BUITENLANDSCHE BERIGTEN. gelmatige dienst. Ten slotte wordt eene voortdurende waakzaamheid en ge zette uitvoering der meergemelde wet ten ernstigste voorgeschreven. De Minister van Oorlog zalop Maandagden 12dcn Mei eerstkomende in het openbaaraan den minstinsckrijvendede leverancie aanbesteden van bloedzuigersten dienste van de militaire zieken-inrigtingenvan den Ist™ Julij tot den 30sten Junij aanstaande, waarvan er, gedurende dien tijd waarschijnlijk ten meeste 80,000 en ten minste 50,000 stuks zullen worden vereischt. De Graaf SchimmelpenninckNederl. Minister bij het Britsche Hof, die eenigen tijd in de residentie heeft doorgebragt, is weder naar Londen ver trokken en wordt in Blei andermaal hier terug gewacht. Reeds sedert eenigen tijd is er in en buiten deze Residentie veel gespro ken van eene egtsvervolging, die tegen een der Notarissen alhier was inge steld. Het Prov. Hof in Zuidholland, in raadkamer vergaderd, had dezelve verwezen naar de openbare teregtzitting van het Hof. Van dit arrest der raadkamer is de bekl. gekomen in cassatie. De Hooge Raad in raadkamer heeft echter dat beroep verworpen. Blen verneemt dan ook nu, dat deze zaak, op Vrijdag, den 2den Blei aanstaande, door het Prov. Geregtshof van Zuidholland, Tweede Kamer, zal worden behandeld. Heden is in deze residentie het gerucht in omloop, dat met buitenge wone gelegenheid bij de Regering het berigt is ontvangen, dat den 17den Februarij jl. in Oost-Indië is overleden Z. Exc. de Vice-Admiraal E. B. van den Bosch, Komrnandant van Zr. Bls. zeeinagt in Oost-Indië en Inspecteur der Blarine, oud Blinister van Koloniën, Adjudant van Z. BI. in buitengewone dienst, enz. enz., waardoor de Blarine een gevoelig verlies heeft geleden. Ze ker is het dat met de jongste landmaal berigten zijn ontvangen, welke den gezondheidstoestand van den Admiraalnadat hij van de inspectiereis naar Soerabaija was teruggekeerdals geenszins gunstig afschilderden, daar Z. Exc., die naauwelijks eenigzins was hersteld, op nieuw was ingestort. Dit gerucht heeft zich sedert bevestigd. Het is met den telegraaph uit Triëst naar Antwerpen en van daar met buitengewone gelegenheid naar 's Hage overgebragt. Derhalve was de landmaal reeds eenige dagen gele den te Triëst aangekomen. Als vermoedelijke opvolger wordt reeds genoemd de Schout-bij-Nachtde Heer van der Plaat, Directeur en Komrnandant van de directie der Blarine te BVillemsoord. Op de verkooping van boeken, door den Heer Fuhri, alhier, nagelaten door den Heer B'erwey-BIejan, bevonden zich ook 13 nommers oude Reizen in 4°. van Blatelief, Bontekoe, Curon en andere voorvaderlijke ontdekkings reizigers, welke eerst afzonderlijk geveild, den belangrijken prijs van 69 bereikten. De voornaamste koopers waren de Ileeren Bleurs, Bakhuyzen en van Doorn. Deze 13 deeltjes, gezamenlijk herveild, bragten op eene som van ƒ105, waarvoor zij aan den Ileer van Doorn werden toegewezen. DELFT, 14 April. De vorige week had, in een der localen van de Akademie alhier eene vergadering plaats der leden van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, onder het Voorzitterschap van den Heer F. BV. Conrad. Onderscheidene me- dedeelingen werden door den Voorzitter ter tafel gebragt, als: Bleteorologische waarnemingen van den Heer van der Sterrnota van den Heer BI. II. Conrad, bij de tabellen der gedurende 1850 waargenomen rivierstanden te Emmerik Huihuizen, Pannerden, BB'estervoort en Arnhem; mededeeling omtrent het i doel van de Blaatschappij ter bevordering van wetenschap tot volksgeluken ccnige verdere berigten. ABISTERDAM, 14 April. Heden namiddag omstreeks half een ure, heeft in het scheikundig labora torium in de Staalstraat, eeue ontploffing plaats gehad in eene vuurpan, gevuld met. kokend zink, ten gevolge waarvan de Hoogleeraar Baumhauer, die aldaar werkzaam was, eene allerbelangrijkste verwonding in het aangezigt heeft bekomen. Heden werd alhier in het Huis met de Hoofden, een begin gemaakt, met den verkoop van eene zeer fraaije verzameling Schilderijenmeeren- deels nagelaten door wijlen den Heer J. van der B eenin leven Kanton- Regter te BVolvega. De hooge prijzen in deze eerste zitting besteed wa ren als volgt: C. Bega, een boeren binnenhuis, ƒ200; ten Compe, gezigt op den muntstoren te Amsterdam, ƒ100J. S. Doijer, de slag bij Bauter- sem in het jaar 1832, ƒ150; Philip van Dijk, een musiceerende Heer en Dame, ƒ200; J. van Huchtenburg, een hofgezigt, ƒ130; K. du Jardin, een bergachtig landschap, ƒ150; C. de Bloor, twee stuks, ƒ99; G. Netscher, een familiestukje, ƒ783; BV. van de B'elde, iets uit den vierdaagschen zee slag, ƒ2950; dezelfde, een kabbelend water, 100. ZBVOLLE, 13 April. Op de Palm-paardenmarktden 9dc" dezer, alhier gehouden, zijn de beste paarden door Fransche kooplieden tot hooge prijzen gekocht, en was er veel handel. LEEUBB'ARDEN10 April. Het Friesche genootschap voor geschied, oudheid- en taalkunde hield he den alhier zijne 68ste vergadering. Bij die gelegenheid aanvaarde de lieer A. Telting, nieuw benoemd Voorzitter der derde afdceling, de plaats van den Heer BIr. U. A. Evertsz, naar elders vertrokken, zijne betrekking. De Heer BV. Eekhoff bragt een rapport uit van de werkzaamheden der vierde afdee- ling, terwijl de Ileer D>'. J. G. Ottema, Secretaris des genootschapseen ver slag las nopens door de leden aldaar, in den verleden winter gehoudene bij eenkomsten cn daarna, als proeve van eene bewerking, een gedeelte der rijmkronyk, in Nederduitschc verzen, getiteld: Die Olde Vriesclte Croniken met aanmerkingen, voordroeg. Behalve meerdere boekwerken is nog aan het genootschap ten geschenke aangeboden een exemplaar van de geschiedenis dei- midden Nederlandsche dichtkunst van D1". Jonckbloedt, toegezonden door het Blinisterie van Binnenl. Zaken. Uit verschillende mededeelingen was voorts op nieuw de toenemende bloei van dit belangrijk genootschap op te maken. GRONINGEN, 12 April. Heden overleed alhier in den ouderdom van 66 jarenBIr. Theodorus van Swinderen, Hoogleeraar in de natuurlijke historieschoolopziener, enz. Zijne verdiensten werden ook in onze stad op hoogen prijs gestelden het zal zeker op meer geschikte plaatsen uitvoerig vermeld worden, wat van Swinderen voor de w etenschappenvoor ons aanzienlijk kabinet van natuurlijke historie heeft gedaan; hoe hij onvermoeid werkzaam was ter bevordering van alles wat nuttig en goed is en hoe de overledene voor de toekomst het bestaan verzekerde, van alle ter dezer stede daaraan toegewijde instellingen en ver- eenigingen. ONDERDENDABI, 10 April. Heden zijn van hier naar de Zoutkamp vertrokken de Heeren van Roijen en van Diggelenleden van de commissie tot onderzoek van het ontwerp der indijking van de Lauwerzee, vergezeld van eenen aspirant Ingenieur, ten einde zich met den Ileer Slellema, lid van dezelfde commissie uit Friesland, van de Zoutkamp te scheep naar de Lauwerzee te begeven, om op de plaats zelve een onderzoek te bewerkstelligen. Blen zegt dat zij met de voorgeno- mene opmeting en peiling eenige dagen werk zullen hebben. Bleer en meer verlevendigt zich hier de hoop dat de bedoelde indijking, een reuzenwerk, bijna zonder voorbeeld, eerlang zal ondernomen worden, ASSEN, 12 April. Het Prov. Geregtshof alhierheeft bij arrest van gisteren den Ileer BIr. C. A. BB'. P. van Baerle, Advocaat bij den Hoogen Raad der Nederlanden (zie ons N°. van 9 April), met vernietiging van het vonnis van de Arrond.-Regtb. te Groningenvoor zoo verre den beklaagde van Baerle betreftveroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf; men zal zich herinneren, dat het Prov. Ge regtshof van Groningen hem dezelfde straf had opgelegd. VLISSINGEN, 11 April. De zeildag van 's Rijks fregat Prins van Oranjeonder bevel van den Ka pitein ter zee D. Bijl de Vroe, bestemd naar de Bliddellandsche zee, en die van de korvet Sumatraonder bevel van den Kapitein ter zee 't Hooften bestemd naar de kust van Guinea, is op den 20sten dezer bepaald. Twee Pruissische Officierenwaarvan de een aan boord van het fregat en de andere aan boord van de korvet zijn geplaatst, zullen deze reizen mede maken, ten einde zich in de zeevaartkundeals anderzinste oefenen. EIV GE Ij AIV©. LONDEN, 12 April. Het ontwerp der Hoven van Oostenrijk en Pruissenom de niet-Duitschc provinciën van die Staten in het Duilsch-B'erbond te doen opnemen, is eer gisteren avond door den Heer Anstey in hel Huis der gemeenten ter spraak gebragt. De Blinister Palmerston heeft geantwoord, dat het niet ten uitvoer gebragt kan wordenindien niet al de mogendhedenwelke aan het tractaat van BV'eencn hebben deelgenomen daarin toestemmen. Hij kan er geenszins aan twijfelenof het tractaat zal ten slotte geëerbiedigd wordenen de voornemensdie in overijling en ligtvaardig opgevat zijn zonder dat naar behooren acht gelagen werd op de overeenkomstenwaarmede zij in strijd zijnniet volgehouden en ten uitvoer gebragt worden. Voorts had hij alle hoop, dat de zaak ten genoegen van al de partijen afgedaan zou worden. Verder heeft in diezelfde zitting van het Huis der gemeenten eene belang rijke beraadslaging plaats gehad over de koloniale aangelegenheden, en meer bepaald over den staat van zaken in de kolonie van de Kaap de Goede Hoop. De Heer BB'. Blolesworth stelde na eene vrij uitvoerige rede over de groote kostbaarheid der koloniale legers voor, dat het Huis zou verklaren: 1°. dat de uitgaven ten behoeve van de koloniënzoo burgerlijkeals militaire ten spoedigste verminderd behooren te worden, en 2°. dat aan de koloniën, die gecnc militaire statiën noch straf-koloniën zijn de magt moet gegeven worden om zich zeiven, zonder tusschenkomst van het Rijks-gouvernement, te besturen. Nadat verscheidene sprekers het woord hadden gevoerden de motie o. a. door den Heer Cobden met ijver ondersteund wasis de verdere beraadsla ging daarover uitgesteld tot aanst. Dingsdag. B'ele inzenders van voorwerpen hebben geweigerd zich aan de bepaling der Commissie te onderwerpen dat alles vóór 12 April ontpakt moest zijn. Zij beroepen zich daarop dat de zalen nog niet in behoorlijke orde waren. Een uitstel zal dus onvermijdelijk, maar de drukte in ieder geval gedurende de aanstaande week zeer groot zijndaar tusschen tien- en twaalfduizend menschen de ingezonden voorwerpen moeten regelen en plaatsen. Niet minder dan achttien schepen, wier lading uitsluitend in ijs be stond, zijn gedurende de vier laatste dagen alhier aangekomen. Tc Blyth in Nottingham woedde den 6dcn dezer een vreeselijk onweder, met regensneeuw en hagel vergezeld. De bliksem sloeg in een grooten essenboomonder welken eene kudde schapen schuilplaats gezocht had; de boom werd geheel door midden gespletenvijf schapen werden gedood en twee anderen zwaar gekwetst.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2