. De 28 schepelingen hebben 35 dagen in de grootste ellende op eene der rotsen doorgehragt, tot dat zij met eene uit de overblijfselen van het schip vervaardigde boot eindelijk den vasten wal hebben weten te hereiken. Zondag 11. is te Liverpoolde klok van de SL Albanskerkdie meer dan een ton weegt, bij het luiden losgeschoten en door drie zolderingen ge slagen waardoor onderscheiden personen gekwetst zijn. Er heerscht thans in het noordelijk gedeelte van Schotland zulk een gebrek, dat er hier ter stede inzamelingen gebonden worden, om dien nood te lenigen. In het kleine stadje Bower in Schotland leven 5 inwoners die elk meer dan 100 jaren hebben bereikt en te zamen 528 jaren oud zijn. De oudste is 115 jaren. FKMHRMK. PARIJS, 27 April. Bij besluit van den 2<Ien Sept. 1850, was er eene Commissie benoemd tot onderzoek der vorderingen van verschillende personen die bij het oproer van Februarij 1848 schade hadden geleden. Zoolang Koning Lodewijk Philips leefde, heeft hij nooit eene opgave willen doenzijne meerderjarige erfgenamen evenmindoch de executeuren hebben zich verpligt geacht om ten behoeve der minderjarigen hunne aanspraken te laten geldenmaar zijn daarmede nogtans zeer gematigd te werk gegaan. Zij hebben niets gevorderd voor al de voorwerpen die aan den Koning of de Prin sen persoonlijk zijn ontstolen of vernield noch ook voor de rijk met diaman ten hezette vreemde Ridderorden die de Koning bezat, en alle verdwenen zijn, en hebben de schatting geregeld naar de bestaande inventarissen, onder aftrek van 25 ten honderd voor voorwerpen van kunst, 33 ten honderd voor de meubelen en 10 ten honderd op de wijnenen nogtans komt nu de schade aan de gebouwen te Neuilly en Villiers en elders op 4^. mill, francs, voor de meubelen 2 mill.voor kunstvoorwerpen 750,000boeken 80,000wijnen 350,000, en in de stallen voor 200,000 francs, welke som echter door de Exe cuteuren nog tot 5 millioen is verminderd. Dat die schade zoo groot is, baart geen bevreemding als men bedenkt dat de beide kasteelen gansch zijn uitgeplunderd. Te Neuilly zijn er meer dan 60,000 flesschen wijn gedronken of gestolen, waaronder 22,000 flesschen Champagne en 13,000 Madera of Malaga. Er zijn slechts 168 volle flesschen teruggevonden. Op het Palais Royal heeft men 10,000 flesschen Champagne en zeven va ten beste Bourgogne uitgedronken. Men heeft schilderijen van groote waarde stuk gesnedenkostbare gedenkpenningen geroofdrijtuigen vernield en dui- zende boeken waaronder heerlijke prachtwerken en zeldzame boeken, onder anderen vijf albums met afteekeningen van de schilderijen van 't Palais Royal ter waarde van rnccr dan 30,000 francsgestolen of verbrand en vernield. De President heeft bij een groot dinereergisteren gehoudenden Aartsbisschop van Parijsde Hooge Geestelijkheid verscheiden Pastoors der hoofdstad en andere Geestelijken vereenigd. De Regering had 10,000 fr. aangevraagd als jaarwedde van twee nieuwe Kardinalen. De bergpartij had voorgesteld om zulks te weigeren op grond dat bet Raadslieden van den Paus waren, die geen eed aan Frankrijk doen en geheel dienen voor de belangen van Rome. De Minister van Eere- dienst heeft het voorstel verdedigd en de vergadering heeft met eene meer derheid van ruim twee derde, die gelden toegestaan. Er blijft hier bij toeneming al die staatkundige onrust heerschen welke bij 't onzekere lot van den Voorzittereen uit nood zamengesteld Mi nisterie en eene Wetgevende Vergadering die de tegenstrijdigste staatkundige partijen bevatonvermijdelijk is en onder welke onrast de welvaart van Frankrijk, blijkens de opbrengst der tolregten, gebukt gaat. In de eerste drie maanden toch van 1851hebben die een millioen minder opgebragt dan in 1850, en bijna twee millioen minder dan in 1849. Men ziet thans in onze straten groepen van Dominikanen met een' zwarten mantel over een witten tabbaard en met bijna kale kruineneven als Pater Lacordaire. Velen hunner zijn nog zeer jong. Onze Consul te Cairo heeft aan het museum van Natuurlijke historie een paar witte struisvogelen doen toekomendie zeer zeldzaam zijn. De kade langs de Tuileriën is gemac-adamiseerddit zal langzamerhand met al de kaden geschieden. De toevloed van vreemdelingen is hier in de laatste dagen zeer sterk eenige hotels zijn reeds geheel vol. Sommigen komen om de feesten van 4 Mei bij te wonenanderen om naar Londen te gaan. Er wordt weder een nieuw blad opgerigtLa Revision gcheeten waarvan de Heer. Lamartine redacteur is. ITALIË, ROME, 17 April. Het Londensche ministeriele avondblad bevestigt het, in ons nommer van den 25sten dezer uit een Ilaliaansch blad medegedeeld berigt van het sluiten van een concordaat tusschen Toscane en den Heiligen Stoelen voegt er bij dat bet nieuwe concordaat berust op dezelfde beginselen die in den laatsten tijd de Oostenrijkscbe Regering genoopt hebben om al de zelfs door Maria Theresia gehandhaafde en door Keizer Joseph II uitgebreide kerkelijke vrijhe- heden op te geven. y. De vroegere regeringen van Toscane, zegt dat blad, hadden alle naijverig bet oog gehouden op de aanmatigingen der geestelijkheid; maar de eigenlijke onafhankelijk-verklaring van Toscane is vervat in de reeks van verordeningen door den Groothertog in 1782 en 1783 uitgevaardigd. Zij onderwierpen de kerkelijke personen aan de wereldlijke regtbanken, voorzagen in het toezigt op kloosters en geestelijke gestichten, verzekerden aan de plaatselijke gees telijkheid het beheer van openstaande beneficien, verboden het overbrengen van zaken naar de gereglshoven van Rome, en beperkten door strenge bepa lingen de invoering van pauselijke bullen en de afkondiging van kerkelijke bekendmakingen door de Bisschoppenwaarbij als beginsel werd aangenomen dat geene acte of openbaar stukuitgegaan van een vreemd souvereingeldig was zonder de bewilliging, of bet exequaturvan den souverein des lands; en dit werd ook door de onderscheiden regeringen van Toscane, zonder eenig verzet van het hof van Rome, steeds gehandhaafd. Verder mogt geen Bis schop eene herderlijke rede of rondgaanden brief doen drukken en uitgeven dan na inzage en vergunning der regering; kortom, deze wetgeving kwam geheel overeen met de beginsels, welke de meeste Katholijke Vorsten noodig geacht hebben te handhaven tegen de aanmatigingen van den Pauselijken Stoel, en waarmede vergeleken, onze staatsregeling gezegd moet worden de geestelijkheid in het bezit te laten van gevaarlijke en al te groote regten. Het Engelsch blad betreurt dat de Toseaansche Regering thans omtrent het

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2