Nadat de trekking der afdeelingen voor April had plaats gehadhebben de leden zich naar de sectiën begeven, om zich met de benoeming van Voor zitters en Tweede Voorzitters bezig te houden. liUITENLANDSCUE! BE1UGTEX. EMEIiAIfl». LONDEN23 April. Gisteren is het programma der plegtiglieden bekend gemaaktwaarmede de Tentoonstelling den Ist011 Hei door de Koningin geopend zal worden. Des morgens ten acht ure zullen de inzenders worden toegelaten. Later de per sonen met doorloopende toegangbiljetten. In het midden van het gebouw zal de troon der Koningin geplaatst wezen op eene verhevenheidwaarop ook de Aartsbisschop van Canterburyde MinistersGroot-Officieren en vreemde Gezanten ten half twaalf ure plaats zullen nemen. De Koningin zal met het Koninklijk gezin en hare Vorstelijke gasten door de Commissie ontvangen en onder het aanheffen van God save the Queen door een koor van zangers, naar den troon geleid worden. Dan zal Prins Albert, aan het hoofd der Commissie, aan H. M. een kort verslag voorlezen. Daarna zal het oudste lid van het Corps Diplomatique eene aanspraak houden namens de i vreemde Natiën, die tot de Tentoonstelling hebben bijgedragen. Eindelijk zal de Aartsbisschop van Canterbury een gebed doen, waarna het koor een lofzang zal aanheffen. Alsdan zal de Koningin met baar gezelschap vooraf- f gegaan door de Commissarissen en onder het spelen van marschen op de ten toon gestelde orgelseen rondgang door het geheele gebouw houdenen naar den troon teruggekeerd de Tentoonstelling geopend verklarenwaar van aan het publiek door het steken der trompetten en door een Koninklijk saluut van eene in Hydepark geplaatste batterij zal worden kennis gegeven. Te gelijker tijd zullen de tot dusver gesloten deuren worden geopend. Onder de nieuwe voorwerpen die de algemeene aandacht treffenmoet ook worden gerangschikt een spiegel van 27 voeten hoog en 1G voeten breed die van boven door een girandolle is omgeven en van onderen op eene zeld zaam schoone console rust. Dit glas komt uit de fabriek van den Heer Lein te Londen. [Een Eng. voet is ruim 3 palmen Ned. of nagenoeg een Rijnl. voet.] Het comité door den Bisschop van Londen ingesteld, toont veel zorg voor de geestelijke behoeften der bezoekers van de Tentoonstelling. Het heeft kerken, scholen en andere gebouwen gehuurd, ten einde een iegelijk in de gelegenheid te stellen zijne godsdienst uit te oefenen. Op den 4den Mei houdt die Bisschop, ter gelegenheid van de opening der tentoonstelling, eene pleg- tige Godsdienst-oefening in de hoofdkerk Sk Paulen daar vele vreemdelin gen de Engelsehe taal niet kennen, zijn er Fransche en Duitsche predikers aangesteld, ten dienste hunne landslieden. Wijl echter volgens Engelsehe kerkelijke wetten in gewijde kerken en kapellen alleen in de Engelsehe taal mag gepredikt wordenheeft men reeds zeven ongewijde gebouwen tot straks genoemd doelin gebruik genomen. Ook het Engelsehe gebedenboek wordt ten gebruikc van vreemdelingen in de Fransche en Duitsche talen gedrukt en verspreid. Verder zullen er gedurende de tentoonstelling avond-godsdienst- oefeningen worden gehouden en de niet te Londen bekende bezoekers vinden in die kerken een gedrukt boek, waarin de kerken der hoofdstad zijn aange wezen en wanneer daarin wordt gepredikt. Bijbels in Engelsehe en vreemde talen zullen zeer goedkoop te verkrijgen zijn, en in eene daarvoor bestemde zaal, vinden de bezoekers gelegenheid om eenmaal per week, met vreemde en Engelsehe geestelijken te spreken. Aan het slot van een vertoog over de vruchteloosheid der pogingen om eene gcwcnschte regeling der Duitsche aangelegenheid tot stand te brengen, en over de redenen waaraan zulks toe te schrijven is, laat de Times van he den zich aldus uit De Duitsche Souvereinen en Staatsmannen zullen eens met verbazing en vruchteloos naberouw terugzien op den tijd, dien zij onvruchtbaar hebben i laten te loor gaan. Iedere schikking zou minder nadeelig en vernederend ge weest zijn, dan eene openlijke bekentenis van onvermogen om eene zoo pleg- tïg ondernomen taak te volvoeren. Deze uitkomst, door Pruissen alleen met eene uitgave van 32 milliocn rijksdaalders, en door het volk met nog oneindig grootcr verlies van tijd, van stoffelijk welzijn en van zelfbewustzijn gekocht maakt de tegenwoordige betrekkelijke kalmte van Duitschland zoo onheilspellend. De constitutionnele monarchie is niet langer een voor werp van bet hopen en gelooven der grootc meerderheid. Het doel van alle Regering is, eene opregte vcreeniging en overeenstem ming tusschen de belangen en gevoelens der natie en het staatsgezag waar Regering en Natie niet voor elkander berekend noch het met elkander eens zijndaar staat alles op losse schroeven daar worden de teugels van bet gezag te straf gespannendaar wordt de vrijheid misbruiktdaar wordt de maatschappij in hare natuurlijke ontwikkeling en wasdom gestuit en mis vormd. Zoodanig is nagenoeg het schouwspeldat die gedeelten van Europa ons aanbiedendie aan de jongste beroeringen zijn blootgesteld geweest. Hunne hervorming is onvoltooid geblevenen het is nog steeds onzeker wat vorm zij zullen aannemen. Maar overal heerscht er betzelfde onbestemde voorgevoeldat nieuwe gebeurtenissenonder bestier eener hoogere magt aan de zaken eene nieuwe wending zullen geven. Wat er intusschen ook gebeuren moge, er bestaat in waarheid geen verschil van belangen tusschen de legerenden en hen die geregeerd worden eene afscheiding daarvan strekt beiden gelijkelijk ten verderve. Wanneer achterdocht en vijandschap tus schen hen zijn ingeslopen, dan verschijnt revolutie en burgerkrijg en gaat de maatschappij zelve tot ontbinding over. De Koning van Denemarken verhief in den erfelijken adelstand met den titel van Baronden Heer Charles Ilamlooeen Deensch Israëliet en Chef van bet Huis G. J. Ilamloo te Londen. Het is voor 't eerst dat een Israëliet in Denemarken in den adel werd opgenomen. Dezer dagen viel een arbeider in eene bierbrouwerij voor over in een kuip porter, liij verdronk eer men hem kon redden. De eigenaar liet het heele brouwsel, inhoudende 1,900 gallons, uit de kuip loopen en leed daar door eene schade van ongeveer ƒ2,400. IS E HL Cl 1 EK BRUSSEL, 24 April. Op den tweeden Paaschdag is de nieuw gebouwde Evangelische kerk in de straat Belliard alhier plegtig ingewijd. Den 18dcn en 19,len hebben hier te lande zware onweders gewoed. Te Oostende is de bliksem gevallen op eene der staken, die de leiddraden van den electrischen telegraaph schragen, is over dien draad voortgeloopen tot in de statie, en heeft de elcctro-telegraphische machine gansch verbrijzeld en on bruikbaar gemaakt. De beambten van den telegraaph, het onweder ziende opkomenhadden zich spoedig verwijderd. FRANHRIJK. PARIJS, 24 April. De Nationale Vergadering heeft gisteren hare werkzaamheden hervat. Na dat zij met 405 tegen 226 stemmen bet voorstel bad verworpen van den Heer Pascal-Dupratter vrije uitventing der dagbladen op straatheeft zij dat van den Heer Base om zulks geheel voor alle bladen te verbieden, in overweging genomen. In het land bestaan 320 schouwburgen, waarvan 23 alhier. Slechts 28 steden hebben vaste, de overige slechts reizende troepen. Onlangs kocht de Pastoor van Sl. Florcnt voor 356 fr. eene schilderij, voorstellende eene heilige familie. Weldra weid ontdekt dat het een stuk van Raphael was en wel 100,000 fr. waard. Het zal nu in het openbaar alhier worden verkocht ten voordeele der armen van voornoemde gemeente. P IE. T U €1 A I,. LISSABON, 14 April. De opstand die den 8stea dezer uitbarstte, (zie ons nommer van 23 dezer), aan het hoofd waarvan zich de Maarschalk de Saldanha had geplaatstis geheel mislukten hij zelf op Spaansch grondgebied gevlugt. Verscheidene officieren die zich daarmede hadden ingelatenzijn ontslagen. TOS CASTE. FLORENCE, 14 April. Het concordaat tusschen onze Regering en de H. Stoel, dat thans, naar men verneemt, geteekend is, brengt in onze burgerlijke wetgeving geen we zenlijke wijzigingen; het laat aan de uit leeken bestaande regtbanken de kennisneming en uitspraak over de regtszaken van kerkelijke personen, doch onder zekere voorwaarden. Het laat haar ook de uitspraak in zaken betref fende geestelijke goederen of inkomsten, doch geeft den Paus het regt om zoodanige zaken aan zich te trekken. Het geeft aan de Bisschoppen geheele vrijheid om in druk uit te geven wat zij willen; aan de geestelijken vrijheid van prediking; het schaft het placet af en ook de bekrachtiging van Pause- lijke benoemingen door den Groot-Hertog. Het huwelijk wordt daarbij geheel onderworpen aan de kerkelijke wetgeving. IAIBÜRG, 23 April. De handel en scheepvaart is in dit voorjaar hier ter stede zeer levendig, en alle handwerkslieden vinden ruimen arbeid. Zelfs zijn van hier behan- gers en andere werklieden naar Londen ontboden, om tot bet in orde bren gen van het inwendige gedeelte van het gebouw voor de tentoonstelling mede behulpzaam te zijn. Buitendien zijn bier in den laatsten tijd ook belang rijke bestellingen uit Spanje ontvangen. Binnen kort zullen prachtige meu belstukken naar Madrid worden ingescheept, om daar de Koninklijke paleizen te versieren. Het goederenvervoer tusschen hier en Berlijn is overigens bui tengewoon levendig. KAAP BE GSESJE SIÖ0P. 6 Maart. De Zuid-Afrihaan bevat het volgend rapport van Generaal Somerset betreffende de vermeestering van het Fort Armstrong op de oproerige Kaffers en Hottentotten(waarvan wij in ons vorig nommer reeds kortelijk melding hebben gemaakt). Het getal der gewapende Burgers en Vrijwilligers bestond uit 200 Engelschen en 400 Hollanders. »4Vij overmeesterden Fort Armstrong gisteren morgen te 12 uren, na hetzelve bestormd te hebben met de Kaapsche Jagers te paard, onder bevel van Majoor Somerset, ondersteund door de Burger Vrijwilligers en Ligtingen. De Burgers waren sedert het aanbreken van den dag aan het vechten geweest tot dat ik by hen kwam. Ik werd aan de Chumie Krans by het aanbreken van den dag aangevallen door een ligchaam van Hottentottenen had twee man en twee paarden gewond. Dit hield my een anderhalf uur op en ik bereikte de Burgers niet voor half li uren. Het Fort was in het bezit van den vyand. Vervolgens bestormden wy hetzelven met de Kaapsche Jagers te paard. Ik bombardeerde het Fort gedurende eenigen t.yd. De Rebellen vermengden zich met de vrouwen en kinderen.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2