LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG, 23 APRIL. BINNENLANDSCBE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdug Avond. IK N im\ ml De Prijs der Courant is f\2 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 22 April. Naar men verneemtzegt de Nederl. Stoompostmoet er ernstig sprake zijn van een plan tot aansluiting der Nederlandsclie spoorwegen met die van België te Antwerpen. Door deze aansluiting zou Nederland met België niet alleenmaar ook met Frankrijken het net van spoorwegen in Duitschland vercenigd zijnen wij mogen dus het opgevatte voornemen in het belang van handel en nijverheid gelukkig achten. Hiermede zou ook in verband staan de beschikkingwelke de Minister van Binnenl. Zaken onlangs ten aanzien van een gedeelte van het personeel van den waterstaat genomen heeft, en moet de Heer J. W. ConradIloofd-Ingenieur van den AVaterstaat te Maas tricht hepaaldelijk belast zijn met de leiding der werkzaamheden voorliet opmaken van het ontwerp van dezen spoorweg. De Heer van Bevervoordediezoo als men weetdoor de Correctio nele Regtbank te Amsterdam is veroordeeld, zal van dat vonnis appèl doen aanteekenen. -Binnen kort zal aan de Staten-Generaal eene conceptwet op de jagt en visscherij worden aangeboden in welk concept men als beginsel heeft aange nomen eerbiediging van ieders eigendom enniet zoo als bij de tegenwoor dige wet, eene vrije jagt op eens anders eigendom, ten zij men schadeloos stelling belale. Het regt tot afpalen van privaat-eigendom blijft behouden de jagt-acten zouden gesteld worden op 14. Men verzekertdat het Ontwerp van AYet op het Onderwijs bij het Ministerie van Binnenlandsche Zaken in behandeling is, dat het deze hoogst gewigtige aangelegenheid in al hare takken zal omvatten en hoogst waar schijnlijk nog in den loop dezer Zitting aan de Tweede Kamer zal worden medegedeeld. 's GRAVENHAGE22 April. Z. M. de Koning, HII. KK. IIH. Prins en Prinses Frederik en Z. K. H. Prins Hendrik, hebben Zondag ochtend de godsdienstoefening bijgewoond en aan het Nachtmaal deelgenomen in de Kloosterkerk waar de dienst vervuld werd door Ds. Oort. De Heer Commissaris des Konings in de provincie Zuidholland heeft, bij besluiten van 14 April jl.de noodige voorschriften gegeven, tot rege- liiiir der werkzaamheden voor de beschrijving van het patentregt en de perso nele belasting over het dienstjaar 1851 en 52 en ter bevordering van den behoorlijken en tijdigen afloop derzelve. Gedeputeerde Staten der provincie Zuidholland, gelezen de missive des Ministers van Binnenl. Zaken, van den 4den April 1851, N°. 175, houdende, datvermits in eenige gemeenten van dit Rijk zoogenaamde schoolfondsen bestaan, waarvan het doel is, om aan alle kinderen, zonder onderscheid van stand of vermogen, kosteloos onderwijs op de openbare school te geven, ter wijl het gebleken isdat door sommige gemeentebesturen van die scholen weldoor anderen nietof wel op verschillende wijzenmelding wordt ge maakt op de gewone jaarlijksche tabellen der instellingen van weldadigheid het zeer wenschelijk isdat hieromtrent op eene 'eenvormige wijze gehan deld worde. Hebben goedgevondenbijresolutie van 8 dezer 1°. Burgemeesters en AVethouders der steden en Burgemeesters en Assesso ren der gemeenten ten platten lande in de provincie Zuidholland aan te schrijvenom de bedoelde scholen te vermelden in kolom 109 van de alge- meene tabel, die, ter voldoening aan de resolutie van den 31sten Januarij 11., N°. 2, over het dienstjaar 1850 moet worden ingezonden, en om die scholen insgelijks op te nemen in de afzonderlijke suppletoire tabel der armen scho len onder de rubriek: scholenin welkegemeenschappelijk met ande ren onderwijs aan kinderen van he hoeftigen is gegevenzullende hierbij nog het volgende behooren te worden in acht genomen: a. In die tabel moeten, voor zoo veel het getal leerlingen op de bedoelde scholen betreft, alleen worden opgegeven de kinderen van bedeelde ouders, met vermelding in de kolom van Aanmerkingendat het getal leerlingen, kinderen van niet bedeelde doch behoeftige ouders, niet kan worden opgege ven, uithoofde dat alle leerlingen kosteloos onderwijs erlangden. h. De uitgaven en inkomsten voor de kinderen van bedeelden kunnen in de tabel worden gebragt in evenredigheid van het getal dier kinderen tot dat van alle leerlingenen daarbij tot maatstaf worden genomen liet geheele be drag der uitgaven en inkomsten, voor de school bestemd, zoodat, wanneer b. v. een derde der leerlingen, kinderen van bedeelden zijn, een derde der uitgaven en inkomsten, als hen betreffende, worde opgegeven; die inkom sten kunnen dan in de kolom Subsidiën van gemeenten worden gebragt ten ware die uit hunnen aard eerder in eene van de andere kolommen der ontvangsten zouden behooren vermeld te worden. 2°. Burgemeesters en Wethouders of Assessoren voornoemd uit te noodigen, om, wanneer zij reeds aan de boven aangehaalde resolutie van den 31stett Januarij 11. n°. 2 voldaan hebben en de tegenwoordige inschrijving op hunne stad of gemeente van toepassing is, verbeterde staten te zenden vóór den laatsten dezer maand, en in elk geval vóór dat tijdstip een negatief berigt, wanneer geen schoolfonds in hunne stad of gemeente bestaat. DELFT, 19 April. Z. M. de Koning heeft eenen zilveren gedenkpenningprijkende aan de eene zijde met 's Konings beeldtenisen voerende op de andere zijde een toepasselijk opschriftdoen toekomen aan den Heer P. van der Schaft Hoofdonderwijzer aan de stads-schooldie deze week het zeldzaam voorregt genoot, den 50sten verjaardag te vieren van zijne opneming in den onderwij zersstand. GORINCHEM, 21 April. Alhier is eenige dagen geleden een os geslagt, die de buitengewone zwaarte van 800 Ned. ponden en den ouderdom van slechts 3* jaar bereikt had. AMSTERDAM, 19 April. Naar wij vernemen zal Z. M. de Koning den lstcn Alei aanst.per spoor trein van 12 ure 42 min., uit 's Gravenhage naar Amsterdam vertrekken, ten einde aldaar tot Woensdag den 7Jen te verblijven, op welken dag hij zich des morgens ten 10 ure, uit onze stad naar het Loo zal beg'even. ZAVOLLE19 April. Aan de Dedemsvaart komen dit jaar niet zoo vele vreemde werklieden als m vroegere jaren. Het ware te wenschen, dat onze arbeiders, die zonder verdienste zijnhet thans eens beproefden of zij die buitenlanders niet kon den vervangen. HIAURE, 17 April. Heden avondover 8 urewas men getuige van een prachtig natuur verschijnsel. Bij eenigzins bewolkten hemel, ontwaarde men ongeveer 60 graden boven den zuidoostelijken horizon, een vurigen bol, schijnbaar den halven diameter van de maan in doorsnede. Zich daar één oogenblik aan het oog des beschouwers vertoonende, daalde hij, schitterend, langzaam en statig naar beneden, een naauw merkbaar lichte streep achterlatende, en tel kens achter de doorschijnende wolken nog zijnen loop latende zien, tot op circa 15 graden boven de kim, waar hij verdween. MAASTRICHT, 18 April. Onder geleide van een Officier, is alhier heden naar Harderwijk vertrok ken, een detachement militairen van bet 5ae regiment Infanterie, sterk 60 in getal, welke zich voor de dienst in onze Overzeesche bezittingen hebben verbonden, om in laatstgemelde plaats tot dat einde te worden ingescheept. Met belangstelling heeft men in de Engelsche dagbladen de loffelijke melding mogen opmerken van de, door onzen stadgenoot, den lieer P. Re- gout, naar de wereld-tentoonstelling te Londen opgezondene en in zijne kris- talfabriek vervaardigde kristallen candelabres. Dit kunstgewrocht heeft de aandacht getrokken van Koningin Victoria en vele kuntskenners. ROERMOND, 18 April. Dezer dagen is alhier door de Heeren BurghoffMagnée en Comp.een nieuw reusachtig stoomwerktuig in hunne papier-fabriek geplaatstwaarvan het mechanisch werk niets te wenschen over laat. Men kan deze fabriek als eene der grootste in hare soort beschouwen.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1