omtrent den census bij dit ontwerp aangenomen door hunne tegenstrevers als voorbeelden hijgebragtbet merk van centralisatie droegen noch de zucht deden kennen, om de gemeentebesturen in hun beheer te belemmeren. De Commissie vermeldt verder dat in de meeste afdeelingenreeds bij den aanvang des onderzoeksvrij uitvoerig de vraag besproken isof deze wet algemeene regels omtrent plaatselijke belastingen moest bevattendat de overgroote meerderheid dit wenschelijk en goed heeft gekeurden dat die ledenwelke de gepastheid ontkenden of in twijfel trokkenbij dit oordeel werden geleid door het denkbeelddat het zoo hoogst belangrijk vraagstuk nog niet tot de noodige rijpheid is gekomenom bepaalde wettelijke voorstel len daaromtrent te doen, omdat de zaak, gelijk men zeggen zoude, nog niet in staat van wijzen is gebragt. Daarna gaat het verslag over tot de bijzondere bepalingen der wet. Zitting van Maandag 31 Maart. In deze bijeenkomst zijn wederom langdurige beraadslagingen gehouden over de vraagof men zou overgegaan tot de vaststelling van den rooster van aftreding van de leden der Kamer. In de vorige zitting hadden de stemmen gestaakt over het voorstel van den lieer Lotsy, dat hiertoe strekte, om de loling voorloopig onbepaald uit te stellen. Dit voorstel is nu aangenomen met 33 tegen 26 stemmen. De afdeelingen van de Tweede Kamer zullen dezer dagen een aanvang maken met het onderzoek van het ontwerp van wet betrekkelijk de Minis teriële verantwoordelijkheidvervolgens in overweging nemen eenige voordrag- ten van minderen omvangen daarna onderzoeken het wets-ontwerp ten aan zien der regterlijke organisatie. De overwegingen over de ontwerpen der belasting-wetten zijn alzoo voorloopig nog -uitgesteld. In de memorie van toelichting voor het ontwerp, tot invoering van het stelsel van eenzame opsluitingten aanzien van enkele op te leggen straffen, doet de Minister van Justitie opmerkendat dit stelsel reeds door de Wetge vende Magt hier te lande is aangenomenen alleen afhankelijk is gemaakt van de invoering van een nieuw in te voeren Wetboek van Strafregtwelks voordragt door de staatkundige gebeurtenissen van den jongsten tijd is verhin derd. Men beeft het intusschen nuttig en doeltreffend geacht, om daar, waar belangrijke herstellingen aan de gevangenissen gevorderd werden de cellulaire inrigting allengskens tot stand te brengen. Zitting van Dingsdag 1 April. In deze zitting is onder anderen ingekomen een verzoekschrift van A. N. Nieuwkamp en J. de Iiondt, Zoutzicders te Rotterdam cn Zwijndrecht, hou dende bezwaren tegen het ontwerp wegens den zout-accijns. Verzending aan de Commissie. De beraadslagingen worden voortgezet over het ontwerp betrekkelijk de verjaring in drukpers delicten. AMSTERDAM, 31 Maart. g Het Koninkl. Nederl. Instituut heeft besloten zich tot Z. M. den Koning te wenden met de vraagof bet zich vleijen mag verordeningen te gemoet te ziennaar aanleiding der memorieop wier finantielen grondslag liet zijne berekeningen maakt, dan wel, of bet zich geregtigd mag rekenen, een uitgewerkt plan daartoeop denzelfden grondslagaan Z. M. te onder werpen. In afwachting der beschikkingen daaromtrentverzocht het Insti tuut vergunningom in de gegeven omstandighedendit jaar vrijgesteld te worden van de verpligtingenbij het algemeen reglement opgelegd, tot bet houden namelijk van openbare vergaderingen en tot het bijeenroepen eener algemeene vergadering op den eersten AVoensdag na Paschen. Volgens een verspreid prospectus, is ten kantore van den Makelaar Joh. Ruys J. Dz., opengesteld eene negotiatiegroot een millioen guldenstot oprigting eener Eems-Kanaal-Maatschappijen ten doel hebbende de exploitatie van 4575 bunders hooge veenengelegen in de marken van Noord- en Zuid- barge, gemeente Emmen, prov. Drenthe. Heden heeft van stadswege alhier plaats gehad de openbare verkoop van al de reeds aangelegde en aangevangen werken strekkende tot afdamming bedijking en latere droogmaking van den Ruiksloter Ham (aan den Inham van het IJ), met de vergunning tot voortzetting en voltooijing, voor ƒ85,000, aan den Heer F. Bcukman, behoudens nadere goedkeuring der Stedelijke Regering. ASSEN, 29 Maart. De Drentsche Cour. meldt, dat de verbinding der Hoogeveensclie vaart met het Meppeler-dicp door twee kanaal-lijnen door de stad Mcppel zal ge schieden, en dat de noodige onteigening in die gemeente is geregeld. Deze onteigening heeft te meer moeite gekostdaarbij den twijfel omtrent den aanleg van het kanaal door of om de stad Mcppelgeene voorloopige overeen komsten omtrent den afstand van den grond hadden plaats gehad. Bij het Bestuur der Maatschappij bestaat bet voornemen, om dadelijk na goedkeuring der ontwerpen de sluis- en graafwerken der Hoogeveensche-vaart uit te beste den ter uitvoering in het volgende jaar en in dit jaar te doen aanleggen al hetgeen buiten stremming der scheepvaart kan geschieden. Uit Groningen en ook uit deze provincie wordt gemelddat zich daar sedert eenige dagen eene menigte zoogenaamde pestvogels Bombycivora gar- rulus) vertooncn. Gewoonlijk zag men hier te lande slechts enkele van die voo-els, en dan wel in 't midden van November tot Januarij. - Bij deze ge legenheid wordt bet volgende omtrent die vogels medegedeeldHunne hoofd kleur is roodachtig grijsde buik zilver-grijsde staart zwart met een gelen randde slagpennen zwart met witte en gele vlekkende keel en een streep over de oogen zwart. Op den kop is eene kuif. De veren onder den staart zijn koperachtig rood. Eenige der slagpennen van de tweede orde loopen in een hoornachtighoog rood plaatje uit. De naam pestvogel is afkomstig van het bijgeloovige denkbeelddat er pestandere zware ziekten of onge lukken ontstaan zouden, wanneer deze vogels zich in menigte vertoonen. De pestvogels behooren te huis in het noorden van Europa en van Noord- America. Zij voeden zich met alle soorten van bessen en insecten. De eijeren zijn bruinachtig van kleur met donkere vlekken. Ook in den herfst van 1788 hebben zich hier te lande eene menigte van die vogels vertoond, zonder dat daarop pest of andere volksrampen gevolgd zijn. BUITENLAiYBSCIIE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 28 Maart. De Heer Anderson heeft in het Huis der Gemeenten de aandacht gevestigd op de hooge regten, die steeds in Spanje geheven worden, en stelde voor, zulks wederkeerig te doen. De Ministers Labouchere en Palmerston hebben daarop zich insgelijks ernstig beklaagd over het verkeerde bandels-stelsel van Spanje. Thans (zeide Lord Palmerston) zijn 20,000 mannen, in de kracht van hun leven en geschikt voor nuttigen arbeid, in Spanje als beambten bij de in- en uitgaande regten geplaatst, en een even groot aantal houdt zich geregeld met den smokkelhandel bezig; deze 40,000 mannen doen niets an ders, dan de vermeerdering van dc inkomsten der Spaansche schatkist belet ten. Hij hoopte echter, dat het Bewind eindelijk tot beter inzigt van het belang van Spanje zelf zou komen, en dat dien ten gevolge ook de toestand der volken, die met dat Rijk in bandels-betrekkingen staangunstiger zou worden. Mogt het Spaansche tarief, gelijk hij verwachtte, verminderd wor den, dan zou gewis ook eene vermindering van het Portugesche volgen. Hij zou inmiddels voortgaan, om Spanje tot een beter stelsel te bewegen. Onder de meesterstukken in het vak van horologiemakenwelke Genève naar de Tentoonstelling gezonden heeft, is een horologie van 2 Ned. strepen middellijnin eene broche geplaatstbet kost 5000 fr. Uit Nederland is ingezonden eene magneethebbende eene aantrekkings kracht van 500 ff. Het fabrikaat van daar bestaat uit dekens, beddegoed, touwwerk enz.als ook uit bewerkte zijden en andere stoffen van smaak. De Commissarissen voor de Tentoonstelling hebben bekend gemaakt, dat de opening onveranderlijk op 1°. Mei bepaald blijft. Van tijd tot tijd zijn in Engeland enkele Protestanten tot het Katho- licismus overgegaan; als een tegenhanger meldt de Dublin Warderdat in Ierland in het kerspel van Tuamin 3 maanden 1560 personen de R. K. kerk hebben verlaten en tot het Protestantisme zijn overgegaan. -De eigendom der werken van Sir AAr. Scott is voor 15,000 verkocht, met de bevoegdheid oin de voorhanden zijnde exemplaren voor 10,160 daarbij over te nemen. FR1NKRIJH, PARIJS30 Maart. In de zitting der AVetgevende Vergadering van eergisterenis het beter afgeloopen dan men verwacht hadbij gelegenheid der beraadslaging over het voorstel van den Heer Desmarswaartoe hoofdzakelijk de verklaring van den Minister van Binnenlandsche Zaken bijdroegdatdaar de wet van 31 Mei 1850 evenzeer van toepassing was op de verkiezing van de leden der wetge vende vergadering, als op die van den Voorzitter der Republiek, deze over- weging wel als overbodig kon worden beschouwd. Alstoen heeft de Heer de Vatismenil voorgesteld, om, op dien grond, over te gaan tot de orde van den dag, en derhalve de voordrag! niet in overweging te nemen. Daartoe ismet 446 tegen 21 stemmenbesloten. -Bij eene binnen deze hoofdstad gehouden veiling van schilderijen, heb ben sommige vrij aanzienlijke prijzen opgebragt. A'oor een waterval van Ruysdaal werd 6,300 frs. en voor een landschap van AVynants 2,050 frs. betaald. - Door een Fransch fabriekant was eene monsterflesch vervaardigd en naar de Londenscbe tentoonstelling opgezonden het voorwerp is echter bij dc ontscheping te Folkslone gebroken. De Nationale Garde van St. Junyen (Haute-Vienne) is ontbondenten gevolge van ongeregeldhedendie den 24slcn Februarij voorvielen. Te Nantes heeft den 25stcn dezer een zware storm en onweder gewoed die groote verwoestingen aanrigtten. Meer dan drie honderd boomen werden ontworteldterwijl de bliksem op verscheidene plaatsen insloegzonder ech ter brand te veroorzaken. Uit verscheidene departementen wordt gemelddat in de laatste dagen op sommige plaatsen zeer veel sneeuw gevallen is. Het heeft daarbij zwaar gestormdwaardoor hier en daar schade is aangerigt. Op den dorpstoren van Larignac bij Toulouse, is een zware luchtsteen neergekomenwaardoor aan den toren aamerkelijke schade is te weeg gebragt. Natuurkundigen verzekeren dat zich in dien steen diamantstof bevindt. Een herdersknaap heeft in het bosch van Baulac een' arend, die in het kreupelhout verward was, met een stok doodgeslagen en in zegepraal naar zijns ouders huis gesleept. Men schat dat hij den ouderdom van 97 jaren had bereikt. §PiSJE. MADRID, 25 Maart. De Commissie voor de schuldregeling heeft weder twee zittingen gehouden, waarin artt. 6—14 van bet ontwerp, betreffende de amortisatie der schuld

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2