theatre 2taüein Van dc 648 jongelieden, welke voor de stad Rouaan tot de ligting van 1850 behooren, zijn er bijna 250 die niet lezen of schrijven kunnen. Hierna berekend, zou in die fabriekstad, die als het ware, door den spoorweg, eene voorstad van Parijs kan genoemd worden, nagenoeg 2/5 gedeelte der bevol king geen onderrigt hebben ontvangen. ARB 1ST IE. De Staatschuld bedroeg aanvankelijk 24| millioen lire aan renten, blij vende, na aftrek der afgeloste 1£ millioen, nog 22j millioen. Ten behoeve van de aan Oostenrijk verschuldigde oorlogs contributie, werd de schuld met millioen vermeerderd, invoege zij thans weer 241 millioen lire renten beloopt (een lire staat gelijk met 50 Cts. Ned.). PRUISSEN. BERLIJN 5 Maart. Het Ministerie van Eeredienstdoor den Koning belast om voorstellen te doen tot heilighouding van den Zondagheeft een rapport aan Z. M. inge diend waarin bet voorstelt1°. dat het regt der arbeidende klassen op Zon dagsrust door de Regering worde gehandhaafdtegen de willekeur en heb zucht en werkgevenden 2°. dat de overheden zelve een voorbeeld geven door op Zon- en Feestdagen bij alle takken der staatsdienst de werkzaamheden te schorsen. Z. M. beeft magtiging verleend tot het aanleggen van een straatweg van Anholt tot de Nederlandsche grenzenin de rigting van Dinxperlo. De Koning heeft van den Keizer van Rusland de hoogste Russische orde ontvangennamelijk de Andreas-Ordewelke anders slechts door leden der Keizerlijke familie gedragen werd. De ketenwaaraan die orde hangtis meer dan een millioen till, waard twee schakelsbestaande uit diamantenhebben ten minste 200,000 thl. gekost. Pruissen heeft tot daarstelling der Duitsche vloot ongeveer lj millioen thl. voorgeschoten. De overige Duitsche regeringen weigeren alle verdere bijdragenweshalve Pruissen zich voor bet bedrag van het voorschot met schepen zal laten betalenwelke bet voor eigen gebruik zal overnemen. - De centrale commissie voor de begrooting, heeft thans haar verslag over het krijgswezen gereed, hetwelk zeer uitvoerig is. De begrooting van oorlog voor 1851 bedraagt de som van 26,912,061 thl. De commissie heeft voor die begrooting eene aanzienlijke vermindering voorgesteld. Sedert den lste" dezer heerschte te Stettin weder zoo sterke vorstdat het verkeer tusschen die stad en Swinemunde gestremd was. De Oder was zoo met ijs bezet, dat voetgangers er over gingen. De Beijersche staatsschuld beloopt 141,169,388 fl. WURfEIBEBCf. Dezer dagen heeft de Koning aan den Oostenrijkschen Minister eenen brief gerigtwaarin hij zich stellig verklaart tegen bet in Weenen zoo geliefkoosd ontwerp van een algemeen Duitsch tolverbond, en waarschuwt tegen bet niet erkennen van de regten en billijke wenschen van het Duitsche volk. Deze brief heeft groot opzien gebaard, daar dit schrijven de onderhandelin gen te Dresden niet bevorderen kan. De brief zouvolgens sommigenniet gesebreven zijn om openbaar te worden gemaakt, doch wel van de hand des Konings zijn. OBSTENRIJK. De Oostenrijksche troepen ten getale van 10,000 manzouden volgens de laatste berigten den Romeinschen staat bezet hebben, daar te Ternitusschen Rome en Spoleto vrijheidsboomen waren opgerigt. TURK YE. De Engelsche dagbladen berigten eene ontdekkingin de puinhoopen van het aloude Ninivé gedaanwelke in gewigt alle tot nog toe van daar ver- nomene ontdekkingen overtreft. Den onvermoeiden en bekwamen Britschen oudheidkundigeden Heer Layardis het geluktdoor te dringen in eene zaal, die doet denken aan de plaats waar men te Baby Ion de registers hield (Esra VI. vs. 1), en waar, onder de Regering van Darius, het bevel schrift van Cyrus gevonden werd, hetwelk de terugzending beval der Israëli ten naar hun vaderland. De zaaldie Layard ontdekt heeftbevat tafelen van gebakken aarde, die van den vloer tot aan den zolder opgestapeld zijn, en die de oorspronkelijke jaarboeken schijnen te bevatten van het Assyrische Rijk. Reeds zijn vijf kisten vol van die belangrijke stukkennaar Engeland gezonden en deze bevatten nog maar alleen de tafelen die opgestapeld lagen in een klein gedeeltein een enkelen hoek der zaal. Volgens andere berigten zouden de tafels of platte tigchelsteenen, die aldaar ontdekt zijn, den vracht van honderd kamelen te boven gaan. Waarschijn lijk voegt de berigtgever er bijzullen wijna de ontcijfering van al die stukkende geschiedenis de godsdienstde regtsgeleerdheid en wijsbegeerte der Assyriërsvele eeuwen vóór Christusbeter kennendan die van Grie kenland of Rome in eenig tijdvak der classieke geschiedenis. Misschien verwacht deze berigtgever te veel van de te Ninivé begravene geschiedtafelenmaar men mag althans voor de geschiedenis en de uitlegging van het Oude Testament een nieuw licht verwachten van de laatste ontdek king van Layard. Een bewijs voor de echtheid van deze gelijktijdige bewijsstukken der Assy rische geschiedenis, vindt men in eene plaats van den Griekschen geschied schrijver Herodotusdie verhaalt dat de Assyriërs de voornaamste feiten hun ner geschiedenis en hunner tijdrekenkunde neerschreven op van klei gebakken tegelsteenendie zij vervolgens in groote zalen als boeken op rijen stelden. CHINA. I HONGKONG, 29 December. Be troepen alhier worden bij voortduring door hevige ziekten geteisterd. Het 59ste regement bad binnen het jaar ruim 130 man verloren, en telde laatstelijk niet meer dan 100 man, geschikt om dienst te doen. De Commissaris Lin, wiens maatregelen tot wering van den opiumhandel m 1839 tot den oorlog tusschen Engeland en China aanleiding hebben gege ven was den 18den November plotseling gestorven op den togt ter onder drukking van den opstand in Guang-Si. De derwaarts gezonden troepen der regering hadden eenige voordeelen op de opstandelingen behaaldmaar later was op het eiland Hainan een andere opstand uitgebarsten. De magt der op standelingen werd aldaar op 10,000 man geschat. De regering had twee af- deelingen troepen tegen hen afgezonden, waarvan de eerste met de opstande lingen gemeene zaak gemaakt had, terwijl de tweede verslagen en verstrooid was. Middelerwijl was de Cholera op genoemd eiland verschenen, en had zich, na er schromelijke verwoestingen te hebben aangerigt, tot bet vaste land uitgestrekt, waar zij thans in de zuidwestelijke gedeelten der provincie Canton heerschte. De Zweedsche Zendeling Tast is op de rivier Min door roovers ver moord doch de overheid heeft de moordenaars in handen welen te krijgen en zij zijnten getale van 28 onthoofd. STARS BERKST. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, Gehad het verzoek van J. C. Zaaiberg en Zoon, Fabrikanten, wonende alhier, strekkende tot bekoming der vereischte vergunning, om in hunne Fabriek, staande en gelegen aan de Uiterste Gracht, Wijk VII. N°. 374 tot en met 381Sectie IN°. 1518een Stoomwerktuig te mogen plaatsen. Gelet op Zr. Ms. besluit van den 31steB Januarij 1824, rakende vergun ningen ter oprigting van sommige Fabrijken en Tralijken Brengen bij deze ter kennis van alle daarbij belanghebbenden, dat tot het liooren der Eigenaars en Bewoners van de naastbijgelegene of belendende Pan den, ten opzigte der Informatiën de Commodo et Incommododoor Burge meester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Stad, op Maandag den 10deB Maart a. s.des middags ten twaalf ure; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen opgemeld verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen wordenzich tegen de inwilliging van hetzelve niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DU RIEU, Ley den3 Maart 1851. Ter ordonnantie van dezelve, v.' PUTTKAMMER. AIB VERTEN TIEN. Voor de menigvuldige bewijzen van deelnemingons betoond bij het over lijden van ons jongste Kindbetuigen wij onzen hartelijken dank. A. PRONK, Kapitein der Infanterie. Leyden, 10 Maart 1851. M. PPiONK, van Westrheene. Voor de vele blijken van belangstellingbij de bevalling mijner Echtge- noote ontvangen, betuig ik langs dezen wog, ook namens onze wederzijdsche Oudersonzen welmeenenden dank. Leiden 8 Maart 1851. D. C. DROS. Sous la Direction de Mr. A. CLARI. JLwitlïHG Wars I Rue Foscari, Grand Opera en 4 Actes, 6 Tableaux, Musique de Verdi. Mad. Clari chantera le röle de Lucretia ContariniMr. Macca- eerri Jacopo Mr. Majeski le Doge. Le Bureau de location sera ouvert Samedi et Lundi de 10 a 1 heures. Het is voor Mren REGENTEN der R. C. ARMEN en WEEZEN een waar genoegendankbaar melding te kunnen maken van den ontvangst eener Som van SS®.33 uit handen van het Bestuur der Liedertafel de Avondster voor het aandeel hunne Administratie toegekend, in den opbrengst van het Concertdoor dezelve in vereeniging met andere Liedertafels ten voordeele der Al gemeene Armen dezer Stad, gegeven op Woensdag den 26steB Fe bruary 11., om aan niet Bedeelden te worden uitgereikt. Zij betuigen opentlijk hunnen welgemeenden dank aan allendie door aanwending hunner bekwaamheden of op eenige andere wijze tot het bereiken van dit weldadig doelmet zooveel ijverzoo welwillend en belangeloos hebben willen medewerken om niet alleen onze Stadgenooten voor hunne belangrijke en ruime deelneming, een' genoegelijken avond te schenken, maar bovendien aan Regenten de gelegenheid te verschaffen om aan die ongelukkigen bijstand te verleenen, voor welke de gewone hulpmiddelen menigmaal ontoereikend zijn bevonden. Mren Regenten voornoemd, Leyden, 8 Maart 1851. J. J. van WENSEN, President. v. HEESSecretaris.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3