Ingevolge eener overeenkomstden 19lien Mei 1815 te Londen gesloten tusschen Nederland en Groot-Brittannie ter eenre en Rusland ter andere zijde, xvaren onder anderen vastgesteld de verpligtingen der Nederlandsche regering ten aanzien der betaling van zeker deel der renten en aflossing van de Rus sische schuld in Holland. Bij die conventie was tevens voorzien in bet geval, wanneer die verpligting geheel of ten deele zou ophouden, namelijk het ver lies der souvereiniteit over de Belgische provinciënwelk geval zich heeft voorgedaan in 1830 Door Nederland zijn te dier zake geene verdere beta lingen gedaan dan voor de rente tot 1 Jan. 1830 en voor de amortisatie tot 1 Julij 1830; doch Rusland meende dat dit tot 1839 had moeten geschie den. De Nederl. Regering heeft toegegeven en zich verbonden, om ten spoe digste aan de Staten-Gencraal aan te bieden een wets-ontwerphoudende opening van de noodige kredieten tot terugbetaling der twee meergemelde termijnen, ad ƒ1,062,500 en ƒ256,250, terwijl Rusland, bij de aanneming dier geldenverklaart afstand te doen van alle verdere pretentiën. Dit wets ontwerp is reeds door de Regering aangeboden. BREDA, 3 April. Gisteren middag ontwaarde de schipper T. M. in de rivier het lijk van een jongeling, hij poogde dadelijk hetzelve met een stok boven water te halen, doch met dat ongelukkig gevolg, dat dezelve brak, en hij, over boord val lende, verdronk. li UI T E LAND SC i IE ÜU11 IG T E X LONDEN, 3 April. II. M. zou den Keizer van Rusland tot het bijwonen der Tentoonstelling hebben uitgenoodigden deze dit hebben aangenomen; hij zou eerst Kopen hagen bezoeken. Ook meent men dat de Prins en Prinses van Pruissen en andere Vorstenwelke de Koningin uitgenoodigd heefthier heen zullen komen. Het Lagerhuis heeft in de Zitting van lieden gehandeld over de tweede lezing van het voorstel des Heeren Locke Kingtot uitbreiding van het stemregt. Men herinnert zich dat het huis den 20sten Februarij jl.in weerwil van den tegenstand der Ministers, met 100 tegen 52 stemmen het verlof tot het indienen van deze motie gegeven haden dat dit besluit des tijds de aftreding van het Ministerie ten gevolge heeft gehad. Thans heeft het huis dat voorstel met 299 tegen 33 en dus met eene meerderheid van 216 stemmen verworpen. -Bij een onderzoek der goten van het gebouw der Tentoonstelling is ge bleken dat er allerlei voorwerpen in lagendie ze verstoptenzoodat men vermoedde dat kwaadwilligheid daaraan niet vreemd is geweest, en men thans geene lekken meer vreest. Zaturdag is eene kostbare Schilderij op glas, die naar het gebouw der Tentoonstelling gebragt werd, door hevigen wind uit den wagen geslagen en verbrijzeld. De nieuwe Katholieke vereeniging in Ierland heeft tot haren Voorzitter gekozen de Heer Cahill, een der welsprekendste en bekwaamste Priesters der Iersche kerk. Een gedeelte van het graafschap Down in Ierland is van wege de me nigvuldige misdrijven die daar gepleegd worden, ter beteugeling van dien kwaden geest, in staat van beleg gesteld. In de Graafschappen York en Canterbury hebben 2 Aartsbisschoppen en 22 Bisschoppen der gevestigde kerk, een adres aan de geestelijkheid hunner Bisdommen gerigt,, waarin zij hen waarschuwen tegen dc nadeelige gevolgen der sedert cenigen tijd ingeslopen afwijkingen van het voorgeschreven ritueel der kerk. FRAMRMIL PARIJS3 April. Er loopen geruchten van een ernstig gevecht tusschen een paar afdeelin- gen van de bezetting te Montpellier, waarbij verscheidene dooden zouden zijn jj gevallen, doch de aanleiding niet wordt gemeld, noch ook berigt of de be volking er zich in had gemengd. Deze tijdingen baren bij het weifelende omtrent het Ministerie en de verdachte stemming der tot oproer geneigde republikeinen hier nog al ongerustheid. §PAÏJE. MADRID 28 Maart. De Commissie voor de regeling der staatsschuld heeft in hare op gisteren gehouden bijeenkomst achtervolgens de laatste artikelen (14 tot 21) van het ontwerp, goedgekeurd. Zij heeft daarin geen andere wijziging gebragt dan die, dat in art. 14 in plaats van »de 20 ten honderd waarmede de eigen dommen der gemeenten projyriosten behoeve van den Staat bezwaard zijn," gesteld is: »de opbrengst der eigendommen van de gemeenten." De eerste Minister heeft ten aanzien der uitvoering verklaard, dat men hoopte geene verhooging van bestaande of invoering van nieuwe belastingen noodig te hebben maar de middelen door bezuinigingen te zullen kunnen vinden. De Commissie zal den 29sten weder eene bijeenkomst houden en Maandag haar verslag kunnen uitbrengen. s A IE® IIVIE. TURYN 28 Maart. De Kamer van Afgevaardigden heeft zich gisteren bezig gehouden met een voorstel des Heeren Peironebepalende dat geen personen beneden de 21 j aren voortaan eene kloostergelofte zullen mogen afleggen. De Minister van Eere- dienst en Justitie, de Heer Galvagno, ofschoon liet beginsel goedkeurende, heeft ter voorkoming van moeijelijkheden met den Paus den wensch uitge drukt dat de behandeling mogt worden uitgesteld tot de herziening van het burgerlijk wetboek. De Kamer heeft echter met groote meerderheid besloten bet ontwerp in overweging te nemen. De Generaal Delia Marmora, Gouverneur van dat eiland, is in de vo rige week derwaarts terug gekeerd, na de beraadslagingen te hebben bijge woond over de wet, waarbij aan genoemd eiland eene betere toekomst verze kerd wordtdoor de afschaffing der tienden ten behoeve der geestelijkheid en door de invoering van een stelsel van belastingen als in Piemont. De Gou verneur heeft eene stoomboot medegenomen, bestemd om de gemeenschap tusschen de onderscheiden punten der kust te onderhoudentot dat de wegen hersteld zullen zijn, die het eiland doorkruisen en nog van den Romcinschen tijd dagteekenen, maar geheel onbruikbaar zijn geworden. PBIJISSBÏS. KEULEN, 2 April. Reeds zijn nu vijf personen overleden van de genen die door de uitbar sting in de Artillerie werkplaats gewond waren, en nog zes leggen er zoo gevaarlijk dat men ieder oogenblik hunnen dood te gemoet ziet. OOSTENRIJK, TRIEST27 Maart. In den avond van den 24ste» dezer, ten 6 ure, kwamen alhier aan de Gouverneur-Generaal van Neêrlandsch Oost-Indië de Heer Mr. A. J. Duymaer van Twist, met zijne echtgenoot, Mejufvrouw Pahud dochter van den Neder- landschen Minister van Koloniën, den Referendaris van Schreven, den Heer Schimmelpenninck en verder gevolg. Het reisgezelschap stapte af in het ho tel National, waar vooraf appartementen besteld en in gereedheid gebragt waren. Twee dagen heeft de Gouverneur-Generaal hier vertoefd en met veel genoegen onzen romantische omstreken bezocht; de Directeuren van de Oos- tenrijksche Lloyd hebben hunne opwachting bij Z. Exc. gemaakt en zich alle mogelijke moeite gegevenom zijn verblijf hier aangenaam te maken. Vooraf was aan boord van de stoomboot der Lloyd de Dameskajuit afgezonderd en gemakkelijk, zelfs prachtig ingerigt, om de voorname reizigers te ontvangen. Toen de Gouverneur-Generaal heden morgen aan boord kwam, werd onmid- delijlc de Hollandsche vlag geheschen en Z. Exc. ontvangen door Heeren Direc teuren van de Lloyd. De Gouverneur-Generaal heeft meermalen zijne tevre denheid uitgedrukt en was zeer gevoelig over de hem bewezene beleefdheden, zoowel door de Directeuren van deze hoogst belangrijke maatschappijals door den Nederlandschen Vice-Consul alhier den Heer II. F. von Hemert, die het gezelschap overal vergezelde, en zoowel naar den grooten schouwburg als naar andere plaatsen heeft begeleid, die de aandacht van zijne voorname landge- nooten waardig waren en zulks met eene dienstvaardigheid, welke hun blijk baar hoogst aangenaam was. Zoo even is het reisgezelschapbij redelijk goed weder, vertrokken naar Alexandrië, waar het Maandag 31 dezer of Dingsdag 1 April, zal aankomen (N. R. Cour.) De eerste Dames der stad Pesth hebben zich vereenigd met de Gravin v. V/inkhcimdochter van den Veldmaarschalk Radetzky, aan het hoofd, om zich in massa naar JVeenen te begeven om bij den jongen Keizer genade te smeeken voor degenen, die deel aan den Hongaarschen opstand genomen hebben, en in den kerker zuchten of in den vreemde rondzwerven. Het getal dier Dames bedraagt reeds 60, die allen, in gelijke Hongaarsche klec- derdragt, den 17clc'1 April met eenen bijzonderen trein naar Weenen zullen komen, om den 18den April, Goeden Vrijdag, ten gehoöre te verschijnen. De kleeding zal zijn een zwart sleepkleed van atlas met staalpaarlen en eene Hongaarsche kap. De stoet zal een indrukwekkend gezigt opleveren. FRANKFORT. 2 April. De Contre-Admiraal der Duitsche vlootHeer Brommybevindt zich hier. Men verneemt dat die vloot zal verkocht worden. Pruissen heeft er 1 millioen tl), op voorgeschoten. Zij bestaat uit een stoomschip van 800 paardenkracht, twee van 500, een van 400 en drie van 300 paardenkracht, voorts uit een korvet van 32, het fregat Eckernförde van 48 stukken en eenige kanoneerbooten. Oostenrijk, die zijne vloot versterken wil, zal wel de meeste koopen. El A SI B IT SE. G. 2 April. De Senaat dezer stad heeft de wervingen ten behoeve der Brasiliaansche regering streng verboden. Dit is veroorzaakt door de vrees van den Senaat, dat RosasPresident van Buenos Ayreszijne bedreigingen zou ten uitvoer leggenom namelijk de schepen aan te houden van die natiën welke aan Brasilië hulp verleenen. Het Ridderhuis te Stokholm heeft hel voorstel om dc reglen der Israëli ten uit te breidenmet 78 tegen 50 stemmen verworpen. ZWIISERLASD. In de hoogere bergstreken is den 22slc" en 23stcn Maart eene ontzaggelijke menigte sneeuw gevallende weg van Andermatt tot Hospital in Urilag er mede tot 60 voet hoog bedekt. Op verscheiden plaatsen hebben sneeuw vallen groote schade veroorzaaktzoo als in Tessinowaar het dorp Cozzara in het Blegno-dal geheel is bedolven en 23 menschen en 300 stuks vee zijn omgekomen.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2