Tweede Hamer der Sta te n - den era a I. Daar het in 'tbelang der geldmiddelen van den Staat wenschelijk is, de nog aanwezige schatkistbiljetten, rentende 4 ten 100 in bet jaar, te doen vervangen door andere, welke tot mindere rente kunnen worden uitgegeven, en om te wijzigen de bepalingen ten aanzien van de uitgifte van schatkist biljetten, gemaakt bij de wetten van 27 December 1840 en 80 October 1848, wordt bij bet ontwerp omtrent die aangelegenheid, den 24sten dezer van Regeringswege ingekomen, voorgesteld: 1°. bet kapitaal van ƒ9,800,000 aan 4 pCt. schatkistbiljetten, daargesteld krachtens de wet van 28 April 1834, voor zoo verre het is uitgegeven, af te lossen en in te trekken op den ecrstvolgenden verschijndag der rente, invallende eene maand of later na de afkondiging dezer wetalsdan geene verdere uitgifte dezer schatkistbiljetten te doen plaats hebbenen de ingetrokkenealsmede die welke bij de schat kist aanwezig zijnter Algemeene Rekenkamer te doen overbrengen om al daar vernietigd te worden; 2°. het kapitaal van 8,000,000 schatkistbiljet ten welke op grond der wet van 27 December 1840 kunnen worden daar gesteld en uitgegeven voor opkomende behoeften, te bepalen op 6,000,000, en de wet van 30 October 1848 in te trekken 3°. te kunnen daarstellen en a pari uitgevenvoor het bedrag der beide genoemde sommenschat kistbiljetten welke in alle belastingen en betalingen aan bet Rijk worden aangenomen voor 100 ten 100, met hijberekening van de verschenen ren ten; 4°. de rente der biljetten bij de uitgifte door den Koning te doen be palen, doch in dier voege, dat deze niet meer dan 4J ten honderd in het jaar kan bedragen over den in omloop gebragte som, en 5°. de biljetten voor 3, 6, 9 of 12 maanden uit te geven. Al de schatkistbiljetten, uitgegeven volgens de wetten van 27 December 1840 en 30 October 1848, zijn met bet begin van 1851 ingetrokken en vernietigd. De schatkist is dien ten gevolge van alle rentebezwaar deswege entheven. De geldelijke toestand van bet rijk zou ook veroorloven om de schatkist biljetten van April 1834 thans grootcndeels in te trekken en tijdelijk buiten omloop te houdenindien dit naar de bestaande wettelijke bepalingen kon geschieden. Van deze schatkistbiljetten zijn, voor 7,903,200 in omloop. Nu zou niets verhinderen om daarop rente te besparen, wanneer de regering bij magte was om ze in trekken en uit te geven. Dit hangt nu alleen van den houder af, zoolang niet deze schatkistbiljetten eene andere inrigting bekomen. Het doel der tegenwoordige wets-voordragt is om door uitgifte op korten termijn en tegen lager rente dan 4 pCt.en door het aflossen of vernieuwen der biljetten bij het einde van dén jaar na de dagteekeningde gelegenheid tot de besparing van rente te verkrijgentot dat eindemet intrekking der biljetten van 1834, soortgelijke biljetten in de plaats te doen treden, als volgens de wetten van 1840 en 1848 voor opkomende en tijdelijke behoeften zijn daargesteld. De besparing, die van zoodanige veranderde inrigting der schatkistbiljetten van 1834 het gevolg kan zijn, zou te aanzienlijk kunnen worden, dan dat de regering zich niet genoopt zou vinden om de zaak weder in overweging te brengenen daartoe strekt het biernevens aangeboden ontwerp van wet hoofdzakelijk overeenstemmende met dat van het afgewezene in Oct. 1845; zijnde daarbij acht geslagen op de aanmerkingen, welke als toen bij de Tweede Kamer zijn gemaaktvoor zoover dit mogelijk is geacht. De afdeelingen hebben eergisteren onderzocht1°. het wets-ontwerp tot amortisatie van schuld over 1850, en 2°. dat, tot. wijziging der tariven in Neêrlandsch Indië. Gisteren heeft het onderzoek geloopen over bet ontwerpnopens het regt van vereeniging en vergadering. De wetsontwerpen tot. wijziging van bet belastingstelsel, zijn nog niet openbaar gemaakt. Intusschcn wordt in de Nederlander bet volgende mede gedeeld over de vermoedelijke uitkomsten dier wijziging: Vermindering. Afscbafling der belasting op de brandstoffenƒ2,391,950. Termindering van het tonnegeld- 200,000. kanaal- en sluisgelden- 185,000. het patentregtMemorie. ƒ2,776,950. Vermeerdering. 3 pCt. belasting op de rentenƒ2,063,591. Inkomend regt op de steenkolen- 100,000. Verbetering in de suikerwet - 600,000. op de zoutbelasting- 100.000. op het gedistelecrd- 115,000. in het zcgelregt- 100,000. ƒ3,078,591. Zitting van Maandag 3 Maart. In deze zitting is ingekomen een ontwerp van gemeente-wet met memorie van toelichting. De afdeelingen hebben tot rapporteurs voor bet wets-ont werp betrekkelijk de onteigening ten algemeenen nutte verkozen de Ileeren: Schooneveld, Dirks, Iluguenin, Wintgens en Jespers. Door de Commissie voor de verzoekschriften is omtrent eenige adressen verslag uitgebragt. AMSTERDAM, 3 Maart. Wij vernemen dat aan boord van de stoomboot Gouverneur van Ewyck, liggende in bet Ooster-dok, door bet springen van de stoompijp en het daar door ontsnappen van stoom, een der stokers is geslikt, terwijl de machinist en de andere stoker eenigzins aan den arm zijn gebrand. De Heer Weisweiller beeft uit Madrid berigtdat hij hoopte een beter lot voor de Spaanscbe Coupons te zullen bedingenondersteund door de krachtige pogingen van den Nederl. Gezant, Raron Grovestins. De Spaanscbe Regering zoude de rente van het nieuwe fonds te Madrid doen betalen, wanneer de inbeslagneming der gelden te Londen mogt gewettigd worden. De agent der fondsenhouders bad voorgesteld, maandelijksche betalingen te Londen te doen plaats hebben, als zijnde in Engeland niet onderhevig aan wettelijke belem meringen. Het beloop der rentelooze schuld, zoowel binnen- als buitenland- sche, wordt opgegeven te bedragen 720 millioen Ned. UTRECHT, 2 Maart. Z. M. heeft benoemd tot Rector-Magnificus aan onze Iloogeschoolden Iloogleeeraar in de Wijsbegeerte C. W. Opzoomer. In eene algemeene vergadering van II. II. Studenten is gisteren bepaald dat de dit jaar te houdene gecostumeerde oplogt, voorstellende 8 groepen uil verschillende der meest belangrijke tijdvakken onzer geschiedenis tot op den bloei der republiek, zal plaats hebben op Woensdag den 25sten Junij. Zoo men zegt, tracht de commissie van den 23stcn tot den 30sten Junij een feestweek te maken. P.UITENLANDSCIIE BERIGTEN. IV©. LONDEN, 1 Maart. Lord John Russell beeft gisteren in de zitting van het Lagerhuis verder verslag gedaan ten aanzien van de vorming van een nieuw Ministerie. Hij bad op verzoek der Koningin eene bijeenkomst met Sir James Graham en Lord Aberdeen gehoudendat zij zich wel zouden hebben verecnigdzoo niet het verschil van gevoelen omtrent de bill tegen het aannemen van ker kelijke titels, hem had weerhouden; hij bad zich echter bereid verklaard om belangrijke wijzigingen daarin te brengendoch Lord Aberdeen en Sir J. Graham waren van oordeeldat eene wet op dit punt geheel overbodig was. Toen was Lord Stanley op nieuw bij de Koningin ontbodendoch ook deze bad sedert van de vervulling der hem toevertrouwde zaak afgezienen nu bad de Koningin den Hertog van Wellington, (thans 82 jaren oud) bij zich ontbodenen bet voornemen opgevat om eene poos te laten voorbijgaan alvorens er verdere pogingen tot vorming van een kabinet gedaan wierden. Men bleef het waarschijnlijkst achten dat ten laatste een Ministerie tot stand zou komenbestaande uit leden van het vorige kabinet en van de partij van Sir Robert Peelhetwelk de wet tegen bet voeren van kerkelijke titels intrekken, en waarvan dan ook Lord Russell geen deel uitmaken zou. Het Britsclie bijbelgenootschap bestaat sedert 45 jaren, heeft meer dan 7000 hulpgenootschappen, waarvan 226 in West-Indië, 83 in Azië, 17 in Australië, 16 in Afrika, de meesten in Noord-Amerika. De Bijbel is door deze magtige vereeniging in 162 talen verspreid; alleen de hulpgenootschap pen hebben ongeveer 15 millioen Bijbels in omloop gebragt. Ons land beeft de meest vermaarde zijner dichteressen verloren; Jo- banna Baillie, te Glasgow geboren, is dezer dagen in den ouderdom van 88 jaren overleden. -Bij het springen van rotsen te Holyhead heeft in de vorige week een be droevend ongeluk plaats gegrepen. Voor dat de Ingenieurs ver genoeg verwijderd warenontplofte de met twee ton buskruid geladen mijn en wierp ontzagge lijke rotsbrokken wijd en zijd in het rond, waardoor de Kapitein der Inge nieurs Hutchinson oogenblikkelijk gedood en verscheiden personen gekwetst werden. FRAIHRIJK. ff PARIJS2 Maart. De Wetgevende Vergadering heeft in de zitting van jl. Vrijdag beraad slaagd over bet wetsontwerp, waarbij eene som van 3,218,501 fr. aangewezen wordt ter goedmaking der kosten van de bezetting van Rome door Fransche troepen gedurende de laatste maanden van 1850 en de eerste zes maanden van 1851. Een van de leden der Bergpartij, de Heer Em. Arago, viel de Pauselijke Regering heftig aan; hij noemde baar eene gewelddadig opgedron- gene regering. Een jaar geleden, zeide bij, gaf de Heer Tliiers, in zijn rap port over een dergelijk wetsontwerp als het onderhavige, ons hoop, dat Rome althans iets van den vooruitgang, dien het jaar 1847 beloofde, zou behou den; maar de tegenwoordige Romeinsche Regering, de regering, die wij met onze troepen schragen, doet zelfs bet bestuur van Gregorius XVI terugwen- schen. De Pauselijke vierscharen spreken in geheime zitting, vijftien- en twintig-jarige galeistraf uit tegen jongelieden, wier eenig misdrijf was het dragen van driekleurige lantaarns. Wat is er geworden van de beloften die de Paus gaf in het bekende en zoo geroemde besluit, van al die vrijzinnige instellingen welke de Paus deed hopen leugen en bedrog was het alWij zijn naar Rome gegaan tot wederoprigting van eene dwingelandschegedroch telijke regering. Daarvoor hebben wij ons geld en onze soldaten, ja ook iets van onze eer opgeofferd, en evenwel hebben wij aan het Romeinsche hof geen bet minste crediet of gezag; Oostenrijks invloed te Rome is zonder tegen- wigt.. Waarop wacht gij, alvorens onze soldaten terug te roepen? wanneer zullen zij niet meer gedoemd zijn om de afschuwelijkheden, die zij niet kun nen beletten, lijdelijk aan te zien? Een van beide: gij blijft te Rome om

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2