LEYDSCHE COURAN WOENSDAG, 16 APRIL. mXEXLAXDSCHE BERIGTEX. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nornmers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN15 April. Het lieeft H. K. H. Prinses Frederik der Nederlanden goedgunstig behaagd, een fraai bewerkt Canapc-kussen te schenken voor de Loterij van Handwer ken, ten behoeve der Breischolen, voor arme en behoeftige Protestantsclie Meisjes alhier. De Tijcl schrijft in zijn nommer van den 14dcn dezer: »Welk blad de organen der katholijke pers en de Amsterdamsclie Stads Courant uitge zonderd men ook in handen neme, in geen enkel vindt men melding gemaakt van dat gewigtig feit, dat in zoo hooge mate en meer dan elk an der onze overzeesche naburen geheel te regtverontrustvan de talrijke en veelheteekenende overgangen namelijk van leden van het Anglikanismus tot de katholijke Kerk." De beschuldiging van de Tijd is te algemeen. Ilij had ook de Leydsclie Courant moeten uitzonderen. Hij heeft voorhij gezien dat in de Leydsclie I Courant van 9 April staat Te Leeds zijn deze week 7 Engelsche Episcopale geestelijken en 12 of 14 leckentot de R. K. kerk overgegaan." Maar als nu de Amst. Cour. van overgangen tot de Prot. kerk in Ierland spreekt en die met name opgeeft, dan zegt de Tijddat hij die berigten be twijfelt, omdat ze niet genoegzaam namen van plaatsen en personen noemen, noch de bronnen waaruit die berigten ontleend zijn. AVij hebben den 2den April(wij herinneren ons niet uit welk blad), over genomen dat the Dublin Warder meldde dat in het kerspel van Tuam in 3 maanden 1560 personen de R. K. kerk hebben verlaten en tot het Protes tantisme zijn overgegaan. Dit was voor de Tijd welligt nader te onderzoeken, tenzij ze somwijlen ook niet vreemd is aan die politique de tadturnité waarvan zij de andere bladen beschuldigt. Geen der beide partijen moesten over dat vermelden of verzwijgen van bekeeringen in andere bladenhard schreeuwen. Geen kerk kan toch zonder eenig leedwezen den overgang barer leden melden, dat blinkt in de Tijd even zoo zeer door als in de andere bladen. Overigens noodigen wij de Tijd uitom het bovenstaande met bet vol gende artikel dat wij in de Leydsche Cour. van 17 Febr. plaatsten, in zijn blad onveranderd over te nemen, met aanhaling onzer Courant, opdat de R. K. bevolking de zaak ook eens uit het daarin vermelde oogpunt moge zien. »Te midden van zoo veel dat den Protestantschen en Roomsch-Katholijken Christen ergert en bedroeft, 'tzij ongeloof of bijgeloof, of onverschilligheid of onverdraagzaamheidis toch de godsdienstige zin die zich alom in de toenemende behoefte aan kerkgebouwen openbaart en door werken van liefde in die behoefte tracht te voorzieneen bemoedigend en verblijdend verschijnsel. Wij zien hiervan dezer dagen weder twee voorbeelden. Te Troyes in Frankrijk bloeide voormaals eene Protestantsclie gemeente die er drie kerken bezatverblinde vervolgzucht vernielde zethans heeft de Regering zich verbonden oin weder eene kerk en pastorij te doen bouwen, maar vraagt volgens haar regt 20,000 francs, een derde der benoodigde som, van de gemeente. De Predikant Chavanues te Amsterdam beeft eene oproeping in de Haarl. Cour. van den 12d™ dezer doen plaatsen tot bijdragen voor die gemeenteopdat ze niet langer verstoken zij van een geschikt kerkgebouw. Te Genève, die vroeger bij uitnemendheid Protestantsehe stad, worden gelden gevraagd voor den ophouw van een tweede R. K. kerk, waartoe reeds, volgens de vermelding in de Tijdƒ387.50 is ontvangen, onder welke eene gift van ƒ200 uit Oegstgeest en een van den IIoog-Eerw. Heer Belgrado, Vice-Superior der Holl. Zending, van 100. Zoo zien we dan om strijd kerken voor beide gezindheden verrijzen op plaatsen waar voorheen de eene de andere heiemmerde verjoeguitsloot ja vervolgde. Dit verschijnsel, dat wedijveren, om ieder in zijne Kerk te doen wat ter bevordering van Christelijk geloof kan strekkenhoe spoort dit niet tevens aan, ja dringt tot Christelijke verdraagzaamheid, die, hoewel vasthoudende aan hare bijzondere inzigten-, erkent dat de geest des Christendomsdie der vrijheid is; dat, als de Heer der Christelijke Kerk beide gezindheden verheft, waar ze de minderheid uitmaken, het den leden geen godsdienstpligt kan zijn om zich vijandig tegen elkander te gedragenen dat dit verschijnsel allen moet aansporen niet om geen middelen te ontzien om ieder zijne Kerk te doen zegepralenmaar ze door den geest van Christus te doen hloeijen in geloof, vruchtbaar in liefde en goede werken." Bij het halve eeuwfeest van het genootschap ter Bevordering der Natuurkundige Wetenschappente Groningenzijn tot honoraire Leden van het Genootschap benoemd de Heeren: Dr. E. J. Diest Lorgion, Dr. A. 4V. AlingsDr. S. P. Kros en U. II. Meijerte GroningenProf. J. D. Steyn Parvéte MaastrichtDr. S. Bleekerte NoordbroekJ. A. Herklots en Dr. E. M. Beima te Leyden C. Becker en J. K. van den Broekte Arn hem Prof. R. van Rees en Dr. A. Vrolik, te Utrecht; Dr. G. Simons, te DelftProf. Ch. Morrente Luik en Dr. M. A. F. Prestelte Emden. Ten gevolge van een besluit van Z. M. den Koning der Belgen van den 19den Maart jh, zal er den 15den Augustus aanstaande, te Brussel worden gehouden eene algemeene Tentoonstelling van Kunstwerken van levende mees ters. In afwachtingdat de commissie van bestuurdoor de Minister van Binnenlandsche Zaken benoemd maatregelen zal hebben vastgesteld tot re geling der Tentoonstelling, heeft de Consul-Generaal van België, te Amster dam zich beijverdde aandacht der Hollandsche kunstenaars te vestigen op die Tentoonstellingwelke met de algemeene Tentoonstelling van de Nijver heid te Londen geopendin verhand kan worden gehragt. De Hollandsche kunstenaren worden uitgenoodigd aan deze Tentoonstelling deel te nemen. 's GRAVENIIAGEi4 April. Bij Z. M. besluit van den 7dcn dezerisonder anderenaan A. Numan gewezen Hoogleeraar en Directeur aan 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht pensioen verleend, ten bedrage van ƒ3,400 'sjaars. Bij Z. M. besluit is aan C. van den Nieuwendijkafgetreden Pastoor van de R. K. gemeente te Alkmaar, een pensioen verleend van ƒ600. Bij Z. M. besluit van den 9den dezeris benoemd tot Advocaat-Gene raal bij het Provinciaal Geregtshof in Gelderland Mr. P. J. A. M. de Wille- hois thans Officier van Justitie bij de Arrond.-Regtbank te Roermond. Bij besluit van den 12dcn dezer heeft Z. M. aan Mr. J. J. Nederburgh op zijn verzoek, met den lstcn Mei aanstaande, eervol ontslag verleend als Burgemeester der gemeente Naaldwijk c. a. -Men verzekert ons, dat Z. Exc. de Minister van Justitie aan Z. M. nog geene voordragt heeft gedaan, tot vervulling van de vacature in den lloogen Raad. Dit is althans zeker, dat Z. M.toen hij de leden van dat collcgie hij zich aan tafel had, de voordragt nog niet had ontvangen. [Amst. Cour.) Z. Exc. de Minister van Justitie heeft, onder dagteekening van den 4den dezer, eene circulaire gerigt aan de hoofden der politie in de gemeen ten, betrekkelijk de uitvoering der wet van den 13del1 Augustus 1849 Staats blad N°. 39), aangaande de vreemdelingen. In de circulaire wordt aange merkt, dat de genoemde wet ongetwijfeld vruchten draagt, maar dat het er verre af is, dat zij de gunstige uitkomsten oplevert, welke, bij eene alge meene werkzaamheid en oplettendheid der hoofden van politie in de gemeenten, van hare werking mogten verwacht worden. Het groot aantal broodelooze en zwervende vreemdelingendat langs verschillende wegen soms onder geleide van politiebeambtende meer binnenwaarts gelegene groote steden bereikt bewijst op zich zelf reeds, dat de hoofden van politie in nader bij de gren zen gevestigde gemeentende wet en de tot haar betrekkelijke voorschriften niet raadplegenalthans niet naar behooren in toepassing brengen. De Minister keurt hel af, dat, naar het schijnt, te veel oogluiking, om trent de toepassing dier wet gebruikt wordt. - Indien de wet zorgvuldig in acht genomen wordt, behoort geene enkele vreemdeling meer ter zake van landlooperij voor onze regtbanken te verschijnen. Doortrekkende vreemde lingen, zij vooral, die eene onmiddellijke bestemming naar het buitenland opgeven, behooren zoo min mogelijk bemoeijelijkt te worden. Bekendheid met de vreemdelingendie zich hier te lande ophouden is der politie noo- dig, minder in het belang dier vreemdelingen zeiven, dan in dat der open bare orde. Het nemen van een patent ontslaat den vreemdeling niet van de verpligting, om zich aan de voorwaarde van toelating, volgens de ge noemde wette onderwerpen. Den ambtenaren wordt al verder tot regel voorgeschrevenden vreemdelingen die het land gaan verlaten den reis- en verblijfpas, indien zij denzclven bezitten, te ontnemen. Het komt den Mi nister voor, dat in 't algemeen tusschen de hoofden van politie onderling niet dat gedurig verband bestaat, hetwelk zoo zeer noodig is voor eene re-

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1