LEYDSCHE COURANT VRIJDAG, 28 MAART. BINNENLANDSCEIE BEMETEN. BUITENLANDSCIIE BEMGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt vit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f12 in liet jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 27 Maart. Het corps militaire geneeskundigen zal voortaan bestaan uit: 1 Inspec teur, chef der dienst (Luit.-Kolonel); 8 eerste Officieren van Gezondheid (Ma joor); 24 Officieren van Gezondheid lste kl. (Rapt.); 100 Officieren van Ge zondheid 2<lc en 3|1|; kl. (lste cn 2dc Luits.) De bezoldigingen zoowel der Hoofdofficierenals der subalterne Officieren van Gezondheidzouden volkomen gelijk gesteld wordenzoo als die aan andere wetenschappelijke corpsen van liet leger (Genie, Artillerie en grooten Staf) zijn toegekend. Met de pharma- ccutische en veterinaire dienst zou de verhouding van Luit. tot Kapt. op de zelfde leest geschoeid worden, als voor de Officieren van Gezondheid der 2de en 3de kl.dat is, als 4,'. tot 1. Bij de Inf. staat die verhouding als 2,"^ tot 1. Yan boord der Delta, Kapitein Frans, te huis hehoorende te Dordrecht, wordt in dato 5 Nov. 1850 gemeld, dat die bodem de reis van Plymouth naar Port Adelaide, (Z. O. Australiën) in 88 dagen heeft volhragt, en allen zoowel het groot aantal passagiers als de manschap, aldaar in den hesten welstand zijn aangekomen. Men stond verwonderd over de ontwikkeling de zer hij ons nog zoo weinig bekende kolonie, zijnde deze havenplaats sedert 18 maanden van inwoners verdubbeld. De landontginnersdie er met eenig ka pitaal aankomen, vinden aan den wal terstond kleine houten huizen, die ze per week huren, tot dat zij de plek hunner nederzetting liebhen bepaald, en aldaar bun verblijf hebben ingerigt. Voor alle ambachtslieden is er werk in overvloed, en wordt van 7 tot 10 Engelsche schellingen per dag hctaald, terwijl men er voor 10 a 12 Engelsche schellingen per week, liet onderhoud kan hekomenook boeren-arheiders zouden daar overvloedig werk en ruime buur kunnen vinden. Het climaat schijnt er vrij gezond. De rivieren in Duitschland zijn in de laatste dagen onverwachts zeer aanmerkelijk gerezen. Het rivier water is ook hier te lande sterk gewassen; den 24stcn zijn door het bezwijken der kaden, de velden in de nabijheid van 's Hertogenhosch ondergeloopen. 'sGRAVENHAGE, 27 Maart. Z. M. is heden naar het Loo vertrokken, en zal waarschijnlijk 8 a 10 dagen aldaar verhlijven. Z. M. heeft gewezen van de hand het verzoek door het Hoofdbestuur van de broederschap der Notarisseningediend om bet Koninklijk besluit van 18 Januarij 11. buitenwerking te stellen. De bezwaren bij dat verzoek schrift aangehaald, moeten ongegrond wezen. Men verneemt dat Z. M. mildelijk heeft bijgedragen tot de bijeenzame- ling van geldenwaarvoor het bestuur der afdeeling voor het patronaatver bonden aan het gesticht van Montfoort, arme verwaarloosd wordende kinderen naar dat gesticht zal opzenden, ten einde aldaar verpleegd en onderwezen te worden en eene Christelijke opvoeding te erlangen. De Minister van Marine zal Vrijdag geen gehoor verleenen. Den 24sten is de Baron de Geer, laatstelijk zaakgelastigde van Zweden cn Noorwegen in Nederland, uit deze residentie naar Stokholm vertrokken. Alhier is aangekomen de Heer Vcttersteddie ter vervanging van den Baron de Geer, als Secretaris van het Gezantschap van Zweden en Noorwegen bij ons hof zal werkzaam zijn. Tiveede Kt timet* der Staten-f* e neraal. Zitting van Woensdag 26 Maart. In deze zitting is ingekomeneen wets-ontwerp tot invoering van het stel sel van eenzame opsluiting ten aanzien van enkele straffen een tot intrek king van art. 14 der wet van 12 Julij 1821 betrekkelijk de heffing van pro vinciale opcenteneen betxekkelijk den afstand van domeinen tot oprigting van eene landbouw-school te Borculo; en een tot herziening der wetgeving op het regt van patent. Door de Commissien is verslag uitgebragtomtrent het wets-ontwerp tot re geling der reis- cn verblijfkosten van de Provinciale Staten. De beraadslagingen over dit ontwerp is bepaald op Maandag aanstaande. De vergadering beeft met 49 tegen 10 stemmen besloten tot het in nadere overweging nemen van het voorstel van drie leden der Kameromtrent het verleenen van schadeloosstelling aan de leden der voormalige Eerste Kamer. Tegen liebhen gestemd de Ileeren ZylkerReindersde Lom de Bergde Poor ter, van Eek, Wcsterhofl', van WylickHengst, L. D. Storm cn van Walchrcn. Bij de beraadslaging over het wets-ontwerp tot regeling van de verjaring der straffen wegens drukpers-delicten heeft de Heer Poortman een amendement op het eenig artikel voorgesteld. De vergadering heeft beslotenomalvo rens met de behandeling van genoemd wets-ontwerp voort te gaan, dat amendement in de afdeelingen te onderzoeken. Een voorstel van den Voorzitter om de vaststelling van den rooster van aftreding der leden op Maandag aanstaande te doen plaats hebben, heeft tot vrij langdurige beraadslagingen en tot verschillende tegenvoorstellen aanlei- ding gegeven. Over het voorsteldat eerst in omvraag werd gebragtvan den Heer Lotsy namelijkdat strekte om de vaststelling van den bedoelden rooster voorloopig onbepaald uit te stellen, hebben de stemmen gestaakt, zoo dat de nadere behandeling der zaak tot eene volgende vergadering is uitgesteld. Door de Commissie voor de Verzoekschriften is omtrent eenige adressen verslag uitgebragt. AMSTERDAM, 24 Maart. Bij het Athenaeum Illustre alhier, zijn in October 1850 als studenten in geschreven: Ilegtsgel. 59, Medicijn. 20, Theologie 36, Letteren 12, Phil. Nat. 4; Kweekelingen aan de onderscheidene Seminarien, die tevens op de rol der studenten aan het Athenaeum zijn ingeschreven 18, te zamen 149 studenten. Hierbij komen: kweekelingen aan de onderscheidene Seminarien, die niet op de rol der studenten zijn ingeschreven, maar toch de lessen der Hoogleeraren aan het Athenaeum Illustre plegen bij te wonen 7; kweekelin gen aan de Clinische scbool 63. Alzoo in het geheel 219 studenten en kweekelingen, die gebruik maken van het onderwijs, dat aan het Athenaeum Illustre wordt gegeven. Voor den opbouw eener kerk voor de Protestantsche gemeente te Troyes departement Aube in Frankrijk, is bij den Predikant der Walsche gemeente alhier, Cliavannes, ingekomen ƒ761.70, welke gelden bereids door dien Heer zijn overgemaakt. Men schrijft ons uit 's Gravenhagedat de blijde verwachting waarin de Koninklijke familie en de natie, ten aanzien van den toestand van II. M. de Koningin verkeert, gegrond is. De lieer Dr. Vinckhuizen, die II. M. naar Stuttgart vergezelde, is Zondag jl. te 's Gravenhage teruggekomen. (Amst. Cour.) NIJMEGEN, 25 Maart. De werkzaamheden ter voorbereiding der Gaz-verlichting alhier worden door de Ileeren D. A. Schretlen Comp., met de meeste kracht voortgezet zoo aan hunne fabriek zelve als in de huizen der particulieren. Nog moe ten slechts weinige pijpen in drie afgelegene straatjes gelegd wordenterwijl de candelabres en branches voor de stadsverlichting reeds overal geplaatst zijn zoodat het te voorzien is datzoo niet den eersten Meidan toch in den loop dier maandonze stad het voorregt der Gaz-verlichting zal kun nen waarderen. ARNHEM, 25 Maart. De leden der Doopsgezinde kerk alhier hebben het voornemen eene ge meente te stichten. - In de Bakkerstraat hebben de Christelijke Afgeschei denen een huis aangekocht, hetwelk tot kerk zal worden ingerigt, en waar aan zij tevens eene school zullen verhinden, ten behoeve hunner studerende jongelingen. ENGELAND. LONDEN, 25 Maart. In de berigten uit Londen van den 17lIcn hebben wij melding gemaakt van een verzoekschrift door den Ileer Berkeley aan het Lagerhuis ingediend, ten aanzien van zijne stiefdochterdie in een klooster zou zijn opgesloten ge worden, cn wier bezittingen groot omstreeks 80,000 ingevolge de veror deningen van dat klooster, aan de kerk zouden vervallen. Thans wordt medegedeeld, dat die zaak voor het hof van Kanselarij is gehragt, en dit hof daarover eergisteren uitspraak heeft gedaan. Uit de stukken is geblekendat zekere jonge Dame van deftigen huize, Augusta Talbot genaamd, nicht van Lord Shrewsbury, aan wiens zorgen en die zijner echtgenoot zij was toever trouwd, met oogmerk dal zij hen op eene buitenlandsche reis vergezellen

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1