LEYDSCHE COURAN 1831. MAANDAG, 7 APRIL. BMNENLANDSCHE BERIGTEiV. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag koiwt vit Zaturdag Avond. LEYDEN, 5 April. De beoordeeling der mededingende voorwerpen voor de Tentoonstelling der Koninklijke Nederl. Maatschappij van Tuinbouw, die op Zondag 6 April te 's ïlage wordt geopendheeft gisteren plaats gehad. De President der Com missie was de Hoogl. J. G. S. van Breda, de Secretaris D>'. J. Everwyn. De gouden medailledoor de starl 's Gravenhage gegevenis toegekend aan den Hr. C. Glym uit Utrecht; de twee medailles voor de best gekweekte planten, uitgeloofd door de Maatschappij, zijn toegekend aan onzen stadgenoot J. J. Scliuurmans Stekhoven. Er zijn voorts onderscheidene gouden en zilveren medailles toegewezen. Eervolle melding heeft de Commissie toegekend aan cene verzameling van in 't wild groeijende planten uit de bosschen van Zorg vliet, ingezonden door A. van den Heuvel, tuinman en bloemist van H. M. de Koningin-Moeder. Aan laatstgemelden He, A. van den Heuvel is de aan leg en rangschikking van deze Tentoonstelling te danken, die getuigt voor zijne kunde en goeden smaak. De Tentoonstelling is minstens gelijk aan die van 1848, doch overtreft dezelve door rijkdom van bloemen. Men ver wacht reeds heden bezoeken van onderscheidene leden der Koninklijke familie. De St.-Cour. bevat het volgend berigt omtrent de droogmaking van het Haarlemmermeer: Even als in Februarij is de onllediging gedurende de af- geloopene maand Maart alléén door de pompmachines de Leeghwater en de Lynden voortgezetzijnde de Cruquius nog steeds in herstelling. In de laatste helft der maand hebben de veelvuldige regens nadeelige uitwerking op het meerwater gehadhetwelk op den 31sten middelbaar is gepeild op 2.95 el onder Amsterdamsche peil. Volgens het verslag, voorkomende in de Staats- Cour. N°. 54, van 4 Maart, was die stand op den laatsten Februarij 2.90 el onder dat peil en is alzoo de waterspiegel in Maart 5 duim gedaaldniette genstaande voormelde regens en ontbering van een der drie stoomwerktuigen. Te Rotterdam zijn de Heeren Mr. W. T. Gevers Deynootmet 169 en P. H. Trompmet 132 stemmen tot leden der Prov. Staten van Zuid holland verkozenbij herstemming tegen de Heeren J. II. C. van der Kun en J. van Stolk Cz., die 125 en 106 stemmen bekwamen. Schipper van der Laan van AVoubruggehad in den avond van den 3dcn dezer, digt bij den Leydschendam het ongeluk over boord te slaan en te verdrinken hij had twee kinderen hij zich aan boord, die alles in hun' vader verliezen. De droevige gevolgen der menigvuldige zware regens en de snelle rijzing der bovenrivierenvertoonen zich in de omstreken van Maastricht waar menig dorp onder water staat, en in die van GraveNijmegen en vooral in den omtrek van 's Hertogenbosch waar reeds vele polders zijn ingebroken en nog verscheidene hetzelfde lot boven 't hoofd hangt. Onder anderen is door eene doorbraak in de gemeente Vlijmen, het water met zoo veel geweld op den grooten straatweg gestortdat er een gat is ontstaan, 'twelk met het herstel van den weg de kosten van ƒ10,000 zal veroorzaken. Van den Ilollandschen Spoorweg hebben in Maart 60,781 personen gebruik gemaakt, en is 67,685 ontvangen. De som der ontvangsten over de eerste 3 maanden van dit jaar beliep ƒ182.208 en dat van het aantal reizigers 168,510. De Staats-Courant van gisteren bevat nieuwe staten van personen die gedurende 1850 als landverhuizers over zee uit Nederland zijn vertrok ken. De meesten waren uit Gelderland en Noordbrabant; in het geheel 282, waarvan 123 Protestanten en 113 Katholijken35 worden tot de welgestel- den, 179 tot de mingegoeden 66 tot de behoeftigen gerangschikt. 's GRAVENHAGE5 April. Z. M. heeft benoemd tot Consul te Brussel den Heer 't Kint van der Kun. - Z. M. de Koning zal zich morgen van het Loo begeven en wordt in den loop van den avond in de residentie terug verwacht. In de residentie is aangekomen Z. Exc. de Graaf Schimmelpenninck, Minister bij het Hof van Groot-Brittannië. De Hooge Raad heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van Jhr. v. Andringa de Keinpenaer tegen de Erven van Z. M. Koning AVlllem II. Bij een zeer breed gemotiveerd arrest is den eischer de vordering van ƒ4200 ont zegd, en is, ten aanzien der tweede vordering, bevolen, dat, alvorens ten principale worde regt gedaanop verzoekeen verboor van getuigen wordt toegestaan alles behoudens tegenbewijs van de zijde der verweerders; de Raadsheer Modderman is al« Commissaris benoemd, en bevolen, dat de dag vaarding van getuigen zal geschieden binnen 30 dagen, na de beteekening van het arrestmet veroordeeling van den eischer in de kosten der eerste vordering, en met voorbehoud der overige kosten. Ten aanzien van de eerste vordering heeft de II. Raad overwogen, dat de overlegde stukken geene erkentenis van schuld inhouden, noch eene overeen komstwaaruit voor de verweerders, als erfgenamen, verpligtingen zouden kunnen voortvloeijenen datvooral gelet op de woordenvoorkomende in de acte, hij welke aan den eischer de betaling van eene som van ƒ300 's maands zijn leven lang is toegezegd, aan niets anders kan worden gedacht, dan aan eene liberaliteit, eene onverpligte gunst, en dus aan eene schen king, welke niet dan bij eene notariële acte kan geschieden. Omtrent de tweede vordering, tot eene jaarlijksche uitkeering van ƒ2100, gedurende vijfjaren, wordt bij het arrest uitgemaakt, dat in de acte, waarop zij gegrond is, van 26 Januarij 1849, geene geoorloofde oorzaak is uitge drukt. Ten aanzien der vorderingomtot bewijs door getuigen te worden toegelaten, dat de eischer, als mandataris des Konings, geldelijke verpligtin gen had op zich genomen, waarvoor de Koning zich verbonden had hem binnen vijf jaren schadeloos te zullen stellen, wordt overwogen, dat, of schoon dergelijke wijze van procederen minder regelmatig kan geacht worden, zij echter niet bij de wet verboden isen dat er geene voldoende redenen zijn gevonden, om dit te weigeren. Vtveede Kamer der Stateit'fSeneraal. Zitting van Vrijdag 4 April. In deze Zitting is ingekomen een wets-ontwerp tot tijdelijke wijziging der wet van 1818 op de uitoefening der visscherij en een wets-ontwerp tot naturalisatie. De Commissien hebben verslag uitgebragt: 1". omtrent het wets-ontwerp tot verhooging der begrooting van Marine over 1851 voor het herstel eener sluis te Willemsoord2°. omtrent dat tot intrekking van art. 14. der wet van 12 Julij 1821, betrekkelijk provinciale opcenten. De beraad slaging over die v ets-ontwerpen is bepaald op Donderdag aanstaande. De A'ergadering heeft aangenomenhet wets-ontwerp tot amortisatie van schuld over 1850 na breedvoerige beraadslaging met 43 tegen 18 stemmen. Tegen hebben gestemd de Heeren: Huguenin, AVesterlioff, Sloet tot Old- huis, Dirks, Jongstra, v. d. Linden, v. Zuylen v. Nyeveltv. Hoëvell Dullertde FremeryTer Bruggen Hugenholtzv. Nispen v. SeyenaerZyl- kerde AI an Hengstv. d. HeydeReinders en Jespersen drie wets ontwerpen tot naturalisatie zijn met algemeene stemmen aangenomen. Heden 5 Aprilis het wets-ontwerp tot wijziging der tariven van inko mende regten in Nederl.-Indie, na eenige beraadslaging met algemeene stem men aangenomen. DELFT, 4 April. Sedert geruimen tijd maakte men zich in en om de gemeente Schipluide schuldig aan het stelen van kippen en eendendoch de daders kon men niet in handen krijgen. Zaturdag nacht had de veldwachter van Schipluide zich bij den molenaar (van den zoogenaamden toovermolen) in hinderlaag gesteld, met belofte van den molenaar, dat hijbij voorkomend ongevalhem de behulpzame hand zou bicden. Eindelijk kwamen er drie personen met kip pen beladen aan; de veldwachter hield hen staande. Een van.hen, die een geweer met dubbelde loop bij zich had, zette hem dit op de borst; het schot werd gelukkig door hem afgeweerd, waardoor hij aan zijnen arm deerlijk ge kwetst raakte, toen een tweede hein met een polsstok verscheiden slagen op het hoofd toebragtzoodat hij bewusteloos bleef liggenvervolgens namen de stroopers de vlugt. De molenaar schijnt bloot aanschouwer gebleven te zijn; door schrik bevangen liet hij den veldwachter vergeefs om bijstand roepen. [Delftsche Cour.) AMSTERDAM8 April. De collecte ten behoeve der Noodlijdende Kerken heeft alhier in het ge heel opgebragt ƒ6,698. De Raad dezer stad heeft besloten om ten behoeve van den Ilolland schen Schouwburg, voor het volgende speelsaizoende gewone jaarlijksche toelage van ƒ25,000, op de begrooting van 1852 over te brengen. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1