«Ik verklaar hiermede den dertienden gewonen storthing van Noorwegen geopenden terwijl ik den zegen des Allerhoogsten over uwe werkzaamheden afsmeek, geef ik u, goede Heeren en Noorweegsche mannen, bij vernieuwing de verzekering van mijne Koninklijke welwillendheid." VEREEXI»»E STATEN. De eerste snelpers leverde 1000 afdrukken in een uurlater is dit tot 3000 geklommenen toen een Americaan er eene vervaardigde die er 6, tot 8000 leverde, dacht men dat het toppunt hereikt was; maar nu hebben de eigenaars van het blad the Sun te Nieuw-York eene reuzenpcrs uit de fabriek van Richard M. Hoe gekochtmet acht cylinders die 20,000 af drukken levert in een uur. De maker heeft er een aanwijzer aan vervaar- digddie ieder oogenblik het getal der afgedrukte exemplaren aantoont. Deze pers bevat 1200 raderen, 202 houten rollen, 400 schijven, zonder de veeren te rekenen en meer dan 500 el lederen riemen. Deze pers heeft 20,000 dollars (ƒ50,000) gekost. Volgens de in 1850 gedane telling, bestond de bevolking toen uit 19,879,211 blanken, 500,000 vrije kleurlingen3,295,395 slaven, te zamcn 23,674,706 hoofden; dat is (de Indianen niet medegerekend) 6,710,978 meer dan in 1840. In Noord- en Zuid-Carolina is de blanke bevolking betrek kelijk weinigongeveer 5 pCt. toegenomenin Georgia ruim 30 pCt.terwijl tevens de slavenbevolking daar 25 pCt. vermeerderd is. In 't geheel bestaat de bevolking der slavenhoudende Staten thans uit 9,576,901die der vrije Staten uit 13,932,574 hoofden. In sommige van deze laatste Staten is de bevolking in do laatste 10 jaren verbazend sterk toegenomen: o. a. in Illi nois 44 pCt.in Indiana 68in Michigan 87 pCt. De thans in de Vcr.-Staten in gebruik zijnde ijzeren spoorwegen beslaan eene lengte van 8,680 mijlen, en die, welke nog vervaardigd worden, 10,000 mijlen, te zamen 18,680 Engclsche mijlen van 3 in een uur gaans, en dus eene lengte van 6,227 uren. RITST VAN GUINEA. St. GEORGE d'ELMINA, 23 December. De gezondheidstoeitand aan de Kust van Guinea en vooral in de Nederl. bezittingen, was gedurende eenigen tijd zeer onvoldoende. Alle ambtenaren, waaronder de Gouverneur A. van der Eben bijna alle Europeanenle den aan koortsen en ongesteldheden van rhumatischen aard. In den laal- Sten tijd was er echter beterschap en had men gelukkig het overlijden van niemand te betreuren. Daarentegen overleed op den 4den dezerde Gouver neur der Engelscbe bezittingen ter kuste, Sir W. Winnicltin 55-jarigen ouderdomen wordt door den lieer J. Banncrmaneen Deenmaar ter kuste geboren en vroeger koopman opgevolgd. Even zoo overleed de Heer George Lutterodt, gepensioneerd Deensch ambtenaar en welke 45 jaren onafgebroken aan de Goudkust zijn verblijf hield. Men vermoedt dat deze meer dan ge wone toestand der gansche Goudkustvoortspruit uit de late doch lievige regens, welke gevolgd zijn door spoedige en schier ondragelijke hitte. Zelfs de inboorlingen gevoelden zich door de weersgesteldheid aangedaan. In den handel valt niets te vermelden. De Palm-olie is minder schaarsch daar de oogst beter is; evenwel hoog in prijs door bet aanwezig zijn van vele Europesche schepen te gelijker tijd. laten van Ierland uitgenoodigd heeft, tot eene vergadering in de aanstaande weekten einde te beraadslagen wat hun te doen staatnu het Parlement aanvankelijk zijne goedkeuring gehecht heeft aan de wet op de Bisschoppe lijke titels. De 6den Nov. heeft de Heer Drinkwater, te Calcutte, den eersten steen gelegd eener school voor 1000 arme Indische meisjesdie voor zijne rekening gebouwd wordt en ƒ72,000 Ned. zal kosten. FRANKRIJK. PARIJS20 Februarij. Het blijkt thans dat zeventien van de dertig leden waaruit de Commissie bestaat voor de wet op de gemeentelijke en departementale besturen, tegen het ontwerp zijn gestemd; daarvan bebooren negen tot de legitimisten, zes tot de Bergpartijen twee tot de partij des Heeren Cavaignac. De dertien overigendie zich niet tegen de voordragt verklaard hebben worden echter geenszins allen geacht tot de voorstanders der politiek van den President der Republiek te bebooren. Voor het overige begint men te twijfelen of het ont werp, nu het reeds dadelijk zoo ongunstig opgenomen is, wel in openbare beraadslaging zal komen. SARDINIË. TURYN15 Februarij. Do Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren de begrooting van het depar tement van Buitcnlandsche Zaken met 124 tegen 9 stemmen aangenomen. In de zitting van lieden heeft de Minister van Koophandel het tusschen Sardinië en België gesloten tractaat van handel en scheepvaart ingediend. De opvolger van den Heer Siccardi als Minister van Justitie was nog niet benoemd. Ofschoon de ziekte van dien staatsman steeds aanhield, had den zich toch eenige meer gunstige verschijnselen geopenbaard, en aanlei- ding gegeven tot het gerucht dat hij zijn verzoek om ontslag had ingetrok ken 't welk echter weinig geloof vond. ITALIË, ROME, 14 Februarij. Men is hier weder beducht voor het uitbreken van wanordelijkheden. In den laatsten tijd zijn er door de policie een groot aantal lieden op meer of min gegronde vermoedens in hechtenis genomen. Onder deze waren verschei den schildersdie spotprenteno. a. op den Opperbevelhebber der te Rome liggende Fransche troepenzouden gemaakt hebben. Een Hollandsch schil der ontving bevel om binnen drie dagen de stad te ontruimen. De Neder- landsche Gezant kwam daar tegen op; hij verklaarde, dat die schilder reeds sedert 30 jaren rustig te Rome woonde en vroeg opheldering omtrent de reden der uitzetting. NOORWEGEN Z. M. de Koning van Zweden en Noorwegen is den 10dcn dezer te Chris- tiania aangekomenen heeft den lld<™ don dertienden gewonen storthing van het Koningrijk Noorwegen met de volgende rede geopend Goede Heeren en Noorweegsche mannenHet strekt mij tot wezenlijke voldoeningde zitting van den storthing in persoon te openenen u heil en voorspoed in uwe pogingen voor het openbare welzijn toe te wenschen. »Mijn hart was diep getroffen over de deelneming welke men zoo alge meen betoond heeft in mijne vreugde over de cchtverbindtcnis van mijnen veel beminden zoon. Deze verbindtcnis zalonder den Goddelijken bijstand de troonsopvolging verzekeren, en de banden, die mijn geslacht aan het edele Noorweegsche volk verhinden, nog naauwer toehalen. «Moge de Hemel, die het Scandinavische schiereiland van de gevaren ver schoond heeft, waardoor andere Staten gedurende deze laatste jaren zoo hevig geschokt zijn, ons vergunnen dat wij onze zorgen onafgebroken kunnen toe wijden aan de bevestiging onzer instellingen en aan de verzekering van het algemeen welzijn Mogen de rampenontstaan uit overdreven verwachtin gen die op hare beurt op bedriegelijke theorien berusttenna andere landen geschokt te hebben, ons wijsheid leeren en ons op onze hoede doen zijn te gen denkbeeldendie slechts tot ontevredenheid met het bestaandetot bur gerlijke tweedragt, en tot verzaking van de pligten jegens den Staat en de wet leiden. Laat ons eensgezind die revolutionnaire beginselen verwerpen maar laat ons allen streven naar de hoogst mogelijke bevordering van de ze delijke en materiele ontwikkeling der door het lot minder begunstigde klassen. «Onder de voorstellen, die u zullen worden voorgelegd, beveel ik uwer bijzondere aandacht aan het wets-ontwerp betrekkelijk den aanleg van een ijzeren spoorweg van Christiania naar het Mjosen-meer. «Onze betrekkingen tot de buitenlandsche mogendheden dragen bij voort during den stempel eener opregte vriendschap. De krachtdadige bijstand dien getrouwe bondgenooten aan de regtvaardige zaak van Denemarken hebben verleenden waaraan de vereenigde Koning rijken insgelijks een werkzaam deel hebben genomenheeft aan een bloedi- gen strijd een einde gemaakt. De gewigtige vraagstukkenwelke tot dien strijd en tot zijn langen duur aanleiding gegeven haddenzullen weldra eene vreedzame oplossing erlangen. Uit het algemeen overzigt van den toestand des Koningrijkshetwelk u zal worden medegedeeld zult gij met vreugde ontwarendat onze nijver heid in weerwil van de ongunstige omstandigheden der laatste jarentoch bevredigende vorderingen heeft gemaakt. «Sedert den laatsten storthing is de ophouw van het Koninklijk slot vol tooid en ik heb hetzelve reeds betrokken. Met opregte dankbaarheid heb ik dit nieuw bewijs van gehechtheid ontvangendat het Noorweegsche volk aan mij en mijn huis gegeven heeft. STAS5S ISERIGT. KENNISGEVING. Van de dagen der lotiny voor de Nationale Militie BURGEMEESTER en WETHOUDERS der STAD LEY DENontvangen hebbende de alphabetische naamlijst van alle de personen, die aan de [igting der Nationale Militie, van dezen jare 1851, deel moeten nemen; brengen bij deze ter kennis van de belanghebbendendat voornoemde naamlijst ter visie van elk een' iegelijk zal liggen, in een der vertrekken van het Raad huis, van Maandag den 24slt'° Februarij tot Dingsdag den 4llcn Maart aan staande, 's morgens van 10 tot des namiddags ten één ure, ten einde een ieder in staat zoude zijn, om, ingeval hem op die lijst eenige personen of omstan digheden mogen voorkomen, die op dezelve nog zouden bebooren te worden aangetcekend of daarvan mueten weggelaten, hiervan aan den lieer Militie- Commissaris kennis-te geven; alsmede, dat de loting zal plaats hebben op de Grooie Pers van liet Raadhuisen wel: Op fVoensdag den 5,lcn Maart 1851 des Morgens ten 9 ure, voor de ingeschrevenen, wier familie-naam begint met de letters: A, B, C, D. E, F, G, 11, I, J, K. en L; en Donderdag den 6den Maart 1851, des Morgens ten 9 ure, voor de ingeschrevenen, wier familie-naam begint M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y en Z. Zullende ieder opgeschrevene bij een biljet worden opgeroepen, om tot do loting ter voorz. plaatse op te komen, op den dag en het uur in deze ken nisgeving uitgedrukt; terwijl voor hen, wier woning, wegens onnaauwkcu- rige opgave, niet is te ontdekken, en welke uit dien hoofde zoodanig biljet niet hebben ontvangen, hetzelve twee dagen vóór den dag der loting, ter Secretarie kan worden afgehaald. Hebbende alle de lotelingen het regtom bij de oprolling van de loting-nommers op den S^0 Maart 1851 's morgens ten 9 ure, zich te komen overtuigen, dat al de nommers, welke daartoe worden vereischt, werkelijk zijn opgerold. En vermanen Bnrgemeestcr en Wethouders voornoemd, alle degenen, wien zulks moge aangaan, om tot de loting op te komen op de plaats, den dag en het uur, in het oproepings-biljet vermeld, en redenen van vrijstelling hebbende, dezelve a'lsdan aan den Heer Militie-Commissaris op te geven. Aldus gedaan en gepubliceerd, bij 11. H. Burgemeester en Wethouders der Stad Lcyden, op den 20sUU Februarij 1851. DU 111 EU. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3