PUBLIEKE VERKOOP li>G, zou er misschien voor een oogenblik in slagenmaar dan zou het hem in handen gegeven werktuig al te geducht voor Duitschland en voor geheel Europa worden. Dat oogenblik voorbijgegaan zijnde, zou het zoogenaamde bonds-gezag, juist door deze buitensporige uitbreiding uitgeput, in verslap ping vervallen, en welligt zou de bond, zich al te zeer hebbende willen uitbreiden en de springveren van zijn bestaan overmatig gespannen hebbende, juist daardoor eindelijk tot ontbinding overgaan, Duitschland overleverende aan eene regeringloosheid, die Europa zonder tegenwigt zou laten. Men moest derhalve schikkingen verwerpenwaaraanzonder eenige voor- deelige kanszoovele gevaarlijke en verderfelijke kansen verbonden zijn." De bestuurder van het clericale orgaan VTJniversLouis Veuillot, en die van de Charivaride lieer Louis d'Huart voeren thans een' scherpen strijd. De eerste heeft den laatste aangevallen over de wijze, waarop in de Charivari dagelijks de spot wordt gedreven met de heiligste zaken en de eerwaardigste personen in een bespottelijk daglicht worden gesteld. De strijd, die thans ook personeel geworden is, zoodat de kampvechters elkander allerlei hatelijke schimpredenen naar het hoofd werpen, geeft echter aanleiding dat groote dagbladen zich met de zaak beginnen te bemoeijen, en voor den een of ander partij trekken. In de dagbladen van Grenoble leest mendat een ontzaggelijke sneeuw val op het punt gestaan heeft van het schilderachtige dorp Fenière l'Allevard geheel te bedelven. Eene vervaarlijke sneeuwmassa op den top van den Ar- guilles was in beweging geraakt en rigtte zich naar gezegd dorp, maar door eene gelukkige omstandigheid stiet de massa sneeuw tegen een rots op onge veer 50 ellen afstands van de kerk, maardoor zij zich in tweeën verdeelde en aan weerzijden hare verwoestingen aanrigtte zonder het dorp te deeren. Hoe groot de kracht der lawine wasbleek daaruitdat zij onder anderen op haren weg een geheel bosch van ontzaggelijke dennenboomen vernielde. Een olifant uit een bijzondere diergaarde alhierdie 's nachts onder geleide van zijnen Kornak voor zijne gezondheid een straatje omwandelde, merkteterwijl de Kornak achteloos eenigzins was afgedwaalddoor de reet van een houten tent of kraamdat daar wat te eten was. -Spoedig had hij een plank losgemaakt en smulde ongestoord voort, tot de koopman en zijne vrouw wakker werden en in den donker aan dieven denkende een groot geschreeuw aanhieven. Doch de olifant ging zijn gang, nam de vrouw die met een stok in den blinde sloegdien stok af en berook haar met zijn snuitzoodat zij nu ontwarende wie haar gast wasvan schrik in zwijm viel. Inmiddels kwam de Kornak opdagen en wist den olifant terug te leiden, die onderwijl eene rekening van 7.25 aan broodjes en koekjes had gemaakt. iPAHJE. MADRID 7 April. Een telegraphisch berigt van heden meldtdat de Cortes dien dag zijn ontbondenen de nieuwe verkiezingen binnen 3 maanden zullen plaats hebben. -De opbrengst in Februarij 11. is 9 millioen realen meer geweest dan in dezelfde maand van 1850. Het dagblad Espana schat het kapitaal van de nieuwe geconverteerde schuldvolgens de bepalingen van het ontwerp van schuldregelingop 5,513,000,000 realen, of 1,380,000,000 fr. - Volgens de telling in 1849, bedroeg de bevolking des rijks 14,216,219 zielen. O0ITEKBIJK, WEENEN, 5 April. Z. M. is eergisteren uit Venetië alhier teruggekomenuitgeleid door eene groote volksmenigte, terwijl het Stoomschip Vulkan, waarop Z. M. zich bevonddoor een aantal gondels was omringden hij met het levendigst gejuich werd begroet. Voor zijn vertrek heeft de Keizer zijne bijzondere te vredenheid over zijne ontvangst betuigd en 20,000 lires (ongeveer ƒ10,000) voor de armen gegeven. De Regering arbeidt met ijver en volharding tot aanleg of uitbreiding van groote werken, welke voor den bloei en de welvaart van het Keizerrijk bevorderlijk kunnen zijnen wel hoofdzakelijk voor die provinciënwelke het meest door den oorlog hebben geleden. Tot dit doel is dit jaar ongeveer 30 millioen gulden beschikbaar gesteld, zoo ter voortzetting van spoorweg- linicn of den aanleg van nieuwe, als tot het maken van belangrijke werken op den Donau. Onder de eersten behoort de thans open te stellen spoorweg van Dresden op Weenen, en van dien van Weenen op Triest, ter onmiddelijke gemeen schap van de Adriatische met de Oost- en Noordzee. Bovenal heeft men nieuwe wegen in Hongarije en in Croatie op het oog, tot gemakkelijker en minder kostbaar vervoer der overvloedige voortbrengse len dier landen. Onder anderen de voortzetting van den spoorweg van Szolnock tot Deliretzin en later tot Zevenbergen, ter verbinding van de meest verwijderde provinciën met de hoofdstad. In den loop van dit jaar zal nog een andere weg ondernomen worden, om de granen van Hongarije en Slavonië afzet te bezorgenwaartoe van de stad Sisseck, die als de voorraadschuur der Oostenrijksche monarchie kan worden beschouwd, een spoorweg in verbinding met de linie op Triest zal worden aangelegd. Gelijktijdig zullen er groote werken op den Donau worden ondernomen. Van Essek aan de grenzen van Hongarije, zal tot Brod a Brod een kanaal worden gegraven, hetwelk den Donau met de rivieren de Drau en de Save zal verbinden. Voorts onderhandelt de regering met Turkye tot het maken van een kanaal, ter vermijding eener hogt die de vaart aanmerkelijk ver lengt, van Rassova in Bulgarye, naar Kustendjé, waardoor de handel de moeijelijkheden welke het vaarwater van den Donau tot zijne monding op levert, zoude kunnen vermijden. HA1RB1JRC1. 6 April. Geheel Duitschland bezit thans 3157 handels-schepen, met 26,113 matro zen. Daartoe wordt een kapitaal vereischt van ruim 74 millioen gulden. Hamburg heeft 312 zee- en 8 stoomschepen. De firma Godefroy en Zoon is aldaar de aanzienlijkste reeder; hij heeft 19 schepen. Dan volgen de Heeren Hertz en Slomann met 9 en 8 schepen. Laatstgenoemde is ook eigenaar van 2 stoombooten. In 1846 had Hamburg slechts 228 schepen. Pruissen telt 896 groote zee schepen met 7220 matrozen. ËfHVEHAHfilll. Den 25sten Maart 11. werd het lijk van den beroemden physicus Oersted te Kopenhagen ter aarde besteld. Nooit zag men daar een lijkstoet zoo als bij die begrafenis. Hij werd begroot op 30.000 personen, dat is een vierde van de bevolking der hoofdstad. De plegtigheid begon des morgens ten 9 en eindigde des avonds ten 6 ure. Alle klokken luidden, elke minuut hoorde men een kanonschot. Alle zaken stonden stil en de winkels waren gesloten. Meest alle inwoners der hoofdstad droegen rouw. In 5 jaar tijds verloor De nemarken ThorwaldsenOelensChlaeger en Oersted. CALIFORNIA. Het gerucht heeft zich te San Francisco verspreid, dat de bevelhebber van het Fransche fregat la Sericuse, de haven van Honolulu op de Sandwichs- eilanden blokkeerde, ter zake van de weigering der regering om te voldoen aan eenen eiscli tot teruggave van regten, die, zoo beweerd werd, in strijd met de verdragen van Fransche schepen gevorderd en door deze betaald wa ren. Na vruchtelooze onderhandelingen zou genoemde bevelhebber de stad Honolulu door gewapende manschappen hebben doen bezettenen aan ver scheiden schepen der eilanders het uitloopen belet hebben. Koning Kamc- hamelia zou verklaard hebben dat hij zich onder de bescherming der Ver- eenigde Staten en van Engeland stelde. KERKNIEUWS. AMSTERDAM, 8 April. Gisteren is door IIII. Broederen Diakenen der Nederd. Herv. gemeente alhier, ter vervulling der Vacature, veroorzaakt door het overlijden van den AVel-Eerw. Heer E. Begemannin leven Hoogduitsch Predikant alhier, de volgende nominatie uitgebragt: Zestal: DD. Brandt, te Essenaan de RhoerIlugenholtzte Velthuisenin BenlheimSikkeste Oude Beerta; Pleines, te Emden; Viëtor, te Emden; Krafft, te Dusseldorp. DrietalBrandtIlugenholtz en Pleines. A S3 V li V E N VIEW. Getrouwd: F. L. der KINDEREN, en Warmond, 9 April 1851. G. M. MESS. Eenige en Algemeene Kennisgeving. Voor de blijken van belangstelling bij de bevalling mijner Echtgenoot betoond, betuig ik mijnen dank. J. GARRER, Leyden 10 April 1851. Apotheker. Voor de blijken van deelneming mij betoondbij het overlijden mijner geliefde Zuster, betuig ik bij deze, mijnen opregten dank. js. van HAM. In het R. C. WEESHUIS ie LEYDEN, wordt tegen 1° Mei aanstaande gevraagdeene Persoon van middelbare j aren geschikt voor de betrekking van 'Fweede lïaaivronwtegen genot van KostInwoning en Salaris. Men vervoege zich om informatie in persoon 's Woensdags van 10 tot 2 ure, of met vrachtvrije brieven aan het Weeshuis op de St. Jacobsgracht. 3 April 1851. Men verlangt: Een knappe en eerlijke 3, <SS SB #*«0 38 'ti Kni. Te bevragen in persoon bij den Boekhandelaar D. J. COU- VÉE, op de Mare. in het Heeren-Logementaan den Burg, te Leyden op Zaturdag den 12||CT1 April 1851bij Opveiling en op Zaturdag den 19<t™ April 1851 bij Afslag, beide des avonds ten 7 ure, van: Eene Kapitale HUISMANSWONINGmet diverse par tijen zoo WEI- Ais HOOILAND gelegen in de Wei poortzoo in den Oostbroek-, Westhroek- als Grooten Polder, onder Soeter- tuoudete zamen groot 22 bunders, 9 roeden, 39 ellen. Zullende de Percelen eerst afzonderlijk worden Opgeveild en Afge slagen en vervolgens hij combinatie kunnen worden afgemijndter wijl Verhoogingen worden aangenomen tegen genot van een vijfde der Verhooggelden en inlichtingen te bekomen zijn ten Kantore van den Notaris P. MULLER, te Leyden.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3