BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. E31«EI,A1V». LONDEN8 Februarij. Lord John Russell heeft in de zitting van het Lagerhuis van den 7(,c" de- zftr het ontwerp van wet ingediendter voorkoming van het aannemen van kerkelijke titels ontleend van plaatsen in Groot-Brittanic en Ierland. De Mi nister heeft dat voorstel in eene zeer uitgebreide rede toegelicht. Hij begon met te herinneren in welke mate de belangstelling door de besluiten van het hof van Rome was opgewekt. Vervolgens sprak hij hoe verleden jaar in Ierland een nieuwe Aartsbisschop benoemd moetende worden volgens vroe gere gewoonte door hen die daartoe bevoegd wareneen drietal van Candi- daten naar Rome was opgezonden. In plaats van een der aldus voorgedra genen te kiezen, had de Paus eenen geestelijke benoemd, die sedert vele ja ren ln Rome leefde. Naauwelijks was die geestelijke aangekomenof hij had niet alleen getoond dat hij geenszins voornemens was om zich, gelijk zijne voorgangers, met het Iersche gouvernement in gemeenschap te stellen, maar zelfs de synode van Thurlcs bijeengeroepen door welke een adres aan het Iersche volk was uitgevaardigdregtstreeks strekkendevooreerst om de me nigte te waarschuwen tegen de nieuwe inriglingen van onderwijs door het gouvernement overeenkomstig eene parlementsacte daargestelden om haar voorts op te zetten tegen de landeigenaars. Ditmeende de Ministerwas een voorbeeld waaruit bleekdat het in dezen geenszins geestelijke belan gen gold; en moest aangemerkt worden als eene eerste poging om op de burgerlijke aangelegenheden van den Staat invloed uit te oefenen; eene po ging, die voorzeker bij gunstige omstandigheden door verdere stappen zou ge volgd worden. Hij wees voorts op zekere voorvallendie gelijktijdig in an dere landen van Europa plaats hadden gehaden die van denzelfden geest getuigdenzoo als de weigering van de kerkelijke bediening en der begrafenis aan den Sardinischen Minister van Justitie, uit hoofde van zijne deelneming aan de wet tot afschaffing van de privilegiën der geestelijkheid, en de pogin- gen van Rome om op de stemming der Belgische Kamers over de wet op het onderwijs eenen jegens het gouvernement vijandelijken invloed uit te oefenen. Vervolgens verklaarde Lord John Russell ten stelligste, dat de jongste organisatie der R. C. Kerk door den Paus niet alleen zonder toestemming maar zelfs buiten weten van het Gouvernement geschied was. Op den voor grond stellende, dat het in den aard van alle geestelijke ligchamen ligt om zooveel mogelijk inbreuk te maken op het wereldlijk gezagontwikkelt hij de handelwijzedoor do gouvernementen van andere landen gevolgdten aanzien van soortgelijke pogingen van het Pauselijk Hof in Frankrijk, in Oostenrijk en elders waar de sanctie der Ilooge Regering gevorderd werd voor de geldigheid der benoeming van hoogc geestelijken; en hij hield vol dat geen R. C. Staat zou dulden, dat eene bulle ingevoerd en afgekondigd wierdzonder de vergunning van het burgerlijk gezagen dat de Paus aan geene van die mogendheden, hoe klein en zwak ook, zulk eene belediging zou hebben durven aandoen, als aan de Koningin van Engeland. Uit de vroegere geschiedenis van Engeland toonde hij aandat ook het R. C. voor geslacht op de magt van Romedie zich steeds meer trachtte uit een te breidennaijverig was geweest en maatregelen genomen had om die te fnuiken. Voorts zcide de Minister dat het Gouvernement onder de bestaande om standigheden en met het oog op het beheerhetwelk de nieuwe Katholieke Prelaten zouden verkrijgen van belangrijke fondsen van Catholijkc gestich ten, voorstelde in de eerste plaats om het aannemen en verbieden van alle tietelsontleend niet slechts aan een thans bestaand Bisdommaar aan eenige plaats in bet Vereenigd Rijk en in do tweede plaats om de Bisschop pen te beletten dat zij uil kracht van zulke titels eenig beheer of toezigt uitoefenen over de goederen van gestichten. Tot deze maatregelen meende het Gouvernement zich te moeten bepalen. Ten slotte verklaarde de Minister, dat hij zich steeds betoonen zou een voorstander van onbeperkte vrijheid in het godsdienstige, maar een onwrik baar tegenstander van alle inmenging der Geestelijken, in het wereldlijk oppergezag van het Rijk. De Heer Roebuck betoogde dat Lord Russell van een verkeerd standpunt was uitgegaandat bij namelijk feiten en beginselenontleend aan zuiver Katholieke Staten, toepaste op eenen niet Katholieken Staat, terwijl hij zieli daarentegen onthouden had van te wijzen op een Staat die met Engeland de grootste overeenkomst had, op de Vereenigde Staten, die, voor de magt van den Paus niet bevreesd waren. Hij achtte het onregtvaardig eene wet te maken, uitsluitend tegen éénc enkele klasse van geestelijken gerigt. Nadat nog verscheiden andere leden (waarvan slechts twee zich met het gevoelen van Lord John Russell verccnigdcn) het woord gevoerd hadden, werd de voortzetting der beraadslagingen op den 10dcn bepaald. Het Bijlielgenootschap alhier, zal op de Tentoonstelling 150 Bijbels le veren, in even zooveel talen gedrukt. De bijeenkomst der Engelsche geestelijkheid, die sedert bijna ander halve eeuw haren synodalen werkkring staakte, heeft gisteren in Westminster Abdy plaats gehad, in haar Hooger- cn Lagerhuis, ten einde de petitie uit Canterbury te ontvangen. De hoogc geestelijkheid verscheen in priesterlijk gewaad. Dadelijk na de opening werd echter de vergadering door den Aarts bisschop van Canterbury tot den 28stcn Augustus aanstaande verdaagd. De Heer Paxton heeft een plan ingeleverd, strekkende om de beurs met een nieuw soort van glas te overdekken. LI. Dingsdag nacht is in de Forth of Clyde het stoomschip Thistle in botsing geraakt met de van Demerary naar Glasgow bestemde brik Laurel die oogenblilckelijk met de geheele cquipaadje, ten getale van 14 personen, in de diepte wegzonk. - Te Glasgow is eergisteren ochtend een der ketels van de stoomboot Plover met zulk geweld gesprongendat het vaartuig gedeeltelijk in de lucht vloogdo machinist gedood cn vier personen in meerdere of mindere mate gekwetst werden. F IS. A 3134 Ï5.I.5Ï4,. PARIJS8 Februarij. In de zitting der Wetgevende Vergadering van gisterenbragt de Heer Pis catory zijn verslag uit, betrekkelijk de gevraagde dotatie voor den President en zeide, dat deze magistraatspersoon werd die dotatie gegund een in komen zou hebben van 3,425,000 francsalstractement 600,000 repre sentatie-kosten 600,000 het Elysée op de begrooting voor openbare werken 240,000 een hotel naast het Elysée 35,000 aangewezen voor den Pre sident op het ondersteuning-fonds ter beschikking van den Minister van Binnen!. Zaken 150,000 buitengewone representatie-gelden 1,800,000. Het Ministerie verklaarde daarop, dat deze dotatie niets anders dan een buitengewoon en jaarlijksch credict was en ook telleen jare weder gevraagd moest wordenals de President der Republiek zijne hooge betrekking met cere zou beklceden. De meerderheid der Commissie was door dit antwoord niet bevredigd, en kon zich ook niet vereenigen met het gevoelen van twee leden die de minderheid uitmaaktenen beweerden: adat de dotatie te weigeren in de oogen dee lands zou zijn eenp voortzetting van den strijd die de ver wijdering der beide groote Magten voor altijd ten gevolge kon hebben." De meerderheid achtte het toestaan der dotatie in strijd met art. C2 der staatsregeling, dat den President 600,000 fr. inkomen toelegt. Later heeft men, maar inconstitutioneel, nog 600,000 fr. toegestaan. Voor die som kan de President zijne waardigheid genoegzaam ophouden. De rijkdom en de zeden des lands eischen niets meer. De magt des Presidents is tijdelijkhij is de eerste magistraats-persoonmaar ook de eerste burger. Hij is geen hoofd van den staat, maar hoofd van de uitvoerende magt. Zij stelde dus voor om de dotatie-aanvraag te wijzen van de hand. Hoe de Voorzitter 't nu zonder dotatie zal stellenweet men nietwant met welken naam men iemands inkomen bestcmpcleof het een civile lijst een dotatieeen appointementeen honorariumeen salaris of daggeld zij waar minder ontvangen wordtvalt ook minder uit te gevenen de luister van den President zonder dotatie, zal voor het gros der Parijzenaarsdie nog niet op de hoogte der N.-Americaansche eeuvoudiglieid staanen vooral voor zijne leveranciersvrij wat in glans verliezen. Uit onderscheidene departementen ontvangt men bcrigten van over stroomingen veroorzaakt door den plotsclingen was van onderscheidene rivie ren. Te Rive de Gier heeft het water zelfs groote verwoestingen veroorzaakt. De kaaijen en straten der stad stonden geheel blank. De spoorweg van St. Eticnne naar Lyon moet zoodanig geleden hebbendat de dienst zelfs voor een poos heeft moeten worden gestaakt. Een Duitsch edelman heeft aan de Academie des Scienceseene jaarlijksche rente van 10,000 fr. geschonken, om die te besteden tot jaar- lijksche uitloving van vier premiën. De eerste premie zou worden uitgeloofd voor de beste verhandeling tot verdediging van bet katholicisme zullende de uitspraak der Academie hierover de bekrachtiging van den Aartsbisschop van Parijs behoeven; de tweede premie voor de heste verhandeling tot verde diging van het onbeperkte vorstelijk gezagenz. De Academie heeft echter de schenking niet aangenomen. SPANJE. MADRID4 Februarij. Aan den Senaat is door den Voorzitter van den Ministerraad een wetsont werp medegedeeld tot reorganisatie der Bank van Sb Ferdinand, welker kapi taal van 100 op 120 milliocn zal worden gebragt. De Heer Bravo Murillo heeft ook aan de Kamer der Gedeputeerden verscheiden belangrijke wetten medegedeeld, als: een ontwerp tot regeling van de schuld der schatkist; een ander tot regeling der huiten- en binnenlandschc schuld, volgens het vroegere ontwerp van den Heer Bertran de Lis; een tot verkoop der loodmijnen en tot het vervreemden van de gebouwen der munt te Segovia, en een ontwerp tot het verkoopen van de goederen der commanderijen van Sb Jan van Jeruzalem. Het ontwerp tot schuldregeling schijnt alhier de goedkeuring weg te dra gen doch men wil verzoekenmet de coupons te handelen even als met de 4 en 5 pCt. fondsen. De hoofdtrekken er van zijnverdeeling in blijvende 3 pCt. fondsen en in vernietigbare schuld. De eerste zullen verdeeld worden in geconsolideerde en cn uitgesteldede geconsolideerde zullen worden gevormd van de tegenwoor dige 3 pCt. schuld; de uitgestcldcn 1°. uit het nominaal kapitaal van de geconsolideerde schuld der 5 pCt. binnen- en buitenlandsche; 2°. uit de ge consolideerde schuld der 4 pCt. tot op zijn 4/5 gebragt; en 3°. uit de renten van diezelfde schulden, vervallen en niet voldaan op 30 Junij aanstaande, cn vooraf tot op de helft gebragt. De vernietigbare schuld zal in twee klassen verdeeld wordende eerste zal bevatten de loopende schuld van de 5 pCt. op papier, de niet geconsolideerde waarden, en de schulden, welke uitgestelde cn voorloopigc geheeten wordende tweede klasse zal de rcntelooze en passive schulden bevatten. De titels der oude buiten], schuld, welke nog niet gecon verteerd zijn, en eenige andere schulden zullen voor deze wet als geconvcr-

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2