LEYDSCHE COURAN VRIJDAG, 7 FEBRUARIJ. BIMENLANDSCHE BEMGTE.V. BLITEflLAÏVDSCIlE BER1GTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 6 Februarij. Aanst. Zaturdag ten 12 urede dies natalis der Iloogesehoolzal de af tredende Rector Mr. J. de Wal, zijne betrekking nederleggen met het houden eener plegtige redevoering, en het Rectoraat worden overgedragen aan den Iloog] eeraar N. C. Kist. - De Maatschappij tot redding van drenkelingen te Amsterdam beeft den Heer M. P. Adèr, Officier van Gezondheid 3'te klasse, alhier, eene gouden medaille toegekend, wegens de doelmatige hulp door hem in Dcc. 1850 aan een drenkeling verleend. - Op den Ilollandsclien spoorweg zijn in Januarij vervoerd 52,488op den rihijnspoorvveg 21,912 reizigers; op den laatsten is ontvangen 38,665 op den eersten ƒ55,288. Dc stand van het water in liet Haarlemmermeer op 31 December 11. is in de Staats-Cour. van dit jaar N°. 6, op 2,89 el heneden Amsterdamscli peil opgegevenbij het einde van Jannarij was die stand 2,85 el beneden dat peildat is dus 4 duim hooger. Deze ongunstige uitkomsthij eene voordcelige weersgesteldheid, is het gevolg van den korten werkingtijd der machines. Bij den Cruquius had het bekende ongeluk plaats op den 14',c[> der maandbij zeer geregelde werkingontstond er plotseling eene huiten- gewone vermeerdering van stoom in den cilinderwaarvan de oorzaak on zeker is, doch welke te weeg bragt, dat de groote gewigtbak stootte tegen de boven-keerkussenszoo hevigdat de beide geleiders zijn bezwekenen de machine sinds dien tijd huiten dienst is gesteldhet onheil is echter veel minder groot dan het had kunnen zijn, en is met weinig kosten te herstellen. Het stoomtuig der Lyndcn heeft eerst in den namiddag van den 28sten de werking weder met zes pompen kunnen hervatten. Zoo lang hebben de her stellingen aan de onder-pompzuigerswaartoe de put heeft moeten worden drooggemaaktaangehouden. De Lecghwater alleen heeft dus voortdurend dienst kunnen doen, maar heeft om te hoogen boezemstand een vierde van den tijd moeten stilstaan. Staats-Cour In den avond van den 3de" dezer had te R-otterdam een droevig onge luk plaats; de Kapitein van het Barkschip Australia, D. Voogd Anspach, even op dek iets hevelende, kreeg een slingerende tros met ijzeren kous tegen het hoofdwaardoor hij onmiddelijk overleed. Te Bennekoin heeft den 31slett Januarij de Weduwe Hermans haar 105Jc jaar gevierd. In het begin dier maand eene wandeling van 2 uren doendeviel zij en kan sedert niet door eigen verdienste in haar onderhoud voorzien, waarom door den Burgemeester van hare woonplaatsgiften voor haar gevraagd worden. In het dorp Vreeswijk hebben in de 3 laatste maanden 4 tweeling- geboorten plaats gehaden dat wel in 4 naast elkander gelegen woningen. 's GRAVENHAGE6 Februarij. Dfe Generaal-Majoor Baron Willmar is niet naar Dresden teruggekeerd zoo als men melddemet eene nieuwe zendingmaar naar Luxemburg. Men schrijft van daardat er Oostenrijksche troepen verwacht werdenom te gelijk met de Pruissische garnizoen te houden. De gewezen Zaakgelastigde der Vereenigde Staten bij ons Hof, de Heer A. Davezacis 8 Januarij te New-York in goeden welstand aangekomen. Heden zijn ten Stadhuize de stembiljetten geopend tot de verkiezing van een lid der Prov. Staten van Zuidholland 7,Ie kiesdistrict, in de plaats van wijlen den Heer Mr. L. Asser. Het getal der geldige uitgehragte stem men is geweest 456; Mr. D. Léon had 279 en Mr. A. de Pinto 177 stemmen, zoodat de eerste verkozen is. Naar men verneemt heeft Jhr. Mr. J. C. de Jonge, lid van de Prov. Staten van Zuidholland, in bovengenoemd kiesdistrict, zijn ontslag genomen, zoodat er wederom eene nieuwe verkiezing zal moeten plaats hebben. - In deze residentie is het berigt ontvangen, dat dezer dagen te Maastricht is overleden de Luitenant-Generaal O. J. H. Graaf van Limburg Stirum vroeger bevelhebber dier vestingwegens voortdurende ongesteldheidin het vorige jaar op zijn verzoek eervol ontslagen. AMSTERDAM5 Februarij. Het is eindelijk gelukt hier een boorput te makendie ruim w atcr geeft hetgeen door de Hoogleeraren in de Scheikunde von Baumhauer alhieren Mulder te Utrecht onderzocht isen wier rapporten aan de lste klasse van het Kon. Ned. Instituut zijn gezonden om advies. Wij werden, zegt de Arnst. Courheden in de gelegenheid gesteld, een kunststuk te zien door een on'z.er stadgenooten vervaardigd, en bestemd voor de Wereld-Tentoonstelling te Londen, alwaar het voorzeker die bewon dering zal wekken, welke reeds bier door verscheidene kunstminnaars en liefhebbers van zeldzaamheden er over is aan den dag gelegd. Het voorwerp dat wij bedoeïen, is een borduurwerk in menschenliaar op wit Gros-de-Naples, en voorstellende een tafereel uit Miltons jeugd. Men weet niet wat meer te prijzen en te bewonderen, of het geduld van den vervaardiger, den Heer F. II. Olto, kapper, in de Warmoesstraat alhier, of de voortreffelijke uitvoe ring, zoo van de drie heelden zeiven, als van hunne kleeding en vooral van dewij zouden bijna zeggennatuurlijke uitdrukking hunner gelaatstrekken. Al de schakeringen, en er zijn vele, zijn met de meeste naauwkeurigheid in acht genomen, en niets anders is gebezigd dan menschenhaar van verschil lende kleur en eene naald. Het zal dan ook niet vreemd schijnen dat een voornaam kunstliefhebber onzer stad den hoogst bekwamen vervaardiger ƒ1000 heeft aangeboden, om in het bezit van het zeldzame voorwerp te geraken. Wij kunnen hierbij voegen dat de Heer Otto het kunststuk met alle voor komendheid aan belangstellenden laat zien. Ë.YGELAX», LONDEN, 3 Februarij. Volgens een' brief uit Petersburg zouden ruim 10,000 Russen behoorende tot de rijkste familiënaan den Keizer verlof hebben gevraagdom de Ten toonstelling alhier te mogen hijwonen, en hier te lande eenige maanden door te brengen. De Heer Wadsworth, houder van Spaansche obligation alhier, heeft 11. 30 December, beslag gelegd op fondsen, toehehoorende aan de Spaansche Regeringen welke zich in handen bevinden der Ilceren Sclmeidnagcl.en Mar tin, finantiële agenten van dat bewind. De Heer Wadsworth hieromtrent voor liet hof van den Lord Maire gedag vaard zijnde, werd deze zaak Donderdag 11. in tegenwoordigheid eener groote menigte belangstellenden behandeld. De lieer RandellAdvocaat van de Ilce ren Schneidnagel en Martindie de in beslag genomen fondsen in bezit had den, beweerde onder anderen, dat er geene termen waren om de in beslag neming wettig te verklaren, daar zij had plaats gehad krachtens eene ver klaring onder eede, waarin de Koningin van Spanje niet was aangeduid, aangezien de lieer Wadsworth in dat stuk te kennen gaf, dat Hare zeer Christelijke Majesteit hem 10,000 M schuldig was, een titel, welke de Koningin van Spanje niet bezit, daar zij integendeel die van Hare Katho- lijke Majesteit voert. Op antwoord van den Lord-Maire, dal deze conclusie van niet ontvanke lijkheid door de regthank niet kon worden aangenomenomdat het onmoge lijk was zich omtrent de bedoelde persoon te vergissen, kwam de Advocaat Randell met andere gronden voor den dag. Hij beweerde, dat het in beslag nemen van goederen, aan vreemdelingen behoorende, slechts kon plaats heb ben na het stellen van een specialen borgdat dc Spaansche schuld noch door de Koningin, noch door de Regering in het hijzonder erkend was, ein delijk dat men in Engeland slechts kon handelen tegen die goederen, w-elke inderdaad het eigendom zijn van personenaan lijfsdw ang onderworpeniets dat met den vreemden Souverein en zijne gemagtigden niet het geval is. Mogt derhalve de regthank, dus eindigde de Advocaat, het in beslag nemen voor wettig verklaren, dan zou zij daardoor mede stilzwijgend uitmaken, dat de Koningin van Spanje in Engeland aan lijfsdwang onderworpen is, iets dat het uitbarsten van een oorlog ten gevolge zou kunnen hebben. De Lord-Maire antwoordde hierop, dat het hof zich niet met de politiek bemoeit, maar volgens de wetten en gewoonten oordeelt. Dc in beslagne ming, zeide hij, is een maatregel geheel en al vreemd aan den lijfsdwang. Ik verklaar, krachtens de gewoonten en privilegiën dezer Stad, dat de gedane inbeslagneming wettig is, en dat het beslag op de fondsen zal blijven berus ten tot na het uitspreken van een eindvonnis over de zaak.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1