LEYDSCHE «'Air: COURANT«fe [iMm 1851. MAANDAG, 17 FEBRUARIJ. BIMENLANDSCÜE BERIGTEX. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. TE C&MAitvwy:- V®5*w-i-,*&■ De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 15 Februarij. Ter aanvulling van ons bcrigt van den 13(len dezer, omtrent den 25-ja- rigen feestdag van den Rector van liet Gymnasium den Wel-Edelen Zeer Gel. Heer Dr. IV. II. D Suringar, wordt ons door eene andere band nog me degedeeld, dat de feestvierende Rector op dezen beugelijken dag ook is gecom plimenteerd geworden door eene Commissie uit bet Collcgie van IIII. Curato ren, bestaande uil de IIII. Grave van Limburg Stirum en Prof. Juynbollge lijk rncde dat 's mans ambtgenooten en eene zeer groote menigte Vrienden zoowel van elders overgekomen als Stadgenootenen de meeste der bier ter stede wonende Oud-Leerlingen zoo als ook alle de tegenwoordige Leerlingen van bet Gymnasium bunne deelneming en gclukwenscbing door een be zoek ten zijnen buize hebben te kennen gegeven. Te midden van zoo veel dat den Protestantschen en Roomseh-Kath. Chris ten ergert en bedroeft, 't zij ongeloof of bijgeloof, of onverschilligheid of on verdraagzaamheid is toch de godsdienstige zin die zich alom in de toenemende behoefte aan kerkgebouwen openbaart en door werken van liefde in die be hoefte tracht te voorzien, een bemoedigend en verblijdend verschijnsel. Wij zien hiervan dezer dagen weder twee voorbeelden. Te Troyes in Frankrijk bloeide voormaals eene Protestantschc gemeente die er drie kerken bezatverblinde vervolgzucht vernielde zethans beeft de Regering zich verbonden om weder eene kerk en pastorij te doen bouwen, maar vraagt volgens baar regt 20,000 francs, een derde der benoodigde som, van de gemeente. De Predikant Chavannes te Amsterdam beeft eene oproeping in de Haarl. Cour. van den 12den dezer doen plaatsen tot bijdragen voor die gemeente, opdat ze niet langer verstoken zij van een geschikt kerkgebouw. Te Geneve, die vroeger bij uitnemendheid Protestantschc stad, worden gelden gevraagd voor den opbouw van een tweede R. K. kerk, waartoe reeds volgens de vermelding in de Tijd387,50 is ontvangenonder welke eene gift van ƒ200 uit Oegstgeest en een van den IIoog-Eerw. lieer Belgrado Vice-Superior der Holl. Zending, van 100. Zoo zien we dan om strijd kerken voor beide gezindheden verrijzen op plaatsen waar voorbeen de eene do andere belemmerde, verjoeg, uitsloot, ja vervolgde. Dit verschijnseldat wedijveren, om ieder in zijne Kerk te doen wat ter bevordering van Christelijk geloof kan strekken, boe spoort dit niet tevens aan. ja dringt tot Christelijke verdraagzaamheid, die, hoewel vasthoudende aan bare bijzondere inzigten erkent dat de geest des Christendoms, die der vrijheid is; dat, als de Heer der Christelijke Kerk beide gezindheden verheft, waar ze de minderheid uitmaken, het den leden geen godsdienstpligt kan zijn om zich vijandig tegen elkander te gedragen, en dat dit verschijnsel allen moet aansporen, niet om geen middelen te ontzien om zijne Kerk te doen zege pralen, maar ze door den geest van Christus te doen bloeijen in geloof vruchtbaar in liefde en goede werken. De Redactie dezer Courant zal zich gaarne belasten met de bezorging der giften die men voor de Protestantschc kerk te Troyes zou willen afzonderen. Z. SI. heeft den Heer SI1'. J. N. Gordon benoemd, tot Notaris te Ter Aar, (Arrond. Leyden), in plaats van den Heer Samson, te Koudekerk overleden. Men verneemt, dat Z. M. de Koning verlangt, dat ook dit jaar zijn verjaardag niet afzonderlijk gevierd worde en te dier gelegenheid geene open bare feestplegtighcid plaats hebbe; terwijl de Stedelijke besturen zijn aange schreven, om zorg te dragen, dat aan Zr. Ms. verlangen worde voldaan. De Afgescheiden gemeente te Gorinchem, heeft tot haren Herder en Leeraar beroepen Ds. II. J. Budding, thans in Noord-Amerika. Uit het Verslag der algemeene Vergadering van het Fonds ter Aanmoe diging en Ondersteuning van de Gewapende Dienst in de Nederlandenge houden binnen Amsterdam, den 31slcn van Hooimaand 1850 blijkt, dat, buiten de rekening der Commissie te Batavia, aan gratificatiën, aan onder houd van het Invalidenhuis, waarvan de kosten 7,378.68 hebben bedragen, en aan administratiekosten gezamentlijk is uitgegeven 88,002.67j cn de gezamentlijke inkomsten aan renten en jaarlijksche collecte, met de bijzon dere toelagen, hebben bedragen 71,351.80^, zoodal het jaar 1849 een te kort opleverde van 16.650.87. In 1846 bedroeg dit te kort 22,441.11 in 1847 22,223.51 J en in 1848 ƒ17,828.21|. Alzoo in 1849 5,790.24 minder dan in 18465,572.64j minder dan in 1847; en ƒ1,177.341 min der dan in 1843. Het groote verschil dat hierbij bestaat tusschen de jaren 1846 en 1847, en de jaren 1848 en 1849, moet hoofdzakelijk worden toe geschreven aan de met 1848 ten uitvoer gelegde beperking van het getal der genen, die bij vacature plegen te worden opgenomen. De betere uitkomst van het jaar 1849, in vergelijk met 1848, mag daarentegen tot andere be schouwingen aanleiding geven. Het verdient opmerking dat het te kort in 1849 zoo veel minder bedraagt dan in 1848, niettegenstaande het rentebc- drag, door den verkoop van kapitaal tot dekking der jaarlijksche te korten, telkens afneemt. Daaruit volgt niet alleendat het Fonds meer dan genoeg zame zekerheid aanbiedt, van op den tegeriwoordigen voet aan zijne verplig- tingen te kunnen blijven voldoenmaar ookdat de beperkende maatregel van 1847 slechts van tijdelijken aard behoeft te zijnja misschien het tijd stip reeds daar is, waarop het Fonds weder eenige meerdere uitbreiding aan zijnen werkkring zou kunnen gevenzonder vrees dat hierdoor de oorspron kelijke deelgeregtigden gevaar behoeven te loopen, van benadeeld te worden. Aan Deelgeregtigden werd in 1849 uitbetaald 36,634.97. In 1848 bedroeg die som ƒ38,652.642. Alzoo in 1849 minder, dan in 1848, ƒ2,017.66J. Een besluit, als datgene, hetwelk voorleden jaar omtrent een bepaald getal verminkten in de Oost-Indien werd genomen, of een maatregel gelijk die, waarover hedenmet betrekking tot de verminkten in den strijd tegen Balie zal beraadslaagd worden, kan hier nieuwen toevoer leveren. Ilct getal onzer Deelgeregtigden moet anders van jaar tot jaar door sterfte minder worden. De vacatures worden hierbij niet vervuld. Het kapitaal, dat ten hunnen be hoeve op het Grootboek der 4 pCt. Nationale Schuld staat ingeschreven, be draagt intusschen ƒ1,190,000. (Waaronder de ƒ59,7000 zijn begrepen, die aan het Prijsfonds toebehooren.) De gratificatiën aan 1082 Infirmen uitgereikt, bedroegen in 1849 de som van 36,458.87. Die som, gedeeltelijk gevonden uit de renten van ons Fonds, benevens het bedrag der jaarlijksche collecte, en verder verkregen door verkoop van kapitaalis slechts voor vermindering vatbaar door beper king in de opname der hieronder bedoelde personen, dewijl er zich voor elke vacature eene rij van sollicitanten pleegt op te doenzoodat het niet waar schijnlijk is, dat deze categorie zal uitsterven. De op de rekening voorkomende post aan kosten van het Invalidenhuis brengt ons van zelf tot nadere beschouwingen aangaande dit Gesticht. Behalve de Rijks toelage van ƒ5000, zijn in ontvangst gcliragt ƒ600, van de Stad voor de kosten van onderhoud van liet gebouw, en de renten van het ten name van het Invalidenhuis ingeschreven kapitaal van 4 pCt. W. S. ƒ9000, en voorts nog aan afgestane Lands pensioenen ƒ8,970; de afgestane Gratificatiën 2,934; korting op eenige Gratificatiën 122de renten van ƒ9000 Inschrijving 4 pCt. Nat. Schuld ƒ360; de bijdrage uit ons Fonds ƒ7,387; te zamen ƒ25,364. Gedurende 1849 zijn er 104 Invaliden verpleegd. In 1848 109. Door den Kommandant Directeur worden de belangen van het gesticht voortdurend met zorg en ijver waargenomengetuige daarvan een voorstel dat door hem in de vorige maand aan den Raad van Administratie werd in geleverd, en door dezen bij Missive van 22 Juuij jl. ter onzer kennisse is ge- bragt, aangaande eene hem wenschelijk voorgekoinene verandering in de kleeding der Invaliden. 's GRAVENHAGE15 Februarij. Z. M. de Koning zal den 26stea dezer gehoor verleenen aan het Paleis in het Noordeinde. Z. M. de Koning heeft 500 geschonken, als blijk van belangstelling in de tot standbrenging van een Nederlandsch Mettray. De Staats-Courant van den 12den kondigt aan, dat er weder gelegen heid is voor Nederlandsche Genees- en Heelkundigen om als Officier van Gezondheid 3de klasse bij de Landmagt in de Oost-lndiii te worden geplaatst. Het Ilötel Boschlustgelegen aan het begin van den Bezuidenliout- schen weg alhier, zal in de volgende maand in publieke veiling gebragt worden. Het Hotel en verdere aanleg is door wijlen den Graaf van den Bosch gesticht, en is later het eigendom geweest van wijlen Prins Alexander, j thans van II. M. de Koningin-moeder, die het ook voor een korten tijd, na I den dood van Willem 11, heeft bewoond. I 7

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1