Proc.-Generaal heeft geconcludeerd tot verwerping van den eisch. De Raad zal heden over vier weken uitspraak doen. De eerste nieuwe Aardappelen zijn reeds Maandag 11. aan Z. M. ten geschenke gezondendoor den Heer W. F. Maurignaultte Honsholredijk. Men verneemt, dal thans van het Depart, van Oorlog aan de regimen ten Infanterie afgezonden zijn, de nieuwe instruction voor de Administratie, die naar men zegteene groote vereenvoudiging zouden te weeg brengen. rJTiveeite Spanier' ties- Stnteu-ntmeraal. De Kamer zal Dingsdag, eene zitting houden. Men verzekert, dat alsdan de dag der beraadslagingen zal bepaald worden over eenige wets-ontwerpen van minder belangrijken aard. Des middags zullen de afdeelingen bijeenkomen, 1°. tot voorloopig on derzoek van het voorstel betrekkelijk de schadeloosstelling aan de leden der voormalige Eerste Kamér; en 2°. om een aanvang te maken met het onder zoek van de voordragt der gemeentewet. Men verzekert vrij stellig, dat de Kamer, na de behandeling van eenige der ontwerpenen na onderzoek van al de voordragten van gewig- tigen aardvoor geruimen tijd zal uiteengaan ten einde alsdan later daar over te beraadslagen. Gedurende dien vacantie-tijd zou de herbouwing plaats hebben der vergaderzaalwaartoe bij de beraadslagingen over de staatsbe- grooting voor 1851 besloten is. ROTTERDAM7 Maart. Daar de Heeren Mr. J. van Dam van Noordeloos en J. Mees, hun ontslag als Leden der Prov. Staten dezer provincie hebben genomenzullen den igdcn dezer in het eerste IIoofd-Kiesdistrict alhier twee nieuwe benoemingen van leden van genoemd collegie geschieden. -Dezer dagen werden wij verblijd door een afdoend bewijs, dat de Vereeni- ging tot afschaffing van sterken drank hare heilzame bedoelingen niet mist. Bij 1111. Brand- en Brandspuitmeesters van bet elfde wijk dezer stad werd het volgende besluit genomen: In geen geval zal aan de manschappen sterke drank gegeven worden, noch toegelaten dat anderen bun dien schenken, ter wijl scherp zal worden toegezien dat zij zich zeiven dien niet aanschaffen. Hier werd bijgevoegd dat, wanneer de spuitgasten genoodzaakt zijn, arbeid van eenig aanbelang of langen duur te verrigten, alsdan voor eene doelma tige verkwikking zal worden gezorgd, welke laatste eigenschap, verkwik kingde sterke drank niet bezit. Aangenaam is het ons, hierbij te kunnen vermelden dat de kennisgeving van dit besluit geen het minste gemor onder de manschappen verwektemaar integendeel met welgevallen werd aan gehoord. Toen wij in dit maandblad N°. 44 met fiksche trekken gestaafd vonden dat in elk geval het toedienen van sterken drank bij brand nadcelig is, en aangewezen hoe die ellendige gewoonte de manschappen buiten staat brengt om met volharding te arbeiden, hoe menigmaal hij aanleiding geeft tot roe- kelooze of onbezonnene dadenhoe vaak onwil en twist de gevolgen zijn van het rondgaan der jeneverflesclitoen ontstond bij ons de vurige wenscb dat de autoriteiten het mogtcn inzienhoe het welbegrepen belang van den spuit gast, die bij zulke treurige rampen zoo menigmaal zijn leven in de waag schaal moeten stellen, dringend vordert dat het gebruik van sterken drank ophoude. Lang toch reeds hebben de voorbeelden van zaaddorschen en gras- maaijen zonder sterken drank, de reizen van Kapt. Ross, en andere ervarin gen voldoende bewezen dat ook bij den zwaarsten arbeid de onthouding niet alleen mogelijk ismaar zelfs hoogst weldadig werkt. Eere dus de chefs van liet elfde wijkZij hebben met moed een belang rijken stap gedaan in het belang van het openbaar welzijn en tot bevorde ring van het wel begrepen belang van hunne onderhoorigen. Wij koesteren i den wenschdat het voorbeeld van dit ééne wijk navolging zal vinden bij j anderen. Volksvriend AMSTERDAM, 7 Maart. Naar men verneemt is in de gisteren alhier gehoudcne buitengewone Alge- meene Vergadering van bet Koninkl. Nederl. Instituut, van eene niet ge noemde hand, een geschenk, ter waarde van ƒ4,000, ingekomen, en met erkentelijkheid voor deze edelmoedige tegemoetkomingbesloten Z. M. den j Koning bij eerbiedig adres daarvan kennis te geven. Men verneemt dat alhier de grondslagen gelegd zijn van een op te rig- ten Protestantscb genootschap tot verzorging van verwaarloosde kinderen van beiderlei kunne en van allen leeftijden waarin alzoo ook plaats zullen kun nen vinden degenen, die van het Nederlandsch Mettray te Rijsselt uitgesloten zijn. De vestiging van dit genootschap staatzegt menin verband tot eene overname van het landbouwkundig gesticht van opvoeding voor verwaarloos den te Montfoort. Ter bevordering van dat oogmerk werden gelijktijdig aller- wege pogingen aangewend, om afdeelingen op te rigten van het aan laatst genoemde stichting verbonden patronaat. Zondag morgen e. k. is een gedeelte van het kolossale gebouw in bet Park, voor geabonneerden geopend. Men zal nu reeds kunnen zien dat dit gebouw, als het geheel gereed en ook de wintertuin is daargesteld, een der sieraden van Neêrlands hoofdstad zal uitmaken. UTRECHT, 5 Maart. De berigten wegens de onderhandelingen over de aansluiting van den Ned. Rhijn-spoorweg aan dien van Pruissen zijn gunstig; ten minste er zijn van Nederlandschc zijde reeds twee personen benoemddieonder de leiding van den Ingenieur Baron van Reede van Oudshoorn, weldra een begin zullen maken met de opmeting van den weg naar Pruissen. ZWOLLE, 6 Maart. Het binnen-gasthuisdat voor eenige weken door den brand zoo deerlijk werd geteisterd, is heden aanbesteed en wordt tot hetzelfde doel als vroeger ingerigt, tot huisvesting voor oude burgers en burgeressen en tot twee win kel-neringen. De opbouw is aangenomen door den Heer M. Trooster, Mr. tim merman alhiervoor 17,200. Het voorstel tot verkoop en inrigting voor eene R. K. kerk en verplaatsing van de oude bewoners, als bestedelingen naar buiten, is dus afgesprongen. De Heer K. W. Uhlman, Horologiemaker alhier, heeft eenen equinoc- tialen zonnewijzermet eenen beweegbaren uur- en minuutwijzervoorzien van kompas waterpas en handboogdoor hem uitgevondennaar den Ten toonstelling te Londen gezonden. BUITENLANDSCHE BERïGTENj LONDEN5 Maart. De toebereidselen tot de Tentoonstelling worden op groote schaal voort gezet en er wordt veel beraamd om de bezoekers te herbergen en het bezoek in de hoofdstad te veraangenamen. Doch de prijzen gaan zeer naar de hoogte, want een logies in een hotel, waarvoor men vroeger per dag ƒ3.60 betaalde, is nu reeds op ƒ10 gezet. Er zou nu reeds eene som van ƒ600,000 zijn ontvangen, als opbrengst der bezigtiging van het gebouw der Tentoonstelling. H. M. en haar gemaal en kinderen hebben bet gebouw reeds bezocht. Reeds is er eene menigte goederen aangekomenook uit Syrië. De Fransche Com missaris voor de uit dit land gezonden goederen had de eer aan H. M. te worden voorgesteld. De luchtreiziger Green zou met drie Heeren een luchtreis naar Duitsch- land ondernemen; het schuitje was van al het noodige voor dien togt ruim voorzien. Ondertusschen is de ballon na twee uren in de lucht te hebben gezweefd nabij Gravesend nedergekomendaartoe door tegenwind genoodzaakt. De Heer Green echter geeft zijn voornemen niet op. -De kleine brik Prins Albert, Kapt. Kennedy, die wel in de Poolstre ken bekend is, zal binnenkort vertrekken om de expeditie van John Franklin op te sporen. Zij zal kleine booten met zich nemenwelke men over het ijs kan heenvoeren. In Calcutta heeft zich eene Engelsche vereeniging gevormd ter bevorde ring van de vertaling van Engelsche werken in de landtaal. Vele Hindo's te Calcutta zouden een adres aan het Parlement rigten. Sedert eenige jaren namelijk zijn zij daareven als vroeger in Bengalenvan de straffen onthevenvoormaals aan diegenen hunner opgelegd welke het voorvaderlijk geloof niet verzaken wilden, dat de aarde eene platte schijf is, die door een olifant gedragen wordtwelke op eene schildpad rust. De re- questranten nu beklagen zich over het intrekken van die straf, en toonen daardoor hoever zij in ware beschaving gevorderd zijn. FRAIRKIJH. PARIJS6 Maart. In de bureaux der Wetgevende Vergadering is heden een begin gemaakt met het onderzoek der begrootingswetten. Men beeft erkenddat de linan- tiele toestand des lands ongunstig was en dat hervormingen allezins wensche- lijk en noodzakelijk warenmaar tevens dat voor het tegenwoordige aan het invoeren van deze niet te denken viel. In eenige der bureaux is het onder zoek reeds afgeloopen en zijn de Commissarissen benoemd. De Commissie tot onderzoek van het ontwerp van wet op de gemeentelijke en departementale besturen zet bare werkzaamheden voorten beeft eergiste ren weder een jegens de bewindslieden vijandig besluit genomen. Zij beeft namelijk met 12 tegen 9 stemmen (hebbende de overige leden zich aan de stemming onttrokken) bepaald, dat de leden van den Raad der prefecture voortaan door de uitvoerende magt zullen moeten worden verkozen uit eene lijst van Candidatenvoor te dragen door de departementale Raden. Tot dusver had het gouvernement bij de benoeming der bedoelde Raden geheel de vrije hand, en bij bet ontwerp was voorgesteld om het oude stelsel te behouden. - De Staatsschuld van dit Rijk bedroeg 1°. Januarij 1. 1. in kapitaal 6,139,405,485 frs.aldus verdeeld, geconsolideerde schuld (5, 4], 4 en 3 pCts. fondsen) 5,270,102,049 frs.leeningen voor kanalen en verschillende werken 85,970,103 frs.; kapitalen van cautionnementen 233,333,333 en vlottende schuld der schatkist 500,000,000 frs. -In deze hoofdstad hebben zes vereenigingen van kunstenaars en letter kundigen, onder voorzitterschap van den Baron Taylor, het plan ojigevat om tegen de maand Augustus eene Europesclie Tentoonstelling van kunstwerken te houden. Dit plan is aan bet congres des societés savant es medegedeeld en heeft daar veel toejuiching gevonden. Men beeft den Minister de gelden aangevraagd tot het oprigten van een locaal in de Champs Elysées, en heeft hoop die te zien toestaan. Het committé is in dat geval voornemens om een afgevaardigde in Nederland te benoemen, ten einde met de kunstenaars in overleg te treden, nopens bet zenden van kunstwerken. Een aantal reeders door de ondervinding geleerd, dat de haringvangst op de kusten van Schotland geen rekening meer geeft, hebben besloten hunne schepen op de kabeljaauwvangst uit te zenden.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2