m?ITEM,AftDSCIIE BEPJG TEX. BlïfiElLilB. LONDEN, 21 Maart. Aan den Aartsbisschop van Canterbury is door Lord Ashley aan bet hoofd ecner deputatie, een adres aangeboden met bijna 240,000 handteekeningen van Protestantsche geestelijken en leeken, waarin gevraagd wordt, dat de misbruiken worden weggenomendie in de Staatskerk waren ingeslopenom dat door deze de Paus misleid was ten aanzien van den waren toestand der Engelsche kerk. De Aartsbisschop heeft den inhoud van het adres goedge keurd en verklaard, dat ecne onbewimpelde en standvastige verdediging der waarheden van het Evangelie, het stevigste bolwerk was van het Protestan- tismus. De geschillen, die betrekkelijk de toewijzing van ruimte aan de Tentoon- stellers van verschillende natiën ontstaan waren, zijn tot aller genoegen ge schikt. De Commissie meldt, dat de vloer van het gebouw op den 2den April voltooid moet zijn, en dat na dien tijd geene goederen dan die, welke draag baar zijn, kunnen worden aangenomen. Alle wagens of voertuigen moeten alsdan buiten bet gebouw blijven. Onder de voorwerpen uit Amerika gezonden, behoort een prachtige dood kist die men luchtledig kan maken, ten einde het daarin neder te leggen ligehaam voor bederf te bewaren; thans bevat de kist eenvoudig een bloem ruiker in de nieuwe wereld geplukt, die nog al zijne frischheid bezit. Om zich een denkbeeld te maken van het grootsche, waardoor het ge bouw der tentoonstelling boven vele andere reusachtige gebouwen van vroege- rcn en lateren tijd uitmuntdienc het volgendeDe hoofdbedoelingen in het bouwen warenom het hechte met het sierlijke en zuinige te vereenigen. Het bestek moest derhalve even oorspronkelijk zijn, als bet plan dat er aan leiding toe gaf. Voor de toekomst stelde men zich voor, het geschikt te kunnen maken tot eene tentoonstelling van planten, opdat men alzoo zoude hebben een wintertuinwaarin eene gematigde temperatuur hcerschte. Om zoodanige uitkomst te verkrijgen, was ligtheid een eerste vereischte. Het gebouw is dan ook inderdaad niets anders dan eene reusachtige volière. De groote boomen van Hyde-Park, die in het gehouw besloten zijn, gelijken op dwergjesin een Chinecschen tempelgeplaatst. Chineeschziedaar het ware karakter van het gehouw der tentoonstelling. Wil men zich overtui gen men plaatse zich slechts aan een der uiteindenmen bescliouwe die dunne kolonnade en die uitgestrekte gaanderijen. Indien men het gebouw tot wintertuin wenscht ingerigt te zien, dan zal het later onder den grond door verwarmd moeten worden. Men zal ook met het oog op het tegenwoordige doel van het gebouw te zorgen hebben voor eene behoorlijke doorstrooming van vcrsche lucht waaraan tot dusverre bijna niet gedacht is en hetwelk toch vooral bij de mogelijke hitte in de maanden Junij en Julijeen punt van het grootste gewigt is. - Eergisteren zijn G3 Ilongaarsche en Poolsche vlugtelingen voor rekening van het bestuur te Liverpool naar Amerika vertrokken. De nog aldaar te ruggebleven Ilongaarsche uitgewekenen, verkeeren in een treurigen toestand. De inwoners hebben eene inschrijving ten hunnen behoeve geopend. Te Plymouth is gisteren het schroefstoomfregat Sans Pareil van 80 stuk ken te water gelaten. Sir James Brooke, Gouverneur van Laboan, was te Singapore aangeko men en zou zich wegens den slechten staat zijner gezondheidnaar Engeland begeven. BELSIE. BRUSSEL, 23 Maart. De Commissie der Kamer van Vertegenwoordigers, belast met het onder zoek der vet tot oprigting van eene kas, die onder opzigt der Regering, op vast goed voorschotten zal doenheeft haar verslag uitgebragthetgeen strekt tot aanneming der voordragt met eenige wijzigingen. Deze kas zal, naar men meent, voor het landbedrijf zeer nuttig zijn. Het eerste voordeel dat men daarvan verwachtis dat eene schuld van 800 millioen fr.rentende 4£ tot 6 pCt.die op den grondeigendom alhier drukt, zal worden geconver teerd in eene schuld van 4 pCt.daar alle tusschenpersonen tusschen de geld schieters en geldleeners door de instelling dier kas verdwijnen. Het Amerikaansch fregat Atlantic is den 19<ten met 208 landver huizers, van Antwerpen naar Nieuw-York vertrokken. Eerstdaags zal ook het fregat Peter Hattrick met landverhuizers derwaarts stevenen. FRANKRIJK. PARIJS23 Maart. Het aantal leden der orde van het Legioen van Eer, bedroeg den 30sten Nov. 1850 51,706, waarvan 17,064 tractement genieten. De Bank heeft ruim 20 millioen aan goudstukken naar de Schatkist doen overbrengen voor de betaling van de halfjarige rente der 5 pCt.welke heden begint. De Schatkist zal gedurende de eerste 8 dagen reeds meer dan van het bedrag van het halfjaar voldoen. De Heer Miller, Bibliothecaris der Nationale Vergadering heeft een ge deelte van het belangrijk werk van Origenesnamelijk de 7 laatste boeken van zijn werk ter wederlegging van de Ketters, gevonden en in het licht gegeven. Het was vervat in een Grieksch handschrift door Mynas in 1842 in Frankrijk gebragt. PRÜISSM. BERLIJN, 22 Maart. De onderhandelingen met Oostenrijk ter regeling der gemeenschappelijke' belangen in betrekking tot eene algemeene Duitsche vereeniging kunnen tot nog toe, maar tot geen bepaalden uitslag geraken. Oostenrijk wil zijne niet Duitsche Staten er in laten deelen; Pruisscn bevreesd voor dat overwigt, zoekt in afwisselend voorzitterschap cn duidelijke omschrijving van ieders magt en der betrekking der kleinere statengenoegzame waarborgen voor zijne eigene zelfstandigheid tegen den mogelijken invloed van Oostenrijk met die Statenwelke geheel aan hetzelve onderworpen zijn of althans grooten- deels afhankelijk. Hier komt nog bij dat Frankrijk en Engeland van zulk eene vereeniging, waarin Oostenrijk met al zijne niet Duitsche Staten zou worden opgenomen, niets willen weten, terwijl beide Oostenrijk en Pruissen, de schikkingen omtrent een algemeen Duitsch verbond als eene zaak willen beschouwd hebben die enkel Duitschland aangaat. Men zegt dat Pruissen in de volgende week een antwoord zal zenden op de laatste Nota van Oosten rijk, terwijl morgen tot dat einde een Ministerraad zal worden gehouden. II. M. de Koningin der Nederlanden is den 18den 's namiddag ten 3 ure per extra stoomboot, te Mannheim aangekomen. Op de landingsplaats wapper den de vlaggen der Rijnoeverstaten, alsmede de Wurtembergsche en Duitsche. II. M. werd door de Groothertogin Stephanie ontvangen, die haar naar het Hotel zum Pfalzer Hof vergezelde, waar alles voor de ontvangst der Koningin was voorbereid. II. M. zou den 22stcn bare reis naar Stuttgart en vervolgens naar Italië voortzetten. De Hoogleeraar in de Grieksche taal te Jena, F. G. Hand, is in den ouderdom van 65 jaren overleden. -De Spaansche Generaal Cabrera zal zich in Gotha, en de weduwe van Lodewijk Philips, op het slot Rosenau bij Koburg vestigen. Ij IIX E 52 ES ÏT EL Cl. Zeer onverwacht is dezer dagen de Baron Rzikovski, Majoor der Oosten- rijksche Genie, als gevolmagtigde der honds centrale commissie alhier ver schenen, om de vestingwerken en het artilleriewezen in oogenschouw te ne men. Dit heeft des te meer bevreemd, naar mate niets van dien aard sedert jaren heeft plaats gegrepen. Men vermoedt dat dit te zamen hangt met het planom do bezetting door Oostenrijkse])e troepen te versterken. Van den Heer Willmar, die nog in Dresden vertoeft, werd niets gehoord. De jongste berigten uit Dresden, waar intusschen de meeste gevolmagtigden weder te ruggekomen zijnluiden eenstemmig dat de conferenticn hoogst waarschijnlijk nog voor het einde dezer maanddefinitief geslotenen de onderhandelingen wegens de organisatie des Duitschen bonds in Frankfort zullen voortgezet wor den. Het schijnt, dat het bedoelde oogmerk in geenerlei opzigt is bereikt. Oostenrijk wil gcene concession doenen Pruisscn volhardt in den eisch om deel te hebben aan het Voorzitterschap. Men gelooft echter, dat voor het uiteengaan der gevolmagtigden, Prins v. Schwarzenberg nog eene reis naar Dresden zal ondernemen. B E U E R EX* MUNCIIEN, 21 Maart. De Koning van Griekenland zal binnen kort deze stad verlaten en naar zijn Rijk terug keeren, door zijnen broeder Maximiliaan tot Triest vergezeld, waar zij hunne zuster, de Hertogin van Modena, zullen ontmoeten. De policie alhier heeft eene werkplaats ontdekt, waar Oostenrijksche banknoten werden nagemaakt. De schuldige, die gevangen genomen werd, hing zich in den kerker op door middel van zijn halsdoek. «OSTEYRMK. WEENEN, 20 Maart. De Ilongaarsche oud-behoudende partij weigert voortdurend aan het te genwoordige bureaucratische centralisatie-stelsel deel te nemen, en slaat elk aanbod van de regering daartoe af. Men wilde sommigen hunner tot leden van den Rijksraad benoemendoch te vergeefs. Zij willen niet in de staats dienst treden zoolang een Duitscher Stadhouder van Hongarye is. In het midden van April zal de Aartshertog Ferdinand Maximiliaan de reis naar Amerika aanvaarden; hij is heden naar Praag vertrokken om van Keizer Ferdinand afscheid te nemen. De Hof- en Staats-Arcliivarius Kaltenbach en Professor Geyer zullen hem op zijnen weg vergezellen. Eene aardbeving heeft de stad Levissiop het eiland Rhodusmet 1500 huizen vernield. CHINA. Particuliere berigten uit Cantonloopende tot 28 Januarijbehelzen het volgende: De Heer Giitzlaff, zijne echtgenoot en Mej. AVakker, zijn met de November-maal te Hongkong aangekomen. De Claudius Civilis moet te Canton eene belangrijke reparatie on dergaan. Den 6dcn Januarij was te Amoy een Engelsch onderdaan, te Singapore uit Chinesche ouders geboren, en als zoodanig den 2deu Maart 1850 in het register van het Engelsch consulaat ingeschreven, op hevel van de Cliinesche autoriteiten in hechtenis genomen, beschuldigd van een der hoofden te zijn eener vereenigingbekend onder den naam van de Hoie of het Kleine Zwaard. Op den eisch tot uitlevering door den Engelschen Consulwerd geantwoord

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2