LEYDSCHE WOENSDAG, 26 MAART. BINNENLAND SCIIE BERÏGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt vit Zaturdug Avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEY DEN25 Maart. Z. M. de Koning van Pruissen heeft onzen stadgenoot, den Hoogleeraar C. L. Blume, tot erkentenis van zijne wetenschappelijke verdiensten, be noemd tot Ridder der orde van den Ilooden Adelaar 3de klasse. Deze be noeming dagteekent reeds van Augustus 1850. Eene inzage in het Programma van het Concerthetgeen de Heer N. J. Wetrcns op den 26sten dezer voornemens is hier ter stede te gevengeeft ons hij voorraad de overtuiging, dat hetzelve aan onze kenners en liefhebbers der muziek een buitengewoon genot zal verschaffen. Wij herinneren ons niet, dat er hier ter stede, op eenen avond, een zoo aanzienlijk getal uitstekende kunstenaren als op voornoemd Programma opgeteekend zijnzich hebben laten hooren. De Heeren Zeiler en Dahmen zijn reeds gunstig hij ons hekend, en het buitengemeene talent van den lieer Höselheeft binnen kort her haaldelijk de bezoekers van onze geslotene Concerten in verrukking gebragt. Mejufvr. Valetoneerste Zangeres der Koninkl. Opera te 's Gravcnhage behoort onder die Zangeressenwelke steeds een talrijk publiek aantrekten de elfjarige Violist Rancherayeheeft hier te lande zoo talrijke lauweren ingeoogsten is zoo gunstig ontvangen door de verschillende leden der Ko ninklijke familie dat hij verder geene aanbeveling noodig heeft. Wij heb ben dan deze regelen ook alleen met het doel geschrevenom onze Stadge- nooten op het genothetgeen hen op den avond van den 26stcn dezer zal wachtenopmerkzaam te makenen hen uit te noodigenhet hunne daartoe bij te dragen dat de Heer Wetrens aangemoedigd wordeook in de toekomst aan zijne Concerten die belangrijkheid te kunnen geven, die zij tot nog toe gehad hebben. Ingezonden Gisteren middag is aanbesteed het weder opbouwen der afgebrande Fabriek van de Wed. Parmentier Zonenwelk werk is aangenomen door den Heer L. J. Planjer, alhier, voor de som van ƒ4,838. De Curatoren der Latijnsche school te Brielle hebben ter kennis van belanghebbenden gebragt, daar tegen den lsten September de betrekkingen van Rector met eene jaarwedde van ƒ1000, en van Leeraar in de Reken kunde enz., met eene jaarwedde van ƒ600, open vallen, zich ter vervulling dier betrekkingen voor den lsten April aan te melden, onder franco brieven aan het adres van den Voorzitter van het Collegie van CuratorenMr. L. Plooster. In de Nederl. Stoompost leest men het volgendeMen volgt thans in sommige Geldersche streken eene nieuwe wijze van bestrating. Deze we gen noemt men paaltjes-wegenwijl zij vervaardigd worden door het gebruik maken van dennen paaltjes of blokjes, welke ter lengte van ongeveer een' voet worden afgezaagdterwijl zij omstreeks een palm diameter hebbenen tot bestrating van wegen in plaats van steenen gebezigd worden. Men heeft voor een paar jaren, in de nabijheid van het dorp Varsseveld, met deze wijze van bestrating, als gevolg van eigene vinding eene proef genomen, ter lengte van eenige ellen welke proefneming derwijze heeft voldaandat het gemeentebestuur van Wisch in de afgeloopene week reeds eenen zoodanigen weg heeft aanbesteedloopende van Terhorgover Varsseveld naar Aaltcn. voorkeur schijnt men zich van zoodanige dennen te bedienen, welke wei- nig groeijenwaardoor het hout eene meerdere vastheid en daardoor eene meerder soortelijk gewigt heeft, liet gebruik maken van dennen tot het aanleggen der w egenbelooft een nieuw voordeel aan den houtteeltals een voornaam deel van den landbouwwijl genoemde boomsoorten thans alhier lage prijzen doen, en het te vreezen staat, dat dezelve nog lager zullen da len, door de menigvuldige aankweeking, vooral op de heidevelden. Bij de Geneeskundige Faculteit der Hoogeschool te Utrecht, is op de door haar uitgeschrevene prijsvraag ingekomen één antwoordmet het motto Es hommt hier nicht au nuf den Wertli der Materieenz.; welk ant woordofschoon aan hetzelve de gouden medaille niet kon worden toegekend, evenwel een loffelijk getuigschrift is waardig gekeurd, weshalve de schrijver is uitgenoodigd zijnen naam aan de faculteit bekend te maken. 's GKAVENHAGE24 Maart. Z. M. heeft den Heer Mr. J. F. W. van NesVice-President van den Raad van Ned. Indië, benoemd tot Commandeur der Orde van de Eikenkroon. Op den 18lleD dezer is door Z. M. in bijzonder gehoor ontvangen den Heer Luitenant-Generaal von MansbacbBuitengewoon Gezant en Gcvolmag- tigd Minister van Z. M. den Koning van Zweden en Noorwegen bij ons Hof. Te dier gelegenheid is door den Gezant aan den Koning overhandigd een schrij ven van zijnen Souverein, strekkende ter aanbieding aan Z. M. van de Noor- weegsche orde van St. Olaf, vergezeld van de versierselen dier orde. Bij Zr. Ms. besluit van den 21sten, zijn hij het Departement van Marine bevorderdtot Referendarissende Hoofd-CommiesenJ. II. Padtberg en J. II. Commijs; tot Hoofd-Commiesen, de Commiesen: J. T. Jullien, II. E. Morrien en J. Z. Burnet, deze drie laatsten zonder verhooging van jaarwedde. Z. M. de Koning vertrekt morgen, na afloop der audiëntie, naar het Loo. De Minister van Finantiën heeft van een' onbekendeonder het post merk Rotterdameen bankbillet van ƒ100 voor de schatkist ontvangen. Doorliet Departement van Binnenl. Zaken is aan den Heer G. de Waal Fabriekant te Utrecht, onder zekere voorwaarden vergunning verleend tot wederopzeggen toe, tot het aanleggen van eene schroefsloombootdienst van Amsterdam over Weesp naar Utrechtlangs de rivier de Vecht. Gisteren namiddag is alhier geveild, het Buitenverblijf Boschlustge sticht door wijlen den Gouverneur-Generaal van den Boschaan het Bezui- denhoutthans toebehoorende aan II. M. de Koningin-Moeder. De Heer J. W. van der Schoor is voorloopig kooper a ƒ25,000; de verkoop is bepaald op Maandag, den 31sten dezer. ROTTERDAM, 24 Maart. De Heer J. G. Grebe Jr. alhier, heeft een beker in zilver met zeer kunstig drijfwerk voor de groote tentoonstelling vervaardigden de eer genoten om dit kunststuk bij Z. M. den Koning te vertoonendie het met genoegen en voldoening voor den kunstenaar heeft beschouwd. Eene bouwmanswoning met ruim 78 bunders Bouw-, Wei- en Bosch- land onder Oostvoorne en Natersis den 12den dezer voor rekening van den Kroonprins der Nederlanden aangekocht. AMSTERDAM, 24 Maart. Door den Heer Wertheim wordt uit Madrid dato 16 dezer gemeld, dat in de vergadering der Commissieop dien dag te houdende Heer Llorente met nog een ander lid er op zullen aandringendat aan de coupons eene be tere regeling worde gegeven en dat zij zelfs tegen het plan van den Minister zullen protesterentenzij hij verklare en voor zijne rekening neme dat zijn voorstel door de buitenl. schuldeischers zal worden aangenomen. Door den Heer Weisweiler is intussehen zoo mondeling als schriftelijk aan den President van het Ministerie namens het Engelsche Committé verklaard, dat zonder wijziging zij het bepaaldenimmer zullen aannemen. De Minister heeft in het hierover met den lieer Weisw eiler gehouden mondgesprek evenwel hardnekkig elke wijziging blijven weigerenverklarende daarvan zelfs eene kabinets kwestie te zullen maken. Handelsbl DEN HELDER, 21 Maart. Onder het lossen van de gewone salutschotenarriveerde heden namiddag uit Oost-Indië op dezer recde 's Lands korvet Argo, onder bevel van den Kapt. ter Zee C. van der Hart. Gisteren is alhier van Harderwijk aangekomen een detachement koloniale troepen, hetwelk is ingescheept aan hoord van de Vijf Gebroeders, Kapt. P. Dekker. LEEUWARDEN21 Maart. De longziekte blijft hare verwoestingen onder den veestapel in dit gewest aanrigten. In de afgeloopene week is wederom dien ten gevolge last gegeven 73 runderen te dooden; zijnde dit het hoogste cijfer, dat, gedurende het in werking zijn der ten deze betrekkelijke reglementen, nog is bereikt geworden. Het totaal der afgemaakte runderen sedert den aanvang van dit jaar bedraagt bereids 574. Te Groningen is den 20sten dezer overleden de gepensioneerde Generaal- Majoor EversProv. Commandant van Groningen en Drenthe tot in 1839. MIDDELBURG, 21 Maart. Gisteren heeft alhier de openbare verkooping plaats gehad van 314 bunders schorgrondengelegen ten zuiden van de Maria- en Reigersbeigsche polders eiland Zuid-Beveland. Dezelve zijn gegund geworden aan den Heer Geldof, te Gent, voor eene som van ƒ110.000.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1