LEYDSCHE COURAN WOENSDAG, 2 APRIL. BIMENLANBSCriE BERIGTEN. Do Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt vit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f\2> in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN1 April. De Schuilen in de onderscheidene Vceren, varen met 1°. April, als volgt: Van 's IIage op Ley den 's morgens ten 8ure. 's namiddags 2 1 T Van Haarlem op Ley den 's morgens ten 7j ure. 's namiddags 4 Van Utrecht op Ley den: 's avonds ten 8 ure. Van Ley den op 's Hage 's morgens ten 6 ure. 7j 's namiddags 5 Van Ley den op Haarlem: 's morgens ten 9 ure. 's namiddags 2 Van Ley den op Utrecht: 's avonds ten 9 ure. - Door den waarnemenden Inspecteur van de geneeskundige dienst der land en zeemagt is hekend gemaakt, dat zij, die de noodige vereischten bezitten en verlangen mogten zich te verhinden als Officier van Gezondheid 3de klasse voor de Oost-Indiëzich daartoe aan zijn bureauin het Voorhout te 's Hage kunnen aanmelden. De Minister van Oorlog heeft hekend gemaakt, dat het getal vacatures van Kadet voor het wapen der Artillerie hij de Koninkl. Militaire Akademie, ten dezen jare opengesteld, zal zijn 10 in plaats van 4. Ten gevolge van het uitgebragt verslag der Commissie voor het examen van adspirant-candidaten, is de Heer Mr. G. W. van der Poll Jr. van 's Hage benoemd tot attaché hij het Nederlandsch corps diplomatique. De Deventer Courant geeft een uittreksel uit een brief, geschreven aan boord van 's Rijks stoomschip Ilekla, stoomende van Kangelang naar Soera- baija den 17den Jan. 11., betreffende het gevecht tegen de rooversvlootop de kust van het eiland Kangelang in Januarij 11., waarin ons krijgsvolk aan de roovers zoo groote afbreuk toehragt. Tot verduidelijking voegt zij er hij een net bewerkte afbeelding van de baai van Kangelang. Het Hof van Appel te Brussel heeft uitgemaakt, dat het bezigen van dierlijk magnetismus, tegen betaling, met het doel, om door middel van eene somnambule, geneesmiddelen voor te schrijven, de misdaad van oplig- ting daarstelt. De dagbladen hebben berigt, dat de gebouwen aangekocht door de Christelijke Afgescheiden gemeente te Arnhemtevens ingerigl zouden wor den tot eene school ter opleiding van studenten. Dit berigt wordt van eene zeer goed onderrigte zijde tegengesproken. [Ned.) Zaturdag is te Hellevoetsluis binnengekomen de schoener OceaanKapt. v. Duffelen, welk schip te Vlaardingen te huis behoort, den 9dcn Dec. 1848 naar Valparaiso vertrok en het eerste Nederlandsche schip was, dat de haven van San Francisco in Californië bezocht. 's GRAVENIIAGE1 April. Alhier is aangekomen de Baron de Ziegesar, Kamerheer van den Groother tog van Saksen-AVeimar-Eisenachbelast met het overbrengen van het berigt der bevalling van II. K. II. de Erfgroolbertogin van Saksen-AVeimar-Eisenach Zuster van onzen Koning, van eene dochter. De Baron is gisteren middag bij II. M. de Koningin-Moeder ten diner ontvangen. Gisteren middag beeft er bij Z. Exc. den Baron von Maltitz, Gezant van Rusland een groot diner plaats gehadwaaraan al de leden van het het corps Diplomatique, eenige Ministers enz. deel namen. De gunning van het buitenverblijf Boschltist beeft geen voortgang ge had, daar het uit de hand verkocht is voor ƒ45,000, aan een' ingezeten van Rotterdam. De Regering heeft dezer dagen aan de Tweede Kamer een ontwerp aan geboden, dat daartoe strekt, om het Lands-doinein van Eorculo, kosteloos, voor 50 jaren af te staan, met het doel, om eene landbouwschool op groote schaal in Nederland tot stand te brengen, welke met de eerste inrigtingen van dien aard buiten 's lands zou kunnen wedijveren. Het ontwerp daartoe werd gevormd door de Heeren: Mr. van Itlersum te Ilattem, Dr. Staring te Laren, Dr. AVttewaal te Voorsten Mr. van Hasselt te Brummen. De Provinciale Staten van Zeeland hebben, den 24 en 25, in eene buitengewone zitting, beraadslaagd over het al dan niet behouden der com missie van landbouw als provinciale instelling. Na uitvoerige beraadslaging, is bet voorstel van Gedeputeerde Staten, om bet fonds te behouden als provin ciaal eigendom, mits blijvende bestemd ten voordeele van landbouw en vee teelt, met 28 tegen 6 stemmen aangenomen, en met algemeene stemmen besloten, dat fonds onder beheer der Gedeputeerde Stalen te stellen. Men verneemt dat op voorbeeld van Amsterdamhet plan bestaatom eene Vereeniging daar te stellentot Opbeuring Boetvaardige Zonda ressen inzonderheid in 's Gravcuhage. De Heeren T. C. R. lluydecoper en C. El. van Koetsveld, hebben daartoe eene circulaire verspreid, tot inteekening voor geldelijke bijdragen. De gelden zullen niet, als bijv. te Rotterdam, uit sluitend voor het Asyl Steenbeek dienen, daar dit juist als toevlugtsoord voor de zoodanigen inzonderheid geschikt is, aan wie geene andere toevlugt meer open staat, terwijl er toch zijn, die met veel minder kosten en welligt gunstiger uitslag, in de ouderlijke woning of eenigen anderen, werkzamen en godvruchtigen kring, kunnen worden teruggebragtmogten de ingeza melde bijdragende plaatselijke behoeften overtreffen, zoo hoopt men het Asyl ook te ondersteunen, onder voorwaarde, dat het in korting van bet kostgeld der nu of later opgezondenen zal dienen, wanneer dit mogt noodig zijn. Dit liefdewerk wordt aangedrongen enkel uit het Bijbelwoord, daar toch de Heiland gekomen is, om te zoeken en te redden wat verloren was, en bet bier geldt de redding van haar, van welke de Heer gezegd beeft, dal zij nog velen kunnen voorgaan in het Koningrijk.der Hemelen; dat er zelfs over éénen zondaardie zich bekeertblijdschap is in de hemelenen dat de on dervinding leert, dat de meeste dezer ongelukkigen gcene moeder, althans geene eigene moeder meer hebben. Voorts wekt de circulaire op tot latere terugbrenging, door eene christelijke moeder- of zusterhand, in eene eerbare en werkzame betrekking in de maatschappijdie haar maar al te dikwijls als waren zij reddeloos verloren, aan zich zelve overlaat, en daardoor in eencn afgrond van natuurlijke en zedelijke ellende terugstoot. fivee&e linmer der Statcn-dïeneraal. Zitting van Zaturdag 29 Maart. Thans is rondgedeeld het verslag der afdeeling omtrent het Ontwerp van Gemeentewetopgemaakt door de Rapporteursde IIII. Gevers v. Endegeest, Dullert, HeemskerkJongstra en Lotsy. AVij ontleenen daaraan het navolgende «ij de voorloopige algemeene beschouwingen heeft men het ontwerp ge toetst aan een vierledig onderzoeken gevraagd zijn de gemeentebesturen bij hunne zelfstandigheidbij hunne wetgevende magt, bij bun huishoudelijk bestuurzoo wel als bij hunne betrekking tot de uitvoerende magt behoor lijk bewaard en gehandhaafd. Sommigen leden hebben op verschillende grondende zucht tot centra lisatie berisptals bewijs voerden zij aan dat aan den raad te weinigaan burgemeester en wethouders te veel was opgedragen terwijl het hoofd des bestuursvoorzitter van den gemeenteraadop zijne beurt te zeef van het centraal gezag was afhankelijk gemaakt. Nog werd gewezenop het onderzoek der geloofsbrieven dat niet aan den raad wordt overgelaten; op de briefwisseling der gemeenten onderling; op de instructie van secretaris en ontvanger bij al v elke onderwerpen, bemoeijingen en inmenging van Ged. Staten zijn voorgeschreveneven weinig door de grond wet gewildals uit haren aard tot den werkkring dier collegiën behoorende. Deze redenen werden met nadruk door verre de meeste leden tegengespro ken. Zij herinnerden hoe reeds voorlang onze uitmuntends te siaatslieden meer klem bij de hooge regering hadden willen brengenhoe eene krachtige hand van het centraal bestuur ook wel met het oog op den lagen census maar allereerst in bet belang der ingezetenen zeivenheilzaam en noodig wasboe vaak men vroeger had aanschouwd dat de regering geen stedelijk bestuurdat tegenstand boodkon te regt zetten. Niemand zou wel bcwe- rendat de grondwet disharmonie had willen brengen in de onderdeden van den staatuit een administratief oogpunt was de geregelde gang van zaken niet mogelijkzoo men zelfstandigheid in dien zin wilde uitleggendat daar onder volstrekte onafhankelijkheid was te verstaan. De strijders van het ontwerp hadden zich bloot bij afkeuring der regeringsvoorstellen bepaald, zonder met juistheid op te geven hoe het noodige toezigt dan was te regelen. Onbehoorlijke inmenging van bet algemeen bestuur in plaatselijke en gemeen telijke aangelegenheden werd ook door de voorstanders der regerings-voorstel len niet verlangdmaar zij konden niet toestemmen dat of de voorschriften omtrent bet vereenigen en splitsen van gemeenten, óf de grenzen aan plaat selijke willekeur in het heffen van belastingen gesteldóf ook het stelsel

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1