DUITENLANDSCnE BERIGTEN. EXCEL. A. WO. LONDEN, 19 April. De Regering heeft het hevel gegeven om nog 4 regementcn ruiterij naar den omtrek van Londen te doen oprukken om aldaar gedurende de Ten toonstelling te verblijven. De staatsschuld is in de laatste 10 jaren met 19,427,985 vermeerderd. De Regering zal de sterkte van het smaldeel in dc Middellandsclie zee met verminderen. In het laatst van April heeft men in de Hooglanden van Schotland vrij sterke aardschuddingen opgemerkt, die vel 50 seconden duurden, doch gecne schade hebben aangerigl. FRANKRIJK. PARIJS, 20 April. Dc President bezoekt de fabrieken zeer dikwijls en is met de werklieden zeer spraakzaam. De President heeft bevel gegeven tot het opsporen van de familie Gui- gnot, Franscli ingenieur, die in 1770 een locomotief, door stoom in bewe ging gebragtuitvond. In 1804 stierf hij arm. Thans wil dc President aan zijne afkomelingen herstellenwat zijne tijdgenooten hem hebben te kort gedaan. - De Minister Leon Faucher schijnt alles in het werk te stellen, om het Elysée weder op te heffen, en om de voortdurende regering van L. Napoleon dus bevorderlijk te zijn. Om hierin te slagen houdt hij zich immer door be zig met het onderzoek door geheel Frankrijk heen naar den stand van alle partijenelk middel ijverig te haat nemende om de eene of andere aan zich te verbinden. Ilij zou ook weder de goede verstandhouding met den gene raal Changarnier willen herstellenja hem zelfs weder het opperbevel over het leger van Parijs wil toevertrouwen. Onder de vertrekken in het paleis der Tuilcricnwelke in Februarij 1848 bet meest geleden haddenbehoorde ook de troonzaal. Niet alleen werd de troon daaruit gesleurd, om op het plein der Bastille verbrand te wordenmaar ook de tapijtbehangsels en de gordijnen werden afgerukt en vernield. Nu zijn derwaarts prachtigeoude tapijtbehangsels der Gobelins gebragtwelke nog in de magazijnen der Regering voorhanden wareu waarop het huwelijk van Lodewijk XIV, een bezoek in de fabriek der Gobelins en het ontvangen van Gezanten worden voorgesteld. Deze prachtige voort brengselen der Fransche nijverheid zijn in volkomen overeenstemming met de overige versierselen en het plafond van het vertrek, in welks midden een klein bronzen ruiterstandbeeld van Lodewijk XIV is geplaatst. Zeer fraaije meubelen zijn mede in de zaal aangebragtzoodat bet oog der bezoekers niet langer bedroefd wordt door het betreurenswaardig loonecl van vernie ling en Vandalismus. Wegens de gegronde klagtandie van vele zijden opgaanover de onzedelijkheid van menig opgevoerd tooneelstulcheeft de bevoegde overheid verscheidene verboden en tevens aan de dramatische censuur meerdere streng heid aanbevolen. Al de schildwachthuisjes zijn thans voorzien van den knop eener schel; de schel zelve bevindt zich in dc wachtkamer van den post, waartoe de schildwachten behoorenonverschillig hoe ver die post verwijderd is. Zoodra nu de schildwacht onraad bespeurt, trekt hij aan dc schel en men snelt lxexn onmiddelijk ter hulp. Vervolgens bevindt zich in bovenbedoelde wacht kamer een electro-magnctische toestel, die met de caserne in verband staat, terwijl een tweede toestel in de caserne met het gebouw correspondeert, waar de algemeene staf gevestigd is. Kan dus de post, die zijnen uitgezetten sdhildwacht ter hulp snelt, de vereischte krachten niet ontwikkelen, dan is daarvan in eene seconde het berigt in do caserne ontvangen, waaruit troepen tot bijstand afgezonden worden en van waar men, zoo noodig, in eene twee de seconde orders van hooger hand ontvangt. Een der meest gelezen Fransche Maandwerken bevat een voor weinige dagen geschreven vertoog van den Heer Léon Faucherthans Minister van Binnenlandsche Zakenover den Staat der Fransche Finanticn. De dienst van 1852 zegt die Staatsman zal beginnen met een tekort van 640 millioen franken. Het verschil tusschen 's lands inkomsten en uitgaven zal in dat dienstjaar, schijnt het, niet minder dan 100 millioen Ixdoopen. Den 31stcn December 1852 zal er dus nog, aan uitgaven, te dekken zijn een bedrag van 740 millioen. Vervolgens slaat hij cenige hulp middelen voor om een zoo onmagtig groot bedrag der vlottende schuld te verminderen tot 470 millioen, als wanneer er in dit opzigt geen gevaar noch zelfs mocijelijkhcden meer te duchten zouden zijn. Hij geeft echter toe dat het voorgeslagene geen afdoend middel ismaar voegt er bij dat in den tegenwoordigen onzekeren toestand des lands ook in bet finantiele alleen voorloopige maatregelen mogelijk zijn. Men zou er te eeniger tijd toe moeten (komen om de gewone inkomsten der schatkist te vermeerderen door verhooging der belastingenmaar dit zou thansbij de Staat van opgewon denheid en spanning der gemoederenonraadzaam zijnen moet tot na 1852 worden uitgesteld. Mogt intusschen de schatkist in verlegenheid gera ken de overvloed van beschikbare kapitalen zou eene leening gemakkelijk maken. Het eigenlijke gevaar hetwelk Frankrijk bedreigtziet de Heer Léon Faucher in bet gebrek aan arbeid, en hij eindigt met den raad: «Scheppen wij arbeid, tot eiken prijs." Uit Marseille wordt gemeld, dat aldaar groote maatregelen van voor zorg worden genomen tegen gewigtige gebeurtenissendie in de Mei-maand kunnen plaats hebben. Het geschut werd in de forten gebragt, die de ha ven bestrijken en die des noods de halve stad in bedwang kunnen houden. PORTUGAL. LISSABON, 11 April. Men verneemt omtrent den opstand die den 8sto> uitbarstte, dat de Ko ningin en de Graaf Thomar niettemin met de andere Ministers naar de Opera gingen en er zich niets over schenen te bekommeren. Zoo moet de Hertog van Saldanha de tijding er van even koel hebben ontvangen. Omtrent de oorzaken van den opstand wordt het volgende medegedeeld Reeds sedert lang had het volk eene zekere vooringenomenheid tegen den Graaf Thomar opgevat. Het heeft zich slechts ingehouden uit vrees voor de tusschenkomst van Spanje en uit vertrouwen op den tegenstand van den Hertog de Saldanha. De stand der zaken is sedert tien dagen geheel veran derd. De Heer Alcala Galiano, de nieuwe Gezant van Spanje, heeft aan Saldanha de verzekering gegeven van do onzijdigheid van Spanje, in geval van opstand. Terzelfder tijd is er vijandschap ontstaan tusschen den Graaf Thomar en den Nuntius van den Paus, daar hij den gewezen Bisschop van Goa en den Bisschop van Castello Braneo, wier verkiezing de Paus heeft ge weigerd goed te keuren, tot leden van dc Kamer der Pairs heeft benoemd. Buitendien is het Fransche Ministerie in openlijken strijd met den Graaf Thomar en de laatste pakketboot heeft de tijding overgebragt, dat Lord Palmerston den zaakgelastigde van Portugal berigt, dat de opvolger van Sir II. SeymourSir William Parker met zijne vloot daar zoude zijnindien de Portugesehc Regering zich niet haastte om de regeling der vorderingen van Engeland ten einde te brengen. Dit was slechts eene bedreiging, want Lord Palmerston gaf tegelijkertijd aan Sir William Parker bevel op Malta te blijven; maar de zaakgelastigde nam de zaak ernstig op, en beklaagde zich hevig bij dc Koningin over dc vorderingen van Lord Palmerston. Al deze omstandigheden hebben den opstand verhaast, waarvan het tijd stip slecht gekozen is, dewijl de Graaf Thomar aan de vertegenwoordiging eene zeer vrijzinnige kieswet had aangebodenna welker aanneming dc op positie bij de nieuwe verkiezingen eene vreedzame overwinning zou hebben behaald. De berigten uit Oporto van den 10(Icn doen zien, dat de opstandelingen die stad nog niet waren genaderd. Das Antas en Bandeiradie zich ten voordcelc van Saldanha verklaard hebbenbevonden zichde eerste te Ma- fra, de tweede te St. Ubès. Bij het Engelsche gezantschap was men voor den opstand bevreesd, en men meende zelfs, dat de opstandelingen eenmaal overwinnaars, zich niet met het enkele ontslag van den Graaf Thomar zou den te vreden stellen. Eene telegraphische tijding van den 17den dezer van Madrid te Parijs ont vangen meldt nog nader drie belangrijke feitenvooreerst dat Lissabon rus tig isvoorts dat de opstand geen voortgang maakteindelijk dat Koning Ferdinand, verzehl van den Hertog van Terccira, het den Maarschalk van Salhanda in snelheid heeft afgewonnenin Santarem is binnengerukt en er 12,000 man getrouwe troepen heeft verzameld. Deze laatste bijzonderheid is de belangrijkstewant daaruit blijkt dat de opstand niet zulk een drei gende houding aanneemt als het zich eerst liet aanzien. Santarem tochis de gewigtigste versterkte plaats van Portugal, het hoofdkwartier des legers, het aanzienlijkste tuighuis des lands. Ilet berigt meldt niets van den Maarschalk Salhanda; zooveel is zeker dat hij noch te Lissabon noch te Santarem is, en zoo deze steden voor de Konin gin blijven, dan zal Sanhalda Oporto of Almeida moeten bereiken als dc eenigste plaatsen waar hij nog troepen zou vinden, om voor zijne zaak te winnen en geschikte punten om te ontkomen als hij het te bcnaauwd kreeg. S AIAI9 INÏE. TURYN16 April. Het Regcringsblad behelst een besluit des Koningsde volgende bepaling inhoudende: »De Nederlandsche vlag zal in de havens des rijks op denzelf den voet behandeld worden als de nationale vlagmet uitzondering der kustvaart." In de Zitting der Kamer van afgevaardigden van den 14Jen dezer heeft de Minister van Finanticn, in antwoord op de vragen van een der leden ver klaard dat de schatkist geene geldlcening behoefdeen dat naar alle waar schijnlijkheid de uitgaven der loopende dienst zouden gedekt worden met de tegenwoordige middelen of hoogstens met behulp van eenigc nieuwe belas tingen. ITALIË, GENUA, 9 April. In deze stad en omstreken is eene ziekte van pestachtigen aard uitge barsten van wegc de overheid zijn krachtige maatregelen genomen om hare verdere verspreiding tegen te gaan. Het Dagblad van Genua, hetwelk aan deze ziekte bepaaldelijk den naam van de pest geeft, zegt dat zij ont staan is ten gevolge der behandeling van besmette huiden. MALTA. 10 April. In de vorige week heeft hier een vreeselijke stormvan hevigen donder en bliksem vergezeldgewoedwaarbij het vooral opmerkelijk wasdat den 8sten dezer al de schepen in de haven rood geverwd schenendoor eene

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2