LEYDSCHE COUBA MAANDAG, 24 MAART. BIMEKLAXPSCÏIE BERIGTEX. BUITENLANDSCHE BERIGTEX. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zuturdug Avond Prijs der Courant is f 12 in het jaar LEYDEN, 22 Maart. Z. M. heeft kwijtschelding van de gevangenis van een dag verleend aan den Boekdrukker en Boekhandelaar W. F. Stramrood, te Wijk hij Duurstede, ■waartoe liij was veroordeeld wegens hel drukken van Iets over de Pro vinciale verkiezingen. Bij de opening der stembiljetten te Botterdam, den 20stcn dezer, ter verkiezing van twee leden der Prov. Staten van Zuidhollandin plaats van de Ileeren J. van Dain van Noordcloos en J. Mees, die hun ontslag hadden genomen hadden van de 246 stemmenwaarvan de volstrekte meerderheid 124 wasde Heeren Mr. W. T. Gevers Deynoot 121P. H. Tromp 107, J. II. C. van der Kun 56 en Mr. J. van Stolk 43 verkregen zoodat tus- schen die Heeren zal worden overgestemd. Uit de Handelingen der Synode van de Ned. Hervormde kerk van 1850 blijktdat in dat jaar 84 personen zijn overgegaan van de Hervormde tot de Boomsche en 237 van de Boomsche tot de Hervormde kerk. 's GKAVENHAGE22 Maart. Donderdag 11. zijn de Gebroeders B. F. en C. A. El. Maitlandalhier hij Z. M. den Koning in bijzonder gehoor ontvangen, ten einde het door hen vervaardigde model van eene locomotief ter bezigtiging aan te bieden in ver binding gehragt met een nieuw toestelom een in vollen gang zijnde spoor treinbij eenig ongeval op den weg, zonder schokken dadelijk te doen stil staan. Dit model is voor de Londensche tentoonstelling bestemd. Z. M. heeft zich ruim een uur met genoemde Heeren bezig gehouden en nopens die uit vinding doen voorlichten, en op de vleijendsle wijze, zijne bijzondere tevre denheid betuigd over de nuttige uitvinding. Tweede Miamer der Staten-fHeneraaf. Zitting van Vrijdag 21 Maart. In deze is onder anderen ingekomen eene missive van den Minister van Binnenl. Zaken betrekkelijk een aan hem toegezonden adres van J. J. Ki- cherer omtrent diens ontslag als Kapitein hij de dienstdoende Schutterij te Amsterdam gesteld in handen van eene commissiebestaande uit de Heeren de Man, Mackay, van Nispen van Sevenaer, Godefroi en Borrel. Door de Commission is verslag uitgebragt: 1°. omtrent de inoverweging-neming van het voorstel van wet van drie leden der Kamer tot regeling der schadeloos stelling voor de leden der voormalige Eerste Kamer2°. over het wets-ont- werp betrekkelijk de verjaring van straffen wegens drukpers-delicten. De beraadslagingen over die heide zaken zullen plaats hebben op aanst. Woensdag en dan de dag bepaaldwaarop de rooster van aftreding van de leden der Kamer zal worden vastgesteld. Op de nominatie voor een Baadsheer in den Iloogen Baad zijn gehragt de Heeren Mrs. N. Olivier, Advocaat te Leyden G. G. van IJsselsteijnBaads heer in het Hof van ZeelandS. SchmolokBaadsheer in het Hof van Zuid- holland P. W. Alstorphius GrevelinlcBegter in de Arrond.-Begtbank te Assen, en J. D. W. Pape Officier hij de Arrond.-Begtbank te 'sHertogen bosch. Morgen namiddag zal Z. M. de Commissie ter aanbieding dezer lijst af wachten. Het wetsontwerp tot regeling der ontvangsten en uitgaven wegens ver strekkingen tot 31 December 1851isna afloop der beraadslaging met 33 tegen 28 stemmen aangenomen. En dat houdende wijziging wegens het Ne derlanderschap met 55 tegen3 stemmen. UTBECHT, 20 Maart. De nieuwe IJzeren Wipbrug buiten de Calharijne poort alhieris voor ƒ20,400 aangenomen door den Heer D. de Leur, te dezer stede. Den Sl^v dezer zal aan het Gouvernements-Gebouw alhier worden aanbesteed, het stellen van een IJzeren Hek om het gedenkteeken te Soest- dijk opgerigt ter cere van den Held van Waterlooen liet doen van eenigc herstellingen aan dat gedenkteeken. Bij gelegenheid van de paardenmarkt te Barneveld den IS11™ gehou den, heeft een hoer van het dorp Hoogland, nabij Amersfoort, die beschon ken was, een gepensioneerd blind soldaat, II. van Somcrcn, zoodanig met een mes in den onderbuik gestoken dat hij dadelijk is overleden. ENGELAND, LONDEN, 19 Maart. Er zijn reeds omstreeks 5000 doorloopende toegangkaarten voor de groote Tentoonstelling genomen. De Catalogus zal uiterlijk tegen 1° Mei gereed zijn, ten gevolge van de onvermoeide pogingen der uilgevers, die de goederen van omstreeks 15,000 tentoonstellers hebben moeten rangschikken niet al leen maar tevens eene beschrijving van de meeste dier voorwerpen moesten geven. Vele duizendc Amerikanen maakten zich gereed, om de Tentoonstel ling te komen bezigtigende toevloed was zoo grootdat de passage-gelden verhoogd werden. Men spreekt van het oprigten van een hulpgebouw, omdat alle goede ren geene behoorlijke plaats kunnen erlangen. Er was uit Nederland eene taart ontvangen, 5 voet lang, 21 breed en 1 diep, vergezeld van een aantal kleinere taartjes en liqueuren. Er zal hier eene compagnieschap worden opgerigt met het oogmerk, om de stad Amsterdam van drinkbaar water te voorzien. Tot President is be noemd de lieer P. W. Elias en tot Directeuren de H1I. Bosch van Dralcestein Blaauw, Fraser en van Hasselt, voor Nederland; de Engelsclie Directeuren zijn de HH. Bougereau, Brown, Daly, Moore, Nicholson, Thomson en Wilsoni Alhier zijn van Boulogne een aantal Fransche zendelingen aangekomen, die voor China bestemd zijn hebbende bij zich eene groote menigte fraaije kerksieraden en kostbare kleedingstukken voor kerkgebruik. In de groote katoenspinnerij van den Heer Marsland te Stockport, waar ruim 1000 menschen werkten, is een stoomketel gesprongen, waardoor 14 personen gedood en verscheiden andere gewond zijnhet gebouw is door den schok en daaropgevolgden brand geheel vernield. Te Baton-Bouge, in de Vereenigde Staten, heeft een koorddanser op eene treurige wijze den dood gevonden. Hij had aangekondigd dat hij over een ijzerdraad, die aan de torenspits was vastgemaakt, eenen afstand van 500 voet tot op den grond zou doorloopen. Aanvankelijk ging alles naar wensch, doch toen hij de helft van zijnen weg had afgelegd, wankelden de stutten van den draad, waardoor hij te midden der talloos zaamgestroomde menigte van eene hoogte van 40 voet op den grond stortte en zich het hoofd ver brijzelde. Het van Dundee naar Callao met eene lading steenkolen bestemde schip Humpvoon, is op de hoogte van Kaap Hoorn, ten gevolge van de zelfont- vlamming der steenkolen, verbrand; gelukkiglijk werd de equipage door het schip Symmetry gered. FRANHRIJK. PABIJS20 Maart. Over het wetsontwerp op de Ministeriële verantwoordelijkheidzal op het verlangen der Begering vooreerst niet verder worden beraadslaagd; 'tgeen hun die zich van zulk eene wet wonder veel voorstellengansch niet bevalt. In het zuiden des lands openbaart zich de ongunstige stemming der bevolkingbij veel werkeloosheid in velerlei bedenkelijke gistingendie zelfs hier en daar tot oproerigheden uitbarsten. Verder loopt het gerucht dat hij de aanstaande verkiezing van een Voorzitter der llepuhliekde Prins de Joinville en den Generaal Cavaignac, in sommige Departementen zeer in aanmerking komen. De eerste lezing der gewijzigde suikerwet is bepaald. Buim 300 beet wortelsuiker-fabrieken die ruim 60 millioen ffi suiker leveren ijveren voor de beschermingdie hen ten koste van den bloei van koloniën en scheep vaart in 'tleven riep en houdt. In plaats van de natuurwet, onderlinge ruiling en verkeer te volgen heeft men wijzer willen zijn, raakt in toene mende moeijelijkheid en trekt alzoo zelfs uit de suikerfabrieken hittere vrucht. Zooals bekend is, had de Aarts-Bisschop van Parijs den ÏS^" Jan. 11. een mandement aan zijne ondergeschikte geestelijken uitgevaardigd, waarbij hij hen uitnoodigdezich van de staatkunde te onthoudenen hun gehoor zaamheid aan de wetten en liefde tot het vaderland aanbeval. Tegen dit mandement heeft thans de Bisschop van Chartres een' herderlijken brief ge- rigt aan de geestelijkheid van zijn Bisdom, die ook in het Journal des Dé- bats is opgenomen, ofschoon dit blad de strekking van dien brief geheel afkeurt. De Aarts-Bisschop heeft in genoemd blad geantwoorddat, overwc-

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1