LEYDSCHE COURANT. - 1831. Nft. 1 WOENSDAG, 12 FEBRUARIJ. BMNEALANDSCIIE BERIGTEtf. De Courant wordt Maandags Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt ïfc S Fe Prijs der Courant is f 12 i» het jaar; do afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEY'DEN, 11 Februarij. Vergelijkende Staat van de opbrengst der opcenten en eigene middelenten behoeve dezer Stad geheven, gedurende do maanden Januarij 1350 en 1851. 1850. 1851. f opcenten 1,849.15' 1,833.551 22 eigen midd. - 386.27} - 385.35* 2,235.73 2,218.91 rj, (opcenten 7,411.30 7,888.53 eigen midd. - 226.47} - 203.62 3 7,637.85} 8,092.15* "Wijn1,155.55 1,408.75 r-t pi j opcenten 2,454.98 2,693.43 758.45 - 861.02} 3,213.43 3,554.45} g eigen midd. - .s o 1 cq O 1 ^3 f opcenten 153.07 .S eigen midd. - 102.58} 3 13 I ca o l 242.56 - 195.73} 255.65* 438.34} 14,493.22 ƒ15,712.61 J Meerder in 1851 ƒ1,214.39}. Bij gelegenheid der uitgave van De Geschiedenis der Ontdekkingen van Planeten als een Tafereel van het wezen en den toestand der Ster rekunde door F. KaiserHoogleeraar te Ley den te Amsterdam hij J. C. A. Sulpke 1851roept een Vriend der Sterrekunde en Vereerder van Kaiserin de 2dc editie van bet Handelsblad van 10 Febr. de vrienden der Sterrekundevooral de veelvermogenden in AmsterdamRotterdam Middelburg en elders op, tot het bijeenbrengen van eenige tienduizenden guldenster oprigting van een gebouw en aanschaffing van eenige werktui gen ten behoeve dier wetenschap zoo als men in Noord-Amerika te Cincin nati en elders heeft gedaanen langs dien weg eene sterrewacht te vormen eenen man waardig die met geringe en gebrekkige hulpmiddelen tot hiertoe zoo veel ten uitvoer bragt. Hij eindigt zijne oproeping aldus Vooral Amsterdamdat ons Kaiser geleverd heefidat zoo menig sterre- kundige binnen zijne muren bevat en onder zijne aanzienlijken zoo menige voorstander der wetenschap teltzal hierin niet achterlijk zijn. Het ligt geenszins in het karakter van gemelden Hoogleeraarom zijne goedkeuring te hechten aan deze wijze ter doelbereiking van datgenewat Z. Ed. jaren lang hooptedat eenmaal tot stand zoude komen. Maar willen wij ook ten dezen slagen en een tweede hulde aan de wetenschap toe bren gendat dan alle bijdragen (mogen zij veelvuldig en mildelijk zijn) hem toevloeijen door tusschenkomst van den Ed. Groot Achtb. Heer P. Huidekoper, gewezen Burgemeester van Amsterdam, van wien de Hoogleeraar Kaiser zelve getuigt: »dat hij gedurende het grootste deel zijns levens, alles voor hem waswat immer een vader voor zijn zoon wat immer een broeder voor zijnen broeder wezen kon!" en aan welken Heer wij alzoo middelijk datgeen verpligt zijn, wat Nederland en de sterrekunde, in Kaiser, is tendeel gevallen. Zonder vooraf in te stellen Commissienzonder album met opgegevene namen en getallenzonder eenig verder uiterlijk vertoonwordt heden de grondslag gelegd, tot eene handeling, die der wetenschap tot nut, beide op- melde Heeren tot huldeder Nederlanders lot eere strekke voor tijdgenoot en nakomelingschap." 's GRAVENHAGE10 Februarij. Z. K. II. Prins Frederik heeft 100 geschonken tot oprigting van eene School en Onderwijzerswoning op de Broek onder Akkerwoude in Friesland. Uit Luxemburg wordt gemeld, dat het gerucht van eene aaneenhechting van dit Groothertogdom aan Pruissen geheel ongegrond is, even als dat van een Oostenrijksch garnizoen in de hondsvesting. De Regerings-Presidcnt Will- mar zou weder spoedig uit Luxemburg naar Dresden vertrekkenom het Groothertogdom te vertegenwoordigen. Alhier is den 8sten dezer overleden, in den hoogen ouderdom van ruim 95 jarenZ. Exc. de Hoog Welgeb. Heer A. W. C. Baron van NagellReer van Ouden en Nieuwen AmpsenMinister van StaatOud Minister van Buitenlandsche Zaken. Kamerheer des Konings. Grootkruis der Orde van den Nederlandschen Leeuw, van het Legioen van Eer, der Guelpen-Orde van Hanover, en van Karei III, van Spanje, die dezer dagen zijn twee-en-zeven tigjarig huwelijksfeest mogt vieren. Men verneemt dat den 21sten dezer, door den aflredenden President der Tweede Kamer, den Heer Mr. A. J. Duymaer van Twist, benoemd Gou verneur-Generaal van Nederl.-Indiëaan de leden dier Kamer een afscheids diner zal gegeven worden. De Arrond.-Regtbank alhier heeft eene lijst van drie Candidaten opga- maakt, tot vervulling der opengevallene betrekking van Rogter in de Arr.- Regtbank te dezer stede. Op die lijst zijn geplaatst de Heeren: 1°. Jbr. Mr. W. M. de Brauw, thans Subsl.-Officier bij die Regtbank ;>2°. Mr. J. C. van de Kasteelethans Itegter-Plaatsvervanger bij de Regtbanken 3°. Mr. G B. Emants Kantonregter te Voorburg. - De Gemengde Commissie voor de Stenographic uit de heide Kamers der Staten-Generaal heeft ter algemeene kennis gebragtdat zij na reeds twee malen een Stenographen-concours te hebben gehouden, voornemens is, binnen eenigen tijd tot de vaste aanstelling van Stenographen in dienst der Kamer over te gaandoch dat daarbij welligt eene of meer plaatsen er van onvervuld zullen moeten blijven, terwijl ook later, noodwendig vacatures zullen ontstaan. De Commissie vestigt alzoo hierop, bij tijds, de aandacht der personendie voor zoodanige betrekking de noodigc geschiktheid bezitten of die in het vervolg mogten kunnen verwerven. Zij wijst hen op deze gelegenheidom door den tijd eene plaatsing als bezoldigd ambtenaar in eene niet onbelangrijke betrekking te verwerven. Het Hoofdbestuur der Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van sterken drank heeft kennis gegeven dat de provinciale correspondent van Zuidholland, de Heer J. A. C. Voorhoeve te Rotterdam, voornemens Is, in een aantal plaatsen in zijne provincie, waar de zaak der afschaffing tot nog toe weinig of niet bekend isexemplaren te verspreiden van bet woord van Ernst en Liefdedoor Ds. Iluydecoperen van de laatst uitgegevene voor lezing van den Hoogleeraar Scbroeder van der Kolkover den invloed van sterken drank op het ligchaamwaarbij een brief gevoegd zal worden, in welke de afschaffingszaak ter overweging en bevordering aanbevolen wordt. Later zal hij zich in persoon naar die plaatsen hegeven, ten einde"de uitwer king van dien maatregel te leeren kennen enwaar het zijn kan en noodig mogt zijnte bevorderen. ROTTERDAM, 8 Februarij. Het Nederlandsche Boekbindersvak zal op eene waardige wijze vertegenwoor digd worden op de Tentoonstelling te Londen, door een meesterstuk van den reeds gunstig hekenden kunstenaar in dat vakde lleer II. J. Regeerhier ter stede. Het is het bekende groote Engelsche plaatwerk van Hogarth ge bonden in een prachtband. Men weet niet wat meer te bewonderen isde smaakwaarmede de vele gouden figurenzonder een zweem van bontheid te verraden zijn aangebragtof den rand en rug met geëmailleerde figuren zeldzaam schoon inderdaadof het geduld en de moeite die aan dit zware zoo moeijelijk te behandelen kunstwerk zijn ten offer gebragt. Het is waar lijk streelend voor het nationaal gevoel, dat dit Engelsche werk, in zulk een Nederlandsche band op de Londensche Tentoonstelling prijken, en daar zeker eene waardige plaats innemen zal. AMSTERDAM, 3 Februarij. Gisteren avond omstreeks zeven ureis er brand ontstaan in het perceel N°. 42, in de Anjeliersstraat, bewoond door den Spiegelmaker Ilagedoorn tijdens de huisgenooten afwezig waren, welke zoo spoedig in hevigheid is toe genomen dat ten half tien ure het huis reeds geheel was uitgebrand eer men den branddoor behulp van 11 spuitengenoegzaam meester was. De oorzaak is voor alsnog onbekendhet perceel en de meubelen waren voor brandschade verzekerddoch de bewoners der bovenkamersdie niet verze kerd waren, hebben weinig of niets van hunne have kunnen redden. DEN HELDER, 8 Februarij. Den 30slen Januarij jl. heeft de Regtbank të Alkmaar uitspraak gedaan I in het regtsgeding tusschen den Staat en de Diakonie der Herv. gemeente al- bier wegens gronden in de nabijheid van het Fort Erfprins gelegen door de Diakonie in gebruik en door de militaire genie als 's Rijks domein gere- qnireerd. De Regtbank heeft den Slaat zijn eisch ontzegd en veroordeeld in de kosten van het proces.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1