gende, ingeval elke Bisschop de bevoegdheid had om zich te bemoeijen met de inwendige administratie der andere kerspelenhet Bisschoppelijke gezag weldra geheel zou zijn vernietigddatdaar de Bisschop van Chartrcs hem het belijden van verderfelijke dwalingen en leerstellingen toeschrijft, de inbreuk, welke daardoor wordt gemaakt op het kerkelijke gezag, 'twelk hij geregtigd is in zijn kerspel uit te oefenenhet uit het oog verliezen van allen eer bied voor zijne waardigheid als hooggeplaatst kerkvoogdeindelijk dat het daaruit voortvloeijende schandaalhem niet veroorloven om het stilzwijgen te bewaren, hoezeer hij dit wenschte, uithoofde van de hooge jaren en de deugden van den hem ondergeschikten geestelijke; en hij alzoo den brief van den Bisschop van Chartres aan het oordeel van het Prov. Concilium onderwerpt, 't welk in den loop van dit jaar alhier vergadert. Men zal proeven nemen met het leggen van Gutta-Perclia-buizen om het water door de straten te leiden. g» SI ESSEX. BERLIJN, 19 Maart. Het afgebrande gebouw der Eerste Kamer zal weder spoedig opgebouwd worden en wel geheel uit ijzer en steen hetgeen niet meer geld en tijd zal kosten dan van hout en steen. De Rhijn heeft nagenoeg den lagen waterstand bereikt van het voor jaar van 1845 die werd toen wel door zeer hoogen waterstand afgewisseld maar thans kan dit het geval niet zijn omdat er dezen winter zoo weinig sneeuw is gevallen. Als dit niet vergoed wordt door zware regens voorziet men veel oponthoud voor de scheepvaart. De staatsschuld in Saksen is sedert 1843 met 43,500,000 thalers vermeerderd waarvan bijna 14 millioen gebezigd is tot het aanleggen van spoorwegen. OOSTEKiiyR. WEENEN, 17 Maart. De zittingen der Gemeenteraad te dezer stede zullen voortaan in het openbaar worden gehouden. Echter zullen alleen volwassene en welgekleede personen worden toegelatenen het rooken is verboden. De toegangkaart tot het bezoeken der beurs is aan een 30- of 40-tal personen ontnomen. De bekende Hoogleeraar in de Anatomie en Pathologie, Czermak, is dezer dagen overleden. Volgens de dezer dagen uitgekomene statistieke tabellen voor de Oost. monarchiebedraagtnaar de naauwkeurigste opgavendc geheele uilgestrekt heid van de Oost. monarchie, waarvan Hongarye met de nevenlanden en een gedeelte van Galicië nog niet opgemeten is, 12,124 geogr mijlen, waarop in het begin van 1848, 5,122,471 huizen stonden met 38,333,000 inwo ners. In 1846 bedroeg het geheele aantal paarden ongeveer 2,850,000, het hoornvee bijna 8 millioen en het getal schapen meer dan 34£ millioen stuks. Ten opzigte van de nijverheid staan Beneden-Oostenrijk, Bohemen, Lombardye en Vcnetie vooraan; Hongarye en Gallicië komen bijna niet in aanmerking. ©ENEMAKKEN. Z. M. heeft tot Minister van Sleeswijk benoemd, den Geheimraad von Tillischwelke als zoodanig lid van het Ministerie zal zijn en stem en zitting in den Staatsraad hebben. Ofschoon hij aan het hoofd des bestnurs in het Hertogdom staat, zal hij te Kopenhagen zijn vast verblijf houden. Men maakt uit deze benoeming opdat de Koning overtuigd isdat Slees- wijk weder geheel onder zijn gebied staat. ©©ST-I1VISIE. De Javasche Couranten tot 29 Januarij 11. met de laatste landmaal aan- gebragt behelzen onder anderen de volgende nieuwstijdingen Den 7den Januarij was de Luitenant ter zee lstc klasse Hinlopen met het stoomschip de llekla van Soerabaya op vervolging van zeeroovers uitgegaan, die zich bij eilandjes in den omtrek van Madura hadden genesteld, en ont dekte, na dat men reeds met eene rooverspraauw was slaags geweest, wier ver volging men om 't gevaar der klippen had moeten opgevenden 10(len Ja nuarij 14 praauwendie men van wege de ondiepten alleen met vier booten kon aantastenwaarbij dc Luitenant ter zee Jordens ligt gekwetst werd doch, terwijl overigens het vuur der roovers over de hoofden der onzen heen ging, van deze vrij wat sneuvelden. Aan enteren viel met 24 Europeanen tegen 2 a 300 roovers niet te denkenen de eilanders die van de landzijde lien aanvielen, werden door hen op de vlugt gejaagd met verlies van 4 man en 2 stukken geschut. Doch inmiddels zochten de roovers een goed heen komen met gedeeltelijk verlating hunner roofschepen, waardoor de onzen een aantal deels nog geboeide slaven en roovers, die in den modder waren blij ven steken gevangen namen. De llekla vervolgde ze verder den 14den, en liet vijf verlatene praauwen verbranden en nam die van het opperhoofd met 64 riemen in tw ee rijen hoven elkander op het sleeptouw. Daarna is de llekla den 18dcn te Soerabaya voor anker gekomen'. In het verslag van den Vice-Admiraal van den Bosch wordt de Luitenant Hinlopen zeer geroemd over zijn voorzigtig beleid, waardoor hij zonder zijn volk roe keloos te wagende roovers zoo in vaartuigen als manschap en geschut een allerbelangrijkst verlies heeft toegebragtzonder dat van onze zijde een man is gevallen en slechts enkele ligt gekwetst zijn waartoe ook de Luitenant ter zee Collard door zijn bedaarden moed, aan het hoofd der ligtere door de Hekla uitgezondene vaartuigen, veel heeft toegebragt. 1 Voorts wordt de onderwerping gemeld in 't begin van Januarij van den muiteling Amir met een zijner broeders en twee aanhangers, waardoor de rust op Banka hersteld is. Den 29ste" December waren te Pontianak (Borneo 's Westkust) vijf Af gevaardigden der vijandige Chinezen aangekomendie voor zij het gouverne mentshuis intraden een st.uk roode zijde aan onzen vlaggestok bondener kaarsen bij zetten een reukoffer ontstakenknielden en baden't veen hunne schuldbelijdenis te kennen gaf, terwijl de voorwaarden hunner onderwerping den 20stcn Januarij nader zouden worden geregeldterwijl het inmiddels gebleken is, dat hunne krijgsmagt zich reeds, uithoofde van velerlei gebrek, had teruggetrokken. Zoodat er thans een wapenstilstand bestaatbehoudens de blokkade die van onze zijde wordt gehandhaafd. Ook in de Spaansche bezittingen der Manilla's zijn vijf welbemande en toegeruste oorlogschepen ter tuchtiging van de zeeroovers uitgerust. Bij besluit van den Gouv.-Generaal is bepaald, dat te Soerabaya twee Predikanten zullen gevestigd zijn ieder op een jaarwedde van ƒ6000 in plaats van een a 6000 en een a ƒ4800, zoo als vroeger was bepaald. Een tweejarig verlof is verleend aan den Predikant te Batavia N. Pluim Mentz, tot herstel zijner gezondheid. - Eervol ontslag is verleend aan den Heer President der algemeene Reken kamer P. Jeekel. Verder zijn nog de volgende berigten met de overlandmaal aangebragt. De inkomende en uitgaande regten op Java en Madura hebben over het geheele jaar 1850 zuiver opgehragt 5,068,527.38zijnde 776,759.14 en ƒ110,416.19 meer, dan over de jaren 1848 en 1849 verkregen is. Bij de Regering waren overwegingen hangende, om na de geheele her stelling der rust op Banka eene geregelde expeditie tegen de zeeroovers van Linga, Billiton en Magindanao uit te rusten. De muiteling Amir op Banka is den 22sten Januarijvergezeld van eenige zijner aanverwanten, met het stoomschip Onrust naar Batavia gevoerd, ter beschikking van dc regering. Na zijne onderwerping hebben zich nog eenige andere muitedingen overge geven terwijl door hunne aanwijzing nog verscheidene vuurwapenen in onze handen vielen. Omtrent de verwikkelingen met de Chinezen op Borneo, deed de han delwijze der bovengenoemde afgevaardigden vermoeden dat het den meerver- mogenden Chinezen laatstelijk opregt mcenens was, om onze souvereiniteit weder te erkennenalthans was het verschil met hunne vroegere houding tijdens hunne zoogenaamde handelingen tot onderwerping, zoo groot, dat daaruit kan worden afgeleid, dat daaraan toen niet met ernst door hen werd gedacht. De vrijhaven van Makassar nam zeer in bloei toe. Men zag verlangend uit naar de in werkingstelling van de stoomdienst van de Heeren Cores en de Vries te Rotterdam. C1IIIA. De Chinesche dagbladen bevestigen de tijding van het overlijden van den Commissaris Ling. Kei-sing was aan het Hof des Keizers in ongenade ge vallen; zoo het heette, omdat hij de Europeanen te veel scheen te bevoor- deelen. Men was beducht voor een nieuwen opstand in die provinciën, in welke de rust onlangs gestoord was geweest. De staat der gezondheid van de troepen op Hong-Kong is verbeterd. Te Shanghae was eene zamenspanning van sluikers ontdekt, die op eene zeer groote schaal was ingerigt. Volgens het Engelsch dagblad dat te Hong-Kong wordt uitgegeventhe Overland friend of Chinazouden de zendelingen van het Londensche Genootschap in het binnenste van China, 350 mijlen ten westen van Pekin, een merk- waardigen volksstam hebben ontdekt, welke de Israëlitische godsdienst belijdt en omtrent welke genoemd blad het volgende mededeelt: Deze stam werd reeds voor meer dan een eeuw door de Jesuiten bezocht, die aldaar eene groote synagoge of tempel vonden. [De Jesuit Paulo Gozani heeft dien beschreven]. Men vond dien thans zeer vervallen met kapellen ter eere der aartsvaders, die de arme Joden thans tot woningen gebruikten. Het heilige der heilige was nog ongeschonden en bevatte twaalf rollen van scha- penparkament ter legtc van 30 en ter breedte van 2 a 3 Engelsche voeten (van drie palmen Neder!.). Sedert 50 jaren is er geen Rabbi meer en geen Jood in de provincie Khi-Foeng-Toe die een woord Hebreeuwsch kan lezen. De besnijdenis is in onbruik geraakt en welligt zal er binnen eenige jaren weinig spoor van de Israëlitische godsdienst meer te vinden zijn. De reizigers hebben de Hebreeuwsche opschriften opgeteekenddie zij aan de wanden vonden en een teekening van den tempel medegebragtalsmede acht Hebreeuwsche handschriften met gedeelten van het Oude Testament, en twee met Kerkelijke gebeden, die nog verscheidene hoofdstukken van de boe ken van Mozes bevatten. Het Schrift is oud Hebreeuwsch met punten. Twee voorname Israëliten die ze te Shanghae zagenzeiden dat zij zulke boe ken ook te Aden hadden gezien, en de hier en daar in aanteckeningen voor komende Persische woorden met Hebreeuwsche letters schijnen hunnen oor sprong uit West-Asia aan te wijzen. Wanneer ze geschreven zijnis moei lijk te bepalen. Deze tempel is gesticht in 1190, doch de Joden zeggen dat zij hier zijn gekomen onder de vijfde dynastie van Ilan-Chau die van 206 tot na 220 na Christus geboorte aan de regering was. Het voornemen bestaat om spoedig facsimile's dier handschriften en afbeeldingen van den tempel in de tijdschriften van reizigersin 't Chineesch en Engelsch uit te geven. Men had vijf en vijftig dagen tot de reis van Shanghae tot Khi-Fung- Toe besteed waarvan vijf aldaar waren doorgebragt.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2