denen tevens als een geschenk voor Koningin Victoria en haar gemaal Prins Albert. Heeft de vervaardiger voor eenige jaren op eene tentoonstelling alhier groo- ten lof en te gemoetkoming verworven voor een zelfde voortbrengsel, doch op kleinder schaal, ditmaal kan zolks evenmin achterblijven. Brouwer heeft er 14 maanden over gewerkt, het is met de vlugt bijna 5 voet hoog, IJ voet breed, de vlugt bij de 2 voet lang, de muts of het ronde dak uit koeribben. Het binnenzaagwerk van dezelfde soort als voor horologiën gebezigd wordt met daarbij bchoorende zagen. Het geheel is een uitmuntend kunststuk en overtuigt ons alwederdat er in de achterbuurten der steden hij de hutbewoners ten platte lande en in de genoemde maatschappij vooralpersonen zijndie inderdaad den naam van verdienstelijke kunstenaars waardig zijn. De Heer Duymaer van Twistbenoemd Gouverneur-Generaal van Nederl.-Indiëis den 31stcn Maart, in goeden welstand, te Alesandrië aan gekomen. GB.ONINGEN, 17 April. Gisteren werd het stoffelijk overschot van den Hoogleeraar van Swinderen naar het graf begeleid. Zelden zeker mag het eencn burger gebeuren, dat eene zoo aanzienlijke menigte, van allen stand, rang en ouderdom, zich verecnigt aan zijn graf, om den ontslapen medeburger een laatst en aandoenlijk bewijs van eerbetoon en hulde te brengen, en meer dan alle lofspraak, hoe schoon ook en indruk wekkend toonde die schare van misschien meer dan tienduizend mensehen meer, dan een vierde van de bevolking dezer stad, hoe groote achting en genegenheid hij zich had weten te verwervenwiens lijk zou worden neder- gelaten in' den koelen schoot der aarde. De kist was neergelaten in de groeve, en daarom henen stonden de bloed verwanten vrienden en vereerders van den allen zoo dierbaren afgestorvene. Voor hoevelen onder die duizenden was hij een helper in den nood! Immers, wij allen weten het, vóór alles was hij weldadig! Geen wonder dan ook, dat menig oog vochtig werd, toen de weezen, de bijzonder door hem beweldadigdenhet 2lJe vers van het 160ste der Ev. Ge zangen zongen Toen het gezang geëindigd was, naderde de Predikant Rutgers en sprak als Mede-Voogd van het Groene Weeshuis, in de eerste plaats tot de weezen, die een vader en verzorger verloren. Daarop sprak de Student M. J. de la Faille een woord van hulde en dank- betoon, meer bepaald tot zijne mede-studenten. Nadat het graf gesloten was, nam de Iloogleeraar P. Hofstede de Groot het woorden gewaagde van de smart der scheidingmaar ook van de ruste des grafsen hoe men hemdie daar thans was ter aarde besteldniet be nijdde de kroon, die hij thans reeds droeg in den Hemel, maar hoe men veeleer God danktedie het zoo beschiktedat een manals van Swinde ren, meer dan 40 jaren onder hen mogt werkzaam zijn. Evenwel, men treurde, men weende bij zijn graf, want wij hadden hem lief," riep de spreker, tot tranen toe bewogen; »wij hadden hem innig lief!" En, wat, wat dan was het tochdat die schier ontelbare menigte daar naar dat graf trok Was het eene prachtige lijkstatie of welwas van Swinderen mis schien een uitstekend geleerde of iemand van groot genie of bijzondere kunst vaardigheid Neen! Maar wat was het dan? Ik wil het u zeggen, ging de spreker voortik zal het u verhalenvan Swinderen was een Chris ten van jongs af een teeder en gemoedelijk Christen. Daarom kon hij zóó werken, als hij het gedaan heeft; daarom, dewijl hij Christen was en steeds als Christen handelde, is zijn dood voor deze stad een onherstelbaar verlies. In verband met die schoone lofspraak wekte vervolgens de Iloogleeraar al de aanwezigen op om den ontslapen medeburger na te streven in zijn geloof. Wilden allen, geringen en aanzienlijken, ouden en jongen, werken, zoo als hijdan moesten zij Christenen worden dat worden meer en meerzoo als van Swinderen het was. Na deze kortemaar krachtige rede zongen al de aanwezige onderwijzers met de kweekelingen van de kweekschool voor onderwijzers het lste, 2de en 3de vers van Gezang 187. Daarna nam de Hoogleeraar Mr. C. Star Numan het woord op als ambt genoot en aanverwant van den overledeneen betuigde openlijkaan allen die door hunne tegenwoordigheid, en door toespraak en gezang, hunne hooge vereering en hartelijke liefde voor den mandie hun was ontvallenopen lijk hadden betoond en ontboezemduil naam van diens weduwe en naaste bloed- en aanverwanten opregten wannen dank. BUITENLANDSCBE BERIGTEN. MGELAIVn. LONDEN, 15 April. In de 3 eerste maanden van 1851 hebben 41,713 landverhuizers de haven van Liverpool verlaten. Gedurende de 3 eerste maanden van 1850, bedroeg dit getal 34,168. In het afgeloopen jaar zijn in Engeland en Wallis gezegeld, 65,741,271 dagbladen tegen één penny, en 11,684,423 tegen een halve penny. In Ier land 6,302,728 tegen één penny en 43,358 tegen een halve penny. In Schotland 7,643,045 tegen een penny en 241,264 tegen een halve penny. Dezer dagen zijn in Ierland twee vrouwen gestorvende eene van 106 en de andere van 111 jaren. Volgens bcrigten door de stoomboot Tay van de Kaap de Goede Hoop medegebragtzou Harry Smith de Gouverneur der koloniede Kaffers ge heel verslagen hebbenzoo zelfs dat men den oorlog aan de Kaap daardoor als geëindigd beschouwde. De dagbladen van Boston meldendat de Amerikaansche luchtreiziger Wise bezig is met de vervaardiging van een monster-ballon die driemaal zoo groot zal wezen als de Hercules, en waarmede hij voornemens is proe ven te nemen en te bewijzen, dat het mogelijk zal zijn naar Europa en zelfs rondom den aardbol te vliegen. ES E IL IS j BRUSSEL, 16 April. Met 1°. Mei zullen de middelen van vervoer eene groote verbetering on dergaan. Na aankomst van den spoortrein van Weenen, zal er des morgens ten 6 ure een snel-trein van Berlijn naar Keulen vertrekken en ten 10 ure des avonds te Keulen aankomen. Van daar vertrekt een trein des avonds ten 11 u. 30 in. en komt hier om 7 u. 30 m. des morgens, terwijl de trein naar Parijs onze stad verlaat ten 8 u. 30 m.ten einde te 5 u. des avonds aldaar te zijn. Zoo zal men in 36 uren van Berlijn naar Parijs kunnen reizen. FHANKSUÜ. PARIJS, 16 April. Uit een door den Heer Carlier opgemaakten staat en berekening, van den toestand der arbeidende bevolking in deze hoofdstad, blijkt: dat op dezen oogenblik 10,000 arbeiders zonder werk zijn, dat dit aantal bij liet einde dezer maand verdubbeld zal wezen en in de volgende maand 30,000 bedra gen zal. Men tracht maatregelen te beramen om hierin te voorzien. Gisteren avond, tegen half acht ure, is hoven deze hoofdstad een ge weldige storm losgebarsten. De donder rolde en de bliksemstralen flikkerden als midden in den zomerterwijl een hevige stortregen de meeste straten in meeren lierschicp. In de voorstad Montmartre, bij de straat des Martyrs, stond hel water op sommige plaatsen ongeveer een el hoog vele winkels en benedenhuizen hebben veel door deze overslrooming geleden. Sedert eenige dagen komen te Parijs per spoorweg, geheele treinen met Duilsche en Zwitsersche gezinnen aandie zich naar de Vereenigde Sta ten begeven. Een groot aantal agenten van Amerikaansche landverhuizers- compagniën hebben dezen winter de onderscheiden Staten van Duitschland doorkruist om gronden te verkoopen of menschen tot het land verhuizen over te halen. Deze reizigers van eene nieuwe soort, hebben vele zaken aangekocht. -— Een Stads-Sergeant vond op de Boulevards eene portefeuille met 90 hank-billetten, a 1000 fr. elk, en nog andere papieren ter waarde van 14,000 fr. Hij bragt dat alles bij de bevoegde autoriteit en deze overhan digde het aan den eigenaar, een' koopman in de wijk Montmartre. ITALIË, ROME10 April. De Policie heeft 11. Maandag eene briefwisseling van Mazzini met het revo- lutionnair comité alhier in beslag genomen. Die briefwisseling was verborgen bij personendie bij een Fransch Officier woonden en daar het verblijf van een Fransch Officier onschendbaar is, achtten zij zich veilig. Maar de Policie had verlof van den Generaal bekomen en heeft den Officier doen waarschu wen zoodathoewel de bewoners de slimheid hadden gehad om de papieren in de Kamer van den Officier te verbergen, de policie evenwel zoo vrij is geweest van ze in beslag te nemen. Men zegt dat het papieren waren van groote aangelegenheid en op een poging tot opstand doelden in Mei. HESSEN. KASSEL, 13 April. De alhier nog in bezetting liggende Prnissische troepen hebben bevel ont vangen om binnen weinige dagen van daar te vertrekken en naar hun vader land terug te keeren. Ook de Beijersche troepen zouden, volgens sommige Duitsche bladen, eerlang dit land ontruimen. «HST E Ni 15. IJ K. Volgens eene officiële opgave hebben de openbare inkomsten in de geza menlijke kroonlanden der Oostenrijksche monarchie gedurende het dienstjaar 1850, fl. 191,296,457 (waaronder 11. 14,007,991 aan buitengewone ontvang sten) beloopen; terwijl de gezamenlijke staatsuitgaven fl. 77,161,625 meer dan de inkomsten bedragen hebben. Dit wordt als eene niet geheel ongun stige uitkomst aangemerkt, daar in het vorige dienstjaar het te kort nog fl. 62,689,293 grooter was. OOST-INHIE. BATAVIA, 24 Februarij. Door den buitengewoon hoogen stand van de rivieren in het wester-kwartier der ommelanden van Bataviaen de daaruit gevolgde doorbraken der dijken is veel schade aan de wegen toegebragt. Deze doorbraak heeft in den schoonen weg naar Tangerang eene opening veroorzaakt van ruim 40 voet breed waardoor het water met zulk een ge weld stroomtdat de weg aldaar met geheele vernieling bedreigd wordt. De stand van het water op den weg is van 8 tot 10 voet. Op het berigt betreffende dien doorbraakheeft de Iloofd-Ingenieur van den Waterstaat en 's Lands gebouwen te Bataviazich derwaarts begeven en vond een gedeelte van den weg, ter lengte van ongeveer 140 voet zwaar

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2