BUITEiVLANDSCilE BERlGTEiV. GOUDA 13 Februarij. Zaturdag jl. vierde de Heer W. F. Biichner, alliierzijn 50-jarig jnbilé als Doctor in de Genees- en Heelkunde; de geheele stad nam deel aan de feestvreugde van den algemeen hooggeschatten manook de armen die eene buitengewone bedeeling ontvingenterwijl de kinderen uit hoogere standen op een bal genoodigd waren en die op de armenscholen met eene uitdeeling bedacht werden. De jongste dochter van den Heer Biicliner in Duitschland woonachtig en van daar overgekomen om het feest hares vaders mede te vierendeed hem aan dit zijn vaderland herdenken, en bood hem namens de Hoogeschool van Wurtzburg (waar hij voor eene halve eeuw zijn Doctorsgraad verkreeg) een vereerend Diploma met daarbij belioorende Medailles aan. AMSTERDAM, 14 Februarij. De Commissie ter oprigling van een standbeeld voor Rembrandt, heeft in overleg met het bestuur dezer stad bepaalddat het zal geplaatst worden op de Botermarktvoor liet Reguliersplein. Een Engelsch blad meldt dat te Londen eene vertaling is verschenen van het werlc van Mr. I. da CostaIsraël en de Volkeneene bijdrage tot de geschiedenis der Joden van de vroegste tijden tot op onze dagen. UTRECHT, 12 Februarij. In de laatste jaren heeft de toepassing van den zwavel-aether en van de chloroformzeer de aandacht getrokken. Dr. Fles heeft in eene voorlezing een geschiedkundig overzigt gegeven van de ontdekking der bedwelmende en pijn stillende eigenschappen dezer beide vloeistoffen. Nadat in 1847 een ruim gebruik was gemaakt van den zwavel-aether, stelde Prof. Simpson een aantal proeven in bet werk met de chloroformen zagdat deze nog krachtiger op den lijder inwerktedien ten gevolge werd de zwavel-aether bijna geheel door de chloroform verdrongen. De spreker gaf te kennen wat de aether wasen lichtte zijne opmerkingen toe, door zoowel den zwavel-aether als de chloro form op cenige dieren toe te passen. In de eerste tijden der ontdekking werden de aether- en chloroform-inade- ming bij de geringste operation aangewend. Spoedig vernam men uit alle landen, dat hier en daar een lijder ten gevolge daarvan bezweken was. Verre weg het grootste aantal stierf na aanwending van chloroform; aether hragt zelden den dood te weeg. En nooit bezweek een lijder, die wegens eene ge ringe operatie door aether bedwelmd was, maar wel als het door chloro form was geschied. De spreker zeide, reeds 26 gevallen van dood door chloroform-inademingen te hebben opgeteekend gevonden; terwijl er slechts zeer weinige bekend zijn na het bezigen van aether. Dr. Fles was van mee ning dat de voordeelen door Prof. Simpson aan de chloroform boven den aether toegekend, niet tegen de nadeelen opwegen. Ten slotte wees hij er ophoe beide vloeistoffen reeds het middel waren geweest tot het begaan van misdadenhoe in eenige Staten vele aether-soorten(waaronder ook de be kende Hoffmansdruppelen) en chloroform, wat het verkoopen betreft, met vergiften zijn gelijk gesteld, en hoezeer het wenschelijk zou zijn, dat men ook bij ons dit verstandige voorbeeld volgde, alvorens men een ongeluk of eene misdaad te betreuren hebbe. ARNHEM, 13 Februarij. Op gisteren werd alhier eene bijeenkomst gehouden van mede-stichters, leden en verdere belangstellenden van Nederlandsch-Mettraywelke door den Baron Schimmelpenninck van der Oye, President van het voorloopig be stuur op eene gepaste wijze werd geopenden waarbij hulde werd gebragt aan den mensch en vriend in Amsterdamdie door eene belangrijke gift van 16,000 gulden den eersten grondslag tot deze inrigting in Gelderland gelegd had. Daarna sprak de Heer Suringar eene rede uit, over het oogpunt waar uit de mensch zijn eigen leed en dat van anderen te beschouwen, en hoe hij zich daarbij te gedragen hebbe. In liet tweede deel der rede gewaagde de spreker van de landbouw-kolonie in Mettray, en ontwikkelde drie punten, waardoor zich deze inrigting gunstig onderscheidde van vele andere weldadige instellingen, als: 1°. door een naauwlettend toezigt op iederen kweekeling in het bijzonder, eene grondige besturdering van diens karakter en eene daar mede strookende leiding en behandeling; 2°. door gepaste spaarzaamheid in voeding en kleedingopdat men de kinderen niet aan geriefelijkheden ge- wenne, waarvan zij in lateren leeftijd zouden zijn verstoken; 3°. door mild heid in het aanwenden van kosten ter zedelijke en godsdienstige opleiding. Allergunstigt waren dan ook de uitkomsten van Mettray. Gedurende de eer ste zeven jaren van het bestaan dier kolonie zijn opgenomen: 19 kinderen beneden 7 jaar; 228 beneden 12 jaar; en 550 boven 12 jaar. Gemiddeld duurde het verblijf drie jaren, t an deze 797 zijn 286 ontslagen, waarvan 59 in militaire dienst; van de 227 overigen zijn er 4 van welke men geen narigt kan geven, 9 gedroegen zich redelijk, 17 zijn tot misdrijf vervallen, maar 197 van de 227 zijn goed geplaatst en gedragen zich best. De spreker merkte voorts aan, dat men zich bij de Nederlandsche instel ling, Mettray en het Rauhe Haus bij Hamburg tot modellen had gekozen, en van beide inrigtingen het beste zou pogen over te nemen. Dat men geens zins er op rekende een volmaakt werk tot stand te brengen, want dat het werk was van menschen, en dus niet zonder feilen zou zijn. Dat men in het klein zou aanvangen, geene gelden in leen zou opnemen, maar werken met de middelen die men had en verder mogt bekomen; dat het zeer een voudig zou zijnen uit een zeer klein personeel bestaanaanvankelijk een Directeur en zeer weinig ondergeschikten. Dat het van de weldadigheid der Nederlanders zou afhangenof men de aanvankelijke jaarlijksche bijdrage tot de opvoedings-kostengroot 60van iederen kweekeling op den duur zou kunnen verminderen. Dat heden alles afhing van veler toetreding tot het lidmaatschap van vijf gulden 'sjaars en meer, of door als begunstiger deel te nemen voor één cent daags. Dat men wijders het bescheiden vertrouwen voeddedataangezien deze inrigting in Gelderland gevestigd werdde hoofd stad dier provincie, in navolging van het uitstekend voorbeeld door Zutphen gegeven, mede door algemeene deelneming van hare belangstelling zou doen blijken en dat ook het aantal medestichters nog zou toenemen. ArnhCour.) LEEUWARDEN12 Februarij. Het reeds sedert eenige jaren bestaan hebbende plan, tot het stichten eener nieuwe beurs alhieris eindelijk tot rijpheid gekomenzijnde in de vergade ring van den raad dezer stad van jl. Donderdag beslotenzoodanig gebouw op te rigten en wel op de plaats, waar thans de vischmarkt gehouden wordt. Bij dit besluit is, naar wij vernemen, in zoo verre afgeweken van het door de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Friesland ten deze uitgebragt adviesals daarbij bet Waagplein tot standplaats der beurs werd aangewe zen, om haar, zoo doende, tevens aan de Waag te verbinden. De vischmarkt zal alsnu op de nieuwe Oosterkade worden overgebragt. Te Dokkum klaagt men dat jongens er 's avonds goed uit de winkels ontvreemdenen men deze moeijelijk kan betrappenom dat het in de stad volkomen duister is, daar er nog het middeneeuwsch gebruik heerscht, om er geene straatlantarens op na te houden. Eenige leden der Herv. gemeente te Meppel, hebben het voornemen, om voor wijlen Ds. v. Heyningen een gedenkteeken op te rigten, en de gel den daartoe bij inteekening te vinden. ENGELAND. LONDEN, 12 Februarij. De algemeene vergadering der houders van Spaansche fondsen alhier heeft beslotenhet ontwerp van staatsregeling goed te keurenmet die wijziging alleendat men voor de achterstallige coupons niet minder dan 100 voor 100 wil aannemen. Graaf Wiclielsea heeft in de dagbladen een adres aan zijne Mede-Pro testanten gerigtwaarin hij het voorstel van Lord Russellomtrent de be kende Pauselijke bepalingen een water- en melk-maatregel noemt, waardoor de Protestanten beleedigd worden. Hij spoort hen aan om een adres aan de Koningin te rigten en de ontbinding van het Parlement te verlangen ten einde alzoo den geest der bevolking door nieuwe verkiezingen blijke. Te Corfu was een geruchtdat Koning Olto besloten zou hebben Griekenland te verlaten en dat hij door den Prins van Cambridge zou wor- opgevolgd. Deze zou vooraf met eene nicht van den Keizer van Rusland hu wen en Griekenland door de aanhechting van EpirusCyprusChios en de 7 Ionische eilanden worden vergroot. BELQIË. BRUSSEL, 13 Februarij. Er zou eene schikking ophanden zijn, tusschen de Regering en de R. K. geestelijkheid in zake van onderwijs. De geestelijkheid zou vooral bezwaar hebben gevondenin het gelijktijdig geven van onderwijs in hetzelfde collegie door een R. K. Priester, een Protestantsch Lerraar, en een Joodseh Rabbijn. Men zou deze zwarigheid uit den weg hebben geruimd. De handels-uitvoer is in het laatste 10-tal jaren toegenomen. In 1840 dreef België handel met 29, in 1849 met 32 rijken. Naar Nederland onder anderen werd uitgevoerd voor eene waarde van 36 millioenen 800,000 francs en wel 8 mill. 900,000 fr. aan ruwe stoffen, 2 mill. 800,000 aan levens middelen 25 mill. 100,000 aan fabriekgoederen. In 1849 werd voor eene waarde van 2,300,000 fr. aan fabriekgoederen, meer dan in 1847, naar Nederland uitgevoerd. FKA1HRIJK. PARIJS13 Februarij. In de Wetgevende Vergadering van heden is tot Voorzitter voor het eerst volgend kwartaal, met 371 van de 583 stemmen, weder benoemd de Heer Dupin. Er is officieel aangekondigd dat de President der republiek aanstaanden Donderdag, niemand zal ontvangen en de gewone wekelijksche feesten zullen ophouden. Voorts heeft de President aan een gedeelte zijner bedienden doen aanzeggen, dat hij zich tot zijn leedwezen genoodzaakt zag, hen met het einde dezer maand te ontslaan en dat hij voornemens is in het vervolg geen bals of feesten meer te gevenen zijne huishouding op den allereenvoudigsten voet in te rigten. De troepen binnen deze hoofdstad zullen eene reorganisatie ondergaan, waarbij de magt van den Generaal Baraguay d'Hilliers aanmerkelijk zal ver minderd worden. Er worden een millioen exemplaren van de redevoering van Montalem- bert voor de dotatiewet allerwege verspreid. - De voorraad van meel in de hoofdstad beloopt thans het verbazende cijfer van 350,000 centenaren. Neemt men in aanmerkingdat de stad da gelijks ongeveer 3500 centenaren verbruiktdan zou men voor vier maan den levensvoorraad genoeg hebben indien alles tot verbruik moest strekken.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2