In liet Rijk bestaan 4330 fabriekendie te zaraen 25,638,710 spoelen en 298,910 machinale weefgetouwen bevatten. De bewegende kracht be staat uit 108,113 paardekrachten in stoom en 20,104 in water. In de zijdespinnerijen zijn 1737 jongens en 3910 meisjes tusscben de 11 en 13 ja ren aan den arbeid. Het geheele getal der fabriekkinderen beneden de 13 jaren, welke de scholen bezoeken, bedraagt 19,400 jongens en 15,722 meisjes. Het getal van arbeiders tusschen de 13 en 18 jaren, bedraagt 07,864 jongens en 329,577 meisjes, dat der arbeiders, die boven de 18 jaren oud zijn157,866. In alle manufactuurfabrieken te zarnen arbeiden 596,082 mcnsehen van beiderlei geslacht. Deze berekening geldt intusschen alleen de fabrieken, waar gesponnen en geweven wordt. De politiemagt, die in Februarij reeds met 800 man was vermeer derd, wegens de te houden Tentoonstelling, zal nu nog met omstreeks 2000 man versterkt worden. De Hertog van Norfolk, een der Katholieke pairs is tot de Presbyte- riaansche Kerk overgegaan. Men bewonderde onlangs in de haven van Waterford in Ierlandde schoone bouwtrant van de Ilollandsche brik de ZwaluwKapt. II. Visser van Amsterdam, die aldaar eene lading tarwe loste. Het is voorzeker, zegt een berio-teen der beste voorbeelden van scheepsbouwkundetot dusverre alhier gezien; een volledig model voor een koopvaardij-vaartuig der eerste klasse, netjes opgetuigd, terwijl de eerste en tweede kajuit, benevens de overige afdeelingen op de meest smaakvolle wijze waren ingerigt; ook de wa pening was in den besten toestand. Vele bewonderaars van fraaije en wel ingerigte vaartuigen namen dit schip in oogenschouw, en werden door den Kapitein met de meeste beleefdheid ontvangen. Het is bekend dat de Portugezen in China het eiland Macao bezitten en dat zij moeite hebben zich aldaar staande te houden, tegen de verschil lende aanvallen der Chinezen. Onze regering zou nu aan de kroon van Por tugal een voorstel gedaan hebben, om haar tegen eene belangrijke schade loosstelling deze bezitting af te staan, die voor Engeland in China den grondslag tot gewigtige operatien zou leggen. BE Li «SE. BRUSSEL14 April. Er zijn bij de Kamer van Afgevaardigden eene menigte adressen uit Vlaan deren ingekomenwaarbij zeer geklaagd w ordt over den treurigen staat der vlasspinnerijen en linnenweverijenen betoogd wordtdat er spoedige en afdoende maatregelen moeten genomen om het geheel verval te verhoeden. De Kamer heeft beslotendie verzoekschriften naar den Minister van Binnenl. Zaken te verzenden. Het Comité van Evangelisatie, ten behoeve der in dit land verspreide Protestanten heeft in een rond gaanden brief de behoeften te kennen gege ven die er was ter bezoldiging van medewerkers tot bet bezoeken der afge legene kleine gemeenten of huisgezinnen en het onderhoud van scholenen berigt dat een der Predikanten de Heer Pradezdie in het najaar naar Ne derland was gereisd, om aldaar de hulp barer geloofsgenooten in te roepen, te Amsterdam ƒ541.85, Leyden 125.30Nymegen ƒ120.en den Haag ƒ308.44, te zamen ƒ1,101.59 had ontvangen, dat zij daarmede nog eenige maanden de school te Paturages de kerkdienst te Mechelen en Vilvoorde en de evangelieprediking te] Jupille en te Ilerstall bij Luik, konde volhou den, doch dat zij, daar ieder dezer drie inrigtingen ongeveer 500.in het jaar kost, zich genoodzaakt ziet om bij voortduring de ondersteuning barer geloofsgenooten in Nederlandvan welke vele alleen uit onbekendheid met den toestand der Protestantsche kerk in België zijn achtergeblevenin te roepen. De Heer Blacher alhier heeft een wagon uitgevonden, waardoor men des winters een geheelen spoortrein op de volgende wijze kan verwarmen: Zoodra de locomotief zich in beweging stelt, sluit men den schoorsteen, waarop de rook door ijzeren buizen door al de rijtuigen tot het laatste inge sloten loopt, en dus den geheelen trein zonder verdere kosten verwarmt. FRANKRIJK. PARIJS, 12 April. In de zitting der wetgevende vergadering van gisteren heeft het nieuwe Ministerie zijn programma bekend gemaakt. De Minister van Binnenl. Zaken, de Heer Léon Faucher, die als boofd van het Ministerie optrad, bield eene rede, waarin bij verklaarde dat het Mini sterie behoort tot die groote meerderheid der vergadering, welke, sedert den igdcn Mei 1849, door de maatregelen die zij aangenomen heeft, door haren moed en hare eendragt met de uitvoerende magt, de orde weder heeft be vestigd aan de nijverheid weder leven en gerustheid heeft geschonken kortom weder welvaart in het land gebragt heeft, en dat hetzelve dit geza- mentlijk tot stand gebragle werk krachtig zal verdedigen, waartoe het vooral de medewerking der Vergadering inroeptomdat de magt van bet Parlement vercenigd met de kracht van het uitvoerend gezag, wel noodig is om de overwinning te behalen op de booze hartstogten en de strafwaardige pogin gen, die men zou kunnen hebben te bestrijden. Het Ministerie hoopte ech ter, steunende op de bedoelingen van het hoofd der uitvoerende magt, zijne opregte verklaringen en op zijne eigene gezindheid, door zijne hande lingen de medewerking der Vergadering te verdienen en te verwerven. De orde te handhaven, de wet door allen te doen eerbiedigen, bet gezag der Overheid te sterken door de waakzaamheid en de billijkheid der Rege- gering, aan bet beheer der openbare aangelegenheden een vasten en vaardi gen gang bij te zetten, de gemoederen te doen bedaren en de bevolking- gerust te stellen omtrent hare belangen, dat is, naar het Ministerie het inziet, thans de taak van het Bewind. Het is gezind zich daaraan geheel te wijden, en hoopt op dien weg ondersteund te worden door de medewerking der vergaderingen en door den bijval des lands. Hierop vatte een van de leden der vergaderingde Heer de Sainte-Beuve het woord op. Hij bad in Januarij jl. de door de Vergadering aangenomen verklaring van wantrouwendie bet Ministerie dwong af te tredenvoorge steld en stelde nu voor, wederom, in dezelfde bewoordingen als in Jan. jl., te verklaren, dat de Vergadering in het Ministerie geen vertrouwen stelt. Nadat de Minister van Binnenl. Zaken de ongepastheid van zulk een voor stel had aangetoond, ging de Vergadering tot stemming over. Met 327 tegen 275 stemmen besloot zij tot de orde van den dag over te gaan, en verwierp alzoo dit voorstel. Een honderdtal leden onthielden zich van stemming. Een maatregel, welke reeds lang ter sprak was, zal nu worden uitge voerd namelijk het Huis Rothschild zal te Constantinopel een kantoor vestigen. De verantwoordelijke uitgever van liet dagblad Événement is heden tot 3000 franken boete veroordeeldwegens het niet plaatsen van naamtee- keningen onder zijne artikelen. S E» A J E. MADRID 7 April. In de zitting van Afgevaardigden van heden heeft de Heer Bravo Murillo het Kon. besluit voorgelezen, waarbij de Cortes ontbonden werden. Ingevolge de constitutie is het Ministerie verpligt op zijn laatst binnen drie maanden de Cortes bijeen te roepenzoodat de verkiezingen in Junij zullen plaats heb ben opdat de Kamer der Afgevaardigden in Julij zitting kunne houden het is bij gevolg klaarblijkelijk dat het vraagstuk van de regeling der open bare schuld wel niet voor in een volgend jaar ter sprake zal komen. De mededeeling van de ontbinding heeft tot veel opschudding in de Kamer aanleiding gegeven. Ofschoon de Voorzitter bevel gaf om de tribunen te ontruimen, werd zijne stem niet gehoord; hij ontbood toen de wacht, en deze moesten met geweld de Vertegenwoordigers verwijderen. PKUISSEiK. BERLIJN, 12 April. Het verbruik van sterken drank is hier te lande sedert 1848 sterk toege nomen in Nederland daarentegenNoorwegen en Engeland sedert dien tijd verminderd. De bevolking van deze stad beliep in 1849 404,600 inwoners. In het geheele rijk 16,331,187. Het aantal huizen 4,298,835. Mannheim wordt als vrijhaven gedurig levendiger. Van 1 Januarij tot 1 April zijn 39 schepen, met 48,409 centenaars goederen, van Keulen, Rot terdam AmsterdamCoblentz enz. aangekomenen 25 schepenmet 24,697 centenaars goederen, van daar naar elders vertrokken. Groote aanbouwingen aan de haven zijn voorgenomen en zij zal door een ijzeren weg, op welken de dienst met paarden geschieden zal, met het station van den spoorweg in verband worden gebragt. De Mennoniten in de omstreken van Dantzig hebben bet plan om naar het zuiden van Rusland te verhuizen. Indien zij vrijstelling van de krijgsdienst kunnen verkrijgen zullen 20 huisgezinnen derwaarts vertrekken. II E S S E M. Er heerscht veel armoede in het land. Tot gedeeltelijke leniging daarvan heeft, naar men verzekert, Prins Felix van Hohenlohe Oehringen, die met de tweede dochter des Keurvorsten verloofd is, den geheelen door haar aan- gebragten bruidschat, ten bedrage van 100,000 daalders, tot ondersteuning der noodlijdenden afgestaan. OOSTENRIJK. WEENEN, 10 April. De Regering ontziet geene moeite of kosten om baar zeewezen te ver meerderen en bare havens aan de Adriatische zee te vergrooten en te beves tigen. Pola wordt in een ontzaggelijken staat van verdediging gebragt, en wanneer dit zal zijn afgeloopenzal ook Triest aanzienlijk worden versterkt. Een telegraphisch berigt uit Rome meldt dat er geschillen tusschen den Oostcnrijkschen Consul te Civita-Vecchia en den Pauselijken Legaat ontstaan waren, ten gevolge waarvan de laatste misschien zou worden teruggeroepen. TEREENIGDE STATE1V. Op den 24sten Februarij woedde in de schoon gelegen stad Lafayette in den slaat Tenessee een orkaan, waardoor het grootste gedeelte letterlijk is weggewaaid. Omstreeks ure des ochtends barstte de vreeselijke storm in het zuidwesten zoo onverhoeds en met zooveel geweld losdat geene maat regelen van voorzorg konden worden genomen. De geheele omtrek was in bet duister gehuld en aanhoudende donderslagen vereenigden zich met het brullen van den wind en het kletteren van den regen; maar boven dit alles klonk nog het angstgeschrei en hulpgeroep der bewoners uitdiezonder dit te kunnen beletten, in weinige uren tijds al hunne bezittingen vernield zagen. Geheele straten stortten in, vele buizen en daken werden door den stormdie alles voor zich heendreefweggevaagdzoodat men de overblijf selen zelfs niet terug konde vinden. Men dacht, dat het einde der wereld

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3