sak§e ar. FBMAKIJH. PARIJS3 Februarij. In de zitting der Wetgevende Vergadering van gisterenheeft de Minister Van Finantiën aveder eene zoogenoemde dotatie-wet voor den President der Republiek ingediend van den volgenden inhoudBij de wet van 24 Junij is de ongenoegzaamheid erkent der som op de hegrooting uitgetrokkenvoor de vertegenwoordigingskosten van den President der Republiekzoodat men voor 1850 een vermeerdering van 160,000 fr. heeft toegestaan. De lasten die op het hoofd van het uitvoerend bewind rustende verpligtingen die aan zijne betrekking verbonden zijnnoodzaken ons thans voor 1851 een buiten gewoon crediet aan 1,800,000 francs aan te vragen. De opmerkingen bij ge legenheid van de aanvrage ten vorigen jare gemaakt, doen thans alle verdere uitweiding oarerbodig zijn en veroorlooven ons deze teedere zaak volkomen aan de beslissing der Vergadering over te laten." Daarna las de Minister van Finantiën het bedoelde wetsontwerp voor, hetwelk door de regterzijde onverschillig werd aangehoordwaarop de Colonel Charras uitriepDit ont werp hoort bij de Commissie van Openbaren Onderstand te huis!" De Ver gadering besloot echter het naar de bureaux te verzenden. Voorts was aan de orde de beraadslaging over een wets-ontwerp, waarbij een buitengewoon crediet van 600,000 fr. werd aangevraagd voor den Minis ter van Koophandel en Landbouw, en wel op de dienst van 1851ten einde in die steden, die daartoe aanvragen doen, de oprigting te bevorderen van had- en waschhuizen voor de geringere standen. Dit wetsontwerp werd eerst artikelsgcwijzc en daarna in zijn gebeel met 318 tegen 278 stemmen aange- genomen. Hiermede werd de vergadering gesloten. -Op Woensdag ek. zal naar men zegt door de bureaux de commissie be noemd wordenbelast met het uitbrengen van het verslag op het wetsont- j werp betreffende de dotatie. De kosten der soirees, welke de President Donderdags op het Elysée houdt, beloopen ongeveer 8,000 fr. per weekdie der receptiën 1,500 fr.waarhij de kosten der diners komen gemiddeld berekend op 1,200 fr. Deze uitgaven van den President komen dus dooreen gerekend op 11,000 fr. in de week of ongeveer 500,000 fr. in het jaar. De schuldeischer van den Heer ManguinLid van de Wetgevende Ver gadering, heeft van de vervolging van dien Heer afgezien; men koestert het denkbeeld dat de schuldeischer door anderen was aangezet om hom te ver volgen maar dat deze nu van zienswijze zijn veranderd. De zaak had anders in de zitting van heden moeten dienen. De dader van den moord op den Heer Desfontaine gepleegdis binnen deze stad ontdekt en gevangen genomenhij heeft reeds zijne misdaad be kend. Ilct dagblad dat hier te lande de meeste geabonneerden heeft, is de Annates de la prorogation de la Foidat in 3 talen wordt uitgegeven en 160,000 inteekenaren telt. De Heer Charles Coquerel de eenige broeder van den Predikant van dien naamis hier dezer dagen overleden. ITALIË; Te Bologna is eene afkondiging verschenen van den buitengewonen Pause lijken Gezagvoerder in de LegationBediniwaarbij hij te kennen geeftdat het hind in weerwil van de daartegen aangewende pogingen der Oostenrijksche en Pauselijke krijgsmagtsteeds door misdrijven van verschillenden aard wordt verontrust; dat de misdadigers doorgaans tot de klasse der land bouwers behoorendie altijd gelegenheid vindenom zich buiten hunne woonplaatsen daartoe te vereenigen. Dientengevolge heeft hij verordend dat geen manspersoon boven de 14 jaren, zijne woonplaats mag verlaten, zonder voorzien te zijn van eene veiligheids-kaart, welke door daartoe aangewezen overheidspersonen onder gestrenge verantwoordelijkheid zullen worden afgege ven. Die zonder zulk eene kaart buiten zijne woonplaats wordt aangehou den, wordt gevangen gezet, lot dat te zijnen aanzien voldoende berigten zullen zijn ingewonnen. Daar de struikroovers in den Kerkelijken Staat thans door Pauselijke en door Oostenrijksche troepen onophoudelijk vervolgd worden, maken de roovers dikwijls gebruik van het regt van schuilplaatsof van de aloude bepaling dat een misdadiger in eene gewijde plaats of gebouw niet mag worden gevat. Hierom zijn vanwege den Paus aan de Bisschoppen voor schriften gegeven, welke tot liet einde dezes jaars ten opzigte van het regt van schuilplaats moeten worden gevolgd. Ingeval de vlugtelingen in de schuilplaats of op weg daar heennieuwe misdadenbuitensporigheden of ook maar onbehoorlijkheden plegen, worden de Bisschoppen bevoegd ver klaard, hen in de kerkelijke gevangenissen te doen brengen en in overleg met de bevoegde overheid te Rome, aan de wereldlijke justitie over te leve ren; doch indien tot dit laatste besloten wordt, zal aan de vervolgden drie dagen lijds gegeven worden om te kunnen vlugten. Ilet regt van schuil plaats, een verouderd gebruik van vroegere tijden, wordt dus door den Paus in stand gehoudenzelfs ten voordeele van struikroovers. Evenwel blijven de bepalingen van vroegere Pausen van kracht, waarbij aan hen die zekere bepaalde misdaden begaan hebbenhet regt van schuilplaats ontzegd is. PK KlliSËS. BERLIJN 3 Februarij. Het meermalen verspreide en dan weder tegengesproken gerucht, van eene zamenkomst der Keizers van Rusland en Oostenrijk, en van onzen Koning, verlevendigt zich wederomditmaal wordt Warschau als de plaats der za menkomst genoemd. DRESDEN, 1 Februarij. De Regering heeft aan de Pruissische eene som van 100,000 rijksdaalders betaaldvoor de gewapende ondersteuning tot beteugeling van den opstand alhier in Mei 1849. De Pruissische Regering had eerst het dubbele ge- eischt. Buitendien moet de Saksische nog de inkwartiering der Pruissische hulptroepen betalen, ten bedrage van 84,207 rijksdaalders. De Tweede Kamer heeft de uitbetaling dezer revolutiekosten eenstemmig goedgekeurd. De Kamer van Afgevaardigden heeft heden beraadslaagd over een ont werp van wet betreffende het volksonderwijs, hetwelk strekte deels om de bezoldigingen der onderwijzers, die op vele plaatsen gebleken waren te gering te zijnte verhoogendeels om die onderwijzers zeiven aan eene strengere tucht in liet godsdienstige, zedelijke en burgerlijke leven, te onderwerpen. Om de noodzakelijkheid der voordragt in beide deze opzigten aan te toonen, wees de Regering vooral op het werkdadig aandeelhetwelk de schoolonder wijzersstand aan de Duitsche revolutie nam. De Kamer nam met geringe wijzigingen het ontwerp aan; slechts negen leden stemden er tegen. Vol gens hetzelve zal elk onderwijzer minstens 250 gulden jaarlijksch inkomen hebben, welke som met de dienstjaren klimt, zoodat zij, na 15 jaren dienst, 400 gulden trekken. Zoo de onderwijzer de godsdienstoefeningen der geloofs belijdenis, waartoe bij van wege zijn ambt moet behooren, grovelijk ver waarloost kan hij afgezet worden. De Regering kan aan de schoolonderwij zers het deelnemen aan staatkundige vereenigingen en het bezoeken van poli tieke bijeenkomsten, zoowel in het algemeen als in bijzondere gevallen, verbieden. MECML-EWBSJHO gCSIWESSOl. De Groothertog heeft bij eene 'verordening van 27 Januarijuit aanmer king van den heilloozen invloed dien openbare politieke vergaderingen en vereenigingen in de laatste jaren op de inwendige rust en orde des lands uit geoefend hebben en nog voortdurend uitoefenen, bepaald, dat geene openbare vergaderingen van polilieken aard gehouden, of politieke vereenigingen ge vormd mogen worden, zonder vergunning van het Ministerie van Binnenl. Zaken; dat dit Ministerie gemagtigd is de bestaande vereenigingen van dien aardvoor zoover van dezelve eenig gevaar voor de rust en orde te vreezen iste verbieden en de noodige maatregelen tot ontbinding daarvan te nemen en dat degenen die aan verboden vergaderingen deel nemen of pogingen doen om vereenigingen te vormen, met zware geldboeten of gevangenis gestraft zullen worden. OdSTEAR 1.9 £1. WEENEN, 1 Februarij. Het Regeringsblad van 30 Januarij behelst de Keizerlijke verordening, waarbij de politieke administratie van het Lombardo-Vcnetiaansch Koningrijk definitief geregeld wordt. Daarbij is bepaald dat liet Koningrijk even als tot hiertoe in het Lombardische en het Venetiaansche gebied verdeeld blijft. Aan het hoofd des bestuurs staan de beide Stadhouders die in Milaan en Venetië hunnen zetel hebben. Deze Stadhouders staan onmiddellijk onder het Ministerie. Van hunne beschikkingen en verordeningen kan men bij het Ministerie in hoogcr beroep komen. Te Milaan en Venetië worden prefecturen van Politie gevestigddie regtstreeks aan de Stadhouders ondergeschikt zijn. In elke der beide genoemde hoofdsteden wordt onder voorzitting van den Stadhouder eene speciale commissie van organisatie ingesteld welke in over leg met de commissie voor de invoering der regterlijke organisatiede noodige maatregelen moet nemen om de nieuwe instellingen ten spoedigste in werking te brengen. De verordening behelst de uildrukkkelijke bepaling, dat bij het vervullen der verschillende ambten in de eerste plaats op goede beginselen in bet staatkundige en voorts op bekwaamheid en geschiktheid gelet moet worden. Het Ministerie van Finantiën is voornemens onderscheiden wijzigingen te brengen in de invoering van het tabaksmonopolie in Hongarye. Volgens het dagblad van Lloyd zijn hier berigten uit Venetië aangeko men waarbij gemeld w erddat de ziekte van den Hertog van Bordeaux (Graaf van Chambord) een zoo bedenkelijken keer had genomendat men ernstig voor zijn behoud bevreesd was. Z. K. H. had reeds de sacramenten der stervenden ontvangen. In de laatste dagen waren zijne gemalin zijne moeder en de Hertogin van Angoulème niet meer van zijn ziekbed geweken. Ook de Hertog van Modena was te Venetië aangekomen. De dood van dezen Vorst zou in de tegenwoordige omstandigheden eene gebeurtenis van groot be lang voor Frankrijk wezen. In deze hoofdstad worden met de krachtige hulp van de aanzienlijksten des lands, werkplaatsen voor meisjes, van 7 tot 15 jaren, uit den behoefti- gen stand ingerigt. De militaire Gouverneur van Weenen, Baron von Weldendie met eene krachtige vuist het zwaard der gereglighcid omklemt, begrijpt, en te regt, dat het voor een volgend geslacht te rustiger in de schede zal blijvenals men der jeugd eene meer Godsdienstige opvoeding geeft, en haar meer ge went aan huiselijkheid en huiselijk werk. Om dit vreedzame doel te berei ken kiest de krijgsmanonder andere middelenook dat van arbeids-scholen voor meisjes uit den behoeftigen standen riep tot oprigting en vermeerde ring van de reeds bestaande, de hulp in der aanzienlijken des lands. «Wanneer wij niet willen zien, zoo schreef hij aan de bankiers, de Barons von Sina en von Rotbschild, dat het meer en meer toenemende proletariaat den eigendom voortdurend bedreigedan is bet noodzakelijkdat het bezit geeerbiedigd worde door tussehenkomst van den Staat, en dat al e middelen

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2