BUITENLANDSCHE BERIGTEN. waartoe de belanghebbenden per trommelslag zijn uitgenoodigd geworden. Schoon dit eene uitmuntende en welgekozene gift moge genoemd worden, waarvoor de milde gevers hoogen lof toekomtis het echter te bej ammeren dat het getal behoefligen door den achteruitgang van den middelstand zoo danig is toegenomendat door het groot aantalde portiën bij gevolg klein (0,25 Ned. pond) moeten uitvallen. GRONINGEN, 5 April. Bij vonnis der Arrondissements-Regtbank alhier van den 8sten Julij jl. zijn de Heeren Mr. C. A. 4V. P. van BaerleAdvocaat bij den Hoogen Raad der Nederlandenen J. C. F. TripStudentieder tot 1 maand gevan genisstraf veroordeeldwegens het toebrengen van slagen aan elkander. Bei den kwamen hiervan in hooger beroep bij het Prov. Geregtshof te Groningen, hetwelk overigens het vonnis der Regtbank bevestigdedoch de straf van den Heer van Baerle tot 14 dagen verminderde. De Heer van Baerle vroeg van dit arrest cassatie aan den Hoogen Raadwelkemet vernietiging van het arrestde zaak naar het hof van Drenthe verwees. Eergisteren nu had de behandeling der zaak bij laatstgenoemd hof plaats. De beklaagde Mr. van Baerle verscheen in het costuum van Advocaat met toga en bef; de President echter deed hem opmerken dat hij niet als Advocaat maar als beklaagde kwam en dus dit costuum onvoegzaam was. De beklaagde repliceerde hierop. Op een daartoe strekkend requisitoir van den Adv.-Gen., en na in Raadkamer geraadpleegd te hebben, gelastte het hof, dat de beklaagde zijne distinctive teekenen als Advocaat zou afleggen. De beklaagde verzocht aanteekening dat hij hiertegen protesteerde en deed daarop verzoek, zich in de balie te mogen begeven; de Advocaat-Generaal verzette zich hiertegen; waarop de beklaagde aan het Openhaar Ministerie kleingeestigheid te last legde en jegens hetzelve onvoegzame uitdrukkingen bezigde. Nadat de President den be klaagde had vermaandom zich voegzaam te gedragendaar hij anders bui ten de gehoorzaal zou moeten worden gebragt, en deze zich op de plaats der beschuldigden had gesteld werd met de behandeling der zaak aangevangen. Er werden drie getuigen a décharge gehoord. De Adv.-Gen. requireerde de bevestiging van het vonnis der Arr.-Regtbank te Groningenwaarbij de be klaagde tot eene maand gevangenisstraf was veroordeeld. De beklaagde droeg daarop zeer uitvoerig zijne verdediging voor. De uitspraak is bepaald op Donderdag c. k. [Drentsche Cour.) MIDDELBURG 3 April. Het Zeeuwsche Genootschap van Wetenschappen, heeft de Gouden Medaille toegekend aan het eenige ingekomen antwoord op de vraagWelke zijn de oorzakenwaaruit het verschijnsel moet verklaard wordendat de Mannelijke geboorten de Vrouwelijke in eene bijna vaste verhouding overtreffen en waarvan de schrijver bleek te zijn de Heer L. JansenLec tor in de Natuurkunde alhierdieals lid des genootschaps in de vergadering aanwezig was. ENGELAND, LONDEN, 5 April. De Kanselier der Schatkist heeft gisteren mededeeling gedaan nopens ver anderingen in de begrooting. Hij bleef van gevoelen dat, in het belang van het crediet des lands, een gedeelte van het overschot voor buitengewone en onvoorziene uitgaven beschikbaar moest blijvenvooral sedert het treurig uitzigt op een langdurigen strijd met de Kaffers in de Kaapkolonie. Wat voorts de oorspronkelijk voorgedragen vermindering van belastingen betreft, volhardde de regering bij het denkbeeld, dat daarvoor in de eerste plaats de belasting op de vensters in aanmerking behoorde te komenten einde nu ook aan de massa des volks gelegenheid te geven om beter en goedkooper te wo nen nadat men door vroegere maatregelen te haren behoeve de prijzen der levensmiddelen en der kleedingstoffen had doen verminderen. In zooverre echter dacht de regering die voordragt te wijzigendat zij nu niet eene ver mindering dier belasting, maar hare geheele afschaffing wilde voorstellen, en hare vervanging door eene belasting op de jaarlijksche huurwaarde der hui zen ten bedrage van 9 pence per voor de w oonhuizen en van 6 pence voor winkels, magazijnen en dergelijke, terwijl alle huizen beneden de jaar lijksche huurwaarde van 20 zouden zijn vrijgesteld. De afschaffing van hel venstergeld zou der schatkist een verlies berokkenen van 1,856,000 waartegen de nieuwe belasting gerekend werd te zullen opbrengen 720,000 zoodat er ten deze eene vermindering van belasting ten bedrage van 136,000 zou plaats hebben. Daarentegen zou zij thans voorstellen eene vermindering der inkomende regten op de koffij en het vreemde hout. Een en ander was echter afhankelijk van de voortdurende heffing der belasting op de inkom sten die de regering aanvankelijk nog voor drie jaren voorstelde. Den 7<lcn wordt de behandeling der begrooting voortgezet. Vele Protestantsche edelliedensommige leden van liet huis der Ge meenten geestelijken der Engelsehe kerk en Leeraren vafl eene menigte an dere Protestantsche genootschappen hebben thans de voorbereidende werkzaam heden tot hunnen strijd tegen Rome volhragt. De Anti-P apal-League zal thans eerdaags eene vergadering houden in de grootste plaats welke men hier kan verkrijgen. De League zal niet verdedigender maar aanvallenderwijze handelen. Een eerste maatregel zal daarin bestaandat zij aan de Regering verzoektom te bewerken dat de Protestanten te Rome dezelfde vrijheden genieten als de Roomschen in Engeland. Te Leeds zijn deze week 7 Eng. Episcop. geestelijken en 12 of 14 lee- ken tot de R. K. kerk overgegaan. Men verneemt omtrent de aanleiding tot de luchtreis van den Hertog van Bronswijk, binnen deze hoofdstad woonachtig, dat hij zaken te Parijs te ver- rigten hebbende, waar hij naar men wil bij den President der Republiek ontboden was, en bevreesd zijnde om zeeziek te worden, besloot de reis over het kanaal in eene luchtballon te doen. Reeds vroeger had hij zich met den beroemden luchtreiziger Green in de ballon Great-Nassau ingescheept, doch tegenwind had hen aan de Engelsehe kusten teruggehouden. Eindelijk was Maandag 11. de wind gunstig en de reis werd thans met de ballon Royal Victoriavoortgezet en dat wel met zulk een gunstigen uitslag, dat men in 5 uren tijds de zee overstak en des avonds ten 6 ure in het stadje Neufchatel op acht mijlen afstands van Boulogne nederkwam. De Hertog van Bronswijk is onmiddelijk per spoortrein naar Parijs vertrok ken, terwijl de Heer Green met zijne ballon naar Boulogne terugkeerde, waar hij des Dingsdags morgen ten 10 ure scheep ging naar Folkstone. H. M. heeft aan de Commissie voor de Tentoonstelling toegestaan de beroemde diamantKöh-i-Noorof berg des lichts" genoemddie in den Tower wordt bewaardop de Tentoonstelling te mogen plaatsen en wel in het middenpunt van het gebouw. Bij gelegenheid van de Tentoonstelling, beeft zich een comité voor conferentien en ter evangelisatie onder de alhier verwachte buitenlanders ge vormd. Daartoe zullen godsdienstige voorlezingen gehouden wordende H. Schrift en evangelische boeken en traktaatjes uitgedeeld, en de zendelingen onder de vreemdelingen worden gezonden. Tot dit doel zullen geschikte localen van Mei tot October worden afgehuurd, waarin men Engelsehe en Buitenl. tijdschriften zal vinden. Men acht dit eene geschikte gelegenheid, die niet ligt zal we- derkeeren, om vele goede zaden te verspreiden van verbroedering en toenade ring, in godsdienstigen zin. Fransche, Duitsche, ItaliaanscheSpaansche en Zweedsche predikers zullen daartoe worden aangezocht. Reeds zijn verschei den groote kapellen aan het comité afgestaan voor eene dagelijksche dienst voor vreemdelingen. Zekere Dr. Crofts, van Coventry, is van plan om gedurende de groote tentoonstelling, door middel van eene door hem uitgevondene compositie, die het water, volgens zijne bewering vlam zou doen vatten, een gedeelte van den Theems in brand te steken. Hij stelt zich tevens voor eene verklaring van deze uitvinding te geven. Er worden hier thans halsdassen voor Heeren en Dames vervaardigd, welke van voren met een uit buigzaam draadwerk vervaardigen respirator voorzien zijn, die over den mond en den neus gelegd wordt, opdat bij ruw weder de lucht niet dan verwarmd indringe. Bij zacht weder wordt de respirator zonder hinder in de das verborgen. Men verzekert dat deze nieuwe dragt door de Geneesheeren sterk wordt aanbevolen. Onlangs kwam in een der dokken alhier een Nederlandsch vaartuig aan, met levensmiddelen voor een naar Batavia bestemd schip; hetgeen hier een zeldzaamheid is daar anders het proviand van hier wordt geleverd. Berigten van de Kaap tot den 8sten Februarij melden allen, dat er nog niets beslissends tegen den vijand was ondernomenmaar dat men versterking- afwachtte; slechts waren er eenige schermutselingen voorgevallen. BELGIE. Te Gend was een corporaal met een soldaat overeengekomen om zamen jenever te drinken en te zien wie het het langst zou uithouden. Die 't ver loor zou 't gelag betalen. De soldaat was met den kroeghouder afgesproken dat hij hem water zou schenken, en nu viel de corporaal na het gebruik van anderhalve kan jenever nederen is in weerwil van de hulp van twee geneesheerenonder de hevigste smarten overleden. FRASIK IkS<JK. PARIJS6 April. De vorming van een nieuw Ministerie waarvan de Heeren Baroclie Fould en Malcville benevens den Heer Odilon-Barrotdie echter reeds vroeger wei gerachtig was geweestde hoofdpersonen zouden zijnis ook alw eder mis lukt zoodat nog steeds nieuw e plannen deswege worden te gemoet gezien. Volgens bijzondere berigten, hebben eenige staatslieden, die door vroe gere verdiensten jegens het land het vertrouwen van velen nog bezitten, de Heeren Guizot, Berryer, de Broglie, Duchatel, Molé, en eenige anderen, een plan gevormd, strekkende om met vermijding zooveel mogelijk van wil lekeur en schending der Staatsregeling, Frankrijk te behoeden voor de gevaren van de gelijktijdige aftreding der beide staatsmagten. Volgens dat plan zou de wetgevende vergadering namelijk niet in 1852 aftreden maar de herziening der Staatsregeling zelve op zich nemen en inmiddels bij derde gedeelten in den loop van twee of drie jaren, vernieuwd worden, terwijl dan tevens de magt van den President der republiek verlengd zou wordenalthans tot zoo lang de herziening der Staatsregeling tot stand gebragt zou zijn. Te midden van deze onzekerheid, getuigen de berigten, vooral uit de de partementen van toenemende onrust. Stilstand van fabriekenontslag van arbeidsvolk, socialistische keuzen voor de departementale of plaatselijke ver tegenwoordiging, worden van verscheiden plaatsen gemeld. Doch de geruch ten wegens onlusten te Montpellier hebben zich niet bevestigd; aanleiding daartoe had eene oneenigheid tusschen twee corpsen van het garnizoen gege ven die eene door tijdige maatregelen voorgekomen botsing had doen vreezen. De pakketboot die uit Alexandrië te Marseille is aangekomen, heeft de tijding mede gebragt dat in de provincie Sennaar, in Egypte een zware op stand uitgebroken en de troepen van den Onder-Koning door de opstandelin-

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2