teord beschouwd worden. De nieuwe blijvende uitgestelde 3 pCt. fondsen, zullen rente geven van 1 Julij 1851 af, wanneer zij vóór 1 October aan staande ter conversie zijn aangeboden; anders van het halfjaar volgende op hunne aanbieding. De nieuwe schuld zal vertegenwoordigd worden door stuk ken aan houder van 12,000, 24,000 en 48,000 realen, welker coupons de voortgaande vermeerdering van rente zullen aanduiden. De blijvende uitge stelde schuld zal een rente genieten van 1 pCt. gedurende de vier eerste ja ren, lj pCt. gedurende de twee volgende jaren en zoo vervolgens, van twee tot twee jaren j pCt. meer, tot op het negentiende jaar, wanneer zij 3 pCt. zal genieten en bepaald gevestigd zal zijn. De vernietigbare schuld zal men terstond beginnen te vernietigen, waartoe goederen en gronden verkocht zul len worden en jaarlijks van 1852 af, 12 millioen realen op de begrooting zal worden gebragt. Er zal voortdurend eene besturende Junta van 6 per sonen voor het beheer der schuld zijn. ITALIË, ROME, 2 Februarij. De Paus beeft het burgerlijk bestuur der hoofdstad georganiseerd. De Raad zal 48 leden tellen, door den Paus te verkiezen uit eene hem aan to bicden lijst, en de Vergadering zal bestaan voor de helft uit Edelen, en voor de wederhelft uit personen, behoorende tot de andere klassen der maat schappij. Aan het hoofd zal staan een Senateur, door den Paus te benoe men en deze zal in zijn bewind worden bijgestaan door 8 Raadsledenonder den naam van Conservateurs. De Oostenrijksche Regering vordert schadevergoeding van het Bewind voor het onderhoud der troepenin de Legatiën en de Marken. De Regering verlangt, om aan dit bezwaar te gemoet te komen, dat het bedrag dezer troepen verminderd zal worden, hoewel die krijgsmagt nog niet genoegzaam is, om de openbare veiligheid te verzekeren, vooral ook daar de geest der Romeinscbc troepen zeer ongunstig is. Het is reeds meermalen gebeurd, dat de Dragonders, in stede van de straatroovers te vervolgen, met ben gemeene zaak gemaakt hebben. Men klaagt van de zijden des Pausendat de Franschcn zich al het krijgs- materiëel toeëigenenen men hun te vergeefs het geschut heeft teruggevraagd dat zij op den Engelenburg hebben in bezit genomen. Er is onlangs eene overeenkomst met een Engelschman gesloten tot verlichting der stad door middel van gaz. Volgens berigten uit Turijn van den 4Jen dezer is de Minister van Jus titie de Heer Siccardi, ten gevolge van ongewone inspanning, en van hevige gemoedsaandoeningen bij gelegenheid van eenen in de Kamer van Afgevaar digden tegen hem gerigten aanval, door eene gevaarlijke ziekte aangetast. De aangevangen beraadslagingen over de begrooting van het departement van justitie hadden uit dien hoofde gestaakt moeten worden. OOgïEMRIJS. AVEENEN, G Februarij. Volgens Keizerlijk besluit, zal de vermindering van bet leger op groote schaal worden voortgezet. De Infanterie zal, behalve het leger in Hongaryë en Italië, met 150,000 man verminderd worden. A'an 1 November 1849 tot 31 Julij 1850, hebben de inkomsten des lands bedragen 139,245,590, de uitgaven daarentegen 194,779,209 fl. De openbare schuld die in 1848 1,013 millioen II. bedroeg, is thans geklommen tot eene som van 1,542 millioen fl. [een florijn is ƒ1.20 Ned.] De Keizer van Rusland heeft bevolen, dat aan alle handel en nijver heid uitoefenende personendie de Londensche Tentoonstelling mogen willen bezoekengeheel kosteloos reispassen zullen worden afgeleverd. TURK Y E. Omtrent de benoeming van een Opperhoofd voor de Protestansche onder danen van de Porte waarvan reeds melding is gemaaktwordt thans het volgende meer naauwkeurig bcrigt opgegeven sliet is aan Sir Stratford Canning in Constantinopel gelukt, eindelijk ook voor de protcstantsche raja's de regten te verkrijgen in het genot waarvan zich andere dissenters in het Turksche rijk reeds sedert langen tijd verheug den. Zij bezaten tot dusverre geen door hen zelvcn verkozen AVekilmaar een Turksch ambtenaar, Ichrissab Agassi, was hun Opperhoofd, aan wien zij zich met hunne verzoeken en klagten moesten riglen. AA'el hadden de vervolgingenwaaraan zij als proseliten met name van den kant hunner vroegere geloofsgenootenbloot stonden, sedert eenige jaren opgehoudenmaar zij bezaten toch voor hun regt geen zoodanige waarborgen als de Grieken Armeniërs, Katholieken, en óver het algemeen die christelijke secten, welke in die gewesten sedert den val van het Grieksche Rijk waren overgebleven. Thans heeft de Sultan bij eenen in het begin van December uitgevaardigden firmanuit aanmerking van dezen onaangenamen en moeijclijkcn toe stand bepaald dat uit het midden der Christenen van de Evangelische ge loofsbelijdenis een door hen verkozen en hun vertrouwen genietend achtens waardig man als vertegenwoordiger der Prostestanten Protestan Vekeli) zal worden benoemd, dat deze tot het personeel van het departement van politie zal behooren dat het officiële register der tot de bedoelde secte behoorende onderdanendoor hem gehouden en bij genoemd departement bewaard zal wordenalwaar de geboorte- en sterfgevallen daarin door hem zullen moeten worden ingeschrevenen dat eindelijk alle verzoeken om reispassenom vcr- gunnning tot het aangaan van een huwelijk of van anderen aard, hij de over heden niet zullen worden aangenomenwanneer zij niet door dien ambtenaar geviseerd zijn. Dit mijn bevel zoo wordt vorder in den firman gezegd is aldus in mijn Keizerlijken divan uitgevaardigd. En gijdie de straks genoemde Musclar zijt, zult voor de stipte uitvoering dezer verordening zorg dragen. Daar de zaak der reispassen en de omslag van het hoofdgeld aan een afzon derlijk reglement onderworpen is, zult gij toezien dat niets daarmede strij digs geschiede. Voor het verleenen van vergunningen tot het aangaan van een huwelijk en voor de inschrijvingen in het register der bevolking zult gij hen geenerlei onkosten of belasting laten betalen. Even als aan de overige gemeentenwelke onderdanen van mijne Verhevene Porte zijnzoo zal ook aan hen voor hunne godsdienstige handelingenvoor de daarstelling van be graafplaatsen en bedehuizen, alle mogelijke begunstiging worden toestaan- Gij zult hun den noodigen bijstand verleenen en niet toegevendat bun van den kant der overige kerkelijke genootschappen noch met opzigt tot hunne kerkelijke gebruiken, noch met betrekking tot hunne wereldlijke aangelegen heden iets hoegenaamd in den weg gelegd worde. Veeleer zult zij zorg dragen, dat zij in veiligheid de voorschriften hunner belijdenis kunnen nale ven en noch in dit noch in eenig ander opzigt de minste belemmering on dervinden en gij zultovereenkomstig mijnen wilalles wat tot hun wel zijn en rust kan strekkenzoeken te bevorderen en te volmaken." STABS BERIGT. BURGEMEESTER en 4VETIIOUDERS der Stad LEYDEN, Gehad hebbende de onderstaande verzoeken tot bekoming der vcreischte vergunning, als: 1°. Van Petrus Jacobus Creyghton, wonende alhier, om in het Huis op de HaarlemmerstraatAVijk VI. N°. 398 een Smidse daar te stellenen 2°. Van Abraham Gerardus Baiiego, mede wonende alhier, tot het doen stellen van een Goudsmids-fournuisin het Huis op de Brcedestraat AVijk IV. N°. 324. Gelet op Zr. Ms. besluit van den 31sten Januarij 1824, rakende vergun ningen ter oprigting van sommige Fabrijken en Trafijken Brengen bij deze ter kennis van alle daarbij belanghebbendendat tot het hooren der Eigenaars en Bewoners van de naastbijgelegene of belendende Pan den, ten opzigte der Informatiën de Commodo et Incommododoor Burge meester en AVethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Stad, op Maandag den 17den Februarij, des middags ten twaalf ure; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen opgemeld verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl bij verzuim daarvan zij gehouden zullen wordenzich tegen de inwilliging van hetzelve niet te hebben verzet. Burgemeester en AVethouders voornoemd, DU RIEU, Ley den10 Februarij 1851. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. Bij Ds. Fangman is voor de ongelukkige AVeduwe van A. van der AVjel met hare zes Kinderente Noordtvijk aan Zeedie onlangs haren man en vader in de golven verloren hebben ontvangen A'an Prof. T. en Zooneen Coupon AV. S. 1.23J en ƒ1.Uit Haarlem twee Coupons, ieder a ƒ1.23]. A'an een voormalig Zeeman 2.Van B. N., aan ongangbare specie ƒ2.35. A'an N. N. ƒ2. Van de AVcd. K. G. ƒ4.Van N. N., een Muntbiljet van ƒ10. 313de gtaats-Lotcrjj. Trekking der Derde Klasse. lste Trekking. N°. 15156 een prijs van ƒ25,000. Nos. 7883 en 15854 ieder een prijs van ƒ1,250. N03. 2G43, 8835 en 194G3 ieder een prijs van ƒ1,000. 2de n No. 3534 een prijs van ƒ5,000. N09. 4998, 5893 en 18792 ieder een prijs van 1,000. AO VEKTENT1UN. Heden verloste voorspoedig van een welgeschapen ZOON, MARRAGRITHA van LEEUWENgeliefde Echtgenoot van Leyden, 8 Februarij 1851. J. C. RIJK, Metselaar. Heden overleed na een geduldig en christelijk doorgestaan lijden van eenige weken, tot bittere droefheid van mij en hare verdere Betrekkingen, en onherstelbaar verlies van onze drie nog jonge Kinderenmijne hartelijk geliefde Echtgenoote ALBERTINA HIEBING, in den ouderdom van 43 ja ren weenend staar ik haar nadoch met geloovig vertrouwendat zij naar betere gewesten is overgegaan. Leyden, 8 Februarij 1851. G. DIEPENBACH. Het HUIS en ERA'Ewaarin de Droogist-Affaire wordt uitgeoefend T staande en gelegen te Leydenop de HaarlemmerstraatAVijk VI. N°. 452 453, is bij de Opveilingwelke op Zaturdag den 8s,cn dezer, in het Ileeren- Logementaan den Burg, heeft plaats gehad, in bod gebragt op ƒ3,500. Nader verhoogd met- 1,090. En alzoo thans in bod op ƒ4,500. De Afslag en finale Gunning zal geschieden ter plaatse voorschrevenop Zaturdag den 15''™ Februarij aanstaande, des avonds ten zes ure, terwijl iumiddels Verhoogingen zullen worden aangenomen ten Kantore van den Notaris J. A. PRYN, residerende te Leyden.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3